Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Paylaşım - Sohbet


Cevap Yaz
Eski 02-11-14, 00:59   #1
 
selinkedi üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Ağu 2014
Mesajlar: 632
selinkedi Çevrimdışı
Varsayılan Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 12 Yanlış Bilgi

Sokak hayvanları yaşam ortaklarımız olmalarına rağmen onlar hakkında neleri doğru biliyoruz?

Neleri doğru, neleri yanlış uyguluyoruz? Bu anlamda onları ortak olduğumuz yaşama ne denli katıyoruz? Bu konuyu aydınlatmak adına sokak hayvanları hakkında bilinmesi gerekenler listemiz bizce size yardımcı olacaktır.

Buyurunuz.

1. "Sokaktaki kedi ve köpekler mikropludur, sizin için ölümcül olabilecek hastalıklar taşır."

İş mikroptan bahsetmeye varacaksa her gün elimize değdirdiğimiz TV kumandası da mikropludur. Steril ve dünyadan izole bir laboratuvarda yaşamadığınız sürece mikroptan kaçınmak neredeyse imkansızdır. Her gün elimizde tuttuğumuz para, otobüste tutunduğumuz askı ve metroda tutunduğunuz yürüyen merdiven kolu… Bunun gibi birçok şey bir sokak hayvanından 10 kat daha mikropludur. O yüzden onları sevmekten ve dokunmaktan çekinmek anlamsızdır.


2. "Sokak köpekleri insanlara saldırır."

Sokak köpekleri kendilerine saldırılmadığı sürece (eğer agresif yapıda değilse) insanlara saldırmaz. İnsanlardan gördükleri zulüm neticesinde birçoğu zaten korkaklaşmıştır. İnsan köpeğe iyi davranırsa köpek o insanın en büyük dostu olur. Sokak köpeği sadece kendisine kötü davranana ve korktuğuna tepki verir.


3. "Sokak hayvanları nasıl olsa yiyecek bulurlar."

Varsa bulur, yoksa bulamazlar. Kapalı çöp konteynırlarını açamaz, sıkı bağlanmış çöp torbalarını çözemezler. İnsanlar bir şekilde açığa yiyecek bırakmazsa aç kalır, zayıflar ve hastalanırlar. Aynı insanlar gibi onlar da “canlı”dırlar. Bu bağlamda sokak hayvanlarının söz konusu yiyecek olduğunda bizim kadar dışa bağlı olduklarını aklımızdan çıkarmamalıyız.


4. "Sokak köpekleri gördükleri her arabaya saldırıyor."

Burada asıl meselenin Köpeklerin arabalara saldırmadığını, dönen tekerleklerin onlarda içgüdüsel olarak bir tepki yarattığını anlamamız gerekiyor. Eğer evde beslenen bir köpek gördüyseniz onların da pencerenin önünden geçen arabaya tıpatıp aynı tepkiyi vereceğini fark edebilirsiniz. Burada önemli olan bisiklet ya da motosiklette iseniz ve sürerken siz onları tekmelerseniz ilk taşı sizin atmış olacağınızı anlamak.


5. "Kaşınan sokak köpekleri uyuzdur, pirelidir, hastalıklıdır."

Her kaşınan köpek uyuz değildir. Her kaşınan insanın uyuz olmadığı gibi. Uyuz, hayvanda aşırı tüysüzlük, zayıflık ve vücutta kızarıklaşmış yaralar şeklinde kendisini gösterir. Bazen tüyleri dökülmüş köpekler görürseniz endişelenmeyin. Sokak hayvanları zaman zaman mevsim değişikliklerinde tüylerini dökerek bir tüy yenileme dönemi yaşarlar. Bu her yıl yaşadıkları doğal bir durumdur.


6. "Sokaktaki kedi ve köpekler birbirlerine düşmandırlar, huzur bozarlar."

Eğer hepsi huzurlu ise ve karınları doyuyorsa birbirlerine müdahale etmezler. Düzgün koşullarda bir arada yaşayabilirler. Fakat doğal yaşam alanlarına yakın bölgelerde sürekli sürüngen ve çiğ et yemek zorunda kalan köpekler saldırganlaşır ve evrimleşirken yitirdikleri avcılık güdüleri yükseldiğinden kedilere de sürüngen gibi görüp saldırabilirler.


7. "Sokak hayvanları barınaklarda güvence altındadır."

Sokak hayvanının adı üstünde yeri sokaktır. Mutlu olduğu, rahat hareket ettiği alanda hatta kendisine iyi davranılacağı ümidiyle insanlarla bir arada olmayı tercih eder. Bu, sahiplenildiği durumda kedi için bir ev, köpek için bir bahçe de olabilir. Ama barınak hapishanedir. Ülkemizdeki çok az barınak onların rahat yaşayabileceği ölçütlere sahiptir. Genelde barınaklardaki daracık alanlarda, bakımsız, aç ve hastalık kaparak yaşamlarını acı içinde tüketirler. Barınak ortamının hayvanlar için ne denli zorlu olabildiğini daha önceden Niğde Hayvan Barınağı ile öğrenmiştik.


8. "Sokak hayvanları kuru ekmekle beslenebilir."

Sokak hayvanları kuru ekmek yemez. Ekmeği artık yemek suyu ya da kuru mama ile papara yaparak verdiğiniz takdirde onlar için doyurucu olabilir. Ekmek maya içeren bir besin olduğundan ilk 2 sene içerisinde zararları ortaya çıkmasa da 2 sene ve üzeri bir süre çerçevesinde ekmek ile beslenen köpeklerde cilt problemleri ve alerji yaşama riski çok yüksek olabilir. Bu nedenle et katkılı yemek artıkları, papara ya da kuru mama en uygunudur.


9. "Sokak hayvanları yararsızdır."

Yeterli bilgi ve sevgi ile yaklaşıldığında her hayvan eğitilebilir. Özellikle köpeklerin koruma içgüdüleri yüksek olduğu gibi kedilerle birlikte sokaklardaki fare, böcek, sürüngen ve haşerelerin evlere girmesini engellerler. Sokak köpekleri onlara öğretildiğinde tuvalet ihtiyaçlarını dahi gözden uzak bir bölgede görebilir.


10. "Sokak hayvanları hissiz ve çevrelerinde olup bitenlere duyarsızdırlar"

Öyle bir hissederler ki. Depresyona girip, sessizleşip intihar bile ederler çok mutsuzlar ise. Sadece insan gibi gözyaşı dökemezler. Köpekler yüzlerinden, kediler seslerinden belli ederler mutsuzluklarını, çaresizliklerini. Sevindiklerinde köpekler kuyruklarını sallayarak, kediler esnemeleri ile size belli ederler. Aile bağları vardır, yavrularını ya da ebeveynlerini ayırt eder ve severler. Aile ya da sürü içinde birbirlerine ve kendilerine iyi davrananlara karşı korumacıdırlar. Ama insanlar gibi onlar da kendi içlerinde kavga edebilirler. Aynı bizim gibi.

11. "Sokak hayvanları ortalığa pislik saçarlar."

Sokak hayvanları insanlar gibi çatalla yemek yemez. Ağızları bağlı torbaları patileriyle açmaları mümkün değildir. Birçok işlem için dişlerini kullanırlar. Eğer çöp torbalarınızın ağzını sımsıkı bağlamazsanız onlar da parçalamak zorunda kalmaz ve böylece tüm çöpler sokaklara dağılmaz. Bunlardan şikayetçiyseniz ve sokak hayvanlarının yegane beslenme kaynağı olan çöp torbalarının geldiği halden memnun değilseniz basitçe kapınızın önüne bir kap mama koyabilirsiniz.


12. "Sokak hayvanları sürekli çoğalıyorlar."

Sokak hayvanları kontrolsüz üredikleri takdirde nüfusları çoğalmaktadır. Zaten sokaklarda bulabildikleri sınırlı sayıda yemek artığıyla hayatta kalmaya çalışırken bilinçsizce doğurarak kendilerine yeni yemek ortakları da katmaktadırlar. İnsanlar olarak onların nüfuslarını kontrol altına almak bizlerin görevi. Yani yasada belirtildiği şekliyle belediyelerin kısırlaştırma yapması şarttır. Düzenli kısırlaştırma yapılırsa üreme kontrol altına alınır.Kaynak: Onedio.com
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-14, 15:35   #2
 
dumiş üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Mesajlar: 2.099
dumiş Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 12 Yanlış Bilgi

Çok iyi olmuş artık annem ve babam sokak hayvanları hakkında bunları konuştukça verebildiğim cevaplar olacak En çok kullandıkları cümle de sokak kediler bir şekilde yemek bulur. Ya buralarda villaların çöp kutularının kapakları kapalı. Hayatları boyunca böcek ve kuş mu yiyecekler? Ben elimden geldiğince mama vermeye çalışıyorum ama hepsine yetişemiyorum çünkü sitedd her gün yeni bir bebek doğuyor artık açık bir yere gidince elimde mamalarla dolaşıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-14, 17:52   #3
 
selinkedi üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Ağu 2014
Mesajlar: 632
selinkedi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 12 Yanlış Bilgi

Burası da öyle,çöp kutularının altında bir şey var,ona ayağınla basınca çöp kutusunun kapağını açıyor,bırakınca kapanıyor.E böyle olunca da çöp kapakları hep kapalı,çöpün yanına yemek koyunca da garip garip bakıyor insanlar sana uzaylı görmüş gibi. :/
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-14, 17:57   #4
 
dumiş üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Mesajlar: 2.099
dumiş Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 12 Yanlış Bilgi

Aynen ama insanların kedilerle alakası bile olmadığı için mamalara dikkat etmiyorlar Bir ara bütün kedileri toplatıp barınağa götüreceklerdi ama son anda veterinerimiz insanların kafalarına göre kedileri toplatamayacağını hayvan haklarına karşı olduğunu söylediğinden durdurmayı başardık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-14, 18:15   #5
 
selinkedi üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Ağu 2014
Mesajlar: 632
selinkedi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 12 Yanlış Bilgi

Kedileri toplatmak ne ya? Bence ıq seviyesi 20'nin altında olan bu insanları toplatalım,aaa ama doğru onlar bir can,mal gibi davranamayız onlara değil mi?

Bizim burada durum o kadar kötü değil Allah'tan,sokaktaki çocuklar bakıyor köpeklere (biraz garip anlaşıyorlar ama neyse,bütün dişi köpeklerin ismi şıllık ),zaten çok köpek olduğu için kedi gelmiyor,o yüzden içim rahat.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-14, 19:23   #6
 
dumiş üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Mesajlar: 2.099
dumiş Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 12 Yanlış Bilgi

Katılıyorum onları toplatalım diyecektim de demedim. Neyse ki iyi kalpli insanlar da var. Sitedeki bazı kedilerin aşılarını tek tek yaptırıp kısırlaştırdılar şimdi de takip edip her gün düzenli olarak besliyorlar kendilerinin evde de kedi köpekleri var hayvansever oldukları belli allah razı olsun onları da takdir etmeyip de ne yapalım bizim sitede çocuklar kedilere o kadar iyi davranmıyorlar ama vurmaya kalktığında falan bir kızıyorum bir daha kedilere yaklaşamıyorlar

Bu konu en son " 02-11-14 " tarihinde saat 19:24 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-15, 21:27   #7
 
Avcılar
Üyelik Tarihi: Ara 2014
Yaş: 4
Mesajlar: 3
Fstkpati Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 12 Yanlış Bilgi

Bunların hepsini herkes soyluyor.Yanlıs oldugunu bende soyluyorum fakat diyorlarki internetten okudugun seylere inanmamalısın.Tamam onlarda haklı fakat bazı seyler de dogru hepsi yanlıs degilki.Size bir sorum olacak 8 haftalık kedilerim var.2 tane yavru alabilecek olan varmı?Yoksa annem barınaga verecek bunun icin her gece aglıyorum barınaklar olduruyor bu kedileri.Lutfen ilanlarıma cevap gelmiyor acaba hemen cevap verebilirmisinizz???
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-04-15, 16:59   #8
 
dumiş üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Mesajlar: 2.099
dumiş Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 12 Yanlış Bilgi

Bunları tam olarak açıklarsanız size inanacaklardır. Umarım o kedicikler sahiplendirilir ve barınağa gitmezler.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sokak Hayvanları Için Hayat Kurtaran Ayrıntılar kar_delen_nur Kediler 1 06-08-15 20:48
Sokak Hayvanları Için Hayat Kurtaran Ayrıntılar!!! ASRIN Paylaşım - Sohbet 4 17-02-12 23:42
Sokak Hayvanları Nasıl Bakılmalı Köpek Eğitmeni Köpek Sorunları 0 23-06-11 11:28
Bilgi nedir? >Ferik ve Bulut< Paylaşım - Sohbet 1 19-02-09 02:14
Hayvan Deneyleri Etik Kurullarının çalışma Usul Ve Esaslarına Dair Yönetmelik >Ferik ve Bulut< Hayvan Hakları Genel Konular 0 12-12-08 23:00Saat 07:59.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204