Forum Kedi Makaleleri Kedi Patisi Hakkında Büyüleyici Gerçekler

Yönetici

Mihav


Kayıt Tarihi :
28.1.2019 10:04:12

Toplam Mesaj :
2


Toplam Konu :
192
4.3.2019 19:56:54

Daha önce hiç kedinizin patilerine yakından baktınız mı? Eğer incelediyseniz, inanılmaz derecede şaşırtıcı olduğunu da fark etmişsinizdir. Bu yumuşak, sevimli patiler aslında kediniz için hayati önem taşıyor ve pek çok işlerini bu şekilde hallediyorlar.

Peki kedi patileri hakkında bilinmeyen gerçekler neler? Kedi patisini ne için kullanır?


Titreşim ve Yerçekimi

Bir kedinin patisi inanılmaz derecede hassastır. Eğer sıkmayı denerseniz ya size pençe atarlar, ya da hızlıca kaçarlar. Patilerinde yüksek oranda sinir reseptörleri olması bunun sebebidir.

Bu reseptörler, kedinizin dengede durmasını, titreşimleri ve yerçekimini hissetmesini sağlar. Bu şekilde avlarına daha iyi yaklaşırlar.

 

Sessizlik

O yumuşak patiler aslında sizin sevmeniz için değil, kedinizin ses çıkarmadan avına yaklaşıp onu yakalayabilmesi için. Mutlaka fark etmişsinizdir, çoğu zaman kedi size yaklaştığında ya da odaya girdiğinde görmediğiniz takdirde asla hissetmezsiniz.

 

Sağ ve Sol Patiler

Tıpkı insanlar gibi, kedilerin de daha iyi kullandığı patileri var. Zor işleri yaparken erkek kediler sağ patisini, dişiler ise sol patisini kullanır.

 

Paraşüt Görevi

Muhtemelen bunu biliyorsunuz ama kedi patileri, düşmelere karşı dayanıklıdır ve hasarı emer. Bu şekilde sert alanlara bile rahatça iniş yapabilirler.

 

Klima Görevi

Patileri, kediler için bir nevi klima görevi görür. Özellikle sıcak günlerde ya da stres altına girdiğinde, kediler terlerini bu patiler üzerinden atarlar.

 


Kedilerin bu yüzden asla terlemediğini biliyor muydunuz?


 

İletişim

Küçük ama zeki dostlarımız, patileriyle iletişime geçerler ve nesneleri tırmalayarak bölgelerini belirler. Bu şekilde diğer hayvanları ve kedileri de kendileri hakkında uyarmış olurlar.