» Tüm Haberler » Kedi-Köpek Severken Bile Kırım Kongo Bulaşabilir...
'Kedi-Köpek Severken Bile Kırım Kongo Bulaşabilir... '
Kedi-Köpek Severken Bile Kırım Kongo Bulaşabilir...
Kırım Kongo kabusu gün geçtikçe büyüyor. Uzmanlar, virüsün kedi severken bile bulaşabileceğini söyledi. Kesilen etin hemen tüketilmemesi gerektiği de vurgulandı ONDOKUZ Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Doğancı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının insandan insana bulaşması halinde daha hızlı ölüme neden olduğuna dikkat çeken Doğancı şöyle konuştu:
 
Kırım Kongo kabusu gün geçtikçe büyüyor. Uzmanlar, virüsün kedi severken bile bulaşabileceğini söyledi. Kesilen etin hemen tüketilmemesi gerektiği de vurgulandı.
 
ONDOKUZ Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Doğancı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının insandan insana bulaşması halinde daha hızlı ölüme neden olduğuna dikkat çeken Doğancı şöyle konuştu:
 
‘Virüs, Bosna Hersek-Romanya hattından göçmen kuşlarla geliyor. Virüs kesinlikle mutasyona uğramaz. Eskiden kenelerden ölüm yoktu. Keneler değişmedi virüs kaptılar. 17.5 milyon hayvan kaçak yollarla Türkiye’ye sokuldu. Asya ve Arap ülkelerinden hayvan almamak gerek. Kenelerin doğal hayattan bertaraf edilmesi imkansız.’Doğancı kenedeki virüsün bulaştığı hayvan derisi ile kanının tehlikeli olduğunu ve kesilen etin beş saat içinde tüketilmesi halinde virüsün insana bulaşabileceğini belirtti.
 
Her kene ısırığının Kırım Kongo’ya neden olmadığına işaret eden Doğancı, bazı insanların felç kalabildiğini dile getirdi. Kenenin kediyi severken de bulaşabileceğini ifade eden Prof. Dr. hayvan besleyenlerin, mezbaha çalışanlarının ve morg görevlilerinin dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da KKKA hastalığı konusunda vatandaşları uyardı. Türkiye’nin her yerinde virüslü kene olmadığını ifade eden Akdağ, ‘Daha çok denizi olan yerlerde, yüksek alanlarda görlüyor. Bodur ağaçları olan vadi yamaçlarını tercih ediyor’ dedi.
 
"ANKA"
 
Köpeğinden KKKA kaptı .
 
ÇORUM’UN Sungurlu İlçesi’nde İlköğretim okulunu bu yıl bitiren ve tatilde ailesine ait hayvanları otlatırken, yanındaki çoban köpeğini ısıran keneyi çıplak el ile öldüren M.B’ye KKKA virüsü bulaştı. 15 yaşındaki M.B. kaldırıldığı Ankara Numune Hastanesi’ndeki tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. M.B Sungurlu’da toprağa verildi.
 
"Stargazete.com"
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
İZMİR
Sahibi: pasaizmir
Köpek, Sibirya Kurdu (Husky), 3 Yaşında
PAŞA
Sahibi: pasaizmir
Köpek, Alaskan Malamute, 3 Yaşında
Muşmula
Sahibi: eminegul
Kedi, Scottish Fold, 5 Aylık
GÜZEL VE ÇİRKİN
Köpek, Pomeranyalı, 2 Aylık
Badem
Sahibi: Cgdmbadem
Kedi, British Shorthair, 11 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap İZMİR, daisy için "Bu İş Olur" dedi.
cevap İZMİR, papi için "Bu İş Olur" dedi.
cevap İZMİR, Era için "Bu İş Olur" dedi.
cevap PAŞA, tekila için "Bu İş Olur" dedi.
cevap simi, behlül için "Bu İş Olur" dedi.
cevap PAMUK, piriniç için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik Beem Turkey lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı