» Tüm Haberler » Sokak Hayvanları Bu Filmi 100 Yıldır İzliyor...
'Sokak Hayvanları Bu Filmi 100 Yıldır İzliyor...'
Sokak Hayvanları Bu Filmi 100 Yıldır İzliyor...
Şimdi sıra bizde. Artık ezber bozuldu. Çünkü ‘Ezber filmi yapıldı.Bu film hayvan severler için çok önemli çünkü "Ezber" sayesinde ilk kez ciddiye alındılar. Yani ilk kez sokak hayvanları ciddiye alındı. Bu film sokak hayvanlarının kurtuluş savaşı gibi oldu...
 
Biz de bu hafta hayvan sayfamızı "Ezber"e ayırdık. İsterseniz öncelikle yönetmen Tolga Öztorun'un ağzından filmin çıkış hikâyesi ile başlayalım.
 

"Bir gün yine barınaktan dönmüştüm. Yaşananlara çözüm bulamamak canımı yakıyordu. Öyle bir şey yapmalıydım ki, insanların dikkatini çekmeliydim. Biz sokak köpeklerini 200 yıl önce evcilleştirip yaşadığımız şehirlere çektik. Yaşamın her alanında onlardan faydalandık. Birçok olayda canımızı malımızı emanet ettik onlara (deprem–bomba–kör köpeği–bekçi vs.) ama yaşama alanlarını işgal ettik. Hepimiz Hayırsız Ada olayını biliyoruz. 100 sene önce adada ölüme terk edilen dostlarımız şimdi de ormana veya barınak denen ölüm kamplarına hapsedilip yavaş yavaş ölmeleri bekleniyor. Bazı barınaklar hariç hepsi maalesef ölüm kampı. İşini layığı ile yapmayan bazı belediyeler onları rehabilite etme adı altında maalesef şehir dışında ormanlara atıyor. Birçok küçük dostumuz da şehre dönmeye çalışırken ezilerek can veriyor. "

Yüreğiniz elverdiyse devamını ben anlatayım... Ufak bir araştırma yapmış Tolga Öztorun... Dünyanın hiçbir yerinde 30 dev oyuncunun ve profesyonel ekibin gönüllü olarak çalıştığı, hayvanlar için yapılmış başka bir film yok. Ezber fikri böyle çıkmış ortaya. Film 15 dakika sürüyor. Diyalog yok... Oyuncular gücünü Eser Taşkıran'ın müziğinden alıyor. Meltem Taşkıran'ın seslendirdiği "Hep Seni Sevdim Giderken Bile" isimli şarkıda yaşanan trajedi çok güzel ifade ediliyor. Filmin senaryosunu da Tolga Öztorun yazmış. Görüntü yönetmeni ise dünyaca ünlü bir Fransız, Colin Mounier... Mounier dünyanın en önemli belgesellerinde görev almış. 30'a yakın "Captain Cousto" belgeseli çekmiş.
 
BENNU YILDIRIMLAR'I NEDEN ÇOK SEVDİĞİMİ ANLADIM

Ve gelelim beni en az film kadar etkileyen gerçeğe. Bu filmin "tüm" ekibi gönüllü çalıştı. Kimse yaptığı bu şahane işten ücret almadı. Bennu Yıldırımlar'ı neden bu kadar çok sevdiğimi şimdi daha iyi anladım. Geçenlerde onu ziyarete gitmiştim. Sokakta bulduğu, gözleri görmeyen Çilek adlı köpeği karşılamıştı beni kapıda. Bennu, onu kızı Ada'dan ayırmıyordu. İşte yine çıktı karşıma... Film, Bennu Yıldırımlar'ın sesinden "Bu filmi izlediğinizde bildiğiniz her şey tepetaklak olacak" diye başlıyor... Bu filmde yer alabilecek en etkili isim. Kesinlikle en doğru isim...
 
Makyaj meselesi de çok ilginç. Biliyorsunuz kozmetik ürünlerinin birçoğu hayvanlar üzerinde çok acılı metotlar ile test ediliyor. Tolga Öztorun diyor ki; "Onların özgürlük savaşı için bile olsa bu endüstriyi desteklememeliydim. Biraz araştırma yaptım ve MAC'in bu cani testleri kabul etmediğini öğrendim." Reklam yapmıyorum ama bu önemli... Filmin makyaj sponsoru bu yüzden MAC...

Ve Süha Derbent... O Türkiye'nin en başarılı fotoğrafçılarından biri. Üstelik ilgi alanı Tanzanya – Serengeti'deki büyük kediler ama tevazu böyle bir şey... Süha Derbent filmin set fotoğraflarını çekti. Sayfada gördüğünüz fotoğrafları yani...

Bitmedi...Digitürk montaj sponsoru oldu. "Ezber" ilk olarak Türkiye'nin tek yerli yapım belgesel kanalı olan İZ TV'de 1-5 Ekim arasında hayvan hakları haftası sürecinde yayınlandı.
Siz de merak ettiniz değil mi, Tolga Öztorun bunca insana nasıl ulaştı? Filmde oynayan 30'dan fazla dev oyuncuya Facebook ve e-mail yoluyla ulaşmış ve senaryoyu okuyan herkes tereddütsüz içinde olmayı kabul etmiş. Demek ki neymiş, adam gibi projeyle gidersen değerli oyuncuları, üstelik bir kuruş vermeden, ikna edebilirmişsin.
 
Tolga Öztorun iki film daha yapmak istiyor. Hayvanlara yapılan cinsel istismar ve adı endüstriyel et olan "cinayet"lerle ilgili. Yüreğim dayanmayacak ama yine de sanırım dört gözle bekliyor olacağım. Bu arada filmi henüz görmeyelenler; www.ezberfilm.com sitesine giriniz...
Not: Tolga Öztorun filmde görev alan herkese teşekkür ediyor, ben bu listeye onun adını da ekliyorum.
 

HAYIRSIZ ADA

Neredeyse 100 sene önce 1910 senesinde II. Abdülhamit döneminde sokak hayvanları için bilinen ilk organize suç çalışması düzenlendi. Kafesler yapıldı. İstanbul'un güzel sakinleri, sokak köpekleri kafeslere tıkıldı. Kafesler filikalara yüklendi. Sonra ver elini Sivri Ada...
Hayırsız Ada olarak bilinen Sivri Ada kimsenin yaşamadığı, su ve yiyecek bulmanın, güneşten korunmanın neredeyse imkânsız olduğu bir itlaf adasıydı. Önceleri görevlendirilen zaptiyeler köpeklere yemek ve su veriyordu. Bu iş bir süre sonra ihmal başladı. Hayırsız Ada sakinleri hayatta kalabilmek için birbirlerini parçalamaya başladı.

Temmuzun cayırdayan sıcaklığı, leş kokularını lodosun gücü ile İstanbul'a taşıyordu. Çocuk ağlamalarını andıran bu iniltiler haklın canını acıtıyordu.

Üzerinden 100 sene geçti...Hayırsız Ada yerine İstanbul'un dışına ormanlık alanlara atılıyor veya kafesler içinde aç susuz yaşamaya mahkûm ediliyorlar.
 
TOLGA ÖZTORUN –Yönetmen
1977 doğumlu Tolga ÖZTORUN gönüllü olarak İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olarak çalışıyor. 6 senedir Yedikule Hayvan Barınağı'nda Gönüllü muhabirlik de yapan ÖZTORUN, çok sayıda engelli sokak hayvanı ile birlikte yaşıyor. Sokak hayvanlarının özgürlüğü için kısa film çalışmaları yapan Tolga ÖZTORUN 2009 senesinde ilk kısa filmi olan " EZBER " i çekti.
 
OYUNCULAR
Ayla Algan, Barış Meriç, Beste Bereket, Bülent Şakrak, Çetin Demir, Demir Ülsoy, Derya Alabora, Emel Çölgeçen, Emre Karayel, Evrim Ülsoy, Füsun Erbulak, Gizem Pilavcı, Gülen Karaman, Hayati Çitaklar, Irmak Ünal, Işık Yenersu, İbrahim Ulutaş, İlker Ayrık, Kuzey Baldöken, Lale Mansur, Mehmet Eren Balı, Mehtap Bayri, Mert Efe, Nuray Ateşavcı, Orbay Sayü, Sevi Algan, Sevinç Erbulak, Şebnem Köstem Tilbe Saran, Tuna Arman, Zeynep Özyağcılar.
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Simba
Sahibi: Aysenurakc
Kedi, Scottish Fold, 10 Aylık
YAMAN
Sahibi: YAMANN
Kedi, Scottish Fold, 3 Yaşında
Dobby
Sahibi: pugslover
Köpek, Pug, 11 Aylık
KITIR
Kedi, British Shorthair, 9 Aylık
coco
Sahibi: atlantis09
Köpek, Brittany, 8 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Simba, mia için "Bu İş Olur" dedi.
cevap KITIR, kımış için "Bu İş Olur" dedi.
cevap KITIR, Duman için "Bu İş Olur" dedi.
cevap KITIR, masha için "Bu İş Olur" dedi.
cevap KITIR, Mia için "Bu İş Olur" dedi.
cevap KITIR, Milka için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı