» Tüm Haberler » Türkiye’nin En Akıllı Köpeği: Cindy...
'Türkiye’nin En Akıllı Köpeği: Cindy...'
Türkiye’nin En Akıllı Köpeği: Cindy...
Çevreye çöp atanlara havlayıp yerden çöp toplayan, hazırlanan engelleri başarıyla geçen “Cindy”, gösteri amaçlı hazırlanan kapkaç senaryolarında da çalınan çantayı yakalayıp, sahibine ulaştırıyor...
 
Çevreye çöp atanlara havlayıp yerden çöp toplayan, hazırlanan engelleri başarıyla geçen “Cindy”, gösteri amaçlı hazırlanan kapkaç senaryolarında da çalınan çantayı yakalayıp, sahibine ulaştırıyor...

Türkiye’nin çeşitli illerinde katıldığı yarışmalarda aralarında “Türkiye’nin En Akıllı Köpeği” unvanı da bulunan 3 kupayı elde eden Alman Çoban Köpeği “Cindy” yetenekleriyle dikkati çekiyor. Cindy’i Rusya’dan Türkiye’ye getiren ve aynı zamanda köpek eğitmeni olan Rahmi Karagöl, Rusya’dan 11 yıl önce henüz 3 aylıkken Türkiye’ye getirdiği köpeği, eğitimlere tabi tutarak, çok sayıda yetenek kazandırdığını söyledi.
 
 
Birçok köpeğin “otur, kalk, yat ve gel” gibi komutları yerine getirmesinin bile sahiplerini mutlu etmeye yettiğini ifade eden Karagöl, “Köpeğimizle tanışmamızdan kısa bir süre sonra, bu gibi komutları yerine getirmeye başladı ve ilerleyen süreçte ise bizi bile şaşırtan tepkiler vermeye başladı” dedi.
 
Köpeğin şu an çevreye çöp atanlara havlayıp, yerden çöpü topladığını, ardından da onu çöp kutusuna attığını belirten Karagöl, Cindy’nin hazırlanan engelleri başarıyla geçtiğini, gösteri amaçlı hazırlanan kapkaç senaryolarında da çalınan çantayı yakalayıp, sahibine ulaştırdığını kaydetti. Rahmi Karagöl, köpeğiyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Ayrıca enkaz altından ceset ve canlı bulabilme yeteneği de kazanan Cindy’i Ankara’da düzenlenen bazı yarışmalara gönderdik. Bu yarışmalardan, güzellik, fizik birincilikleri elde etti. Ayrıca geçtiğimiz yıl yine Ankara’da düzenlenen verilen komutları yerine getirme becerisine ilişkin düzenlenen yarışmada ise (Türkiye’nin en akıllı köpeği) unvanını aldı.”
Cindy ile Türkiye’nin birçok yerinde gösteri düzenlediklerini dile getiren Karagöl, “Şimdiye kadar 50’den fazla gösteride boy gösteren köpeğimize her geçen gün daha fazla talep oluyor ve düzenlenen çeşitli etkinliklerde yer almasını istiyorlar” diye konuştu.
 
Köpeklerin ne kadar başarılı yeteneğe sahip olursa olsun yaşları ilerledikçe, komutları yerine getirmekte zorlandıklarını anlatan Karagöl, “Bu yıl 11 yaşına basan Cindy, ilerleyen yaşına rağmen komutlara anında yanıt veriyor” dedi.
 
Cindy’nin seslerin yanı sıra el kol hareketleriyle de tepki verdiğini anlatan Karagöl, köpeğinin yaklaşık 300 metre kadar uzaklıkta bile el ve kol hareketlerini hissedip, gerekli tepkileri gösterdiğini söyledi.
(AA)
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Peynir
Sahibi: Alivira
Kedi, Ankara Kedisi (Angora), 5 Aylık
Mathilda
Sahibi: arkaiksepya
Kedi, Tekir Kedi, 3 Aylık
Pamuk
Sahibi: giresunluuuu
Kedi, Ankara Kedisi (Angora), 12 Aylık
Elsa
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
İmci
Sahibi: Asudebg
Kedi, Bombay, 2 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Gece, dudu için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Gece, ALEX için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Gece, Alice için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Köpük, sofi için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Balkız, Vegas için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Balkız, gingerim için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı