Forum Köpek Bakımı Köpek Beslemek Sağlığa Zararlı Mı

Yönetici

Mihav


Kayıt Tarihi :
28.1.2019 10:04:12

Toplam Mesaj :
2


Toplam Konu :
192
3.3.2019 20:36:55

Toplum olarak evcil hayvanlarla ilgili yanlış ve genel bir ön yargıya sahibiz. Ne yazık ki pek çok insan, köpeklerin hastalık taşıyıcısı birer tüy yumağı olduğunu düşünüyor. Oysa özellikle küçük yaşlarda köpek ya da diğer evcil hayvanları besleyen çocukların sorumluluk alma duygularının geliştiği, arkadaşlık ve kendi gibi olmayan diğerleri ile çok daha kolay anlaştığı ve empati duydukları bilimsel gerçeklerden. Köpek beslemek sağlığa zararlı mı sorusuna vereceğimiz cevaplar için bu noktadan hareket etmeyi doğru buluyoruz. Çünkü sokağa çıkan insanlar, evde olması gereken bakıma sahip köpeklerden çok daha büyük sağlık tehditleriyle karşı karşıya.


Sokak Köpekleriyle Evcil Köpekleri Aynı Kefeye Koymayın

Pek çoğumuzun yaptığı en büyük hatalardan biri de sokak köpekleriyle, sağlık kontrolleri ve bakımları düzenli olarak yapılan köpekleri aynı kefede değerlendirmek. Bu değerlendirmeler, sağlıksız ortamlarda yaşayan sokak köpeklerinin taşıdığı pek çok hastalığın evde beslenen köpeklerde de bulunduğunu düşünülmesine neden oluyor.

 

Köpek Kılı Hasta Eder Mi

Bakımları yapılmayan köpeklerin kılları, pek çok hastalığın kendine yaşam alanı bulduğu uygun birer ortam olabiliyor. Köpeğinizin hangi besinleri ne şekilde tükettiği ve hangi ortamlarda bulunduğunun takibini yapamıyorsanız, köpeğinizin akşam eve dönünce hangi hastalığı size ya da evdeki diğer insanlara ve evcillere bulaştıracağını bilemezsiniz.
Köpeğinizin beslenmesini takip edebiliyor, uygun olmayan sağlıksız ortamlarda bulunmasının önüne geçebiliyorsanız, köpeğinizin kıllarından şüphe etmenizi gerektirecek hiçbir sebep yok. Bu nedenle evde bir köpek besliyor, gerekli sağlık kontrollerini ve bakımlarını düzenli olarak yapıyorsanız korkmanıza da gerek yok.

 

Hamilelerin Korkulu Rüyası Toksoplazma Nedir

Çiğ et tüketen kedi ve köpeklerin dışkıları yoluyla tüylerine bulaşan ve hayvanın tüylerinin birer hastalık taşıyıcısı olmasına neden olan toksoplazma, hamiler için büyük bir tehdit. Çünkü bu hastalığı tüylerinde taşıyan bir köpeğin anne adayının bebeğini düşürmesine neden olabiliyor. Ancak bu durum yalnızca uygunsuz ortamlara girip çıkan ve beslenmesinde çiğ et tüketen köpekler için geçerli. Evde beslenen, çiğ et tüketmeyen ve gününün tamamının gözlem altıda tutulabildiği köpekler için aynı riskler bulunmuyor.
Sokağa çıkan ya da hastane ortamında bulunan bireylerin taşıyabilecekleri hastalıklar, bakımları düzenli olarak yapılan köpeklere oranla çok daha büyük bir risk taşıyor.

 

Alerji Önemli Bir Sağlık Sorunudur

Ailede, polen, tüy, toz gibi çeşitli etken maddelere aşırı duyarlılığı bulunan bireyler varsa, evde bir köpek beslemek sağlığa zararlı olabilir. Çünkü dikkat edilmez, bakım ve temizlikleri yeterince yapılmazsa köpeklerin tüyleri, evde alerjen saçabilecek bir ortama dönüşebilir. Bu nedenle köpek beslemek istiyorsanız öncelikle sağlık sorunlarının neden olabileceği riskleri bilmeli ve bunun için gerekli önlemleri almalısınız. Yeterli önlemlerin alınması hem köpeğinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi hem de sizin ve ailenizdekilerin sağlığını doğrudan etkileyebilecek riskleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

 

Üye

Cimbomretriever

Kayıt Tarihi :
12.3.2019 14:15:43
Toplam Mesaj :
4
Toplam Konu :
0
12.3.2019 14:36:25

Köpek beslemek, tam tersi sagliga yararlidir bile. Son donemde butun hastaliklarin sebebi stresken, kopekler neseleriyle,enerjileriyle, buyum stresi alip goturuyor diye dusunuyorum :)