» Tüm Haberler » Köpeklere Fısıldayan Kadından 10 Tavsiye
'Köpeklere Fısıldayan Kadından 10 Tavsiye'
Köpeklere Fısıldayan Kadından 10 Tavsiye
Ecem Erbek pozitif köpek eğitmeni. Dolayısıyla onun eğitim sistemi ceza değil; sevgi, sabır ve empati üzerine kurulu. Biz de mihav.com takipçileri için kendisinden köpek eğitimiyle ilgili birkaç ipucu aldık…
 
1) Bir köpek sahiplenmek istediğinizde lütfen öncelikle barınaklara ve sokaklara bakın. Oralarda aradığınızdan fazlasını bulabilirsiniz.
2) Kendimize ve hayat tarzımıza uygun bir köpek sahiplenmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Lütfen bir köpeği görüp istemek dışında kendimize şu soruları da soralım: "Ona şu an sahip olduğundan daha iyi bir hayat verebilecek miyim?" ya da "Gün içinde yeterince vaktimi onun yürüyüş ve egzersizine ayırabilecek miyim?"
3) Eğitim dediğimiz şey bilgi, deneyim, taktik, sabır ve empati gerektirir. Çoğu köpeğin davranış problemi, aslında sahibinin onca zaman içinde yaptığı hataların yansımasıdır. Köpeğinizi anlamaya başladığınızda onun sizden değil, sizin ondan öğreneceğiniz ne kadar çok şey olduğunu fark edersiniz.
4) Sadece köpeğin eğitilmesi yeterli değildir. Bu yüzden benim eğitim sistemim köpeğin kendi yaşam alanına giderek, sahibinin ve çevresindeki aile bireylerinin de çalışmalara dâhil edildiği pozitif bir eğitim sistemini kapsıyor.
5) Ceza sistemi sorunu çözmediği gibi daha büyük problemlere gebe olabilir. Lider olmak bağırmak ya da sert olmak değildir. Lider olmak dengeli ve adil olabilmektir.
6) Köpeğinize yapması gerekeni öğretmediğiniz ya da doğru şekilde ifade etmediğiniz takdirde, bunu yapmayacaktır.
7) Köpeğinizin yaşlı olması onun eğitilemeyeceği anlamına gelmez. Yaş ve ırk gözetmeksizin tüm köpekler fiziksel gücü ve karakteri doğrultusunda eğitilebilir. Önemli olan yaşı değil, zihnidir.
8) "Köpeğimin eğitimden sonra başarısız olma ihtimali var mı?" Bu soru çoğu kişinin ortak paydası. Eğitim sadece eğitim süresini kapsamaz. Öğrendiklerinizi hayatınızla bütünleştirmeniz ve size gösterilenleri her daim uygulamanız gerekmektedir.
9) Bir diğer çok sorulan soru ise: "Köpeğime neden eğitim aldırmalıyım?" Bazen problemimizin çözümü çok yakınımızdadır, ancak sorunumuz bizi o kadar endişelendirir ki, çözüme gidemediğimiz gibi ondan giderek uzaklaşırız. Hepimiz her konuda bilgi sahibi olamayabiliriz. Dolayısıyla profesyonel bir destek almaktan çekinmemeliyiz.
10) Son olarak, bir köpekle yaşamak isteyenlere bunun büyük bir sorumluluk olduğunu unutmamalarını ve buna göre karar vermelerini tavsiye ederim. Bu sorumluluğun size kazandıracağı deneyimlerin ve duyguların ise paha biçilemez olduğunu da hatırlatırım. Çünkü: "İnsan bir hayvanı gerçekten sevene dek, ruhunun bir tarafı uykudadır."
Not: Köpeklerinizin davranış problemleri için ecemerbek@gmail.com mail adresi ya da Facebook profili (https://www.facebook.com/ecem.erbek.92) üzerinden Ecem Erbek'e ulaşabilirsiniz.
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Rocky
Sahibi: Rocky27
Kedi, Ankara Kedisi (Angora), 6 Aylık
Maya
Sahibi: Murat Erdim
Kedi, Van Kedisi, 4 Yaşında
Paşa
Sahibi: kaptancem61
Kedi, Scottish Fold, 1 Yaşında
HERNİ
Sahibi: herni
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
Maya
Sahibi: mayacan
Kedi, İran Kedisi (Persian), 10 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Maya, ALEX için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Maya, Bıdık için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Zuzu, şero (kötü kedi şerafettin) için "Şimdilik Olmaz" dedi.
cevap BADEM, Arthur için "Bu İş Olur" dedi.
cevap BADEM, Wookiee için "Bu İş Olur" dedi.
cevap kar, Şatkann için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı