» Tüm Haberler » Kedi Köy...
'Kedi Köy...'
Kedi Köy...
Mehmet ve Müjgan Orhan çifti gerçekleştirdikleri projeyle hepimizin içini ısıtacak bir habere vesile oldu. İstanbul'da yaşayan çift 'Mandıra Filozofu' filmini seyrettikten sonra şehri terk edip hayallerinin peşine düştü ve Antalya'ya giderek burada kedi dostlarımız için bir köy inşa etti...
 
İstanbul'da ikamet eden Mehmet ve Müjgan Orhan çifti, izledikleri bir filmden etkilenerek, Antalya'da kediler için bir köy kurmaya karar verdi. Antalya'ya taşınarak, iki yıl boyunca her gün yüzlerce sokak kedisine mama bırakan çift, hayvan severlerin öncülüğünde Antalya Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneğini (ASKODER) kurdu. Dernek bünyesinde toplanan gönüllüler, sokak hayvanlarını en iyi şartlarda yaşatmak için çalışma başlattı. 


OTOMOBİLİNİ SATTI

Dernek başkanı Mehmet Orhan, 1974 model otomobilini satarak, Konyaaltı ilçesine 15 kilometrede uzaklıkta Doyran Mahallesi'nde iki dönümlük alanı kiraladı. Üç gün süren çapa sonucunda tarlayı taşlardan temizleyen ve düz zemin oluşturan hayvan severler, sokak kedileri için içerisinde villa ve küçük evlerin, barınakların, oyun gruplarının, hamak ve bankların bulunduğu "kedi köyü" kurdu. Şu an yaklaşık 100 kedinin olduğu kedi köyü, Antalya merkezde bakıma muhtaç sokak kedileri de taşınarak, yüzlerce kedinin bulunduğu bir alana dönüştürülecek. Türkiye'de ilk olduğu ifade edilen kedi köyünde, sokak hayvanları yakılan sobanın etrafındaki sandalyelerin üzerinde ısınmaya çalışıyor. Hayvan severler, haftanın belirli günlerinde kediler için mangal yaparak, et pişirerek besliyor. Kedi köyünde villaların balkonunda güneşlenen, oyun parkında oynayan ve hamakta sallanan kediler ilginç görüntüler oluşturuyor.


'BU PROJEDE PARA GEÇMİYOR'

Dernek Başkanı Mehmet Orhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşiyle "Mandıra Filozofu" filmini izledikten sonra Antalya'ya taşınarak, kediler için köy kurmaya karar verdiklerini söyledi. Kedi köyünü kurabilmek için bunun resmi olması gerektiğini ve onun için de dernek kurduklarını kaydeden Orhan, kediler için 1974 model otomobilini satarak, köyden iki dönüm alan kiraladığını anlattı. Köye, kentsel dönüşüm çalışması yürütülen Santral Mahallesindeki kedilerin naklini yapmaya başladıklarını belirten Orhan, şunları kaydetti:

 

'KEDİLER İÇİN ŞEHİR DE KURACAĞIZ'

Orhan, "Kedi köyümüzde 15 tane küçük ev, üç dört tane büyük villa var. Büyük kafeslerimiz var yağmurdan güneşten korunsun diye. Doğal kaynak suyumuz var, hayvanlar suyunu oradan içiyor. Konteynerimiz kısırlaştırma akabinde bakım ünitesi olarak hizmet veriyor." diye konuştu. Kedilerin tamamını sokaktan topladıklarını, içerisinde Ankara, Van, Norveç kedilerinin de olduğunu ifade eden Orhan, kedi köyünü büyüteceklerini, "kedi şehri" de kurmayı hedeflediklerini belirtti. Soğuk havada özellikle kedilerin ısınması için soba yaktıklarını belirten Orhan, "Kedi köyü, Türkiye'de bir ilk. Her gün burada kediler için aktivite yapıyoruz. Belirli günlerde mangal yapıyoruz, kediler için et pişiriyoruz. Sosyal medyadan takip edenler burayı ziyaret ediyor, kente uzak olmasına rağmen ilgi yoğun." dedi.

Gönüllülerden Ferda Güler de eşiyle kedi evlerini boyamak için geldiklerini ancak hava yağmurlu olduğu için kedileri severek zaman geçirdiklerini anlattı.

Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Duman
Sahibi: Büşraozcan
Kedi, Nebelung, 11 Aylık
Hardal Mia
Kedi, Tekir Kedi, 1 Yaşında
Bal
Sahibi: caglarpasli
Kedi, İran Kedisi (Persian), 1 Yaşında
Sky
Sahibi: skybey
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
mia
Sahibi: miakopuk
Kedi, Scottish Fold, 1 Yaşında
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Hardal Mia, abidin için "Kesinlikle Olmaz" dedi.
cevap Hardal Mia, eros şapşik turşu için "Kesinlikle Olmaz" dedi.
cevap Hardal Mia, Tarçın için "Kesinlikle Olmaz" dedi.
cevap Bal, Minik için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Bal, Mişa için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Bal, yumuduk için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı