Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 14-09-13, 13:43   #1

İzmir
Gheddo Çevrimdışı
Varsayılan İguana alıcam

Merhaba arkadaşlar.
Ben öğrenciyim ve 25 eylülden sonra iguana almayı düşünüyorum sakaryada ikamet ediyorum istanbula gidip almayı düşünüyorum. Nereden almalıyım tavsiyesi olan var mı istanbullu değilim izmirliyim o yüzden tavsiyeye ihtiyacım var ve siteden biriside olabilir bu.
Yavru almayı düşünüyorum cins olarak green iguana düşündüm cinsiyeti kız yada erkek fark etmez.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-13, 19:31   #2

BOXING üyesinin avatarı

Kayseri
BOXING Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İguana alıcam

Türkiye de iguana bulmak imkansızla aynı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 01:53   #3

İzmir
Gheddo Çevrimdışı

İstanbulda bilemi :S
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 09:44   #4

BOXING üyesinin avatarı

Kayseri
BOXING Çevrimdışı

Bilmiyorum ama benim bir arkadaşım böyle yılandan,iguanadan vs. hoşlanıyodu.İguana aradı tüm Türkiye de bulamadı.Zengin olduğu için yurtdışından getirmiş bilmem kaç dolardı ama gerçekten zor bulunuyo hevesini kırmayımda sen yinede ara bitane.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-11-13, 00:20   #5

mihaow üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
mihaow Çevrimdışı

lütfen iguana,su kaplumbağası gibi hayvanları satın almayınız onlar tropik iklimlerde yaşadığı için bir ev ortamında anca bir kaç gün dayanır(tabi bazı istisnalar olabilir)hem petshop'tan alıcakcaksanız hayvan ticaretine ortak olmuş olursunuz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-13, 03:31   #6

Gecko üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Gecko Çevrimdışı

mihaow tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
lütfen iguana,su kaplumbağası gibi hayvanları satın almayınız onlar tropik iklimlerde yaşadığı için bir ev ortamında anca bir kaç gün dayanır(tabi bazı istisnalar olabilir)hem petshop'tan alıcakcaksanız hayvan ticaretine ortak olmuş olursunuz...
Neden böyle bir şey söylediğinizi anlayamamakla birlikte söyledikleriniz de epey yanılıyorsunuz. Sürüngenler çok da iyi yaşayabiliyor. Belki siz bakmayı becerememişsinizdir. Bir tanıdığımın 17 yıllık bir su kaplumbağası var kafa kadar da boyu var. Eğer uygun koşullar sağlanırsa çok da sağlıklı yaşıyorlar açıkcası.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-13, 11:22   #7

mihaow üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
mihaow Çevrimdışı

Gecko tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Neden böyle bir şey söylediğinizi anlayamamakla birlikte söyledikleriniz de epey yanılıyorsunuz. Sürüngenler çok da iyi yaşayabiliyor. Belki siz bakmayı becerememişsinizdir. Bir tanıdığımın 17 yıllık bir su kaplumbağası var kafa kadar da boyu var. Eğer uygun koşullar sağlanırsa çok da sağlıklı yaşıyorlar açıkcası.
Bunu yazmamın nedeni su kaplumbağalarının evlerde akvaryumlarda bakılabilecek canlılar olmadığına inanmamdır.

Vahşi doğada 40 yıldan fazla yaşam süresi olan ve 25 cm e kadar büyüyebilen ama buna karşın evlerde 1 sene içerisinde 10 cm boya bile ulaşamadan ölen canlılardan bahsediyoruz.

Sırf bu yazıya örnek almak için bugün akvaryum balıklarının yaşam sürelerine baktım. Pek çok akvaryum balığı 4-5 yıl az bir kısmıda 10-15 yıl kadar yaşıyormuş. Yani biri evindeki akvaryuma bir gromi yada canlı doğuran aldığında 2-3 sene yaşatabilse zaten var olan ömrüne yakın bir süre yaşamış oluyor.
Burada yanlış bir anlaşılma olmasın ben pek çok forumda fiyatı ucuz olduğu için değersiz görülen çeşitli balıkların kaplumbağalara canlı yem olarak verilmesine karşı kavga bile etmişimdir. Tek bir hasta lepistes bile eğer kurtulma imkanı varsa sonuna kadar tedavi edilmelidir görüşünü taşırım.

Ama acemi ve umarsız bir akvaryumcunun elinde 1 yıl geçmeden ölen bir akvaryum balığına ne kadar acıyorsam 40 yıldan fazla yaşama şansı varken 1-2 yılda çaresizce ölen su kaplumbağalarına çok daha fazla acıyorum.
Üstelik akvaryum balıkları akvaryumlarda yaşamaya uyumludur , çeşitli donanımlar onların yaşamını destekleyecek düzeyde ve yapıdadır. Su kaplumbağalarında ise iş resmen şansa kalıyor çoğu kez kaplumbağa ne kadar dayanırsa ancak o kadar yaşıyor. 15 cm boya ulaştıklarında ( eğer ulaşırlarsa tabi ) akvaryumlar ve donanımlar onlara yetmez oluyor. Cinsel olgunluk yaşına ulaştıklarında başlayan cinsel içerikli kanlı kapışmaların önüne geçilemiyor. Kaplumbağalar büyüdükçe bakımları daha zahmetli ve can sıkıcı olmaya başlıyor üstelik artık o kadarda şirin değiller ve ilk günler kadar sevilmiyorlar. Akvaryum balıklarına duyulan sevgi kolay kolay bitmiyor ama kaplumbağa sevgisi geçici. İnsanlar bir tatlı su akvaryumuna yaptıkları masrafı kaplumbağalarına yapmak istemiyorlar , deniz akvaryumlarının masrafından bahsetmiyorum bile. Herkes mutlaka bir gün bu işten sıkılıyor.

Kaplumbağaların 5 yaşın altı çocuklar hamile bayanlar ve yaşlılar için öldürücü olabilecek salmonella bakterisi taşıyıcısı olduklarıda apayrı bir konu.

Diğer bir konuda kaplumbağaların hangi şartlar altında üretici çiftliklerden diğer ülkelere nakil edildikleri ve siz gidip onlardan biri alana dek önce büyük ithalatçının elinde sonrada petshoplarda nasıl olumsuz şartlar altında bekleştikleri. Bu süreçteki kayıpları zaten görmüyoruz bilmiyoruz.

Üretici çiftliği karı + nakliye masrafı + ithalatçı karı + petshopçu karı derken 5 ytl gibi komik bir rakkama kaplumbağa satılıyor Sokakta 5 ytl ye satılan çin malı saatler gibi insan aklı bu fiyatıda anlayamıyor.
Bu düşük fiyatın sebebi sürüm kazancı. Böcek gibi milyonlarcası tüm dünyaya satılıyor ve bu milyonlarcası dünyanın çeşitli yerlerindeki evlerde 1 sene içinde ölüyor. Hiç dert değil geriden milyon tane daha geliyor çöpe atıyo ve bir tane daha alıyoruz.

Toplumu bilinçlendirmemiz lazım. Su kaplumbağalarının 7-8 yaşındaki çocukların eline verilecek oyuncaklar olmadıklarını , içinde satıldıkları komik fanusların çok ötesinde zahmetli masraflı ve bıktırıcı bir bakımlarının olduğunu , ince bir bilinç gerektiren bakım koşullarının sağlanması gerektiğini herkese anlatmamız lazım.
not:alıntı yazıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-14, 12:44   #8

İçel (Mersin)
halenur Çevrimdışı

Bakın arkadaşlar bazı insanlar öyle düşünüyor fakat öyle değil kaplumbağalar aslında yarı evcildir.Geldikleri yerlerde kaplumbağalar yılanla vb. Amfibiler insanlar ile iç içe yaşar.Eğer belgesel izlediyseniz Amerika yarı tropikal olduğu için kaplumbağalar ve benzeri hayvanlar bu gibi durumlara zaten alışık ben 3 kapluş besliyorum çok şükür sağlıklılar yani bence yanlış düşünüyorsunuz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-14, 12:07   #9

İçel (Mersin)
halenur Çevrimdışı

Bunu yazmamın nedeni su kaplumbağalarının evlerde akvaryumlarda bakılabilecek canlılar olmadığına inanmamdır.

Vahşi doğada 40 yıldan fazla yaşam süresi olan ve 25 cm e kadar büyüyebilen ama buna karşın evlerde 1 sene içerisinde 10 cm boya bile ulaşamadan ölen canlılardan bahsediyoruz.

Sırf bu yazıya örnek almak için bugün akvaryum balıklarının yaşam sürelerine baktım. Pek çok akvaryum balığı 4-5 yıl az bir kısmıda 10-15 yıl kadar yaşıyormuş. Yani biri evindeki akvaryuma bir gromi yada canlı doğuran aldığında 2-3 sene yaşatabilse zaten var olan ömrüne yakın bir süre yaşamış oluyor.
Burada yanlış bir anlaşılma olmasın ben pek çok forumda fiyatı ucuz olduğu için değersiz görülen çeşitli balıkların kaplumbağalara canlı yem olarak verilmesine karşı kavga bile etmişimdir. Tek bir hasta lepistes bile eğer kurtulma imkanı varsa sonuna kadar tedavi edilmelidir görüşünü taşırım.

Ama acemi ve umarsız bir akvaryumcunun elinde 1 yıl geçmeden ölen bir akvaryum balığına ne kadar acıyorsam 40 yıldan fazla yaşama şansı varken 1-2 yılda çaresizce ölen su kaplumbağalarına çok daha fazla acıyorum.
Üstelik akvaryum balıkları akvaryumlarda yaşamaya uyumludur , çeşitli donanımlar onların yaşamını destekleyecek düzeyde ve yapıdadır. Su kaplumbağalarında ise iş resmen şansa kalıyor çoğu kez kaplumbağa ne kadar dayanırsa ancak o kadar yaşıyor. 15 cm boya ulaştıklarında ( eğer ulaşırlarsa tabi ) akvaryumlar ve donanımlar onlara yetmez oluyor. Cinsel olgunluk yaşına ulaştıklarında başlayan cinsel içerikli kanlı kapışmaların önüne geçilemiyor. Kaplumbağalar büyüdükçe bakımları daha zahmetli ve can sıkıcı olmaya başlıyor üstelik artık o kadarda şirin değiller ve ilk günler kadar sevilmiyorlar. Akvaryum balıklarına duyulan sevgi kolay kolay bitmiyor ama kaplumbağa sevgisi geçici. İnsanlar bir tatlı su akvaryumuna yaptıkları masrafı kaplumbağalarına yapmak istemiyorlar , deniz akvaryumlarının masrafından bahsetmiyorum bile. Herkes mutlaka bir gün bu işten sıkılıyor.

Kaplumbağaların 5 yaşın altı çocuklar hamile bayanlar ve yaşlılar için öldürücü olabilecek salmonella bakterisi taşıyıcısı olduklarıda apayrı bir konu.

Diğer bir konuda kaplumbağaların hangi şartlar altında üretici çiftliklerden diğer ülkelere nakil edildikleri ve siz gidip onlardan biri alana dek önce büyük ithalatçının elinde sonrada petshoplarda nasıl olumsuz şartlar altında bekleştikleri. Bu süreçteki kayıpları zaten görmüyoruz bilmiyoruz.

Üretici çiftliği karı + nakliye masrafı + ithalatçı karı + petshopçu karı derken 5 ytl gibi komik bir rakkama kaplumbağa satılıyor Sokakta 5 ytl ye satılan çin malı saatler gibi insan aklı bu fiyatıda anlayamıyor.
Bu düşük fiyatın sebebi sürüm kazancı. Böcek gibi milyonlarcası tüm dünyaya satılıyor ve bu milyonlarcası dünyanın çeşitli yerlerindeki evlerde 1 sene içinde ölüyor. Hiç dert değil geriden milyon tane daha geliyor çöpe atıyo ve bir tane daha alıyoruz.

Toplumu bilinçlendirmemiz lazım. Su kaplumbağalarının 7-8 yaşındaki çocukların eline verilecek oyuncaklar olmadıklarını , içinde satıldıkları komik fanusların çok ötesinde zahmetli masraflı ve bıktırıcı bir bakımlarının olduğunu , ince bir bilinç gerektiren bakım koşullarının sağlanması gerektiğini herkese anlatmamız lazım.
ayrıca kaplumbağalar çok iyi bakıldığında 70 yıl boyunca yaşıyor ve 40 cm ye çıkıyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-14, 12:11   #10

İçel (Mersin)
halenur Çevrimdışı

çok yanlış düşünüyorsunuz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-14, 14:45   #11

fukuoka
yourichi-san Çevrimdışı

halenur haklı benim kaplumbağam yaklaşık 9 yıldır bende
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-14, 17:24   #12

Pıtırsonic Çevrimdışı

Kaplumbağa Ticareti
koruma dışında evlere, kafeslere, akvaryumlara hayvanların kapatılmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. amaç nedir deseniz, sadece keyif ve birileri mutlu olacak diye ticarete meta olup hayatını kaybeden binlerce hayvan.. umarım linke bakıp bir daha düşünürsünüz. diğer hayvanların ticaretinin de farklı olduğunu düşünmeyin, artık ticari mal haline gelmiş tüm hayvanların bir kısmı henüz petshoplara ulaşamadan hayatını kaybediyor. ulaştıktan sonrasını da herkes biliyordur.. bir de zaten beslediğiniz kaplumbağalar yerli ırk değiller, bu yüzden doğa dediğiniz yerli ırkların yaşadığı göllere bıraktığınızda o göldeki diğer hayvanların yaşamlarını tehlikeye atıyorlar. çünkü yapı itibariyle daha saldırganlar. bu yüzden aldıysanız bakın ama almayı düşünenler de buna kalkışmadan önce bir araştırıp vicdanlarını dinlesinler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-07-14, 12:01   #13

asilce64 üyesinin avatarı

Uşak
asilce64 Çevrimdışı

Söylediklerinizin çoğuna katılmıyorum kaplumbağalar doğru koşullarda bakılınca uzun yıllar yaşarlar ve bu istisna değildir bende kaplumbağaların parayla satılması taraftarı değilim sahiplendirilmeliler doğru bakımdan kastım her kaplumbağa başına 100lt ve ısıtıcıların bulunmasıdır
Yani anlamıyorum balıklar gerekli donanımlarla yaşıyorsa düşünürsek kaplumbağalar neden yaşamasın ki akvaryumda sadece balıklar mı yaşar?
Ve bakım konusundaki düşünceleriniz çok yanlış siz hiç kaplumbağa beslediniz mi ?
Çok merak ettim .kaplumbağa besleyen biri olarak maddi manevi yönden çok şey vermelisiniz evet o yönde haklısınız ama bu yönüyle güzel değil mi beslemek? Bıktırıcı asla değil bakımı ve benimkiler 1 yaşlarına giricekler
Kaplumbağa beslemek kiriyle ,pasıyla
zorluklarıyla güzel !
Sanki balık beslemek kolaymış gibi konuşmuşsunuz balık beslemekte zor
Size katılmıyorum insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen!!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-07-14, 22:24   #14

fatmanur üyesinin avatarı

Manisa
fatmanur Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 5

Kedi köpek en azından kuş almak yerine bir sürü para verip niçin iguna aiıyorsunuz
Ayrıca hiç sevimli değiller bence ama siz bilirsiniz bedava iguna bulamazsınız fiyatlar kabarık ama bir sürü para verip bir kertenkeleyi doğasından ederim derseniz siz bilirsiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-14, 15:42   #15

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Bir evde sürüngen beslemenin (özellikle asıl yerlerinden uzakta beslemek isteyenlerin) keyfi bir şey olduğunu düşünürekten karşı çıkıyorum. Sonuçta kedi köpek gibi insanlarla iç içe yaşayıp korunmaya ihtiyaç duyan hayvan değiller. Doğal ortamlarında insanlardan uzak bie şekilde güzelce yaşıyorlar. Ne gerek var evde süs yapmaya. Ayrıca sizi anlamayacak bile olan bir hayvan. Görüntü olarak da pek hoş oldukları söylenemez bana göre.

Konu eski ama güncele taşınmış ve başka böyle iguana almak isteyen insanlar olabilir falab diye kendi düşüncelerimi yazdım
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları