» Tüm Haberler » Hayvana Kötü Muameleye Hapis Cezası Yolda...
'Hayvana Kötü Muameleye Hapis Cezası Yolda...'
Hayvana Kötü Muameleye Hapis Cezası Yolda...
Hayvanlara karşı işlenen fiiller, Kabahatler Kanunu kapsamından çıkartılarak ve Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilecek. İdari para cezaları yerine hürriyeti bağlayıcı ceza getiriliyor. Ayrıca, suç kesinleştiğinde, aldığı ceza, sabıka kaydına da işlenecek...
 
CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı'nın, hayvanlara karşı işlenen suçların, "Kabahatler Kanunu" kapsamından çıkartılarak, "Türk Ceza Kanunu" kapsamında alınmasını öngören kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
 
Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifinine göre, hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven, aç ve susuz bırakan, zehirleyen, bilimsel koşulları oluşmadan muhtelif silahlarla itlaf eden, psikolojik ve fiziksel acı çektirenler, idari para cezasının yanında hapisle de cezalandırılacak.
 
Hayvanlara karşı işlenen fiiller, Kabahatler Kanunu kapsamından çıkartılarak ve Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilecek. İdari para cezaları yerine hürriyeti bağlayıcı ceza getiriliyor. Ayrıca, suç kesinleştiğinde, aldığı ceza, sabıka kaydına da işlenecek.
 
Kötü muamele ya da işkence yapanların suçları sabit görülürse, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Sadece bu işi yapanlar değil, azmettirenler de sorumlu olacak.
Kötü muamele eden kişi, veteriner hekim ise, aldığı ceza bir misli daha artırılacak. Bilimsel metotlara aykırı deney yapan veteriner hekim ve işletmelerin ruhsatları önce 1 yıl süreyle, suçun tekrarında da tamamen iptal edilecek.
 
Hayvanına eziyet ve kötü muamele edenlerin hayvanları koruma altına alınacak veya yeniden sahiplendirilecek. Bu kişilerin 10 yıl boyunca yeniden hayvan edinmeleri yasaklanacak.
 
Belediyeler...
Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu'nun bazı maddeleri yürürlükten kaldırılarak, kuduz ve uyuz şüphesiyle toplu itlafın yolu da kapatılacak. Bu emir, kamuda çalışanlar tarafından verilmiş ise ceza miktarı ağırlaştırılacak. Bu işlemler, yasak olan hayvan öldürme metotlarının dışında yapılacak.
 
Hayvanlara karşı işlenen suçlar (dövüş, zehirleme, öldürme, işkence gibi eylemler) şikayete bağlı olmaktan çıkarılacak. Yani hayvanlara karşı haksız fiilin meydana gelmesi halinde ise artık savcılık resen harekete geçip soruşturma açabilecek.
 
Dini amaç ve et hayvanı olarak tüketim amacı dışında, kesim hayvanı statüsü dışındaki hiçbir hayvan (at, eşek, kedi, köpek vs) kesilemeyecek. Kesenler hakkında en az 1 yıl hapis cezası verilecek. Kötü muamele karşılığı para cezası, havyan başına 2 bin 500 YTL olarak öngörüldü.
 
(CNN)
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Gümüş
Kedi, Scottish Fold, 2 Yaşında
Hira
Sahibi: fhakanates
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
Herkul
Kedi, Exotic Shorthair, 8 Aylık
minnoş
Sahibi: oguzkara
Kedi, Tekir Kedi, 5 Aylık
MÜLAYİM
Sahibi: oguzkara
Kedi, İran Kedisi (Persian), 3 Aylık
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap , Zeus için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Hira, Şükrü için "Kesinlikle Olmaz" dedi.
cevap Hira, Hero için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Hira, Zeus için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Hira, ALEX için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Hira, CASPER için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı