Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Paylaşım - Sohbet

Cevap Yaz
Eski 18-07-13, 11:38   #16

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedimi özlüyorumm..

kedisini sokağa bırakabilecek düşüncede bir insana sempati duymam! sokağa atılmış kedilerin sonradan sahiplendirilmesinin ne kadar zor olduğunu veya yaşadıkları zorlukları bilmiyorsunuz sanırım. sokağa atmanın tecrübeyle zerre alakası yok, vicdanla alakası var. benim anneannem yazın ortasında felç geçirdi. babam işi dolayısıyla farklı şehirdeydi ve önce hastaneye, Tekirdağ'a geldi. sonrasında kedilerin yeterli mama ve suyu olmadığı için İstanbul'a geri döndü. her şeyi ayarlayıp tekrar Tekirdağ'a gitti. bütün bunlar aynı gün içinde, hasta telaşıyla oluyor. annem bile o durumda babama kedileri sordu. kediyi/köpeği sokağa atabilmek, onları hayatınızda nereye koyduğunuza bağlı. onları ne olarak gördüğünüze bağlı. ayrıca şimdi o kedinin başına bir iş gelmiş olsa, "ama sebepleri vardı" mı diyeceksiniz? "mecbur kaldı" mı diyeceksiniz? hangi sebep bir canlının zarar görmesinden daha mühim olabilir? istedikten sonra öyle güzel ayarlanıyor ki durumlar kediye göre. kaç kere kedilerimizden dolayı bir yere gidemedik. 4 kediyi taşımak çok çok zor. her tatilimizde normalden daha fazla yoruluyoruz. önce onları taşımayı, rahat edecekleri ortam hazırlamayı vs. vs. planlıyoruz. otele, pansiyona gidemiyoruz. yavaş yavaş dışarı alıştıralım da sonra gidelim demiyoruz. biz bunun zorluklarını bilerek sahiplendiysek asla şikayet etmeye hakkımız yok ve etmiyoruz da. "bilmiyordum zorluklarını" diye bir şeyi kabul etmiyorum. aklımız, düşünelim diye var. bir şeye kalkışıyorsak ve hele ki bu şey bir canla ilgiliyse, sonuçlarını düşünmek zorundayız. lütfen böyle olaylara sempatiyle yaklaşarak başka insanları bu konularda cesaretlendirmeyin. sizler de hayvan besliyorsunuz, kendi kedileriniz için bunu yapmamanız gerek. azıcık dışarıda dolaşın da sokağa atılmış kedilere bir bakın. bu mevsimde tatil dolayısıyla evinden kovulan bir çoğunu görürsünüz!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-13, 14:27   #17

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

eflalm tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaşlar merhaba,ben yeni üyeniz; eflal..

size ilk sorumu soracağım. ben kedimi geçen sene henüz 1 aylıkken buldum ve eve aldım (aslında o beni bulmuştu) ben yurtdışında yaşıyorum. bu sene tatil amacıyla türkiyeye geldim. kedim aşırı evcil ve bana çok bağlıydı onu bırakmak istemiyordum ama bırakmak zorunda kaldım. buraya gelmeden 3 hafta önce falan, ben kedimi dışarıya alıştırmaya başlamıştım sürekli dışarı bırakıyordum. akşam eve geri dönüyordu her sabah tekrar dışarı çıkıyordu. baya alışmıştı her gün bir önceki günden daha uzun süre dışarda kalıyordu. buraya gelmeden kedimi tekrar dışarı bıraktım ve sokaktayken geldim buraya. ben buraya geleli hemen hemen 2 ay oluyo ve ara sıra orada yaşayan komşularımıza soruyorum kedimi gördünüz mü diye hayır diyorlar arkadaşlar lütfen bilgisi olan cevabını geciktirmesin kedimi çokkkkkkk seviyorumm çokkkkkk özlüyorum ara sıra gözyaşlarımıda tutamıyorum kedim evimizin önünde miyavlıyordur kapıyı açmamız için diye :'(( kedimin durumu nasıldır?? mahallenin dışına çıkar mı bu durumda?? oraya 15 gün sonra dönüyorum kedimi bulabilir miyim??? bana küsmüş müdür?? lütfenn cevap verinnn
Yurt disinda nerde yasiyorsunuz bilmiyorum ama almanya ise, kediniz cokdan sokakdan alinmisdir.
Görenler polise haber vermislerdir, devletde el koymusdur.
Baska bir ülkeyse sayet bilemiycem.

Ama sunuda söylemeden gecemiycem, agliyorum diyorsunuz ama aglayacak biri kedisini bu sekilde sokakda birakip, cikip Türkiye´ye gitmez.
Bu davranisa bu perhiz bune lahana tursusu derler.
Madem üzülüyorsun neden birakiyorsun, madem umursamiyorsun, ozaman simdi neden agliyorsun.
Ben Agustos´da Türkiye´ye gidiyorum insallah ve kedimin kagitlarini aylar önce yaptirdim, yerini 6 ay önce ucak icinden aldim, ona ait koltuk aldim.

Bana dogru gelmedi yaptiginiz, insallah kediye birsey olmamisdir
Insallah hala yasiyordur...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-13, 14:41   #18

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

o kadar kişiye sordum ısrar ettim ama kimse kabul etmedi kedimi kimse almadı. komşumuza da vermek istedim o da kabul etmedi. sürekli komşumuzu arayıp evin önüne su ve yemek koymasını rica ediyorum o da koyduğunu ama yemeğin ve suyun hiç eksilmediğini, kedimi de oralar hiç görmediğini söyledi.. başka çarem yoktu dışarı bırakmak zorunda kaldım :'( ve şuan aklımdan çıkmıyor onu bir an önce bulmak istiyorumm
Gercekden merak ettim siz hangi ülkede yasiyorsunuz?

Burda kedi ve köpek sahibi binlerce insan var, bu kisilerde tatil yapmak icin farkli ülkelere gidiyorlar.
Türkiye´deki gibi komsuya falanda birakmazlar böyle birseyi istemez yabancilar, o bizim Türk insanina özgü bir davranis.

Burda sahibi tatile gidenler icin hayvan evleri var, gidip muracat ediyorsunuz, siz dönene kadar (belli bir ücret karsiligi) hayvaniniza bakiyorlar.
Bir hotel gibi düsünün.
Biz gidip gezdik birini, erkek kedileri ve disi kediler ayri evlerde besliyorlar.
Ben disi kedi olan yeri gördüm bildigin oyun bahcesi gibi heryerde kediler icin oyun evleri var
Ayrica yemek odasi dedikleri, ici yemek kaplariyla dolu bir odada vardi.

Bizi özlemesi disinda orda olmakdan keyif alacagindan emindim ama bizde ondan ayrilamadik, mavisimiz bizsiz üzülür diye böyle bir yere birakmak istemedik, bizimle gelsin dedik.

Ama caresiz degilsiniz, illaki sizinde yasadiginiz ülkede bu gibi yerler vardir, belkide arastirmadiginiz icin bilmiyorsunuzdur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-13, 16:59   #19

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

ben mi çok duygusalım bilemiyorum ama içim cız etti inanki, nasıl bırakabildiniz, nasıl gözünüz arkada kalmadan tatile çıkabildiniz, biz kedimizi bir gece bile evde yalnız bırakamıyoruz, sırf aynı cins olmadığımız için mi bu kadar rahatız, küçük bebeğiniz olsa dışarı bırakabilir misiniz? aynı şey bence, ev ortamına alışkın ve hiç büyümecek bir çocuk, inşallah döndüğünüzde kedinizi bulabilirsiniz, ama hayvanları fazla küçümsemeyin size yüz verir mi bilemem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-13, 23:35   #20

eflalm üyesinin avatarı

eflalm Çevrimdışı

hala neden bırakıp geldin diyorsunuz bu bana bağlı değil aileme bağlı ben ayrı bir evde yaşamıyorum 17 yaşındayım ve bırakmam için zorladılar anlayın artık! yaşadığım ülkede o kadar yer araştırdım ama bulamadım zaten beni dinlemiyorlardı ksa'da yaşıyorum siz beni reşit falan sandınız sanırım aile zoruyla kedimi bıraktım ve size danışmak istemiştim ama bana vicdan azabı yaşattınız yazdıklarınızla..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-13, 23:51   #21

kübra61 üyesinin avatarı

kübra61 Çevrimdışı

seni çok iyi anlıyorum ben hayvanları çok seviyorum ama ailem için öyle söyleyemem ben 16 yaşındayım ve bir yavru köpeğim var yakında okul için başka bir şehire gideceğim ama köpeğimi bırakmak istemiyorum çünkü onu çok seviyorum onu bırakmamak içinde elimden geleni yapacağım..
bu arada inşallah kedini bulursun ama başka birinin ona yemek vererek kendine alıştırma ihtimalide büyük.

Bu konu en son " 19-07-13 " tarihinde saat 00:17 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-13, 01:15   #22

Pıtırsonic Çevrimdışı

hala neden bırakıp geldin diyorsunuz bu bana bağlı değil aileme bağlı ben ayrı bir evde yaşamıyorum 17 yaşındayım ve bırakmam için zorladılar anlayın artık! yaşadığım ülkede o kadar yer araştırdım ama bulamadım zaten beni dinlemiyorlardı ksa'da yaşıyorum siz beni reşit falan sandınız sanırım aile zoruyla kedimi bıraktım ve size danışmak istemiştim ama bana vicdan azabı yaşattınız yazdıklarınızla..
o zaman bunları hesaplayıp sahiplenecektiniz. 17 yaş, bunları düşünemeyecek bir yaş değil. sonra da üzülüyorum, ağlıyorum diye konu açıyorsunuz ve acaba mahallede midir diye kimsenin bilemeyeceği bir soruyu soruyorsunuz. herkes bas bas bağırıyor şu hayvanları ailenizin izni olmadan sahiplenmeyin diye. kendi paranızı kazanıyor musunuz? hayır.. kendi eviniz var mı? hayır.. kedi hastalandığında verecek paranız var mı? yine hayır. o zaman neye güvenerek sahipleniyorsunuz?? bir üst mesajda yine bir kişi sahiplenmiş köpeği. şehir dışına gittiğinde köpeğin akıbeti belli değil. hayır, yurtta kalsanız yanınıza zaten alamazsınız. bunu bile bile o hayvanı size alıştırmanın mantığı ne? sizin yaşınızdayken de karşı çıktığım şeylerdi bunlar. tüm bunların hesap edilemeyeceği yaşlardan bahsetmiyorsunuz. ben de ilk kedimi 16 yaşımda sahiplendim. ilkokul çocuğu değilsiniz ki "bilmeden etmiş bir şey" diyelim. daha yeni terk edilmiş bir kediye erkek arkadaşım evini açtı ve taşınalı 1 hafta olmadı o eve. kedi 4-5 aylık. kızın biri sokaktan almış, alıştırmış, bakamıyorum diye geri atmış. kedi, cins kedi değil. yani uygun yer olmasa, sahiplendirelim desek şansı çok çok düşük. sokaktan alıp eve alıştırdı o kız kediyi, iyilik mi etti? hayvan sevgisi, hayvanlara kötülük ederek olmaz. kendi hevesinizden önce sahipleneceğiniz hayvanın oyuncak olmadığını anlamalısınız. getireceği sorumlulukların bilincinde olarak sahiplenmelisiniz. kimse size "şöyle kötüsün, nasıl yaparsın" diye bağırıp deşarj olmak için yazmıyor. bunlardan bir şeyler çıkarmanız, okuyanların da bir şeyler çıkarması için yazıyor herkes. bu bilinç bir türlü oluşamıyor, bu hayvanlar oyuncakmış gibi görülüp bir eve bir sokağa mekik dokuyarak telef ediliyor ya ben buna yanıyorum!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-13, 18:18   #23

nazokiraze üyesinin avatarı

nazokiraze Çevrimdışı

Birileri Yemek Vermiştir Oraya Dadanmıştır Gidince çevreyi Araştırın Ve Yine Böyle Bir şey Yapacaksanız Ve Alıştıgı Yerde Mutluysa Hiç Geri Almayın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-13, 03:51   #24

Nokta-i Süveyda üyesinin avatarı

Limburg,Houthalen oost
Nokta-i Süveyda Çevrimdışı

Kusura bakmayin ama klavye avukatligi yapmak baska birsey..Herseyin normali var,hayvan sevgisinin bile...Insanlar düsüncelerini yazmakta özgürdürler ve kimsenin kimseyi bu derce yargilamaya hakki yok...Yanlizca siz dogruyu söylediginize inaniyorsunuz anlasilan ki tepkiniz hiç te saygi çerçevesine uygun degil..Dikkatinizi çekerim Eflalm yurtdisindan bahsediyor!!!! Ayrica insanlarin düsüncelerine hosunuza gitmese de saygi duymuyorsaniz ben de sizin hayvanlar konusundaki samimiyetinize inanmiyorum...Hayvan haklarindan ve sevgisinden bahsederken insana olan tutumlarin ne derece insaflica oldugunu da gözönüne almak lazim!!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-13, 14:00   #25

Pıtırsonic Çevrimdışı

karşımızdakiyle aynı fikirde olmamak saygısızlık mı? burada yurt dışında yaşayan başka insanlar da var, hatırlatmak isterim. insanların düşüncesiz tutumunun ceremesini hayvanlar çekiyor. "haklısın, doğrusun, en iyisini yapmışsın" diyerek de doğru yol gösterilemiyor ne yazık ki.. doğruyu söylediğimi kendi adıma düşünüyorum. söylediğim şey şu; kediyi/köpeği sokağa atmanın, zarar görebileceği durumlara sokmanın, riske atmanın bahanesi olmaz! sokağa atma düşüncesine de saygı falan duymuyorum. kendi kedilerimi düşünüyorum. benim kedilerimden biri onda olsaydı, bu muameleye maruz kalsalardı diye.. inanın o kedi için içim acıdı. üslubuma, yazdıklarıma ve karşımdakini kırmamaya son derece dikkat ettiğimi düşünüyorum ama bu konularda açıkçası karşımdakinin kırılıp kırılmayacağını çok da önemsemiyorum. bir canı al, sokağa at, özlüyorum diye samimiyetsizce ağla. sonra da ben ona "ah canım" diyeyim. yapmayın lütfen. çocuğunu cami avlusuna bırakıp giden, bir kaç yıl sonra ağlayan insanlara benzetiyorum ben bunu. çare, aradığınız zaman bulunur. bu konularda hiçbir zaman tükenmez. aileniz istemiyorsa da sahiplenmeyeceksiniz. o kedileri/köpekleri sırf konuşamıyorlar, haklarını arayamıyorlar diye o hale sokmaya kimsenin hakkı yok. onların hakkını tanımayan, onların haklarına saygı duymayan insanlara da ben saygı duymam. hayatımda hiç bir canlının değerini bir diğerinden üstün görmedim. bunun için insanlara olan tutumum da aynı şekildedir ama bu tutum, doğru bildiğimi saklayıp sırf karşımdakiyle zıtlaşmamak için ona hak veriyormuş gibi davranmama asla yol açmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-13, 17:20   #26

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Nokta-i Süveyda tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kusura bakmayin ama klavye avukatligi yapmak baska birsey..Herseyin normali var,hayvan sevgisinin bile...Insanlar düsüncelerini yazmakta özgürdürler ve kimsenin kimseyi bu derce yargilamaya hakki yok...Yanlizca siz dogruyu söylediginize inaniyorsunuz anlasilan ki tepkiniz hiç te saygi çerçevesine uygun degil..Dikkatinizi çekerim Eflalm yurtdisindan bahsediyor!!!! Ayrica insanlarin düsüncelerine hosunuza gitmese de saygi duymuyorsaniz ben de sizin hayvanlar konusundaki samimiyetinize inanmiyorum...Hayvan haklarindan ve sevgisinden bahsederken insana olan tutumlarin ne derece insaflica oldugunu da gözönüne almak lazim!!!
Yurtdisinda olmak eksi bir durum degil tam tersine arti bir durumdur.
Türkiye´de henüz yerine oturmamis hayvan haklari bircok yabanci ülkede oturmus durumda.

Ve sunu söylemeliyim yasadigin ülke ne olursa olsun o yüreginin icinde merhametin yoksa hic fark etmiyor.
Hani diyorsunuz ya
"Hayvan haklarindan ve sevgisinden bahsederken insana olan tutumlarin ne derece insaflica oldugunu da gözönüne almak lazim
bunu söylemek icin hayvanhaklarinin insan haklarinin üstüne gecmesi yada esit hizaya gelmis olmasi gerekiyor, buda suan bu dünyada imkansiz.

Yani sen ben, hayvanlara yapilmis yanlisi görüpde uyarmazsak birde kalkip "o insan bunu söylemeyin incitmeyin" dersek, bu dünyada hayvanlar terk edilmeye, aclikdan ölmeye, aci cekmeye devam eder.

Bu siteye girecek kadar hayvana deger veriyorsaniz birakinda yanlisada yanlis diyelim, sizde bazi olumsuz tavirlari onaylamak yerine, düzeltmek adina yorum yaparsaniz hep birlikde belkide tekar yapilmasi muhtemel bir hatayi engellemis oluruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-13, 04:26   #27

Nokta-i Süveyda üyesinin avatarı

Limburg,Houthalen oost
Nokta-i Süveyda Çevrimdışı

Sayin pitirsonic ve benelif,eger yazdigim yorumlari tam olarak okuduysaniz ben Eflalm arkadasin yaptigini asla onaylamadim,taktir etmedim..Bilakis o zavalli kedi için içim yandi..Söylemek istedigim yorumlarim sert bir dille olmadigi için beni klavye avukatligiyla cici görünme ithamlariyla yargilama hakkina kimsenin sahip olmadigi..Eger birinin yazdigi yorum yada düsünceye katilinmiyorsa ki olabilir bunu"bu yoruma katilmiyorum,sebepleri de sunlar vs..." diye yazmak baska birsey,kisiyi avukatlikla,cici görünmeye çalismakla yada samimiyetsiz oldugunu söylemekle yargilamak baska bir sey...Eger siz de bu tür söylemlere maruz kalirsaniz elbette üzülürsünüz ve tepkinizi de taktir edersiniz ki belirtirsiniz..Benim yazdiklarimi böylesine haksiz ithamlarla yargilamak haksizlik degil mi?? Ben daha ilk yorumumda kedicigin herhangi bir yere birakilmasi ya da en basindan ne yer ne içer diye düsünülmesi gerektigini belirtmistim..Karsimda 17 yasinda,vicdan azabi çeken biri varsa üslubumu çok sert kullanip o insani daha çok yaralamak istemem,bu da benim karakterim..Ama bu bir hayvanin eve alinip sonra da birakilmasini onaylamak degil ki bu kadar agir ithamlara maruz kalayim...Benim yazdiklarima da saygi gösterilmesi lazim üslubum begenilmese de...Birileri hayvanlar konusunda daha deneyimli diye beni yargilamaya hak sahibi degil..ben de bu siteye daha çok bilgi sahibi olmak,bilgi alisverisinde bulunmak,yapilan yorumlari okuyarak hayvanlari daha iyi tanimak amaciyla üye oldum ve daha ilk günlerde samimiyetsizlik ve klavye avukatligi yapmakla yargilandim Hiç bir sekilde yorum yapmamak,disaridan izlemek ya da hiç siteye girmemek galiba en iyisi......Saygilar....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-13, 06:16   #28

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Ben sizin ilk sayfada yazdiklarinizi okumamisdim simdi okudum.
Cogumuz gibi sizde ayni fikri savunmussunuz ama son yorumunuzda cok farkli yazmissiniz bende onu okuyup yorum yapmisim.

Uslup olarak cok sert 2-3 arkadas var bu sitede, onlarda hayvan sever insanlar (nick vermiyim) ama bazen dozu kaciriyorlar.
Onlarin yazdiklarini cok kafaya takmamaniz gerekiyor, sizde zamanla tanimaya baslarsiniz.
Ben elimden geldigince bulasmiyorum

Pıtırsonic ise, bu sitede samimiyetine gönülden inandigim arkadaslardan biridir.
Birseyler yazmissa okumak gerekir, bos seyler yazmaz.

Birde sunu belirteyim hani demissiniz ya! "
Karsimda 17 yasinda,vicdan azabi çeken biri varsa üslubumu çok sert kullanip o insani daha çok yaralamak istemem,bu da benim karakterim" diye, bizde zit karakterde degiliz.

Tam tersine bunu yapan benim kizim olsaydi (13 yasindadir kendisi) daha sert bir sekilde uyarirdim, bu arkadasi tanimadigim icin sert kelimeler kullanmadim.

Hepimiz bu siteye hayvan dostlarimiz icin girdik, yeri gelir atisiriz yeri gelir ayni konuda hemfikir oluruz ama herseye ragmen birlikde olmayi basarmaliyiz.
Bizim sayimiz artarsa hayvanlarinda daha iyi yasama sanslari artar.
Ben bunun icin burdayim, hayvan dostlarim icin okyanusda bir damlada olsam, hic olmamakdan iyidir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-13, 10:15   #29

Pıtırsonic Çevrimdışı

ben yorum yazanları yargılamadım. direkt olarak konu sahibini eleştirdim ve diğer üyelerin de bu tür olayları sempatiyle karşılayarak cesaretlendirmemeleri gerektiğini düşündüğümü belirttim. bahsettiğiniz yorumu yapan kişi de aslında direkt olarak size yöneltmemiş eleştirisini. bu sitede gerçekten aksi görüş belirtince topa tutulabiliyorsanız. kedisine şiddet uygulayan birine, petshoptan satın alanlara vb. konulara bile karşı olduğunuzu söylediğinizde, bir anda şiddet uygulayan sempatiyle karşılanıyor ve siz suçlu, kötü insan ilan edilebiliyorsunuz. sanıyorum o kişinin de tepkisi bütün bu olanlara, bilemiyorum..
son yorumunuz benelif'in de belirttiği gibi gerçekten farklı. elflalm'ı eleştirdik diye neredeyse insan düşmanı yapacaksınız bizi sokağa atılma, hayvanlara şiddet uygulama, ticaretine girişme, suistimal etme gibi konularda karşımdaki insanı sonuna kadar eleştiririm. eleştirmeliyim de.. en yakınımdaki insanlar yapsın bunları, onları da eleştiririm ve gerekirse şikayet de ederim. bu yüzden bazı konulara karşı kesin tavır alınması gerektiğini düşünüyorum. almazsınız, sizin bileceğiniz şey ama en azından sempatiyle yaklaşılmamalı.
ilk yorumları okursanız konuyu açan kişi vicdan azabı bile duymuyordu. hatta daha sonra bizim yüzümüzden vicdan azabı duyduğunu yazdı. bir daha böyle bir şeye girişirken en azından 2 kez düşünecektir diye umuyorum. ama birileri bir yandan onu savunmaya, hala daha haksızlığa uğradığını düşündürmeye devam ederse yaptığını haklı bulmaya başlayacaktır. insanların çoğu, özellikle o yaşlar böyledir. 40 kişi yapma der, 1 kişi "ama şu açıdan haklı olabilirsin" der, o 1 kişi dikkate alınır. "haklıymışım ya, çok üstüme geldiler" diye düşünür. sempatiyle yaklaşılmasına karşı çıkmamın sebebi de bu.
biraz uzun oldu, kusura bakmayın. son olarak; Ankara'dayken apartman bahçesinde beslediğim kedilerin arasına aniden bir yenisi katılmıştı. uzun tüylü, tüyleri olduğu gibi keçeleşmiş, aşırı zayıf ve ürkek bir kediydi. çok büyük ihtimalle evden atıldı diye düşünüyorum. popo kısmında bir çıkıntı vardı. tüylerinin halini de görünce veterinere götüreyim dedim ama ne yazık ki 2 aylık alıştırma denemem boşa çıktı. 1 adım bile yol kat edemedik, ürkekliğini kıramadım. sonra da uzun süre ortadan kayboldu, ara ara görünür oldu. sonrasında da ben istanbul'a gelmek zorunda kaldım.. o kedi muhtemelen 1-2 kış sonra daha kötü hastalanacak, belki de atlatamayacak. ürkekliğini kıran biri olmadığı sürece durumunun çok da iyi olacağını ne yazık ki düşünmüyorum ve sanıyorum ki ankara kedisi ya da kırmasıydı. birileri muhtemelen aldı, bir sebepten sokağa attı.. kimi suçlayacağız, kediyi mi? neden daha çok sevdirmedin kendini mi demeliyiz? bu, karşılaştığım örnekler arasında hafif bile kalır. hala daha da o kediyi yakalayamadığım için vicdanım rahat değil. bu kadar sert çıkmamda, karşılaştığım tüm o atılan kedilerin sorumluluğu var.. bu olaylara olan tavrımın sebebini açıklayabildiğimi umuyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-13, 11:02   #30

Konya
Nimesay Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
o zaman bunları hesaplayıp sahiplenecektiniz. 17 yaş, bunları düşünemeyecek bir yaş değil. sonra da üzülüyorum, ağlıyorum diye konu açıyorsunuz ve acaba mahallede midir diye kimsenin bilemeyeceği bir soruyu soruyorsunuz. herkes bas bas bağırıyor şu hayvanları ailenizin izni olmadan sahiplenmeyin diye. kendi paranızı kazanıyor musunuz? hayır.. kendi eviniz var mı? hayır.. kedi hastalandığında verecek paranız var mı? yine hayır. o zaman neye güvenerek sahipleniyorsunuz?? bir üst mesajda yine bir kişi sahiplenmiş köpeği. şehir dışına gittiğinde köpeğin akıbeti belli değil. hayır, yurtta kalsanız yanınıza zaten alamazsınız. bunu bile bile o hayvanı size alıştırmanın mantığı ne? sizin yaşınızdayken de karşı çıktığım şeylerdi bunlar. tüm bunların hesap edilemeyeceği yaşlardan bahsetmiyorsunuz. ben de ilk kedimi 16 yaşımda sahiplendim. ilkokul çocuğu değilsiniz ki "bilmeden etmiş bir şey" diyelim. daha yeni terk edilmiş bir kediye erkek arkadaşım evini açtı ve taşınalı 1 hafta olmadı o eve. kedi 4-5 aylık. kızın biri sokaktan almış, alıştırmış, bakamıyorum diye geri atmış. kedi, cins kedi değil. yani uygun yer olmasa, sahiplendirelim desek şansı çok çok düşük. sokaktan alıp eve alıştırdı o kız kediyi, iyilik mi etti? hayvan sevgisi, hayvanlara kötülük ederek olmaz. kendi hevesinizden önce sahipleneceğiniz hayvanın oyuncak olmadığını anlamalısınız. getireceği sorumlulukların bilincinde olarak sahiplenmelisiniz. kimse size "şöyle kötüsün, nasıl yaparsın" diye bağırıp deşarj olmak için yazmıyor. bunlardan bir şeyler çıkarmanız, okuyanların da bir şeyler çıkarması için yazıyor herkes. bu bilinç bir türlü oluşamıyor, bu hayvanlar oyuncakmış gibi görülüp bir eve bir sokağa mekik dokuyarak telef ediliyor ya ben buna yanıyorum!
Evet doğru.Bende 17 yaşındayım ama ailem onun için herşeyi yapıyor.peki bişey sorucm.yakında tatile çıkıyoruz yanımızda götürmek istiyoruz.kafes alırsak huysuzluk yaparmı ? sorun çözülürmü böyle. çünkü gideceğimiz yer dedemgil ve dedem sevmez pek kedileri bunun için soruyorum. kediler hakkında baya bilgi sahip insanlarsınz.düşüncelerinizi merak ediyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları