MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Sağlığı Kedilerde Kepeklenme ve Deri Sorunları

Yönetici

BRK


Kayıt Tarihi :
15.07.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
4


Toplam Konu :
13
23.07.2019 17:22:15

Kedilerdeki Deri, kepek gibi sorunlar en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi. Dökülmeye sebep olan etkenler belirlenip hastalığa yönelik bir tedavi izlenmesi en doğrusu olacaktır. Asıl olarak kullanılan mamanın içeriği bu hususta oldukça önemli. Mamanın içeriği ve kalitesi tüy yapısında önemli rol oynuyor. Bunun yanında ise çinko, b vitaminleri, omega 3 ve 6 desteği de tüy yapısını destekleyerek güçlendiriyor.
Eğer hâlen tüy dökülmesini önleyemiyorsanız bazı ipuçları ile kontrol altına alabilme şansına sahipsiniz. 

Bunlardan birkaçı ise şöyle sıralanıyor.

  • Kedinizi düzenli olarak taramalısnız. Özellikle uzun tüylü kediler için 2 günde 1 ve kısa tüylü kediler için ise haftada 1-2 defa taramak oldukça önem arz ediyor.
  • Beslenmesine özen göstermeli ve kaliteli mama kullanmak oldukça önemli. Bahsedilen takviyelerin etkisini göstermesi 4-5 haftayı bulabileceğini unutmayın.
  • Eğer kediniz uzun tüylü ise kedndi temizlediğinde yuttuğu tüyleri çıkarabilmesi için piyasada bulunan kedi macunları işe yarayabilir.

Tüm bunların yanında ise probiyotik desteği ile tüy dökülümünü en aza indirebilirsiniz. Kedilerin sindirim sisteminde bulunan probiyotik bakterileri içeren ürünleri veterinere danışarak kliniklerde ve internet sitelerinden bulabilirsiniz. Düzenli kullanım ve yanında kaliteli bir mama ile 4-5 hafta içerisinde sonucu gözle görülür bir iyileşme beklenebilir. 

Gelelim kedilerde tüy dökülme sorununa, en önemli hususlardan birisi kaliteli mama ile dengeli beslenme. 
Bu hususta, tüy dökümü dahil olmak üzere neredeyse çoğu sağlık sorununa çözüm bulabileceksiniz.

Tavuklu mama tüy döker mi?

En yaygın konulardan birisidir bu. Özellikle bazı kişiler "tavuklu mama tüy döker sen somonlu kullan." tarzında yanlış çıkarımlar ile aklımızı karıştırsa da bunun aslı astarı yoktur. Kedinizin tavuğa karşı bir alerjisi yoksa tavuk, kediler için oldukça önemli bir protein kaynağı olarak önümüze çıkıyor.

Taze Su

Kedilerde taze su tüketimi oldukça önemlidir. Tüy dökümü tedavisi için değil, kediniz, genel anlamıyla sağlıklı bir hayat sürsün istiyorsanız taze su tüketimini ihmal etmeyin. Günde 2-3 kez suyunu tazelemenizde fayda var.

Taramak çok önemli

Kedinizi haftalık, veya uzun tüylü kedinizi günlük taramanız hem onunla aranızdaki güven duygusunu artıracak hem de tüy dökümünü engellemede hızlı sonuçlar alacaksınız.

Sağlıklı günler.