» Tüm Haberler » Kedi-Köpek Severken Bile Kırım Kongo Bulaşabilir...
'Kedi-Köpek Severken Bile Kırım Kongo Bulaşabilir... '
Kedi-Köpek Severken Bile Kırım Kongo Bulaşabilir...
Kırım Kongo kabusu gün geçtikçe büyüyor. Uzmanlar, virüsün kedi severken bile bulaşabileceğini söyledi. Kesilen etin hemen tüketilmemesi gerektiği de vurgulandı ONDOKUZ Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Doğancı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının insandan insana bulaşması halinde daha hızlı ölüme neden olduğuna dikkat çeken Doğancı şöyle konuştu:
 
Kırım Kongo kabusu gün geçtikçe büyüyor. Uzmanlar, virüsün kedi severken bile bulaşabileceğini söyledi. Kesilen etin hemen tüketilmemesi gerektiği de vurgulandı.
 
ONDOKUZ Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Doğancı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının insandan insana bulaşması halinde daha hızlı ölüme neden olduğuna dikkat çeken Doğancı şöyle konuştu:
 
‘Virüs, Bosna Hersek-Romanya hattından göçmen kuşlarla geliyor. Virüs kesinlikle mutasyona uğramaz. Eskiden kenelerden ölüm yoktu. Keneler değişmedi virüs kaptılar. 17.5 milyon hayvan kaçak yollarla Türkiye’ye sokuldu. Asya ve Arap ülkelerinden hayvan almamak gerek. Kenelerin doğal hayattan bertaraf edilmesi imkansız.’Doğancı kenedeki virüsün bulaştığı hayvan derisi ile kanının tehlikeli olduğunu ve kesilen etin beş saat içinde tüketilmesi halinde virüsün insana bulaşabileceğini belirtti.
 
Her kene ısırığının Kırım Kongo’ya neden olmadığına işaret eden Doğancı, bazı insanların felç kalabildiğini dile getirdi. Kenenin kediyi severken de bulaşabileceğini ifade eden Prof. Dr. hayvan besleyenlerin, mezbaha çalışanlarının ve morg görevlilerinin dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da KKKA hastalığı konusunda vatandaşları uyardı. Türkiye’nin her yerinde virüslü kene olmadığını ifade eden Akdağ, ‘Daha çok denizi olan yerlerde, yüksek alanlarda görlüyor. Bodur ağaçları olan vadi yamaçlarını tercih ediyor’ dedi.
 
"ANKA"
 
Köpeğinden KKKA kaptı .
 
ÇORUM’UN Sungurlu İlçesi’nde İlköğretim okulunu bu yıl bitiren ve tatilde ailesine ait hayvanları otlatırken, yanındaki çoban köpeğini ısıran keneyi çıplak el ile öldüren M.B’ye KKKA virüsü bulaştı. 15 yaşındaki M.B. kaldırıldığı Ankara Numune Hastanesi’ndeki tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. M.B Sungurlu’da toprağa verildi.
 
"Stargazete.com"
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Boss
Sahibi: Okanbalci
Köpek, Maltese, 1 Yaşında
İzmir
Sahibi: İzmir35
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
Muci
Sahibi: golradir
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
Pastel
Sahibi: SelinSazcı
Kedi, Scottish Fold, 8 Aylık
NEFES
Sahibi: Ata-Ay
Kedi, British Shorthair, 8 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Boss, köpük için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Bulut, İzmir için "Bu İş Olur" dedi.
cevap İzmir, Çakıl için "Bu İş Olur" dedi.
cevap İzmir, Şira için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Muci, Mia için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Muci, SİMİ için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı