Forum Kedi Eğitimi ve Psikolojisi Tırmalama Hastalığı - Kedi Tırmaladı Ne Olur

Yönetici

Mihav


Kayıt Tarihi :
28.1.2019 10:04:12

Toplam Mesaj :
2


Toplam Konu :
192
13.3.2019 23:32:35

Kedi tırmalama hastalığı ya da kedi tırmalama ateşi olarak bilinen ve halk arasında oldukça sık görülmeye başlanan bu hastalığın etkeni tam olarak tespit edilememiş olmakla birlikte, gram negatif bir bakteri olan Afipia felis veya Rochalimaea henselaenin hastalığı oluşturduğu düşünülmektedir.

Yapılan araştırmalarda hastalığa kedi besleyenlerin, kedi tarafından tırmalanmış, ısırılmış ya da yalanmış ve daha çok 20 yaş üstünde olan insanların yakalandığı tespit edilmiştir.

 


 


Belirtiler: Kedilerde herhangi bir belirti oluşturmayan hastalık, insanlarda değişik belirtilerle kendini göstermektedir. İlk lezyonlar ısırılma veya tırmalamadan yaklaşık 10 gün sonra ense, kol ve bacaklarda oluşmaktadır. Sivilce veya kabarcıklar şeklindeki bu lezyonlar 1-2 hafta kadar kalır. İyi bakılmayan lezyonlar zamanla iltihaplanabilir ve bu da hastada ateş, kırgınlık gibi hastalık belirtilerine yol açar.

Bahsettiğimiz bu lezyonların oluşmasından 10-14 gün sonra da lenf bezlerinde şişkinlikler görülür ve yaklaşık 6 hafta içerisinde geriler. Çok nadir olmakla birlikte bazı hastalarda göz, eklem, bademcik ve kas rahatsızlıkları da görülebilmektedir. Deri testleri ve biopsi ile teşhisi kesin olarak konulabilen bu hastalık genellikle iyi huylu olarak seyreder ve 2-4 ay içinde kendiliğinden iyileşir. Ancak kırgınlık, ateş gibi rahatsızlıkları şiddetli olarak geçiren hastaların gentamicin, doxycycline, erythromycin türevi antibiyotikleri kullanması önerilmektedir.

Tedavi: Tedavisi oldukça kolay olan bu hastalıktan korunmak da bir o kadar kolaydır. Kediyle oynadıktan sonra ellerin yıkanması, kedi tırmığı ya da ısırığı sonucu oluşan yaraların temizliğine dikkat edilmesi ve var olan yaraların kedi tarafından yalanmasına izin verilmemesi hastalıktan korunmak için yeterlidir.