MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Sağlığı Kedilerde Göz Akması ve Çapaklanma

Yönetici

BRK


Kayıt Tarihi :
15.07.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
4


Toplam Konu :
13
23.07.2019 16:01:38

Sağlık kedilerin gözlerinde çapaklanma hele de aşırı çapaklanma hiç olmaz. Kedinizin gözü çapaklanıyorsa bunun altında bir şey aramakta fayda var.
İnsanlarda çapaklanma olağan bir süreçtir ancak kedilerin gözlerinde bizler gibi her sabah yada her gece çapaklanma meydana gelmiyor. Kedilerde çapaklanma genellikla bazı sorunlara işaret eder. Bunları görmezden gelmemek gerekiyor. 

Viral Enfeksiyonlar

Bu sorunlardan biraz bahsedecek olursam öncelikle Viral Enfeksiyonlar. Viral yani virüs kaynaklı enfeksiyonlar aşısız kedilerde oldukça fazla görülür. Özellikle de söz konusu yavru kediler ise ölümcül seyretme olasılığı olağandır. Viral bir hastalık olan kedi nezlesi, burun akıntısı, öksürük, göz akıntısı çapaklanmaya sebebiyet verir. Kedinin gözünde çapaklanma var ise kedi nezlesinden şüphelenebilirsiniz. Bu gibi durumlarda derhal veteriner hekimlerine başvurmakta fayda var.

Göz Hastalıkları

İkinci bahsedeceğim konu ise göz hastalıkları. Çapaklanma göz hastalıklarının habercisi olabilir. Kedilerde doğuştan ya da sonradan gelişen göz hastalıkları çapaklanmaya sebebiyet verebilir. Bu hastalıkların tedavisi sağlanmazsa görme hatta göz kaybı ile karşılaşabilirsiniz. Tüm göz hastalıkları mutlaka tedavi edilmeli.

Göz enfeksiyonları, kedilerin gözlerinde dış etkenlere en açık hususlardan birisi. Birçok etken kedinin göz enfeksiyonu yaşamasına sebebiyet verebilir. Kulaktan dolma bilgiler yerine şu uyarıda bulunalım; veteriner hekimlerimize güvenmek durumundayız. Onlar bu işin okulunu okumuş bilge kişilerdir.