Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 28-01-15, 18:17   #1

Bursa
matmazeelll Çevrimdışı
Varsayılan Vejetaryenlik

merhaba site sakinlerim sevgili hayvan severleriim yaklaşık 2-3 aydır düşündüğüm ve 2 gündür yoğun olarak araştırdığım vejetaryenlik konusunda bir de sizinle konuşmak istedim. Aranızda vejetaryen olan, olmayı düşünen var mıdır ki acaba? ya da bana yardımcı olabilecek birisi? 17 yaşımdayım, ailem etçil diyebilirim ancak her önüme et geldiğinde onun da bir zamanlar kırda bayırda koşan nefes alan kalbi atan bir canlı olduğunu düşünmeden edemiyorum... Sevmeme meselesi değil, ete bayılırım, bizim ailede bir yemekte et yoksa o yemek yemekten sayılmaz. Ancak ben ota da bayılan bi insanım ve otlarla hayatımı sürdürebileceğime inanıyorum. Eğer vejetaryen olursam ilk aşamada Lakto Vejetaryen olmayı düşünüyorum yani süt ve süt ürünleri tüketen ancak yumurta, et ve et ürünleri tüketmeyen. Çünkü vegan olmak çok daha zor, (vegan hiçbir hayvansal ürün tüketmeyen; bal yumurta süt ve süt ürünleri et ve et ürünleri)

Misal bugün dışarıdaydık abim kız kardeşim ve ben, döner yiyelim dediler ve dönerciye girdik, o an kendime dedim, bir yerden başlamalıyım ve o döneri yemeyi reddettim şu an kendimi değişik bir şekilde huzurlu hissediyorum.

Evde bunu asla açıklayamam, en azından üniversiteyi kazanana kadar. Düşüncem üniversiteye ittiğimde direk olmaktı ancak şu an dışarıda yiyeceğim tüm et ürünlerinden soyutladım kendimi, ev için bunu henüz yapamam. Evde yemek zorundayım sadece akşam yemeklerinde tabi.

Dediğim gibi olan, beslenme programı olan arkadaşlarımız var mıdır ki burada? Yardımcı olabileceek?

Okuyanlara teşekkürler, saygılar sevgiler, patili günler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-01-15, 19:12   #2

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Vejetaryenlik

Öncelikle sizi çok iyi anlıyorum. Böyle sokaklardaki dönercilerde Şişe takılmış dev et parçalarını görünce, ben de kendimi iyi hissetmiyorum. Ama büyüyünce de öyle birşeyi düşünmüyorum. Çok fazla Yemeğin içinde et var ve vejetaryen olmak demek, o yemeklerin hepsinden mahrum kalmak demek ki, ben buna dayanamam. Ama sonuçta Yaratan da o canlıları biz yiyelim diye yaratmış öyle değil mi? Tabii günümüzde hayvanları koşullara uygun olarak kesmiyorlar, helal et yapmıyorlar bazen. O zaman biraz yanlış oluyor tabii bu helal olmayan etleri yemek. Ve Yaratıcı da o hayvanları hiç acı vermeden hızlı bir şekilde kesmemizi, yavaş yavaş ve acı vererek kesmememizi istiyor. Ama bu koşullara uygun et bazen olmayabiliyor. Siz bu koşullara uygun olarak kesilmiş
hayvanları rahatlıkla yiyebilirsiniz. Süt zaten yine bizim için hayvanlardan geliyor, o kadar süt, o hayvanlara lazım değil zaten. Süt ürünleri de böyle. Yumurta yemezsek de her yer tavuklarla dolardı. Balı zaten arılar bizim için üretiyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-15, 14:37   #3

Bursa
matmazeelll Çevrimdışı

Veganlık değil vejetaryenlikti sorunum, yani süt bal yumurta falan tüketiyorum ve ben aylardır vejetaryenim helal kesim değil de yurt dışındaki gibi hayvanları önce uyuşturup sonra öldürmek daha mantıklı ve yaratıcının bu hayvanları yiyelim diye gönderdiğini düşünmek de saçma geliyor bana. Hepsinin canı var sonuçta. Ben kararımı verdim ve vicdanım oldukça rahat artık. Aileme de bunu söyledim beklediğimden daha az tepki aldım annem oldukça saygı duyduğunu babam ise irademi tebrik ettiğini söyledi, size de teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-15, 12:32   #4

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Her hayvanı yemek de doğru değil ama et de sağlık için gerekli diye düşünüyorum. Tabii herkesin kendi fikri eğer böyle içiniz rahat oluyorsa
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-15, 16:29   #5

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

canım ben bu konuda bir kere daha yorum yapmıştım o günden bugüne düşüncelerim değişti aslında. mesela eti çok seviyorum aşırı yani çiğ versen tuz döker yerim o derece bir aşk ama son zamanlarda özellikle geçen kurban bayramında o hayvanın kafasını gördüm gözlerinden yaş gelmiş. (( o gün öyle bir suçluluk duygusu kapladı ki içimi sana anlatmam mümkün değil. ben birden bırakamıyorum yani sadece eti değil hiçbir şeyi hemen bırakamıyorum azalta azalta yavaş yavaş deniyorum. eskiye göre daha az et yiyorum ilerde tamamen bırakıcam inşallah. süt ne yazık ki hayatımın vazgeçilmezleri arasında onu tüketmeden duramam çünkü ben su değil süt içerim düşün küçükken inek gördüğümde yalvarırmışım ot ye bana süt yap diye 2 yaşına kadar günde 1 litre süt içermişim. sütü almasınlar da et gerçekten beni üzmeye başladı. bu konuda ben değiştiysem değişmeyecek insan yoktur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-15, 21:11   #6

punapaa üyesinin avatarı

Çanakkale
punapaa Çevrimdışı

Çok uzun zamandır vejetaryen beslenen biri olarak gençlerin böyle bir farkındalığa sahip olduğunu duymak beni çok mutlu etti Gördüğüm kadarıyla hassas düşünceleri olan, böyle bir tercihe yöneldiğinizde karşılaşacaklarınızı da iyice araştırmış birisiniz, sizin için beslenme alışkanlığınızı değiştirmek hiç zor olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Ben kendi vejetaryenliğe geçiş serüvenimden bahsedeyim, belki aklınızdaki bazı sorulara cevap olur

Şahsen oldum olası et seven birisi değildim. Dışarıdan bir şeyler yemekten de hiç keyif almazdım. Fast food u da pek sevmezdim açıkçası annem babam sağlıklı beslenmeyle kafayı bozmuş tipler olduğundan salatacı neslin bir üyesi olarak yetiştim diyebilirim. Sonra üniversiteyi kazanıp gıda mühendisliği okumaya başlayınca hemen her gün tükettiğimiz gıdaların aslında ciddi hijyen ihlallerine maruz kalıp önümüze geldiğini öğrendikçe iyice soğudum. Son olarak et teknolojisi ve et üretimi hakkında da bilgi sahibi oldukça et, zaten yenebilecek bir şey değilmiş dedim.

Başlangıçta sadece sağlıksız koşullarda üretildiği için soğumuştum zira salam,sucuk,sosis gibi işlenmiş et ürünlerinde kanserojen olduğu kesin olarak kabul edilmiş nitrit, nitrat ve bunların tuzları bolca kullanılıyor. Ve ülkemizde ne yazık ki bunlar denetlenmiyor, firmalar insan sağlığını tehdit ederken en ufak bir ceza dahi almıyor. Hele hele büyük firmalara devletin gücü hiç yetmiyor. Denk gelmişsinizdir belki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arada sırada taklit, tağşiş, hile ve usülsüz üretim yapan firmalarla ilgili bir ifşa listesi yayınlıyor, ama bu firmaların içinde hiç adını duyduğumuz o gıda devlerinin isimleri olmuyor ne hikmetse. Devlet laboratuvarında staj yaptığım dönemde o "büyük" firmalara ait pek çok ürünün analizini bizzat yaptım. Bebek mamasında civa mı çıkmadı dersiniz, o reklamlarında ünlü isimlerin oynadığı yoğurtlarda jelatin mi...İnanın, öyle şeylerle karşılaştım ki. Maalesef devletin bu firmalara uyguladığı yaptırımlar -tabi uygularlarsa- yeterli olmuyor. Bu adamlar sağlıksız şeyleri bizlere yedirmeye devam ediyor. Benim tepemi attıran ilk şey bu oldu.

Daha sonra et üreticiliği hakkında bir şeyler öğrenmeye başladım. Hani salam sucuk reklamlarında yemyeşil çimenlerde koşuşturan mutlu inekler falan gösteriyorlar, ünlü oyuncular ballandıra ballandıra anlatıyorlar ya o sucukların nasıl güzel olduğunu... Hah, işte bunlar kocaman bir yalan. Endüstriyel bir üretim çiftliği görseniz değil et yemek markette satılan herhangi bir şeyin fotoğrafına bile bakamaz hale gelirsiniz. Et sektörü genellikle süt sektörüyle birlikte çalışıyor. İşleyiş yaklaşık olarak şöyle:

-Süt üreticisi süt verimini araştırdığı inekleri satın alıyor.
-Mandıraya getirilen inekler değil çimen; güneş bile görmeyen ahırlara kapatılıyor.
-Hemen süt vermeye başlasınlar diye hamile bırakılmak üzere "suni tohumlama" denen insan eliyle tecavüze maruz kalıyorlar. Yani endüstriyel üretimdeki hayvanların hiçbiri doğal bir döllenmeyle üremiyor. Suni tohumlama yavruların özelliklerini kontrol altında tutmaya yaradığı için hiçbir üretici bunu doğal yollarda yapıp da işi şansa bırakmaya yanaşmıyor.
-Hamile kalan inekler henüz süt vermedikleri için en düşük kaliteli yemlerle -çoğunlukla da sadece samanla- besleniyor.
-Doğum yaptıktan sonra yavrular annelerinden hemen ayrılıyor. Çünkü genç yaşta suni tohumlamaya maruz kalan inekler genellikle yavrularını istemiyorlar, emzirmiyorlar bazen de öldürmeye teşebbüs ediyorlar. Kabaca tecavüze uğramış bir kadının doğurmak zorunda kaldığı çocuğu istememesi gibi bir durum yani.
-Annelerinden ayrılan yavular dişiyse 1-2 ay erkekse 15gün bakılmak üzere ayrı bölmelere alınıyor. Yeni doğan buzağılar için ağız sütü (kolostrum) denen annelerinin ilk salgıladıkları sütü almaları çok önemli. Çünkü bu süt bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri ve hayata tutunmaları için gerekli.
-Bazı uyanık üreticiler vitamin içeriği çok yüksek, çok değerli olduğu için bu ilk sütü buzağılara içirmek yeriyle parayla insanlara satıyor. Caniliğe bakar mısınız? Hayvan doğar doğmaz anasının sütünden bile mahrum bırakılıyor.
-Üretici biraz insaflı ve bilinçliyse bu süt inekten sağılıp buzağıya içiriliyor. Ama burada da bir ayrım var. Üretici için kıymetli olan dişi hayvandır. Çünkü o büyüyüp süt verecek. Erkek olanlarsa kesim için satılacak Bu yüzden ağız sütü ağırlıklı olarak dişi yavrulara verilir.
-2-3haftanın sonunda erkekler ve artık süt verimi düşen dişi inekler mezbahalara ve et üreticilerine satılıyor.
-Et üretiminde yavrular besiye çekiliyor, etleri kasa dönüşmesin ve enerji kaybedip zayıflamasınlar diye hareketleri kısıtlanıyor.
-1yaşına geldiklerinde de kesime alınırlar.

Kesim aşaması çok daha büyük vahşet içeriyor. Anlatmaya dayanamıyorum, sizin de içiniz kalkmasın çok merak ediyorsanız araştırabilirsiniz. Ama kesinlikle kurban kesmek gibi birşey olmadığını söyleyebilirim. Bu işlemin hiçbir aşaması "insani" değil çünkü.

Ben bunları öğrendikten sonra aylarca hiçbir şey yiyemedim. Mezun olduğumda 10kilo vermiştim ve sadece sebze yemeğiyle besleniyordum -ki bu da sağlıklı birşey değil farkındayım.

Sağlık açısından veganlık insan vücudu için gerekli olan esansiyel aminoasitlere ulaşmayı namümkün kılan bir beslenme yöntemi. Veganlar bunu kabullenmese de hayvansal proteinleri karşılayan hiçbir bitkisel doğal protein kaynağı yok. Eğer vegan beslenirseniz beslenmeyle alamadığınız bileşenleri kimyasal desteklerden ve ilaçlardan almak zorunda kalabilirsiniz. Bu ilaçların da hayvanlar üzerinde denendiğini hatırlatayım. Zaten siz de veganlığı düşünmediğinizi söylemişsiniz.

Ama vejetaryenlik hele de lakto-ovo vejetaryenlik son derece sağlıklı bir beslenme şeklidir. Tavuk ve yumurta sektörü daha cani, buna hiç girmeyeyim ama yumurta protein değeri en yüksek besin olduğu için vejetaryenler açısından çok önemli bir besin kaynağı.

Sağlık ve vicdani rahatlık kısmını bir kenara bırakırsak bir vejetaryen olarak Türkiye'de yaşamaya çalışmak çok kolay değil maalesef. Çünkü kültürümüze yerleşmiş kebap, mangal, döner vs. gibi yemek olmanın ötesinde bir sosyalleşme aktivitesine dönüşmüş şeyler var. Kabul edelim etçil bir toplumuz. İnsanımız bu yüzden et yemeyen insanlara uzaylı gibi bakıyor. Özellikle topluca dışarıda yemek yemeniz gerektiğinde "ben vejetaryenim" demek nedense hep bir şımarıklık, bir gıcıklık göstergesi gibi karşılanıyor. (Tabi burada arkadaş çevrenizin hıyarağası olup olmaması da önemli bir faktör ) Ama korkmayın, eğer sizin gibi anlayışlı çevreler edinirseniz dışarıda da yiyip içecek çok şey var. Ev yemekleri, hamur işi yapan yerler, pizzacılar (vejetaryen olacak elbette) tatlıcılar, salatacılar, kumpirciler yine size açık. Döner de yemeyiverirsiniz Aileye kabul ettirmek kısmen daha kolay oluyor. Hele de bu vesileyle annenize yardım da ederseniz yemek konusunda en favori evlat oluverirsiniz. Kimse yemek seçiyor oluşunuzdan şikayet etmez.

Ek olarak; bu iş beslenmeyle sınırlı kalmamalı bence. Vejetaryen olmayı düşünüyorsanız deri-kürk kullanmamaya, hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetik ve temizlik ürünlerinden uzak durmaya da özen göstermelisiniz ki bunu zaten dikkate aldığınızı tahmin ediyorum.

Biraz uzunca bir yazı oldu, umarım birileri okur da faydası olur.

Vejetaryen olsanız da olmasanız da vicdani açıdan sorumlu hissettiğinizi biliyorum, umarım aramıza katılırsınız
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 16:24.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198