MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Eğitimi ve Psikolojisi Kedim sürekli miyavlıyor bunun sebebi ne olabilir?

Yönetici

BRK


Kayıt Tarihi :
15.07.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
5


Toplam Konu :
13
25.07.2019 10:16:33

Miyavlama, kedilerimizin özellikle bizlerle iletişim kurmak için kullandığı en etkili yöntemlerden birisidir. Fakat eğer "benim kedim sürekli miyavlıyor" diyorsanız bu gibi çeşitli durumlar, bazen bir soruna işaret ediyor olabilir. 

Kedileri dünyanın en sevimli canlılarından biri yapan özellikleri ise miyavlamaları ve iletişim kurmalarındaki büyük başarı. Gerçekten, sevimli dostlarımız kediler, birbirleri arasında ve diğer hayvanlarla çok sağlıklı iletişim kurabiliyorlar. Özellikle insanlarla iletişim kurabilmek adına çıkardıkları miyavlama sesi onları dünyanın en şirin canlısı hâline getiriyor. Bu miyavlama sesi her ne kadar şirin olsa da kedinizin sürekli miyavlaması bazen soruna işaret edebilir. 

Kedim sürekli miyavlıyor derseniz kedinizin bu davranışının sebeplerine bir göz atalım.

Birinci sebep açlık olabilir

Kedim sürekli miyavlıyor sorusunun cevaplarından birisi ve en sık karşılananı elbette; açlık. Karnı acıkan ve mama kabını boş gören kedinizin "haydi bana mama ver" demesini garipsememek gerekiyor. Onları aç bırakmamaya özen gösterin.

Kızgınlık dönemine girmiş olabilir

En yaygın sonuçlardan birisi ise kızgınlık dönemine giren hem erkek hem dişi kedinin sürekli ve acı şekilde miyavlamasına şahit olabilirsiniz.

Ağrısı olabilir

Kediler de biz insanlar gibi hasta olabiliyor. Ağrı ve acı duyan kedi dostlarımız sürekli ve acı şekilde miyavlamasına şahit olabiliriz. Belirli bir bölgesine dokunduğunuz zaman miyavlıyorsa o bölgesinin ağrıdığını işaret eden bulgulara rastlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda lütfen veteriner hekimlerine danışın.

Tuvalet sorunları

Kediler için tuvalet oldukça hayatî önem taşıyor. Çok titiz olan bu canlılar düzenli temizlenmeyen kedi kumuna tuvaletini yapmakta zorlanıyorlar ve kuma girip tuvaletini yapmadıkları zaman sürekli olarak miyavlıyor olabilirler. Canımız dostlarımız kedilerimizin tuvalet kaplarını daima temiz tutmayı, mama kaplarını ve su kaplarını önlerinde temiz şekilde, kendi sorumluluğunuz doğrultusunda değiştirmeyi unutmayın.

Stresten dolayı miyavlıyor olabilir

Kediler alışkanlıklarına oldukça bağımlı canlılardır. En başta alıştıkları yaşam koşullarında ortaya çıkan taşınma, eve yeni bir insanın gelmesi veya eve yeni bir hayvan alma gibi durumlarda kedi strese giriyor olabilir. 

Korkuyor olabilir.

Kedim sürekli miyavlıyor diyen kişilerin dikkat etmesi gereken konulardan birisi de kedinizin olası korkuları. Eğer kediniz bulunduğu ortamda kendini tehlikede hissediyor ve korkuyorsa bu kedinizin daima miyavlamasına yol açabilir.

İlgi çekmek istiyor olabilir

Kedi denilince aklımıza ilk gelen kendi başına buyruk ve özgür ruhlu oluşudur. Ancak bazı kediler sürekli insanlarla iletişim hâlinde olmaya bayılıyorlar. Kedinize yeterince igi göstermezseniz sürekli miyavlayarak ilginizi çekmek isteyebilir. 

Eğer kediniz sürekli miyavlıyorsa bu konunun altında bir sağlık sorunu olabileceğini unutmayıp derhal veteriner hekime başvurun.