Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Sürüngen Forumları > Sürüngen Bakımı


Cevap Yaz
Eski 13-10-09, 19:25   #1
 
akyurt üyesinin avatarı
 
Konya
Üyelik Tarihi: Eyl 2009
Yaş: 26
Mesajlar: 15
akyurt Çevrimdışı
Varsayılan Singapur su kaplumbağaları bakım ve beslenme

Yavru kaplumbağalar için 60 cm.lik akvaryum idealdir.Sabit ısı 26,5 derece tutulmalı, ideal akvaryum boyu ilerisi de düşünülerek 100x40x40 cm.edinilmesi tercih sebebi olmalıdır.U.V. lamba sürekli güneş ışığı görmeyen kaplumbağalar için önem taşır.
Kurutulmuş karides, balık parçaları, kurt kuruları ve ufalanmış et parçaları, ufak toprak solucanları, kıvırcık salata parçacıkları ve küçük balıklar verilebilir.Ömürleri 20-25 yıl kadardır.Olası hastalıklardan birisi kabuk yumuşaması ve gözlerde enfeksiyondur.Sularına vitamin, kabuklarına zaman zaman yumuşak bir fırçalama yapılmalıdır.

BESLENMELERİ :

Tatlı su kaplumbağaları obur yaratıklardır.Önlerine ne kadar yiyecek konulursa konulsun hepsini bitirmek isterler.En iyisi, yiyeceklerini azar azar vermek, sevdikleri kurutulmuş karideslerden günde 4-5 tane yiyebilirler.Su kaplumbağaları için özel hazırlanmış pelet yemlerde mevcuttur.Zaman zaman küçük parçalar halinde çiğ et, taze midye içi, solucan parçaları küçük parçalar halinde verilebilir.Artan yemler hemen sifonlanmalı aksi halde suyu kirlenir.Özellikle taze alabalığı çok severler.Unkurduna bayılırlar.Vitamin takviyeli yemlerden haftada 3-5 tane verilmelidir.Tavuk ciğeri çok zararlıdır.Deniz balığı türlerini de vermek sakıncalıdır.Çünkü vücattaki kalsiyumun harcanmasına neden olur.En iyisi akvaryumun içine çabuk çoğalan küçük balıklar bırakılabilir.(Hem beslenmesi hem de avlanması için)

KIRMIZI YANAKLI KAPLUMBAĞA YEM RASYONU

% 25 dana eti
% 25 hazır kaplumbağa yemi
% 50 meyva-sebze-ot(havuç,çilek,elma,yonca,marul,brokoli,yeşil fasulye,lahana,havuç)

Not:Bütün malzemeler ufak parçalanmış olmalıdır.Toz vitamin de üzerine serpilmelidir.


Yaşı ilerledikçe et miktarı azaltılıp ot miktarı arttırılmalıdır.

Akvaryumda Ca ve mineral içeren taşların bulunması yararlı olur.Su sıcaklığı 23 derece, dışarısı 26 derece olmalıdır.Su yüksekliği bağa yüksekliğinin 1,5-2 katı kadar olmalıdır.

TATLI SU KAPLUMBAĞASI

Sultan Sazlığında; memelilerden; su faresi,yarasa, adalarda tilki ve tavşan, balıklardan; sazan ve bazı küçük balıklar, sürüngenlerden; su yılanı ve kertenkele, adalarda su kaplumbağası, kurbağa ve sülük bulunmaktadır.

Beyşehir Gölü;Göl suyu alkalin özelliktedir. Sazan ,alabalık , çiçek balığı, gövce, sarıbalık ve tatlı su levreği gibi türler, su kaplumbağası ve yılanlar gölün faunasını oluşturmaktadır. Göl içerisindeki irili ufaklı adalar, su kuşlarının yuvalanmaları ve kuluçkalanmaları açısından önem teşkil ederler. Adalar dalgıç türleri , kuğular, karabataklar, bazı balıkçıl türleri ve ördekler için kışlama ve kuluçka alanlarıdır

1.önceliklerini satıcının verdiği su kabını değiştir , yerine güzel bir akvaryum al. üstü kapalı olan akvaryumlar var , kokusunu dışarı vermedikleri için tavsiye edebilirim.

2- Bilidiğimiz balık yemlerini verebisiniz. Ama pişmiş kıyma ve balık yemeye bayılırlar , verdiğin zaman ne kadar sevindiklerini gözlemleyebilirsin

3-biraz da yakalandıkları hastalıklar hakkında bilgi vereyim ; göz iltihabına yakalanbilirler ve kabuk yani sırt yumuşması görülebiliyor. Suyunu temiz tut ve kabuk yumuşamasını önlemek kabuklarına sürülen krem var onu alabilirsin , sabah ve akşam vakitleri güneşe çıkar güneşlensin hayvan

Öncelikle, tatlı su kaplumbağalarının suyun içinde beslendiklerini hatırlatalım. Yani, onları beslediğiniz yerin en az bir bölümündeki su seviyesi, başlarını geçecek seviyede olmalı. Ancak yerlerinde, arada bir çıkıp kabuklarının alt kısmını kurutabilecekleri bir karasal bölüm de mutlaka olmalı.

Kaplumbağaların günlük olarak beslenmeleri gerekiyor. Çoğunlukla etobur bir beslenme tipleri olmasına karşılık, bazı tatlısu kaplumbağası türlerinin sebze (marul, salatalık veya muz) yedikleri de biliniyor. Salyangozlar, solucanlar, küçük balık parçaları veya küçük balıklar (tatlısu balıkları olması koşuluyla), sucul böcekler başta olmak üzere çeşitli böcekler ile beslenebilirler. Kuru kedi-köpek mamalarının kırıntıları da sıkça verilmekle birlikte, kaplumbağanızda kalsiyum ****bolizması bozuklukları ve karaciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu nedenle, doğal besinler vermekte fayda var. Bazı evcil hayvan dükkanlarında veya akvaryumcularda bulabileceğiniz kaplumbağa mamaları da, vitamin ve mineral içeriklerinin dengelenmiş olması bakımından ihtiyacınızı (ve kaplumbağanızın ihtiyacını) karşılayacaktır. Eğer çiğ et parçaları verecekseniz bir uyarı, etin yağsız olmasına dikkat edin.

Günlük ışık miktarı artışının başlamasından kısa bir süre sonra üreme dönemleri başlar. Öncelikle suyun içerisinde erkek dişinin peşinde olacak bir şekilde kovalamaca gözlersiniz. Daha sonra da erkek, kollarını gererek dişiye kur dansı yapar. Eğer kur dansında başarılı olursa, çiftleşme gerçekleşir. Çiftleşmenin gerçekleşmesinden bir süre sonra, dişi yumurta bırakmak için uygun bir yer aramaya başlayacaktır. Bunun için, kabuğunun uzunluğundan daha derin ve kendi toplam boyunun 2 katı kadar büyüklükte bir kum alana ihtiyacı olacaktır. Dişinin arka ayaklarıyla kum kazma hareketi yaptığını görürseniz, yumurtlama zamanı yakındır.

Ancak bu davranışı sürekli gösteriyor ve bir türlü yumurta bırakmıyorsa, bunun anlamı uygun yer bulamadığıdır. Böyle bir durumda kumun derinliğini arttırmayı ve kumu biraz daha sertleştirmeyi (üzerine bastırarak kazılmaya uygun sertliğe getirmeyi) deneyebilirsiniz.

Yumurtalar bırakıldıktan sonra, onları ellememeniz gerekir. Eğer yumurtaları taşıyacaksanız, onları çevirmemeye dikkat etmeniz gerekir, yoksa içindeki embriyo zarar görebilir. Ortalama 27-30°Clik bir ısı, yumurtaların kuluçka dönemini geçirmeleri için yeterli olacaktır. Türlere göre değişmekle birlikte yaklaşık 1,5-2 ay kadar sonra da, yumurtalardan yavrular çıkacaktır. Yavrular, ilk bir hafta boyunca yemek yemeyebilirler. Onların ihtiyaçları da, erişkinlerle aynı olacaktır. Sadece besinlerini daha küçük parçalar halinde verebilirsiniz.

alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-09, 23:28   #2
 
Üyelik Tarihi: Ara 2009
Yaş: 23
Mesajlar: 1
HİLAL GEZGİN Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Singapur su kaplumbağaları bakım ve beslenme

benim kaplumbağalarim yemek yemiyor neden
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-10, 19:55   #3
 
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 3
buket Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Singapur su kaplumbağaları bakım ve beslenme

ben daha yeni kaplumbaga beslemeye basladım erkek arkadasım hedıye olarak almıs ama hıc bı bılgım yok nası bakarım naaparım bılmıyorum onu cok sevıyorum bısı olursa cok uzulurum ama yem vermek ve suyunu degıstırmek harıcı ne yapmam gerek onu bile bilmiyorum son bı kaç gundur kabugunda bı tuhaflık var kayganlaşmaya basladı sankı hanı bı yer yosun tutmaya baslarya aynı onun gıbı ne yapmam gerek bu neden olmustur acaba((
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-10, 20:21   #4
 
Kocaeli (İzmit)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 33
Mesajlar: 50
mevsim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Singapur su kaplumbağaları bakım ve beslenme

buket tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ben daha yeni kaplumbaga beslemeye basladım erkek arkadasım hedıye olarak almıs ama hıc bı bılgım yok nası bakarım naaparım bılmıyorum onu cok sevıyorum bısı olursa cok uzulurum ama yem vermek ve suyunu degıstırmek harıcı ne yapmam gerek onu bile bilmiyorum son bı kaç gundur kabugunda bı tuhaflık var kayganlaşmaya basladı sankı hanı bı yer yosun tutmaya baslarya aynı onun gıbı ne yapmam gerek bu neden olmustur acaba((
Kaplumbağanız nerede yaşıyor? "Ölüm fanusu" da denilen plastik havuzda mı yoksa filtreli ısıtıcılı bir akvaryumda mı? Plastik havuzlarda maalesef çoğu telef olup gidiyor. Bende kaplumbağa bakımı ile ilgili makaleleri detaylıca okuyun, benimde 2 tane kapluşum var 3 yaşında.

Ilık suda kabuğunu çok bastırmadan hafifçe yıkayın, dediğiniz kayganlık geçicek mi kalacak mı? Eğer kalırsa yazarsınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-10, 22:04   #5
 
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 3
buket Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Singapur su kaplumbağaları bakım ve beslenme

kaplusum 2 gundur keyıfsız gıbı nedenını anlamadım normalde cok hareketlıdır ama 2 sundur suyun içinde öylece duruyo arada dısarı cıkıyo dısardayken cok mutlu sankı ordan oraya kosturuyo ama sudayken aynı degıl bıde agzından baloncuklar cıkarıyo arada sırada sudayken hasta falan degıldır dımı.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-10, 01:06   #6
Veteriner Hekim
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Mesajlar: 5.800
vetcevik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Singapur su kaplumbağaları bakım ve beslenme

Aslında ona uygun bir akvaryum sağlıklı gelişimi açısından daha uygun. Ancak faunusda bakacaksanız; mutlaka en geç 2 günde bir dinlenmiş içme suyu ile su değişikliğini yapmalısınız. Günde yarım saat kadar güneşlendirmeniz kabuğu için faydalı olacaktır (direk güneş ışığı altında, suyu çok ısınmamalı). Arada bir de kabuğunu yumuşak tüylü bir dış fırçası ile fıçalayın, böylece kabuk üzerinde biriken atıklardan arındırmış olursunuz.
__________________
Vet.Hek.Dr.Müjgan Çevik Aksay
Gizmovet Veteriner Muayenehanesi
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.mihav.com/forum/surungen-bakimi/singapur-su-kaplumbagalari-bakim-ve-beslenme-14227/
Gönderen For Type Tarih
bu baslıkta trt spikeri icin bilgi veriyoruz This thread Refback 16-09-10 00:50
bu baslıkta trt spikeri icin bilgi veriyoruz This thread Refback 16-09-10 00:27

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yaşlı köpeklerde bakım ve beslenme Kutay Köpek Beslenmesi 0 13-01-11 10:47
Kediler ve Dengeli Beslenme pisicik Kedi Beslenmesi 1 18-04-09 21:20
Canlıların Besin Zinciri >Ferik ve Bulut< Güncel 1 26-11-08 22:18
Su Kaplumbağaları >Ferik ve Bulut< Güncel 6 03-11-08 23:34
Yavru Köpeklerde Beslenme >Ferik ve Bulut< Köpek Beslenmesi 1 31-10-08 02:00Saat 01:44.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203