» Tüm Haberler » Van'da Köpeğe Vicdansız Eziyet...
'Van'da Köpeğe Vicdansız Eziyet...'
Van'da Köpeğe Vicdansız Eziyet...
VAN'da bir otomobilin çarpması sonucu arka iki ayağı kırılan köpek, sokakta acılar içinde yaşamaya çalışırken, çevredeki vatandaşlar tarafından 3 gün boyunca sahip çıkılıp beslendi...
 
Bu haberi okuduğumuzda ve fotoğrafları gördüğümüzde insanlığımızdan utandık. Hurriyet.com.tr'nin yazı işleri dakikalarca fotoğraflara bakakaldı. Bu haberi nasıl duyurmalıydık?
 
Başlık olarak ne seçmeliydik? Yüzlerce öneri geldi. Zavallı, savunmasız, üstelik arka ayakları kırık olan gözleriyle "bana yardım edin" diye yalvaran bir canlıya yapılanlar karşısında çaresizdik. Vicdanlarımız sızlıyordu. Eğer varsa Van'da bu köpeğe bu uygulamayı reva görenlerin vicdanlarına seslenmek için, "VİCDANİ İSYAN" başlığını attık. Şimdi tek beklentimiz var. Bu vahşeti yapanlardan hesap sorulması...
 
 
 VAN'da bir otomobilin çarpması sonucu arka iki ayağı kırılan köpek, sokakta acılar içinde yaşamaya çalışırken, çevredeki vatandaşlar tarafından 3 gün boyunca sahip çıkılıp beslendi. Köpeğin daha fazla acı çekmesine dayanamayan vatandaşlar, belediye ekiplerine haber vererek köpeğin alınmasını istedi. Defalarca aranan belediye ekipleri, köpeğin bulunduğu yere gelerek acılar içinde kıvranan köpeği adeta işkence edercesine boynuna sardıkları kabloyla çöp kamyonuna atıp gitti.
 
Van-Başkale karayolunda bir otomobilin çarpması sonucu iki ayağı kırılan ve sokak ortasında kalan bir köpek, vatandaşlar tarafından 3 gün boyunca beslenip sahip çıkıldı. Sürünerek dolaşabilen ve çevredeki çocuklar tarafından sürekli rahatsız edilen köpeğin acısını daha fazla görmek istemeyen vatandaşlar, belediye ekiplerine haber verdi. Ancak belediye ekipleri 3 gün boyunca defalarca aranmasına rağmen gelmedi. Vatandaşların ısrarlı davranmaları sonrası belediye köpeğin alınması için çöp kamyonu gönderdi. Çevreden buldukları kabloyu acı çeken köpeğin boynuna ve ayaklarına bağlayan çöpçüler, adeta köpeğe işkence ederek yerde sürüklemeye başladı. Acı acı bağıran köpek vatandaşların şaşkın bakışları arasında karga tulumba küreklerle çöp kamyonuna atıldı.
 
VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ...
Köpeği 3 gün boyunca besleyerek korumaya çalışan vatandaşlar belediyenin köpeği çöp kamyonuna atmasına isyan etti. Bunun adeta bir işkence olduğunu belirten Şaban Keskin, "Acılar içinde kıvranan köpeği elimizden geldiğince korumaya çalıştık. Acı çekmemesi için uğraş verdik. Defalarca da belediyeyi aradık. Ancak, bir türlü belediye ekipleri gelmedi. Biz belediyenin gelip köpeği daha insani bir şekilde götüreceklerini düşünüyorduk. Ancak, boynuna kablo sarıp sürükleyerek çöp kamyonuna attılar" dedi.
 
 ‘HAYVAN HAKLARI BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR’
Van Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Kaya, otomobilin çarpmasının ardından arka iki ayağı kırılan köpeğin belediyenin çöp ekipleri tarafından sürüklendikten sonra kürekle çöp kamyonuna atılması olayıyla ilgili bilgilerinin olmadığını söyledi. Olayın bilgileri dışında geliştiğini söyleyen Kaya, hayvan haklarının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu:
 
“Köpekleri öldürme gibi bir uygulamamız kesinlikle olamaz. Belediye ihbar hattımız olan ‘185’ten böyle bir ihbar bize ulaşmadı. Bu köpekle ilgili bize ihbar ulaşmış olsaydı, veteriner hekimlerimizi oraya yönlendirirdik. Bu işleri yapan bir birimimiz de var. Tedavi edilmesi gerekiyorsa onu yapardık. Ama kesinlikle onu çöp kamyonuyla çöplüğe ya da başka bir yere attırmazdık. Haberimiz kesinlikle yok. Bununla ilgili olarak sorumlular hakkında gerekeni de yapacağız.”
Bu arada çöp kamyonuna konulan yaralı köpeğin ise nerede olduğu, telef olup olmadığı ise henüz öğrenilmedi.

 
(Hürriyet)
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Peynir
Sahibi: Alivira
Kedi, Ankara Kedisi (Angora), 5 Aylık
Mathilda
Sahibi: arkaiksepya
Kedi, Tekir Kedi, 3 Aylık
Pamuk
Sahibi: giresunluuuu
Kedi, Ankara Kedisi (Angora), 12 Aylık
Elsa
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
İmci
Sahibi: Asudebg
Kedi, Bombay, 2 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Gece, dudu için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Gece, ALEX için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Gece, Alice için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Köpük, sofi için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Balkız, Vegas için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Balkız, gingerim için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı