» Tüm Haberler » "Ölümü Koklayan Kedi"nin Kitabı Çıktı!..
'
"Ölümü Koklayan Kedi"nin Kitabı Çıktı!..
ABD'de bir bakımevinde hastaların ölmek üzere olduklarını algılayabilen Oscar isimli kedinin bildiği vaka sayısı 50'ye yükseldi. Oscar'ın tahminleri sonunda bir kitap haline getirildi.İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre..
 
ABD'de bir bakımevinde hastaların ölmek üzere olduklarını algılayabilen Oscar isimli kedinin bildiği vaka sayısı 50'ye yükseldi. Oscar'ın tahminleri sonunda bir kitap haline getirildi.İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre ABD’deki Brown Üniversitesi’nde yaşlılık hastalıkları uzmanı olan doçent doktor David Dosa, Oscar adlı kedinin son beş yıl içerisinde çok nadiren yanıldığını belirtti.
 
Dr. Dosa, Oscar’ın hangi hastanın öleceğini çoğu zaman bakım evinde görev yapan sağlık personelinden daha iyi tahmin ettiğini de sözlerine ekledi.
 
Beş yaşında olan ve genel olarak sokulgan olmayan kedi, Rhode Island’da aşırı bunama hastalarının yattığı bir bakım evine yavruyken gelmiş. 
 
Dr. Dosa, Oscar’ın bu yeteneiğini ilk kez 2007 yılında New England Journal of Medicine adlı tıp dergisinde yayımladı.
 
O zamandan bu yana kedinin önceden hissettiği yakınlaşan ölüm vakası sayısı iki katına çıktı ve yaşlılık hastalıkları uzmanları bunun bir rastlantı olmadığına ikna oldu.
 
Tekir kedi bakım evinde günlerini bir odadan diğerini dolaşarak geçiriyor ve ölümüne sadece birkaç saat kalan hastaların dışında başka kimseye yanaşmıyor.
 
Ölmek üzere olan bir hastanın odasından dışarı çıkarıldığı zaman ise kapıyı tırmalayarak içeri girmeye çalışıyor.
Bir keresinde hemişereler kediyi ölmek üzere olduğunu düşündükleri bir hastanın yatağının üzerine koymuşlar ama Oscar odadan dışarı fırlayarak  başka bir odada yatan hastanın başucuna oturmuş. Kedinin vardığı hükmün hemşirelerinkinden doğru olduğu görülmüş. İkinci hasta o günün akşamı ölürken, diğer hasta iki gün daha yaşamış.
 
Dr. Dosa ve diğer sağlık personeli Oscar’ın doğruluğundan o kadar eminler ki, kedi bir yatağın üzerine atlayıp da yatakta yatan hastanın yanına uzandığı zaman derhal hastanın yakınlarına haber veriliyor. 
 
Dr. Dosa, 5 yıldır takip ettiği Oscar'la ilgili bilgileri kitaplaştırarak "Making Rounds With Oscar: The Extraordinary Gift of an Ordinary Cat` (Oscar`la Viziteye Çıkmak: Sıradan bir kedinin sıra dışı yeteneği) adıyla yayımladı.
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
malina
Sahibi: malina
Kedi, British Shorthair, 2 Yaşında
Hursit
Sahibi: arakli
Kedi, Tekir Kedi, 1 Yaşında
kafkas
Kedi, İran Kedisi (Persian), 7 Aylık
Mayıs
Sahibi: Eylove
Kedi, Exotic Shorthair, 1 Aylık
İzmir
Sahibi: Mareesa
Kedi, Siyam Kedisi, 2 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap malina, Duman için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Uzay, Gece için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Uzay, Pamuk için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Uzay, Pisko için "Bu İş Olur" dedi.
cevap İnci, Bilbo için "Şimdilik Olmaz" dedi.
cevap İnci, Pamuk için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik Beem Turkey lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı