Ana Sayfa » Köpekler » Köpek Hastalıkları » Glomerulonephritis (Böbrek Kılcal Damarlarının İltihabı)
Google Facebook Twitter'da paylaş Del.icio.us Stumble Favorilerime ekle Arkadaşına gönder

Glomerulonephritis (Böbrek Kılcal Damarlarının İltihabı)


Glomerulonephritis (Böbrek Kılcal Damarlarının İltihabı)

Hastalığın nedeni nedir?

Böbreğin kılcal damarlar yumağı olarak bilinen glomerulusların yangısı olan glomerulonefritislerin oluşum nedeni çoğunlukla enfeksiyonlardır.

Bir çok enfeksiyona bağlı olarak şekillenebilen hastalık, çoğunlukla bakteriyel kökenli enfeksiyonların seyri sırasında oluşur.

Enfeksiyonlar dışında viral, toksik ve allerjik nedenlere bağlı olarak da şekillenebilir.

Köpeklerde Distemper, Hepatitis Contagiosa Canis ve Leptospirozis hastalığının seyri sırasında sekunder olarak glomerulonefritis şekillenebilmektedir.

Ayrıca böbrekteki dokular ve tubuluslarda şekillenen bozukluklarda glomerulusları etkileyerek yangılanmasına neden olabilir.

Hastalığın gelişimi nasıldır?

Hastalık, akut, kronik, lokal veya yaygın olarak şekillenebilir. Hastalığın seyri oluşum nedenine ve etkisine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Örneğin leptospirozis gibi kan yolu ile böbreklere gelen etkenlerin sebep olduğu glomerulonefritis olaylarında her iki böbreğinde etkilenmesi söz konusu olduğundan hastalık akut olarak şekillenir ve gelişimi oldukça hızlıdır. Her iki böbrek dokusunda hasar söz konusu olabileceğinden hastalığın seyri olumsuz gelişebilir.

Benzer durum toksik nedenlere bağlı olarak gelişen glomerulonefritislerde de görülebilir. Çünkü her iki böbreğin aynı anda etkilenmesi söz konusudur.

Bakteriyel enfeksiyonlar veya kan damarlarında şekillenen bir tıkanma sebebi ile oluşan lokal ve tek taraflı vakalarda hastalığın seyri daha olumludur.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Akut olaylarda ilk görülen klinik belirti çoğunlukla beden ısısında artış ve iştahsızlık, durgunluk gibi genel belirtilerdir. Daha sonraları kusma, aşırı susama, kambur duruş gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca, taşikardi ve konjunktivalarda ödem gibi bulgularda görülebilir.

İdrar miktarında azalma vardır ve güçlükle idrar yapar. Yapılacak idrar analizinde yıkımlanmaya bağlı olarak böbrek epitel hücreleri, eritrosit ve lökositleri görmek mümkündür. İlerleyen durumlarda üremi kaçınılmazdır.

Kronik olaylarda, ağır gelişen bir üremi tablosu söz konusudur. Genellikle güç ve ağrılı idrar yapma şikayeti ile gelen köpeklerde palpasyon ile aşırı büyümüş olan böbrekleri tespit etmek mümkündür.

Klinik olarak, iştahsızlık, kilo kaybı, durgunluk gibi belirtiler tespit edilebilir. İleri safhalarda ise böbrek yapısında bozulmalar olacağından böbrek yetmezliğine ait belirtiler görülebilir.

Sonuç

Genel olarak böbrekler ile ilgili tüm hastalıklarda olduğu gibi glomerulonefritislerde de devamlı nüksler söz konusu olabileceği gibi tedaviside sabır gerektiren bir hastalıktır.

Hastalık akut veya kronik gelişimine göre farklı bir seyir izlese de çoğunlukla ölümle sonuçlanan deformasyonlara neden olur.

 

Bu sayfa 459 kere okundu.
ayiraç
Son Eklenen Petler
Tarçın
Sahibi: Siyam Annesi
Kedi, Siyam Kedisi, 3 Aylık
Mia
Sahibi: BuketGören
Kedi, Siyam Kedisi, 1 Aylık
Lady
Sahibi: BuketGören
Köpek, Minyatür Pinscher, 5 Aylık
Sütlaç
Sahibi: gökçe85
Kedi, British Shorthair, 9 Aylık
Bobo
Sahibi: Sezen. Bobo
Kedi, British Shorthair, 1 Yaşında
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Sütlaç, Şila için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Sütlaç, Afro için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Sütlaç, SUSHI için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Sütlaç, Turşu için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Simba, mia için "Bu İş Olur" dedi.
cevap KITIR, kımış için "Bu İş Olur" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı