Forum Kedi Sağlığı Kedilerde İshal ve Kabızlık Durumunda Yapılması Gerekenler

Yönetici

Mihav


Kayıt Tarihi :
28.1.2019 10:04:12

Toplam Mesaj :
2


Toplam Konu :
192
15.3.2019 20:53:46

Kedilerde İshal


Kedilerin genel sorunlarından biridir ishal. Genellikle 24-36 saat sürer ve evde tedavi yapılabilir. Kedinize yağsız et/tavuğu haşlanmış pirinç eşliğinde verebilirsiniz. Yemeklerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Bol miktarda su içirin.

  

İshal, bu süreden daha uzun sürerse, dışkının rengi parlak kırmızı ya da katran rengindeyse, kusma görünüyorsa veterinere danışın. İshalin birçok nedeni olabilir:

- Yemekler çok soğuksa (özellikle yavru kediler çok soğuk süt içerlerse ishal olurlar.)

- Kedinin saçma sapan şeyler yemesi (kağıt, çöp, kemik, baharatlı ve çok yağlı yiyecekler, şeker)

- Kedinizde kurt ya da bağırsak içi parazitler bulunuyorsa,

- Bazı kedilerde laktaz denen enzim az sayıdadır. Sütü sindirmeye yarayan laktaz, kedinin bağırsaklarında bulunur. Ancak, bazı kedilerde laktaz bulunmaz. Bu nedenle sütü sindiremeyen kedi ishal olur. Eğer kediniz sütü sevmiyorsa ısrar etmeyin.

 


Kedilerde Kabızlık

Kabızlık, dışkının bağırsakta fazla sertleşmesi sonucu olur. Kediniz, 2-3 gün tuvalete çıkmamış ama yemeklerini düzenli yiyor ve hareketliyse sorun yok. Kedilerin tuvalet düzeni bazen şaşırabilir. 

Kabızlık,Kemik, odun ya da hazmı zor yiyecekler ya da tüylerin bağırsakta birikmesi sonucu olabilir.Evde tedavi için; mamasına su katabilir, anüs bölgesindeki tüyleri makasla kesebilir, ve bol su içmesini sağlayabilirsiniz.