Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Sürüngen Forumları > Sürüngen Türleri


Cevap Yaz
Eski 24-03-09, 16:13   #1
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.301
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Lightbulb Bukelemun ve Bukelemunlar Hakkında Merak Edilen Herşey

BUKELEMUNLAR
  • Bukelemunlar ile ilgili Genel Bilgi
  • Bukelemunların Yaşama Ortamı
  • Bukelemunların Morfolojileri
  • Bukelemunların Renkleri
  • Bukelemunların Beslenmesi
  • Bukelemunlarda Üreme
  • Ülkemizde Bukelemunlar Nerede Yaşarlar?BUKELEMUNLAR

BUKELEMUNLAR İLE İLGİLİ GENEL BİLGİ
Genel Özellikler: Hızlı renk değiştirebilen bu kertenkeleler Bukelemun olarak bilinirler. Bundan dolayı belirgin bir renkleri yok. Renklerini bulundukları ortama göre (kamuflaj), ışık ve sıcaklığın durumuna göre yada çiftleşme zamanlarında kur yapmak için değiştirebilirler. Hızlı renk değiştirme özelliği, derilerinde bulunan (insanda da var) melanin denilen boya maddesi sayesindedir.

Bu boya maddesi melanafor denilen hücrelerden yukarda belirttiğimiz nedenlerden dolayı hücre içinde bir araya toplanırsa renk açılır, dağılırsa renk koyulaşır. Bir diğer ilginç özelliğiyse dillerini boylarının 1.5 katı kadar uzatabilirler. Bu sayede böcek, örümcek gibi birçok hayvanı rahatlıkla avlayabilirler. Dilin böceği yakalayıp geri çekmesi 0.1 sn kadar bir sürer. Dilleri ağız içinde özel bir yerde kat kat kıvrılmış biçimde durur ve uçları yapışkandır. Bukalemunların doğada avlanmaları iyidir. Avlarına saldırabilmeleri için her iki gözlerinin avı görmesi gerekir. Avlarını dillerini kullanarak yakalarlar çünkü dilleri çok yapışkan ve kavrayıcıdır.

Gözlerini birbirinden bağımsız olarak hareket ettirebilir. Bukelemunlar Kertenkelelerin aksine çok yavaş hareket ederler. Doğada bir dala tutunarak çok uzun zaman hareket etmeden, saatlerce kıpırdaman kalmasını sağlayan bir kas sistemi var. Kış uykusuna yatmazlar ama hareketleri çok yavaşlar. Boyları 24-30 cm kadar olur.

En büyük özelliklerinden biride sıcak değişimlerine çok iyi bir adapte olurlar. Kış uykusuna yatmazlar, ama Kışın hareketleri çok yavaşlar.

Dinlenirken rahatsız edildiklerinde ağızlarını açarlar ve renklerini açıktan koyuya doğru değiştirirler.


BUKELEMUNLARIN YAŞAMA ORTAMI
Genellikle ağaçlar üzerinde bulunurlar. 0-700 metre yükseklikler arasında bulunurlar
Bukelemunların yaşaması için en ideal ortam Terarryumlardır. Teraryumlarda dikkat edilmesi gerekenler; bitkilerle zenginleştirilmiş bir ortam hazırlamak, beslenmesine dikkat etmek, ortam sıcaklığını iyi ayarlamak, her zaman Terarryum içinde su bulundurmak ve bukelemun için gerekli olan vitaminleri vermektir.


BUKELEMUNLARIN MORFOLOJİLERİ
Türkiye'deki diğer kertenkele türlerinden bukelemunları ayırt eden özellikler, kuyruğunun en az gövde,baş kadar uzun olması, tırnaklarının bir uçlu ve ayak tabanındaki pulların düz olmasıdır. Bukelemunların gövdelerinin üst ve orta kısmında, diğer pullara göre daha büyük pullardan oluşmuş uzunlamasına bir sırt çıkıntısı vardır.


BUKELEMUNLARIN RENKLERİBukelemunlar bulundukları ortama göre renk değiştirebilirler. Renkleri ve desenleri sabit değildir. Duruma göre yeşil, gri, kahve rengi ve siyah renklere ve bunların tonlarına değişebilirler. Vücudun zemin rengi üzerinde çok defa benek yada bant şeklinde desenler bulunur. Karın tarafında, çeneden anüse kadar uzanan sarımsı çizgi, bu renk değişimine katılmaz.BUKELEMUNLARIN BESLENMESİ
Her çeşit böceği yerler.Böcekleri canlı olarak yemeyi tercih ederler.Evde beslenen bukelemunlar hazır yemlerlede beslenebilirler. Bunun yanı sıra beslenmelerinde vitaminlerinde önemli rolü vardır. Suda onlar için önemli bir besin kaynağıdır.


BUKELEMUNLARDA ÜREME
Bukelemunların erginleşme süreleri 200 gün sürer.Çiftleşme zamanları yaz ortalarında başlar, yumurtlama genellikle sonbahar gerçekleşir. Dişi bir dala tutunur ve erkek 4 bacağı ile onu kavrayarak çiftleşmeyi gerçekleştirir. Yumurtalarını yumuşak toprakta açtıkları 10-15cm derinliğindeki çukurlara gömerler. Sonbahardaki yumurtlama dönemindeki yumurta sayısı yaklaşık olarak bir defada 6-40 tanedir. Eğer embriyo gelişmişse, kışın soğuğunu yumurta içerisinde geçirebilir.


ÜLKEMİZDE BUKELEMUNLAR NEREDE YAŞARLAR?
Bukelemunlar Türkiye'de Kuzeyden İzmire doğru Ege sahillerinde ve Akdeniz kıyı şeridinde görülürler.-alıntıdır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-09, 23:13   #2
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Bukalemunlar - Devam

Bukalemun Nerelerde Bulunur?

Bukalemun türleri en yaygın ve en bol olarak Afrika ile Madagaskar da ağaçların ve çalıların üzerinde topludur. Adi bukalemun aslında öbür Afrika türlerinden daha kalabalık nüfuslu değildir. Şu farkla ki Kuzey Afrikada, İsrailde, Arap ülkelerinde ve Akdenizin doğusundaki bazı adalarda da bulunur. Seksene yakın türden yalnız bir tanesine yukarıda sayılan bölgelerin dışında; Hindistanda rastlanır.

Doğu Afrikanın dağlık bölgelerinde yaşayan «Chamaeleon bitaeniatus», içerisinde, gelişmiş ve dünya yüzüne çıkmaya hazır yavrular bulunan yumurtalar yumurtlar. Yarım düzine kadar yavru doğuşta 4 santim uzunluğundadır.

Tepelerinde miğfer bulunacak yerde, burunlarının üzerinde bir veya birkaç boynuzu olan bukale munlar da vardır. Fakat «Madagaskar boynuzlu bukalemunu» (Leandria perarmata) bunlardan da ilginçtir. Bunun gözleri hizasında diş diş bir miğferi, ensesinde kemiksel bir kukuletesi, sırtında dikenli bir tarağı, yanlarında ise papatya gibi gruplanmış diken dizileri vardır. Bu aukalemunun hangi düşmanlarının böylesine bir zırhı gerektirdiği belli değildir.
Bukalemunların devi bir Madagaskar bukalemunudur (Chamaeleon justaleti), Bunun uzunluğu 60 santimi geçer, hatta bazen 1 metreyi bulur. Güney Afrikadaki «kahverengi cüce bukalemunu» nun iki haftalık yavrularının, henüz 18 milimetre uzunluğunda olmalarına rağmen, dilerini 25 - 30 milimetre ileriye fırlatabildikleri görülmüştür.
-alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-09, 23:15   #3
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Bukalemunun sinir sistemi bu renk değişmelerini nasıl meydana getirir?

Bukalemunun sinir sistemi bu renk değişmelerini nasıl meydana getirir?

Bu renk değişmelerini etkileyen faktörler çeşitlidir. Dış tesirler kadar, hayvanın ruh durumunun; korku, öfke gibi duygularının bu olayda rolü vardır.
Sinirleri, elektrik telleriyle kıyaslayabiliriz. Bir düğmeye bastığımız zaman elektrik yanar, değil mi? Bukalemunun derisiyle gözlerinde bir nevi elektrik düğmesi görevi gören minik gözeler vardır. Koyu renkli bir cisimden yansıyan ışık gözdeki minik gözelerin üstüne düşünce, sonuç, birinin elektrik düğmesine basışından farksız olmaktadır. Fakat bu takdirde ışık yanacak yerde, siyah gözeler genişlemeye başlamaktadır. Ve yukarıda da izah ettiğimiz gibi, bukalemunun rengi siyahımsı olmaktadır.

Şimdi de bukalemunu, hiçbir ışığın derideki ve gözelerdeki küçük «elektrik düğmelerine» erişemeyeceği karanlık bir yere koyduğumuzu farzedelim. Bu, elektrik akımının kesilmesi gibi bir şeydir. Kara gözeler şjmdi gene siyah birer nokta halini almışlardır. Siyah gözeler minik nokta olunca, biz de sadece sarı , gözeleri görebilmekteyiz. Bukalemun şimdi sarı renktedir.
Bukalemunu, parlak ışıkta beyaz bir cismin üzerine koyduğumuz, bu suretle derideki ve gözelerdeki «elektrik düğmelerinden» bazılarının aynı zamanda etkilenmesine yol açtığımız takdirde, durum daha da çetrefil bir hal almaktadır. Derideki «elektrik düğmeleri», siyah gözeleri genişleten sinir impulslarım harekete geçirmektedir. Bukalemun bir an için siyahımsı olmaktadır. Fakat aynı zamanda etkilenen gözelerdeki «elektrik düğmeleri» bu sırada, derideki gözelerin başladığı değişik ligi durduracaktır. O zaman da siyah gözelerin iriliğini kontrol eden sinirlere hiç bir uyarma gidemeyecektir. Sonuç olarak siyah gözeler ufak kalacak, biz de sadece sarı gözeleri gördüğümüzden bukalemunu gene sarı olarak göreceğiz.

Çiftleşme olayının safhaları, erkek bukalemunun göz kamaştırıcı bir renge bürünmesi, erkekler arasındaki kavgalar, en sonunda da bir erkeğin, yakaladığı dişiyi ayaklarıyle sıkı sıkı kavramasıdır. Bu çeşitli safhalar yazın sonlarındadır, yumurtalar da sonbaharda yumurtlanır. Dişi bundan bir, iki gün önce, yerde 20 santim derinliğinde ve 10 santim çapında bir delik kazacaktır. Kazımak için ön ayaklarından, çıkan döküntüleri atmak için de arka ayaklarından yararlanır. Birkaç düzine yumurtasının üstünü, tıpkı kedinin pisliğini örtmesi gibi, toprakla kapatır. Kuluçka süresi havaya göre 4 -10 ay arasında oynayabilir.
-alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-09, 23:16   #4
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Bukalemun nasıl renk değiştirir?

Bukalemun nasıl renk değiştirir?

Bukalemunun en iyi bilinen özelliği devamlı renk değiştirmesidir. Bu yalnız ona has bir özellik değildir. Balıklarda, amfibyumlarda ve kertenkelelerde de bu kabiliyet vardır. Fakat muhakkak olan bir şey varsa, renk değiştirmek bukalemunda en üstün derecesini bulmuştur. Bu garip kertenkele aslında, meselâ yeşilken, sarıdan geçmek suretiyle koyu griye dönebilmektedir. Bazen bu renklerin ikisi arası bir tonda görülür. Hiç ışıksız karanlık bir odada bulunduğu zaman sarı olur. Kuvvetli ışık altında koyu renk bir cismin üzerine konulunca, koyu gri olur. Beri yandan gene parlak ışıkta açık renk bir zemin üzerinde rengi sarıya döner.

Bu renk değişmelerini anlamak için bukalemunun derisine bir göz atmak lâzımdır. Tanelerle örtülü bu derinin içinde, siyah sarı, ve beyaz renkli zerreler vardır. Bu küçük gözelerin yüzeye yakın olanlarının çoğu sarı renktedir. Aradaki gözeler siyah, derinin en dip tabakasndakiler ise beyazımsıdır. Bu beyaz gözeler, tıpkı ayna gibi reflektör vazifesi görürler. Bukalemun bize sarı olarak gözüktüğü zaman, sadece genişlemiş sarı gözeleri görüyoruz demektir. Bunların arasında minik siyah gözeler de vardır, fakat deriyi mikroskop altında incelemedikçe onları görmeyiz.

Sonra siyah gözler genişlemediği zaman, bukalemunun bize neden yeşil olarak göründüğünü izah edelim. Bukalemunun derisinin dip tabakasındaki beyaz gözeler mavi bir ışık yansıtırlar. Bu mavi ışık sarı gözelerden geçerken bize yeşil olarak gözükür, sözün kısası, bukalemun bu sırada yeşil renktedir.

Sonra da, üstteki sarı gözelerle dipteki beyaz gözelerin arasındaki siyah gözeler genişlediği zaman olanları görelim. Siyah gözeler bu sırada beyaz tabaka ile sarı tabaka arasındaki boşluğu doldurduklarından, bir ayna önündeki siyah stor gibi, dipteki beyaz hücrelerin yansıttıkları bütün mavi ışığın yolunu keserler. Bunun sonucunda sadece en üst tabakayı görebiliriz. Bu zaman bukalemun sarı renktedir.

Bir de balona benzer küçük siyah gözelerin genişlemeye devam ettiklerini farzedelim. Dış tabakaya saçaklı uzantılar uzatıp sarı gözelerin etrafını çevirmeye başlarlar. Sonunda biz artık sarı gözeleri göremez olur ve hemen hemen yalnız siyah göze görürüz. Bukalemun bu durumda koyu gri veya siyahımsı imiş gibi gözükür.
-alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-01-15, 10:57   #5
 
dumiş üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Mesajlar: 2.099
dumiş Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bukelemun ve Bukelemunlar Hakkında Merak Edilen Herşey

Bukalemun Fotoğrafları çok ilginçliği gerçekten
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kanarya ve Kanaryalar Hakkında Herşey Mihav Kuş Türleri 3 18-01-16 01:30
Gonzalesler ve Gonzalesler Hakkında Merak Edilen Herşey Mihav Kemirgen Türleri 2 10-05-15 03:04
Tarantulalar ve Tarantula Hakkında Merak Edilen Herşey Mihav Sürüngen Türleri 2 20-06-13 16:36
Kanaryaların beslenme şekilleri (Kanaryaların beslenmesi hakkında merak edilen herşey Mihav Kuş Bakımı 0 24-03-09 15:31
Kangal Köpeği Hakkında Herşey... Mihav Köpek Irkları 3 26-11-08 23:19Saat 00:49.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203