Forum Kedi Makaleleri Kediler Hakkında Bilinmeyenler

Yönetici

Mihav


Kayıt Tarihi :
28.1.2019 10:04:12

Toplam Mesaj :
2


Toplam Konu :
192
4.3.2019 20:02:05

 

Kediler son derece hassas, bilge ve zeki hayvanlardır. Her ne kadar onlar hakkında çok şey bilsek de, hâlâ pek çok sırra sahipler. Peki kediler hakkında bilmediğimiz şaşırtıcı gerçekler neler?


 

 

Onlar depremi hissedebilir

Kedilerin patileri fazlasıyla hassastır ve zemindeki her titreşimi hissedebilirler. Bazı uzmanlar kedilerin aynı zamanda depremler ve yeryüzü sarsıntılarını da hissedebildiğini söyler.

Bu kanıtlanmış bir teori değil fakat gerçeklik payı epey yüksek.

 

Kediler sizi kontrol eder

Şaşırmadınız değil mi?! Kediler konuşarak size yemek istediklerini, ihtiyaçlarını söyleyebilirler ve bunları yaptırırlar. Ayrıca durumun aciliyetine, önemine bağlı olarak da seslerini değişik şekillere sokabilirler.

Her ne kadar kedi beyni vücut kitlesine oranla boyut  bazında çok küçük olsa da, bir köpeğe göre kat be kat daha zekidirler.

 

Rüya görürler

Tıpkı sizin gibi, kediler de rüya görebilen canlılardır. Eğer uyku sırasında patileriyle garip hareketler yaptıklarını gördüyseniz, rüya gördüklerini anlayabilirsiniz.

Ne mi görüyorlar? Muhtemelen etli bir fare veya bol kremalı dondurma

 

Cezalandırılamazlar

Köpeklerin aksine kediler cezayı anlamazlar, cezalandırıldıkları takdirde sizden uzaklaşır ve ters tepki verirler. Onlara ancak sevgiyle yaklaşabilirsiniz, sert metodlarla değil.

 

Diş gıcırdatırlar

Kendi kedinizi veya bir başka kediyi, o kuşu izlerken gözlemleyin. ‘Tak tak’ şeklinde dişlerini birbirine vurduklarını göreceksiniz.

Avlarına karşı saldırıya hazırlanan her kedi bunu yapar.

 

Kafa tokuştururlar

Kediler aleminde kafa tokuşturmak, sevgi gösterme yöntemidir. Sizinle kafa tokuşturan bir kedi, ‘Sana güveniyorum ve seni seviyorum’ mesajını iletir.