Forum Kedi Makaleleri Evcil Kediler Avlanma Yeteneğini Kaybeder mi

Yönetici

Mihav


Kayıt Tarihi :
28.1.2019 10:04:12

Toplam Mesaj :
2


Toplam Konu :
192
4.3.2019 19:59:38

Tanınmış bilim adamı – hayvan uzmanı, kedilerin zaman içinde kuşlara, sürüngen ve kemirgenlere karşı olan avcılık içgüdülerinin evcilleşmeleri dolayısıyla kaybolabileceğini belirtti.

Bristol Üniversitesi’nden John Bradshaw’a göre, ilerleyen dönemlerde evcil kedilerin ‘avlarını insanlara sunma’ özelliği ortadan kalkabilir.


 

 

Evcil kediler avlanır mı?

Buna rağmen ortada farklı gerçekler de var. İnsanların kolay bakımlarından ötürü kedileri evcil hayvan olarak seçtikleri sır değil fakat kedilerin nüfusu, kimi zaman vahşi yaşamı da tehdit edebiliyor. Bazı kuş, sürüngen ve kemirgen cinslerinin soyu, artan kedi popülasyonu nedeniyle tehlike altına girmekte ve bilim adamları bu problemi çözmek için uğraşıyor.

İngiltere’de Mammal Societ tarafından yapılan araştırma istatistiklerine göre, her yıl 10 milyon kedi, toplamda 275 milyon hayvanı avlıyor ve bunların 55 milyonunu da kuşlar, sürüngenler ve kurbağa gibi amfibiler oluşturuyor.

Elbette pek çok evcil kedi beslenme sorunu çekmediği için avlanma ihtiyacı duymuyor ve bilim adamları da kedilerin bu şekilde üretmesi gerektiğini savunuyor. Bu şekilde diğer vahşi hayvanların da soyunun tehlike altına girmeyeceği düşünülüyor.