Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > doggs > Albümler > Köpekler


Köpekler Albümünün 8 resminden 2
rottweiler
rottweiler
Resim Eklendi 07-06-09 22:03

Resim Yorumları Gösteriliyor 1 to 2 of 2
 1. doggs
  07-06-09 22:17 - permalink
  doggs
  Genel olarak, gürültülü köpekler değillerdir. Havlamak yerine, sessiz ve dikkatlice herşeyi izlemeyi tercih ederler. Herhangi bir olayda, kendilerini ya da ailelerini tehlike altında hissederlerse, genellikle saldırmadan ve uyarmadan direkt saldırıya geçerler. Bu özellik, rottweiler köpeklerinin karakteristik bir özelliğidir. Eğer evinize bir hırsız girerse, köpeğinizde evinizin içinde yaşıyorsa, asla havlayarak hırsızı ürkütmez. Tam tersine, onu sessizce takip eder ve en uygun zamanda hırsızı pasif hale getirir. Eğer köpeğiniz havlıyorsa, önemsemediği fakat yaklaşmasını istemediği bir durum vardır. Örneğin bir kedi ya da kuş gibi...  Tüm köpekler gibi, iyi eğitilmemiş ve sevgiyle büyütülmemiş rottweilerlar da tehlikeli olabilir. Sert köpek olsun, keskin köpek olsun diye küçük yaşta karanlık mekanlara kapatılmış, kulakları kesilmiş rottweilerlar, agresyonu en yüksek köpekler arasındadır. Güçlü vücut yapısı nedeniyle de, oldukça tehlikeli bir hale gelirler. Herhangi bir yabancıya, ölümüne saldırabilir. Psikolojisi bozuk bir insan nasıl katil oluyor ise, köpeğiniz de aynı duruma düşebilir. Bu nedenle rottweiler alırken iki kez düşünmeli ve onu henüz yavru iken sosyalleştirmelisiniz.  Sosyalleşmemiş ve psikolojisi bozulmuş rottweilerlar, genellikle diğer hayvanlar ile geçinemezler. Örneğin yolda sizinle birlikte yürürken bir kedi görürse, kediyi kovalamak için sizi yerlerde bile sürüyebilir. Bu tarz köpekler, genellikle her tanıştığı köpeğe liderlik yapmak ve köpekler arasında alfa rolü üstlenmek ister. Bu nedenle de, karşılaştığı her köpeğe önce güzellikle, eğer güzellikle olmuyorsa zorla boyun eğdirmeye kalkar. Bu da istenmeyen kavgalara ve sizin çok zor durumda kalacağınız olaylara sebep verebilir. Acı eşiği çok yüksek olan ve çok güçlü olan bu köpekler mutlaka sosyalleştirilmeli ve asla agresyonunun yükselmesine izin verilmemelidir. Zira sonuçları, bir felakete sebep verebilir.
  Rottweiler Tarihçesi  Yerleşik yaşayan bazı romalılar ise, Neckar Nehri kenarında kalelerini ve bankalarını korumakta bu köpekleri kullanmışlardır. Zaman içerisinde, kervanların korumasında da kullanılan rottweilerlar, ticari ve ekonomik açıdan, halka çok fayda sağlamışlardır...
  Kırmızı Kiremit Kasabası Köpeği: Rote Wil ( Kırmızı Kiremit ) kasabası, aynı zamanda Rottweiler köpeklerine de ismini vermiş olan kasabadır. Kırmızı kiremitlerin çok ağırlıklı bir mimariye sahip kasaba, halen o dönemden kalma binalarını muhafaza etmiştir. Bu kasabada yaşayan ve büyükbaş hayvanları koruyan iri yarı bu köpeklere dde Rottweiler denmiştir. O dönemlerde iyi yarı köpekler genellikle koruma köpeği olarak kullanılıyordu. Daha ufak olanlar küçük baş hayvanları korumak için görevlendirilirken, Rottweiler gibi mastif tipi köpekler, kervanları korumak ya da büyük baş hayvanları vahşi kedilerden korumak amacıyla kullanılıyordu. Bu bölgelerde halen border collie cinsi köpekler, sürü gütmede kullanılmaktadır. Tabi ki, bir rottweiler sahibi olmak aynı zamanda aristokrasinin de ayrılmaz bir parçasıydı.

  Rottweiler köpekleri, aynı zamanda kasaplar tarafından da kullanılmıştır. Bütün gün çalışan kasaplar evlerine dönerken paralarını genellikle bir parça derinin içerisine yerleştirip, bunu da rottweiler köpeklerinin omuzlarına asarlardı.

  19. yüzyılın ortalarında, sürülerin yollardan gitmemesi için kanunlar çıkartıldı. Bu dönem, aynı zamanda demiryolunun da keşfedildiği zaman dilimidir. Bu gelişme ile birlikte, Rottweiler köpekleri, daha çok taşıma köpeği olarak kullanılmaya başlandı. Arabaları çeken atlara ve eşşeklere eskortluk yapan bu köpekler, büyük emeklerden sonra WWI tarafından ilk standartlarına Almanya' da ulaştırılmıştır. WWI ilk Rottweiler Kulübünü kurmuş ve rottweiler köpeklerinin, nasıl görüneceğine dair ilk standartı getirmiştir. Erkek, dişi, yavru gibi ayrı ve detaylı tanımlamalar ile standartların getirildiği Rottweiler ırkı, bu sayede yok olmaktan kurtulmuştur.  Rottweilerlar, Amerika' ya ve oradan diğer ülkelere, bu ülkeleri ziyaret eden Almanlar tarafından getirilmiştir. Amerika' da ilk kayıt ise AKC tarafından 1931 yılı olarak belirtilmektedir. İlk kayıtlardan bir süre sonra, Almanya tarafından da değişik amaçlarla kullanılan Rottweiler köpekleri, kendilerine özel yasaların gelmesiyle birlikte güvenlik ( Schutzund ) ve sportif amaçlar ile de kullanılmaya başlanmıştır.

  Tüm bu zaman boyunca AKC tarafından kayıtlı bir köpek haline gelen bu ırk, zamanla standartlarını yükselmiş ve bu da popülaritesinin artmasına sebep olmuştur. Çok iyi genetik özelliklere sahip bu köpekler, malesef bazı kendini bilmezler tarafından kötü yetiştirilmiş ve bir süre sonra isimleri medya tarafından 'katil köpek' olarak anılmaya başlamıştır. Birçok suçlu, bu ırkı almış ve uyuşturucu ticaretinde kullanmış ya da köpek dövüşlerine sokmuşlardır.

  Rottweiller tarihçesinde de belirttiğim gibi, ülkemizde rottweiler ırkı tam anlamı ile yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır, Son zamanlarda halk arasında bu ırkın, ırk isminin başına çeşitli ülke takıları eklenmeye başlanmış (alman rottweiler'ı, macar rottweiler'ı, rus rottweiler'ı, kazak rottweiler'ı ...), kafa, kulak, ayak, tüy ve renk, değişikliklerine göre, ırkı çeşitli ülke ve bölgelere göre ayırt edilmiş ve rottweiler ırkı içinde yeni ırklar türetilmeye başlanmıştır. Her zaman söylediğim gibi, rottweiler ırk standartları, dünyanın neresinde olursanız olun, aynıdır. Ülkemizin göz bebeği Kangal ırkının macar'ı, alman'ı, rus'u olmayacağı gibi, rotweiller ırkının da standartları ve özellikleri net olarak bellidir. Köpeğin ırk ıslahı ve standartlarını belirleyen ve kontrol eden FCI federasyonunun safkan rottweiler ırkı hakkındaki veri ve standartları aşağıda açık ve net olarak gösterilmektedir.
  GENEL GÖRÜNÜM


  İdeal bir rottweiler orta boyda, sağlam ve güçlü bir köpektir. Rengi siyah, kahverengi lekeleri çok belirgindir. Sağlam yapısı, gücünü, çevikliğini ve dayanıklılığını sergiler. Erkek köpekler, dişilere göre daha iri, kemikleri daha kalındır. Dişiler belirgin bir şekilde feminen yapılıdır, ama dayanıklıkları ve güçlerinden hiçbir şey kaybetmezler.  BOY ORAN YAPI :Erkekler 61-68 m, dişiler 56-63 cm. arası, her birinde orta ölçüler tercih edilir. Doğru oranları yükseklik ve standardın sınırları içinde kalan vücudu çok önemlidir. Enseden kuyruk sokumuna kadar olan beden uzunluğu, cidago (omuz) yüksekliğinden biraz fazladır, en ideali yükseklik/uzunluk oranının 9/10 olmasıdır. Kemik ve kas yapısı, bedenini taşımaya yeterli olmalı ve ona son derece güçlü bir görünüm vermelidir.


  ERKEK
  Erkek omuz yüksekliği 61-68 cm
  61- 62 cm kısa
  63-64 cm orta
  65-66 cm iri İDEAL
  67-68 cm çok iri
  Erkeklerde ağırlık yaklaşık : 50 kg.


  DİŞİ
  68 cm Dişi omuz yüksekliği 56-63 cm.
  56-57 cm kısa
  58-59 cm orta
  60-61 cm iri İDEAL
  62-63 cm çok iri
  Erkeklerde ağırlık yaklaşık : 50 kg. Dişilerde ağırlık : yaklaşık 42 kg.
  Önemli Kusurlar :Orantısal bozukluk, küçük boy, büyük boy, cinsiyet karakteristiklerinin yer değiştirmesi (diş gibi erkek köpek;erkek köpek gibi dişi)

  BAŞ : Orta boyda, kulaklar arasında geniş, yandan bakıldığında alın çizgisi hafif kubbeli, stop çok belirgin üst ve alt çene çok güçlü, alın kırışıksız olması tercih edilir, ancak köpek bir şeye dikkat ederken kırışıklıklar görülebilir. İfade asıl dikkatli ve kendinden emin.Gözler orta boyda, badem şeklinde, ne patlak ne de içe gömük değildir. İstenilen göz rengi koyu kahvedir.

  Önemli Kusurlar : Sarı renkte gözler, farklı renk ve yapıda gözler, göz kenarlarında tüy bulunmaması.

  Diskalifiye nedenler : patlak göz, içe gömük göz.

  KULAKLAR : Orta boyda, sarkık, üçgen biçiminde. Köpek dikkat kesildiğinde kulaklar kafası çizgisi ile aynı düzeyde olur ve sanki genişlemiş gibi görünürler. Kulaklar birbirinden ayrı olmalı, aşağı sarkık durmalı ve iç kısmı kafaya yatık olmalıdır, kulak ucu hemen hemen yanak ortasında son bulur.

  Önemli Kusurlar : Kulakların yanlış taşınması ( yanaktan/kafadan uzak durmaları)

  AĞIZ : Ağız çizgisi düzdür, stopta geniş başlayarak uca doğru hafifçe incelir. Yine de ağız ucu geniş ve çene belirgindir. Burun ucu her zaman siyah, yuvarlak değil, daha çok geniştir.

  DUDAKLAR : Her zaman siyah, köşeleri kapalı, ağız içindeki renk pigmentasyonun da siyah olması istenir.

  Önemli Kusurlar : Ağız pigmentasyonunun olmaması (pembe ağız) .

  DİŞLER : 42 adet diş, (üstte 20, altta 22 adet), güçlü doğru yerleşmiş, makas şeklinde kapanırlar. Alt kesici dişler, üst kesici dişlerin iç kısmına değerler.

  Önemli Kusurlar : Dişlerin karşılıklı kapanması, her hangi bir dişin eksik olması, üst kapama, alt kapama dişer, iki yada daha çok sayıda dişin eksik olması.

  ENSE, SIRT ÇİZGİSİ, BEDEN:

  Ense : güçlü, iyi adaleli, biraz uzunca, hafif kubbelidir.

  Sırt çizgisi : Sırt sağlam ve düz bir çizgidedir, cidagonun arkasından başlayarak düz bir hat şeklinde kalçalara kadar uzanır. Köpek dururken de, yürürken de, sırt çizgisi düz kalır.

  Beden : Göğüs geniş ve derindir, dirseklere kadar iner, göğsün ön kısmı yapılı, kaburgalar ovaldir. Sırt düz ve güçlü, kasıklar kısa, derin ve iyi adalelidir.

  KUYRUK : Kuyruk kısa kesilir, bir yada iki kuyruk omurgası bırakılır. Kuyruğun duruşu, boyundan daha önemlidir. Doğru şeklinde sırt .çizgisinin bir uzantısı gibi görünür.Köpek heyecanlı iken veya yürürken biraz dikleşir.

  ÖN KISIM : Omuzlar uzun ve arkaya yatıktır. Üst kolun boyu, kürek kemiği ile aynıdır. Cidagodan dirseğe kadar olan uzunluk ile dirsekten yere kadar olan uzunluk birbirleri ile eşittir.Bacaklar güçlü, düz ve kalın kemiklidir, birbirlerine yakın değillerdir. Ayaklar yuvarlak, ne içe nede dışa dönük değildir. Yastık kalın ve serttir, tırnaklar kısa, güçlü ve siyahtır.Mahmuzlar alınabilir.

  ARKA KISIM : Arka kısımdaki açılar, ön kısımdaki açıları dengeler. Üst kalça oldukça uzun, çok geniş ve iyi adalelidir. Diz eklemi belirgindir. Alt bacak uzun, geniş ve güçlüdür. Arkadan bakıldığında arka bacaklar düz, kuvvetli ve geniş, bir bedeni taşıyacak kadar, birbirlerinden uzaktır. Arka ayaklar ön ayaklara göre biraz daha uzundur, ne içe ne dışa dönük değildir. Yastıklar kalın ve sert, tırnaklar kısa, kuvvetli siyah olmalı, mahmuzlar alınmalıdır.

  TÜYLER : Dış tüyler düz, sert, sıkı ve orta boyda. Alt tüyler ense ve kalçalarda bulunmamalı, ama iklime bağlı olarak daha az veya daha çok olabilir. Alt tüyler, dış tüylerin arasından görünmemeli. Tüyler kafa, kulaklar ve bacaklarda çok kısadır. Rottweilerın tüyleri traş edilmez. Kusurlar, dalgalı tüyler.

  Önemli Kusurlar :Açık, aşırı kısa ve kıvırcık tüyler, alt tüylerin hiç bulunmaması, doğal tüylerin boyunu değiştirecek tüy tıraşı.

  Diskalifiye nedeni : Uzun tüyler.

  RENK : Her zaman siyah, maun ile pas rengi arası lekeler. Siyah ile lekeler arasındaki çizgiler çok belirgin olmalıdır. Lekelerin yeri şu şekilde olmalıdır; her bir gözün üzerinde birer leke, yanaklarda, ağzın her iki yanında bir çizgi halinde, ama burun üzerinde değil; ön bacaklarda ayaklara doğru; arka ayakların iç kısımlarında diz kapağına doğru ve topuktan parmaklara kadar öne doğru genişleyerek, ama siyah rengi de tamamen ortadan kaldırmadan, parmaklar üzerinde siyah çizgiler olmalı.

  Alt tüyler gri, ten rengi veya siyahtır. Lekelerin miktarı ve yeri önemlidir ve beden renginin % 10unu aşmamalıdır.

  Önemli Kusurlar : Saman renginde, aşırı miktarda veya az miktarda lekeler, köpeğin her hangi bir yerinde beyaz lekelerin bulunması (birkaç tane beyaz tüy, leke anlamına gelmez)

  Diskalifiye nedenleri : Beden renginin siyah dışında her hangi bir renkte olması, lekelerin bulunmaması.

  YÜRÜYÜŞ : Yürüyüşü dengeli, uyumlu, emin, güçlü olmalı, ön bacaklar ileriye doğru iyi uzanmalı, arka bacakların itişi güçlü olmalı. Yürüyüşü zorlamdan, etkindir. Ön ve arka bacaklar ne içe, ne de dışa doğru atılmaz, arka bacaklar ön bacakların adımlarına dokunmalı. Sırt çizgisi hareket halinde iken düz kalır. Hız arttıkça, bacaklar merkez çizgiye doğru karın altına doğru sürülür.
 2. dogss
  11-06-09 19:38 - permalink
  dogss
  Bilgiler çok faydalı

Saat 04:07.

© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203