Forum Kedi Sağlığı Kedilerde Hipertiroidizm - Guatr Hakkında Bilgiler

Yönetici

Mihav


Kayıt Tarihi :
28.1.2019 10:04:12

Toplam Mesaj :
2


Toplam Konu :
192
15.3.2019 21:02:42

 

Hipertiroidizm yaşlı kedilerde sık görülen bir hastalıktır. Boyunda bulunan tiroid bezlerinden salgılanan tiroid hormonunda artış hastalığa sebep olur. Tiroid hormonunun vücudun metabolik dengesini kontrol etmede önemli bir rolü vardır ör: genel aktivite seviyesi.

Böylece hipertiroidizmli kediler enerjiyi çok hızlı yakar ve genelde artan iştahlarına ve çok yiyecek yemelerine rağmen kilo kaybı görülür. 

Birçok vakada (etkilenen kedilerin %95inde) tiroid hormonunda artışın sebebi iyi huylu tümöre(değişikliğe) bağlı olabilir ve bir bez diğerinden daha çok etkilense de genelde her iki bez de etkilenir. İyi huylu değişikliğin sebebi şu anda halen bilinmemektedir. Fakat genelde kedi tedaviye olumlu cevap verir. Erken teşhis edilir ve uygun şekilde tedavi edilirse kedi genelde iyileşir. Seyrek görülen vakalarda ise hipertiroidizmin sebebi altında kötü huylu tümörler yatar ve böyle bir vakanın tedavisi zordur.

 


 


Belirtiler ve Semptomlar: Sekiz yaşın altındaki kedilerde hastalık seyrek görülür ve hastalığa karşı herhangi bir cinsiyet veya ırk yatkınlığı yoktur. Etkilenen kediler değişik klinik belirtiler gösterir, ilk başlarda belirtiler hafifken hastalık ilerledikce belirtiler şiddetlenir.

Hipertiroidizmin klasik belirtileri kilo kaybı , iştah artışı, sinirlilik hali, yerinde duramama, hatta hiperaktivitedir. Hastalıktan etkilenmiş birçok kedide hızlı kalp atışı (taşikardi) vardır ve tüyler dağınıktır. Hafiften ortaya bir isal da sık rastlanan bir olaydır. Daha seyrek rastlanan belirtiler ise sık susama, sık idrara çıkma ve ara sıra kusmadır. Birçok hipertiroidli kedi değişen derecelere kadar iştah artışı ve aşırı hareket gösterirler fakat bazı ileri vakalarda genel bir zayıflık, düşkünlük iştah kaybı vardır ve belirtiler daha az karakteristiktir.

Sekonder Komplikasyonlar (Hipertiroidizme bağlı ortaya çıkan diğer bozukluklar)
Hipertiroidli kediler başka bazı problemler de çıkarmaya yatkındırlar. Uzun süren hipertroidizm olaylarında kalp kasının iyice kalınlaştığı bir kalp hastalığı formu olan hipertropik kardiyomiyopati sık rastlanan bir komplikasyondur. Bu hastalık da ek tedavi gerektirebilir fakat olumlu bir yön olarak eğer hipertiroidizim kontrol altına alınırsa hipertropik kardiyomiyopati de iyileşmekte hatta tamamen ortadan kalkmaktadır.

Hipertansiyon (yüksek kan basıncı) hipertroidizmin diğer bir potansiyel komplikasyonudur ve böbreklerde ve gözlerde hasara sebep olabilir. Kalp hastalığında olduğu gibi tansiyon da sonunda ek tedavi gerektirebilir fakat hipertroidizm kontrol altına alındığı zaman bu da çözülür. Böbrek hastalığı hipertiroidizmin direkt etkisi sonucu oluşmaz fakat ikisi de yaşlı kedilerde sık görüldüğü için genelde birlikte görülür.

Tanı: Hipertiroidizimden şüpelenildiği zaman hastalıktan emin olmak için tam bir fiziksel muayene ve bazı kan testleri gerekmektedir. Muayenede boyunda büyümüş tiroid bezleri hissedilebilir fakat bazı kedilerde bezler çene altındaki boşlukta olduğundan ele gelmez. Kanda serum tiroid hormon seviyelerine bakılarak kesin teşhis konulur. Etkilenen kedilerin çoğunda kanda thiroksin(T4) ve tri-iodotironine (T3) yükselir fakat T4 seviyesi genelde daha güvenilirdir. 

Diger laboratuvar testleri de anormal olabilir ve karaciğer enzimlerinde artış da görülür fakat birlikte böbrek yetmezliği de görülebilir o yüzden herhangi bir tedaviye başlamadan önce bunun belirlenmesi gerekmektedir. Bazı seyrek durumlarda güçlü hipertroidizm şüpesi olan bazı kedilerde T4 normal seviyelerde görülebilir böyle durumlarda ek testler yapmak gerekir. En basit yaklaşım değişik zamanlarda T4 hormonunu tekrar ölçmektir ve genelde hastalıktan emin olmak için bu yeterli olur. Eğer bu da yardımcı olmazsa daha detaylı bazı testler de yapılabilir.

Tedavi: Tedavide avantajları ve dezavantajlarıyla üç ana yöntem vardır.

1. Anti-Tiroid ilaç tedavisi: Anti-tiroid ilaçlar tiroid hormonun üretimini azaltırlar, bir iyileşme sağlamasalar da hipertiroidizmin uzun vadade kontrolunu sağlarlar. Bu ilaçların yan etkileri hafif ve dönüşümlüdür. Yaşam boyu ve genelde günde iki defa olan tedavi bazı kedilere veya sahiplerine zor gelebilir. Bir de belli aralıklarla kan ölçümleri yapılması gerekmektedir.

2. Operatif Treidektomi: Etkilenen tiroid bezi dokusunun operasyonla çıkarılması (throidektomi) kalıcı bir iyileşme sağlayabilir ve genelde birçok hipertiroidli kedi için en iyi tedavi seçeneğidir. Fakat bazan başarılı bir operasyondan sonra bile daha önce etkilenmemiş olan tiroid dokusunun artan aktivitesi sonucu hipertroidizmin belirtileri tekrarlayabilir.

Treidektomi için anastezi uygulanması problemli olabilir. Komplikasyonları engellemek için hastalara önceden anti-tiroid ilaçlar uygulanarak tiroid hormon seviyeleri kontrol altına alınır. Ayrıca gerekli durumlarda kalp hastalığı gibi beraberinde görülen hastalıklar da önceden tedavi edilmelidir.

Operasyon sonrası komplikasyonları en aza indirmek için deneyim ve iyi bir el becerisi önemlidir. En büyük risklerden biri tiroid bezlerinin yanında bulunan ve kan kalsiyum seviyesinden sorumlu paratiroid bezlerinin zarar görmesidir.

3. Radyoaktif İyot Tedavisi: Radyoaktif iyot tedavisi hipertroidizmde güvenli ve etkili bir iyileşme sağlamak için kullanılabilir. Radyoaktif iyot diğer dokular değil sadece aktif tiroid dokusu tarafından alınır. Deri altı radyoaktif iyot enjeksiyonu genelde %95 vakada olumlu etki gösterir. Tiroid adenokarsinomasının da en etkili tedavisi iyot tedavisidir. Fakat radyoaktif bir madde kullanımı söz konusu olduğu için lisanslı bir tıp merkezinde uygulamanın gerçekleşmesi gerekir ve bu uygulamanın kediye bir zararı olmasa da temasta olan insanlar açısından kedi radyasyon seviyesi düşene kadar orada hospitalize edilmelidir.