» Tüm Haberler » Gezici Hayvan Hastanesi Hizmete Girdi...
'Gezici Hayvan Hastanesi Hizmete Girdi...'
Gezici Hayvan Hastanesi Hizmete Girdi...
Devlet Malzeme Ofisi'nden satın alınan bir minibüste tümüyle müdürlük veterinerlerinin tasarımıyla sokak hayvanlarına yönelik acil yardım aracına dönüştürülen minibüste, yaralı hayvanın yaşatılması için gerekli ameliyat dahil her türlü operasyon yapılabiliyor...
 
İzmir Bornova Belediyesi, sokak hayvanları için hazırlanan acil yardım aracını hizmete soktu...

Alınan bilgiye göre, Bornova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından sokakta yaşayan hayvanların başlarına gelebilecek herhangi bir kaza durumunda yaşamları tehlikeye girdiğinde acil olarak müdahale edilebilmesini sağlamak üzere ''gezici hayvan hastanesi'' olarak nitelendirilebilecek şekilde tam donanımlı bir acil yardım aracı oluşturuldu.
 
Devlet Malzeme Ofisi'nden satın alınan bir minibüste tümüyle müdürlük veterinerlerinin tasarımıyla sokak hayvanlarına yönelik acil yardım aracına dönüştürülen minibüste, yaralı hayvanın yaşatılması için gerekli ameliyat dahil her türlü operasyon yapılabiliyor.
 
Veteriner İşleri Müdürü Muzaffer Tetik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sokakta yaşayan hayvanların, zaman zaman başta trafik kazası olmak üzere çeşitli kazalara maruz kalabildiğini belirterek, ''Sokak Hayvanları Acil Yardım Aracı'' oluşturma fikrinin bu gibi durumlarda o sokak hayvanının daha hızlı ve etkin bir şekilde yardımına koşabilme isteğinden doğduğunu ifade etti.
Hayvan Haklarını Koruma Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte belediyeler olarak çok önemli sorumluluklar üstlendiklerini, bu konuda vatandaşların da çok duyarlı olduğunu dile getiren Tetik, şunları kaydetti:
 
''5199 Sayılı Hayvan Haklarını Koruma Kanunu gereği, sokak hayvanları kısırlaştırılıp yeniden yaşadıkları yere bırakılmalarının ardından sokakta bir takım yaralanma ve kazalara maruz kalmaları sonucu bu tür bir şey düşünüldü. Kaldı ki belediye mücavir alanı içinde bazı kırsal kesimler de var. Buralardaki hayvanlara da zaman zaman ulaşılması gerekiyor. Sahipli hayvanlar da olsalar, yıllarca hiç aşılanmamış hayvanlar var. Biz aracı düşünürken geniş amaçlı düşündük, ama ağırlıklı olarak 'acil yardım aracı'. Çünkü, sokakta bu tür vakalar çok oluyor. Sokakta yaralanmış bir hayvanı normal bir araçla getirilmesi, bazen durumun daha da kötüleşmesine bile sebep olabilir.

Bu araç, her türlü acil müdahalenin, gerekirse veteriner hekimin operasyon bile yapabileceği şekilde dizayn edilmiş durumda.''


KUDUZ AŞISI YENİLEMESİNİ DE KOLAYLAŞTIRACAK
Tetik, hizmete giren acil müdahale aracının, toplum sağlığının korunması noktasında da önemli kolaylıklar sağlayacağını ifade etti.

Hayvan Haklarını Koruma Kanunu ile birlikte belediyelerin, toplum sağlığının korunması noktasında son 3 yıldır sokak hayvanlarını toplayarak kısırlaştırmak, ardından parazit ve kuduz aşılarını yaparak, küpe taktıktan sonra yeniden alındıkları bölgeye bırakmak durumunda olduğunu hatırlatan Tetik, aşılama işlemi için belli bir etkinlik süresi bulunduğundan bu işlemin tekrarlanması zorunluluğuna dikkati çekti.
 
Bornova Belediyesi tarafından sokak hayvanları acil yardım aracının hizmete verilmesinden vatandaşların memnuniyetini dile getirdiği belirtildi.
 
(Haber3)
 
Haberin Yorumları
Diğer Haberler
ayiraç
Son Eklenen Petler
Boncuk
Kedi, British Shorthair, 7 Aylık
bastet
Sahibi: Alp Kocaman
Kedi, Scottish Fold, 10 Aylık
Kibar
Sahibi: Hilal35
Kedi, Tekir Kedi, 7 Aylık
tesla
Sahibi: Pinarcuk
Kedi, İran Kedisi (Persian), 8 Aylık
Mişa
Sahibi: beyzavcc
Kedi, İran Kedisi (Persian), 2 Yaşında
Köşe Yazıları
Anket
ayıraçpetizdivaç Pet İzdivaç
cevap Nando, naz için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Nando, Su.cann için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Mişa, Maya için "Bu İş Olur" dedi.
cevap Mişa, Lokum için "Bu İş Olur" dedi.
cevap venüs, escobar için "Kesinlikle Olmaz" dedi.
cevap venüs, escobar için "Kesinlikle Olmaz" dedi.
Mihav.com Facebook Hayran Sayfası   Mihav.com'u Twitter'dan takip Et   Mihav.com RSS   Mihav.com'u Favorilerime Ekle

x
2008-2015 Mihav.com
Mihav.com, forum bölümleri hariç tamamen özgün tasarım ve kodlamaya sahiptir.
Bu sitedeki içerik creativecommons.org lisansıyla korunmaktadır.
Her geçen gün büyüyen mihav.com'a nazar değmesin :)
Creative Commons Lisansı