» Tüm Haberler » Seyyahların Kaleminden Türklerin Hayvan Sevgisi...
'Seyyahların Kaleminden Türklerin Hayvan Sevgisi...'
Seyyahların Kaleminden Türklerin Hayvan Sevgisi...
Osmanlı İmparatorluğu topraklarını gezen seyyahların en çok dikkatini çeken konulardan biri, Türklerin hayvanlara olan sevgisiydi. Sokakta kedi, köpek ve güvercinlere düzenli ve özenli bakılması, bakım işiyle uğraşan insanların olması, seyyahları şaşırtıyordu. Avrupalı gezginler, daha sonra kaleme aldıkları anılarında Osmanlı’daki hayvan sevgisini ayrıntılarıyla anlattılar.
 
Osmanlı İmparatorluğu topraklarını gezen seyyahların en çok dikkatini çeken konulardan biri, Türklerin hayvanlara olan sevgisiydi.
 
Sokakta kedi, köpek ve güvercinlere düzenli ve özenli bakılması, bakım işiyle uğraşan insanların olması, seyyahları şaşırtıyordu. Avrupalı gezginler, daha sonra kaleme aldıkları anılarında Osmanlı’daki hayvan sevgisini ayrıntılarıyla anlattılar.
 
TÜRKLERİN hayvan sevgisi, Osmanlı döneminde Türkiye’ye gelen yabancı seyyahların ilgisini çekmişti. Varlıklı bir aileye mensup olarak 1633’te Paris’te doğan Jean Thevenot, küçük yaşta amcası Melcshisedech Thevenot’un tesirinde kalarak şarkiyatçılığa merak salmış, doğu dillerini öğrenmişti. Jean Thevenot, 22 yaşındayken başladığı doğu seyahati çerçevesinde, 2 Aralık 1655’te İstanbul’a varmıştı.
 
Thevenot, 30 Ağustos 1656 tarihine kadar dokuz ay İstanbul’da kaldı. Bundan sonra Bursa, İzmir ve bazı Ege adalarını gezdikten sonra Kudüs’e gitti. Sonraki yıllarda Jean Thevenot, seyahatini Mısır, Filistin, Irak, İran ve Hindistan’da sürdürdü, dönüş yolundayken 1667’de hayatını kaybetti. İstanbul’da kaldığı aylarda Türkiye’yle ilgili izlenimlerini seyahatnamesinde yazan Thevenot, Türkler’in hayvanlarla ilişkisini şöyle anlatıyordu: "Onların iyilik severliği hayvanlara ve bu arada kuşlara kadar ulaşır; her gün birçok kimse pazarlara kuş satın almaya gider ve bunları serbest bırakırlar.
 
Söylediklerine göre, bu kuşların ruhları, kıyamet gününde Tanrı huzurunda onların iyiliklerine şahitlik edecektir. Bir hayvanın acı çekmesinden ıstırap duyarlar, tavuklarını kesmek istedikleri zaman onlara fazla ıstırap vermemek için başlarını bir darbede keserler, eğer onların, Fransızlar’ın yaptıkları şekilde öldürüldüklerini görselerdi yapana bir kaç sopa atmaktan kendilerini alamazlardı. (...) Ölen bazı kimseler mallarını haftada bir kaç defa köpek ve kedileri beslemek üzere bırakırlar, bu vasiyetlerini yerine getirmek için sadakatla ve dindar bir şekilde bunu yapan fırıncı veya kasaplara paralarını bırakırlar ve her gün yanında et taşıyan insanların köpek veya kedileri çağırarak bu hayvanları çevresine toplayıp onlara parçalar halinde bunları atması hoş şeydir. (...)
 
Ben burada Türklerin hayvan severliğine ait yüz misal verebilirdim, ben bu hususta bizde pek az rastlanan misaller gördüm, sokakta, yeni yavrulamış bir köpeği yanına almış ve üzerinde yürüyemeyeceği korkusuyla ona küçük bir duvar yapmak için taşlar arayan pek çok kişi ve buna benzer olaylar gördüm, fakat benim amacım bu önemsiz şeylerle okuyucunun canını sıkmak değildir." 17. yüzyılda Türkiye’yi gezen Fransız gezgin Jean du Mont da "Türklerin hayırları hayvanlar için bile geçerlidir.
 
Özellikle köpeklere karşı çok müşfiktirler" der ve şunları yazar:
"Gerçi köpekleri evlerine almazlar, ama sokakta beslerler. Köpekler de beslendikleri sokaktan ayrılmadığı için her mahallenin kendi köpekleri vardı. Türklere göre kedi, köpek, ve at gibi eti için beslenmeyen hayvanları öldürmek suçtur...
 
Sekiz gün önce olan bir olayı hatırlıyorum: Müezzin minarede ezan okudukça havlayan bir köpek vardı. Bu köpeğe çok kızdılar, fakat Allah korkusundan köpeği öldürmediler. Epey düşündükten sonra köpeği yakaladılar, Kadı’nın huzuruna çıkardılar. Köpeğin saygısızlığından dolayı bir Hıristiyan veya gávur olabileceğini ileri sürdüler. Delil son derece açıktı. Bundan dolayı sonunda köpek ölüme mahkûm edildi ve hüküm derhal infaz edildi."
 
"Hürriyet"
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Gece
Sahibi: bugra196
Köpek, Pug, 8 Aylık
Riki
Sahibi: Rikimartin
Köpek, Pekingese, 3 Yaşında
Köpük
Sahibi: Köpük15
Köpek, Maltese, 2 Yaşında
Köpük
Sahibi: Köpük15
Köpek, Maltese, 2 Yaşında
Ponçik
Kedi, Scottish Fold, 5 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Gece, dudu için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Gece, ALEX için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Gece, Alice için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Köpük, sofi için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Balkız, Vegas için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Balkız, ginger için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı