Forum Kedi Beslenmesi Kedilerde Dengeli Beslenme: Ev Yapımı Beslenmede Dikkat Etmeniz Gereken 5 Temel Konu

Üye

BRK


Kayıt Tarihi :
15.7.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
2


Toplam Konu :
13
15.7.2019 14:16:42

Evde kendi elinizle dikkatle haszırladığınız taze ve doğal kurabiyeler yada sulu yemeklere kediniz de bayılıyor olabilir. Fakat profesyonel ellerde hazırlanmış mamaları beslenme açısından sağladığı güveni gözardı etmemek gerekiyor. Kendi elinizle besleme yaparken kedinizin ihtiyacına göre hazırlanmış bir düzen sağlamalısınız.

1) Dengeli Beslenme

Evde hazırlamış olduğunuz yiyeceğin kedinizin ihtiyacı olan besin ögelerini taşıyıp taşımadığını bilmelisiniz. Yalnızca lezzet değil uzun vadede sağlığına etki edeceği olumlu, olumsuz etkileri analiz etmeniz kedinizin mutlu yaşamasını sağlayacaktır.
Vitaminler ve minerallerin özellikle kalsiyumun bol bulunduğu diyetler, kedilerin sağlıklı yaşam sürmesini sağlar. Kedinin günlük menüsünde yer alan besinleri tam olarak analiz etmeniz gerekir. Yetersiz beslenme kedinizin sağlığına olumsuz etki edeceğinden özellikle birkaç ay gibi kısa sürede önemli sağlık sorunları olarak karşınıza çıkabilir. Yalnızca kedinizin karnını doyurmak onu iyi beslediğiniz anlamına gelmez.

2) Et Seçimi

Kediniz et tüketmeye yeni başladıysa buna alışması biraz vakit alacaktır. Kıyma haline getirilmiş tavuk yada hindi eti büyük ihtimalle kedinizin seveceği bir yiyecek haline gelecektir. Tam olarak buna alışmaları biraz zaman alır. Etin taze ve sizin kalite anlayışınıza uygun olması gerekiyor.

3) Meyve ve Sebzeler

Kediler etçil canlılardır. Meyve ve sebze yemek gibi bir ihtiyaçları yoktur. Onlara yedirmeye çalışacağımız bu tür yiyecekler onların sağlığına olumlu etki göstermeyeceği gibi mide bulantılarına da sebep olabilir.

4) Karbonhidrattan Kaçın

Aklınıza ilk gelenler; pirinç, mısır, patates ve buğday... Kediler karbonhidratları hazmederken zorlanırlar. Bu tür besinler pankreas ve karaciğerlerinde sağlık sorunlarına neden olabilir. Düzenli olarak karbonhidratla beslenen kedilerde enflamatuvar barsak hastalıkları, üriner sistem sorunları, böbrek taşı ve obezite görülebilir. 

5) Takip Etmekte Fayda Var

Kedinizin beslenme rutinini evinizde onun için hazırladığınız özel ödül mamaları ve kurabiyeler ile renklendirmek oldukça zevkli olabilir. Tek yapılması gereken durumu dikkatle takip edip hazır mamalardan alması gereken mineral, vitamin ve tüm diğer besleyici ögelerden mahrum kalmamasını sağlamaktır. Beslenme konusunda dengeli ve hassas davranmaya özen göstermeliyiz.