MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Irkları British Shorthair Kedisi Hakkında Bilgi

Yönetici

BRK


Kayıt Tarihi :
15.07.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
5


Toplam Konu :
13
23.07.2019 18:20:14

British Shorhair, grinin en güzel tonuna sahip, ipek gibi tüyleri, kocaman gözleri ile adeta sevgi pıtırcığı gibi bir ırk. Adından da belli olduğu üzere Britanya kökenli bu güzellikler 19. yüzyılın sonlarına doğru Harrison Wier isimli kedi şovu ile tüm dünyaya tanıtıldı. 

British Shorthair Kedisi Hakkında Bilgi

Bu ırkın tüyleri oldukça yoğun ve peluş gibidir. Kulakları orta boy ve uçları yuvarlaktır. Taban kısmı geniştir. Kulakları kafasının biçimi ile tam uyumldur. Birbirinden ayrık kulaklara sahiptir. Gözleri iri ve yuvarlaktır. Kafa yapıları ise yuvarlak yanakları ile tombul bir ırk olan bu kedinin vücudu iri ve kaslıdır. Geniş bir göğüse sahiptir. Patileri yuvarlak bacakları ise orta boydur. Tüyleri kısa olduğundan düğümlenmez.

British Shorhair Kedisi Özellikleri

Karakteristik özellikleri bakımından oldukça uysal adeta bir sevgi pıtırcığıdır. Apartman hayatına uygun olan, insanlarla ve hayvanlarla iyi anlaşan bu ırk gönlümüzde çoktan tahtını kurmuş hâlde.
Yaramazlığını pek görmesezsiniz ve tek başına evde kaldığında ortalığı yerle bir etmez. İlk başta tembel bir görünüme sahip olsa dahi kendini sevdiren, zeki bir ırktır. Oyun oynamayı çok sever. Sahibi ile oyunlar oynar ve onu besleyen kişiye sadıklığı ile bilinir. Üstelik sürekli çalışan biriyseniz kedinize zaman ayıramayacağınızı düşünüyorsanız kedi sahiplenmek size göre değildir. Size karşı samimidirler. Yavru British Shorthair kedisinin enerjisi ise oldukça yüksektir. Hareketli ve eğitime açıktır. Annelerinden ayrıldıktan sonra size oldukça sıkı sıkıya bağlayanacaklardır. Pek fazla mama yemezler. 1.5 ayda 3 kilogram kadar mama tüketebilir. Yine de siz dikkatli olun, eğer çok yemeye başlarsa obeziteye yatkın bir ırktır.

British Shorhair Cinsi Kedi Bakımı

Genel olarak kediler temiz hayvanlar olduğundan dolayı sizi yormayacaklardır. Kedi kumunu daima temiz tutmalısınız. Eğer temiz tutmazsanız tepki olarak evinizin ortasına tuvaletini yapabilir. Kendi kararlarını alarak kendi ayakları üstünde durmayı severler, kendilerini temizlerler. British shorhairt cinsi kedi pek fazla bakıma ihtiyaç duyduğunu söyleyemeyiz. Kürkleri düğüm olmaz. Ne olursa olsun kedinizin tüylerini günlük olarak taramayı ihmal etmemeniz onun sağlığı için iyi olacak. Tarama etkinliği kediniz ile olan sevgi bağını güçlendirecektir. Yukarıda da belirttiğim üzere lütfen mama konusunda aşırıya kaçmayın. 

British Shorthair Kedisi Kaç Yıl Yaşar? British Shorhair Kedisi Boyu, Kilosu Ne Kadar?

Bu ırkın erkekleri, dişilerden daha iridir. Dişiler ile erkeklerin boyları arasındaki fark oldukça kendini belli eder. Yetişkin bir British Shorthair cinsi kedi 5-10 kilogram arasında kiloya sahip olabilir. Dişiler ise 5 ile 7 arasında değişen kilo oranına sahiptir. British Shorthair cinsi kedilerin ortalama 14-20 sene ömürleri olduğu bilinmeli.

Kedi dostlarınızı lütfen satmayın! Hiçbir canlı satılık değildir bunun farkında olmalıyız. Kedi veya köpek satın almamalısınız. Kedi, köpek sahiplenmek için çevrenizde bulunan barınakları ziyaret edebilirsiniz. 

Üye

By_Rook

Kayıt Tarihi :
20.04.2022 12:01:19
Toplam Mesaj :
1
Toplam Konu :
2
20.04.2022 12:26:21

kızım benden ısrarla yalvararak istediği ırk bu her ne kadar sahiplenmemiz gerektiğini yanı sokaktan yada barınaktan almamız gerektiğini söylesemde hem onu hemde eşimi ikna edemedim etrafımı araştırıyorum sahiplendirenleri barınak barınak geziyorum ancak henüz bulamadım petshoptan almak istemiyorum maddiyatlada zerre alakası yok çok şükür. ben hayvan satışına karşıyım daha önce şahsi olarak sürüngen ve köpek besledım çok güzek bir akvaryumum vardı bitkilerde yetiştirdim kızımda benm gibi hayvan dostu 2 yıldır balık beslıyor ve üstleik ilk aldıgımız balıklar bunlar taş gibi çıktılar... önemli not: kedi köpek balık fark etmez hayvana su yasıma kadar hiç para vermedim. benim öğrenmek istediğim bu cins kedi sahiplerinin tecrübeleri nelerdir acaba ....