Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 29-04-09, 11:25   #1

alerjik_nane üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
alerjik_nane Çevrimdışı
Unhappy Kadın....

Kadın

Kadın Ne kadar çok konuşuluyor üzerine. Savaşlar yapılıyor, şarkılar yazılıyor, cinayet işleniyor, dövülüyor, ona sorulmadan kıyafeti tartışılıyor, aşağılanıyor, yüceltiliyor, bir adım geride olmalı deniliyor.

Kadın olmak Ne çok konuşuyoruz üzerine. Kadına en büyük kötülüğü kadınlar yapar diyoruz. Kurtuluş savaşında mermi taşımış kadınların soyuyuz diyoruz. Nişantaşında kocasının parasıyla gezen kadınlara aşağılayıcı gözlerle bakıyoruz. Ekonomik durumu yetersiz diye başka bir kadının evini temizleyen kadına hizmetli diyoruz. Evli bir adamla birlikte olan kadına, yuva yıkanın yuvası olmaz, fahişelik bu yaptığı diyoruz. Kocasının etrafında pervane dönerken kendini unutan kadına ya Bravo, mükemmel kadın diyoruz ya da erkek milletine değmez, boşa paralıyor kendini diyoruz.

Kadınlık, bir çok rolü içinde barındırıyor. Birinin annesi, birinin kızı, birinin sevgilisi, birinin karısı, birinin metresi, birinin çalışanı, birinin arkadaşı, birinin düşmanı, birinin ölümü, birinin doğumu Kadın tek başına bir şey ifade etmiyor mu? Bireysellik, özgürlük kadın için geçerli değil mi?

Neden dünya üzerinde feminizm diye bir akım var? Neden bütün küfürler kadını aşağılayıcı nitelikte? Kadına küfür olarak söylenen sözler neden sevişirken baş tacı ediliyor? Neden kadın saygılı olmak zorunda? Neden kadın pervane olmalı?

Kadın; içki içmez, yalnız yaşamaz, boşanınca ailesinin evine dönemez, her ne olursa olsun çocuğuna sahip çıkar, başkaları için mutlu gibi görünür, akşam geç saatlerde dışarıda dolaşamaz, sevgilisi olduğunu saklar.

Kadın; bakımlı olmalıdır, güler yüzlü olmalıdır, dayak da yese küfür de yese kocasına saygı duymalıdır, yatakta ateşli olmalıdır, her şeye yetişmelidir, soranlara çok mutluyum demelidir, idareli olmayı bilmelidir, yemek yapmalıdır, eşinin / sevgilisinin arkadaşlarına iyi davranmalıdır v.s v.s v.s! Siz kimi kandırıyorsunuz? Kim verdi bu görevleri kadınlara?

Erkeklerin hiç işi yok mu konuşuyorlar? Kadınların yeterince aklı yok mu gökten inmiş bu kanunlara uymaya çalışıyorlar?

Sen hangi kadınsın? Kocasının etrafında dönen pervane mi? Evli bir adamla birlikte olan aşık kadın mı? , aşk uğruna okulunu, çalışma hayatını bırakıp aşk bitince etrafındakilere dert yanan mı? Kan kusup 'kızılcık şerbeti içtim az önce' diyen mi? Erkeğinin parasıyla satın aldıklarınla övünen mi? Kendi aklına güvenmeyi bir kez olsun denemeyip her söyleneni yapan mı? Sen hangi kadınsın? Neden hangi kadınsın? Kim seni tercih yapmaya zorluyor? Neden sen istediğin gibi değilsin?

Toplum nedir? Toplum kuralları nedir? hişşşttt ayıptır, günahtır diyenler canın yandığında gelip yarana tuz basıyor mu? Birileri kendi hükmünü koruyabilmek için ortaya kurallar atıyor, buna en çok kadınlar maruz kalıyor.

Geç aynanın karşısına bir bak! Saçın senin istediğin renkte mi, yoksa sevgilin seviyor diye mi öyle? Sabahları erken kalkmayı seviyor musun, yoksa kocan kahvaltı hazırlamanı istiyor diye mi kalkıyorsun? Yüzüne bir bak, gerçekten gülüyor musun, yoksa öyle görünmeni istedikleri için mi?

Bir kez olsun kendine bak, kendi kararlarını ver! Şehir dışında mı üniversite okumak istiyorsun, güven kendine elini taşın altına sok! Kocanın hakaretlerinden bıktın mı? Kaldır kafanı, kendini savun, olmuyor mu? Git mahkemeye! Çalış, kendine hayat kur!

Söyleyene kolay mı diyorsun? Hadi bir dene!

-alıntı-
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-09, 12:17   #2

merve çağrı üyesinin avatarı

merve çağrı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kadın....

Çok güzel bir paylaşım tebrk ederim...hislerime tercüman olmuşsun
Bu arada ben elalem için yaşamayan ve biraz da bencil bir kadınım
pEKi sizler nasıl bir kadınsınız???
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-09, 14:03   #3

meneldur üyesinin avatarı

meneldur Çevrimdışı

valla burdaki yazılanların çoğunun suçlusu erkekler değil aksine kadınlardır. ve toplumu oluşturan kadın erkek ortaklaşmasıdır. kendisi için savaş vermezse hakkını alamaz. çünkü hak verilmez alınır bunu bizim kadınlarımız zaten çok iyi bilirler. omuz omuza savşmılar dedelerimizle. şimdide hayata karşı omuz omuza savaşıyorlar. ne bir adım geri nede bir adın ileri. ya beraber aynı hak e düzen yada erkeğede yok kadına demek lazım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-09, 15:11   #4

İstanbul (Avrupa Yakası)
alerjik_nane Çevrimdışı

Mert kardeş, bunun suçlusu kadınlardır demek ütopik geliyor bana...
Bu düzeni bu hale getiren kadınlar değil...
Lakin olayların seyrini bu hale getiren kadınlardır diyebilirim...
Ortada bir yaptırımlar silsilesi var ve kadınlar buna boyun eğiyor.. Bunun bir çok nedeni olabilir.
Eşinden şiddet gören kadına daha yeni bir yasa çıkarıldı.. Kadına karşı şiddet suçtur dendi... Utanç verici bir tablo bu... Marifetmiş gibi onca yıl sonra, bunun reklamı yapıldı.. Elbette kadına karşı şiddet suçtur.. Bir canlıya karşı şiddet suçtur.. Ama bunun daha yeni yeni ayrımına varıyoruz.

Bu nedenlerden bir başkası misal... Türkiye'deki neredeyse bütün aşçılar erkek iken, kadınlar yemek yapmak zorunda bırakılıyor.. Kendine baksa, adına yakıştırmalar getiriliyor, bakmasa terk ediliyor ya da aldatılıyor veya aşağılanıyor...

Sen hangi kadınsın diye seçim yapmak zorunda bırakılıyor...

Kısır döngü bu..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-09, 19:30   #5

meneldur Çevrimdışı

alerjik_nane tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mert kardeş, bunun suçlusu kadınlardır demek ütopik geliyor bana...
Bu düzeni bu hale getiren kadınlar değil...
Lakin olayların seyrini bu hale getiren kadınlardır diyebilirim...
Ortada bir yaptırımlar silsilesi var ve kadınlar buna boyun eğiyor.. Bunun bir çok nedeni olabilir.
Eşinden şiddet gören kadına daha yeni bir yasa çıkarıldı.. Kadına karşı şiddet suçtur dendi... Utanç verici bir tablo bu... Marifetmiş gibi onca yıl sonra, bunun reklamı yapıldı.. Elbette kadına karşı şiddet suçtur.. Bir canlıya karşı şiddet suçtur.. Ama bunun daha yeni yeni ayrımına varıyoruz.

Bu nedenlerden bir başkası misal... Türkiye'deki neredeyse bütün aşçılar erkek iken, kadınlar yemek yapmak zorunda bırakılıyor.. Kendine baksa, adına yakıştırmalar getiriliyor, bakmasa terk ediliyor ya da aldatılıyor veya aşağılanıyor...

Sen hangi kadınsın diye seçim yapmak zorunda bırakılıyor...

Kısır döngü bu..
işte bu yüzden kadın suçlu. boyun eğmiyecek. ne demek kadına şiddet suçtur. bunun adının eşe karşı şiddet suçtur olması gerekli. eşitlik ve tek insan olmalık denilen kavramı ( bunu ben uydurdum ) çok iyi özümsemek gerekir. kadın=erkek denklem bu. kadın=eşya, kadın=kumtorbası falan değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 00:00   #6

>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı

>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı

Mert kardeşim ben mevcut durumla ilgili suçun kadınlarda olduğunu düşünmüyorum. Kadın kabul ediyor doğru, ama neden kabul ediyor? Daha doğrusu kabul mu ediyor yoksa kabul ettiriliyor mu?
Belki sen erkek kimliğinden önce 'insan' kimliğine sahip çıkan birisin ama herkes öyle değil. Ne olursa olsun erkeğin fiziksel güç üstünlüğü var ve bence bunu kullanarak yani daha açıkçası can yakarak fiziksel üstünlüğünü kişisel üstünlüğüyle bütünleştirmiş bunu genel üstünlük olarak da kadına kabul ettirmeye çalışmıştır. Ama tabii ki bu yeni bir şey değildir. Çok yavaş ve sinsice ilerlemiş tarihi bir süreçtir. Kadın istemese de hoşuna gitmese de 'korkusundan' bazı şeyleri kabul etmek zorunda kalmıştır. Hani 'mahalle baskısı' diye moda bir kavram çıktı ya hah onun gibi bir şey. 'Bilinçaltı' erkek baskısıdır kadına 'insanlığını' unutturup onu sadece 'kadın'(!?)haline getiren. Kaldı ki mahalle baskısı da bence eninde sonunda erkek egemen bir baskıdır. Biraz deşilse ne olduğu ortaya çıkar. Bir de bazı bazı derler ya kadın gizliden gizliye erkeği yönetir. Hayır, yok böyle bir şey, erkek bastırır sindirir ve yönetir. Geriye kalan yani görünen erkeğin 'izin' verdiği kadarıdır.
Yani özetle ben böyle düşünüyorum. İşin aslı başkaysa onu da bilemem. Sosyologlara sormak lazım diyeceğim lakin onlar da insan ve insan her zaman sınırlı bir varlıktır. Sonuçta birçok şeyin cevabını herkes yine ancak ve ancak kendi içinde bulabilir.
Sevgiler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 12:20   #7

meneldur Çevrimdışı

mitlerde çok fazla efsane ve hikaye vardır kadın hakkında. örneğin amazonlar, hadesin aşkı yüzünden kaçırdığı persophone, odyseusun karısına olan aşkı için troya savaşından sonraki 10 yıllık geri düş hikayeleri gibi. kadın aslında egemen güçtür. bunu kabuletmek gerekir. erkeğin yönetilmeye ihtiyacı vardır. erkek tarih boyunca kadın için neler yapmıştır. gücün sembolü olan erkek ve güzellik ve zerafetin sembolu kadın. ama aslında ikisinede birleştirdiğinizde ortaya sadece ve sadece insan çıkıyor. ben kadınında erkek kadar suçlu olduğunu düşünüyorum. çünkü kas gücü tarihi değiştirmedi çoğu zaman beyin ve kadın tarihi değiştirdi. bunuda ben söylemiyorum açıp araştırabilirsiniz. dünyanın en büyük savaşlarıda kadın yüzünden çıkmıştır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 22:54   #8

İstanbul (Avrupa Yakası)
alerjik_nane Çevrimdışı

Savaşlar kadın yüzünden mi çıkmıştır?
Orada dur Mert kardeş...

Onun asıl gerekçesi affınıza sığınarak söylüyorum, uçkur sevdasınadır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-09, 23:24   #9

Mert canım kardeşim ben bu konuda alerjik bacıma katılıyorum. O savaşlar uçkur sevdasına çıktı. Erkek kadını kadın gibi değil de ilk önce insan gibi görebilseydi zaten cazibesine kapılıp da uğruna savaşlar yapmazdı. Kadın da cazibesini kullanmasının ona bir avantaj sağlamayacağını analardı. Erkek kadının kendi yanında yer alabileceğine inansaydı onu temel ihtiyaçlarından bazılarını gideren bir varlık olarak görmeseydi kadın da erkeklerin bu duygusunu sömürmeyi öğrenemezdi. Kadını bu kaypak ve onursuz davranışa iten erkek zaafıdır. Erkeğin bunu kendine hak görmesini kadın milleti bir güzel kullanmaktadır. Eğer kadın suçluysa bu suça teşvik yine erkeğin kadına bakış açısıdır. Erkeğin yönetilmeye ihtiyacı yoktur canım kardeşim erkek testesteron yüzünden yönetmeye 'benim' 'üstünüm' demeye bayılır ama erkek de olsa dopamin, endorfin vs tedarik edip kendini güvende hissetmelidir bu yüzden her an kendisine bir anne aramaktadır. Erkeğin anne arayışı sanki onu masum mahçup, çekip çevrilmeye ihtiyacı olan bir canlı gibi göstermektedir. Yani yönetilme ihtiyacı eşittir bilinçaltında sürekli bir anne modeli arayışıdır.

Tespitlerimde elbet yanlışlar olabilir ama genel gözlemim bu.
Bakalım konuyu nereye vardıracağız ya da bir yere vardıracak mıyız
Biz de masa başında ülke kurtarıp sosyalitesi deşilenlerden olmayalım da aman ha :d
Sevgiler canlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-09, 02:06   #10

meneldur Çevrimdışı

söylediklerinizde haklılık payı olabilir ancak uçkur sevdasıyla akası yoktur olayların. paris helene olan aşkı yüzünden trıya savaşı çıkmıştır. odyseus biriçik aşkı için 10 yıl boyuca tanrılarla tanrıcalarla savaşmıştır. sadece eve dönmek birkezdaha karısının aşkını yaşayabilmek için. hatta ulaşabilirmisiniz bilmem ancak çok ileri gidip bilmişlik yapayım efsaneye göre diye başlamıyor tarihi kayıtlardan bulunmuş bir bilgidir. sadece özünü yazcağım bir imparator karısına deliler gibi aşıktır. karısı birgün bir hastalık yüzünden ölür adam bu acıya bir türlükatlanamaz. ve eşcinselliği tercih eder. tek sebebide karısından başka bir kadına birdaha dokunmak istemez. onu okadar sevmektedirki başka bir kadına dokunmak onun için bir ölümdür. konuyu çarpıtmadan düşünün ne kadar asil bir adamdır. suçladığını erkeklerden böyle adamlarda çıkıyor işte.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-09, 22:09   #11

İstanbul (Avrupa Yakası)
alerjik_nane Çevrimdışı

meneldur tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
söylediklerinizde haklılık payı olabilir ancak uçkur sevdasıyla akası yoktur olayların. paris helene olan aşkı yüzünden trıya savaşı çıkmıştır. odyseus biriçik aşkı için 10 yıl boyuca tanrılarla tanrıcalarla savaşmıştır. sadece eve dönmek birkezdaha karısının aşkını yaşayabilmek için. hatta ulaşabilirmisiniz bilmem ancak çok ileri gidip bilmişlik yapayım efsaneye göre diye başlamıyor tarihi kayıtlardan bulunmuş bir bilgidir. sadece özünü yazcağım bir imparator karısına deliler gibi aşıktır. karısı birgün bir hastalık yüzünden ölür adam bu acıya bir türlükatlanamaz. ve eşcinselliği tercih eder. tek sebebide karısından başka bir kadına birdaha dokunmak istemez. onu okadar sevmektedirki başka bir kadına dokunmak onun için bir ölümdür. konuyu çarpıtmadan düşünün ne kadar asil bir adamdır. suçladığını erkeklerden böyle adamlarda çıkıyor işte.
Karısından başka bir kadına dokunmamak için eşcinselliği seçmek demek, sürekli olarak bir tensel temasta bulunma eğilimi ile eşdeğerdir ve bunun savunulacak bir tarafı yoktur.
Bu savunma (romantik bir adamın aşkı gibi görünse de) apaçık bir sapkınlıktır ve cinsellik üzerine kurulan bütün temeller aşk ile değil, salgılanan testesteron hormonu ile alakalıdır...

(:

Bu konu en son " 05-05-09 " tarihinde saat 22:14 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-09, 22:44   #12

Efenim nerde kalmıştık....
Vallahi insanın cinsel tercihleri farklı olabilir kimse kimsenin ahlak bekçisi değil ve elbet insanların birbirine karışmaya hakları yok böyle konularda. Lakin Mert kardeşim eşcinselliği tercih etmiş olmak bence de asaletle alakalı değil. Sakın ha sakın eşcinsel insanları aşağıladığım düşünülmesin haddim değil. Bunun dışında eğer hiçkimseye dokunmayayı tercih etseydi hah işte o zaman 'Helal, sağlam insan, sağlam irade' derdim. Ha başka bir kadın ha başka bir erkek bence farkı yok ve ister istemez bu bir kılıf gibi geldi bana Ne de olsa imparator değil mi duyulsa bilinse hiç hoş olmaz. Bir de ya eşini kendi öldürdüyse? Hımm olur mu olur, yani elbet işkembeden atıyor da olabilirim ama doğru bir tahminde de bulunuyor olabilirim.
Ülen Agatha Christie de hiç okumam ama kurgum beni bile ürküttü tövbe tövbe
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-05-09, 21:31   #13

meneldur Çevrimdışı

orada düşüncenin asilliği var adamın sapkın olmasını bende kabul ediyorum. neyse artık bu konuda konuşmıyacağım nasılsa hep suçlu toplum hep erkek sanki toplumu oluşturan tek birey erkekmiş gibi. ama bunuda savunmıcam doğru söylüyorsunuz hemcinslerimi savunamam çünkü baskı yaptık, ezdik, horgördük bunun bir özrü olamaz. ama hiç bir zaman unutmayın muhakkak nekadar kötüde olsak içimizde gerçekten insan olan adam olsanda var. son sözüm erkeği erkek yapan kadını kadın yapan gene birbirleridir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-09, 10:38   #14

salihacar üyesinin avatarı

İzmir
salihacar Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

alerjik-nane 'ye tümüyle katılıyorum.Bir yerde eğer HAK tan söz ediliyorsa demek ki orada HAK yoktur.Şimdiye kadar ERKEK HAKLARI diye birşey duyulmadı.Sadece İnsan Hakları adı altında yorumlanır.
Allah önce Ademi yarattı.Sonra ona eş olsun diye Havvayı yarattı.Onlar için yeryüzünü dayayıp döşedi.Ve herşeyi emirlerine verdi.Sonra onları denemek için şeytanı (yılan kılığında) vesile etti.Herşeyi sizin için yarattım dedi, fakat şu meyveye dokunmayın!dedi.Havva şeytanın sözüne kandı ve o meyve(yorumlara göre bu meyva elmadır).Ademi de kandırdı.Adem de yedi o meyveden.Allah, Ademe seslendi; Ey Adem, sen kadının sözüne uydun,ve o meyveyi yedin.Bundan sonra kıyamete kadar hep onun için çalışacaksın. Havvaya; Ey Havva sen şeytana uyup o meyveyi yedin,sonra da Ademe yedirdin.Bundan sonra kıyamete kadar hep ona hizmet edeceksin ! Ey yılan (önce ağaçta yaşıyordu).Sen de benim kullarımı kandırdın.Bundan sonra kıyamete kadar yerde sürünüp toprak yutacaksın, dedi.Sizce de yaşam hep böyle değil midir?
Eğer bazı istisnaları söylerseniz,yanılırsınız.Çünkü zaten insan BU DENGEYİ bozmaya çalışıyor.Cinsiyetler bile değişiyor.Gay-travesti-transsexüel-cd-bisexüel vs. gibi.
"SAKIN DENGEYİ BOZMAYIN" der bir ayette.Kadını (haklarını) bu hale getiren,Allah değildir,peygamberler de değildir.Tarihi bilenler bilir.İşin garibi,kadınların en çok ezildiği toplumlar Müslüman toplumlardır.
Bizde de öyle değil mi? Örneğin, kadın çapkınlık yaparsa hemen lakabı hazır.....o.. Ama erkek yaparsa ! bu ona sanki bir prestij kazandırır.
Eğer bir kadın eşini aldatıyorsa (istisnalar hariç) bunun aslı suçlusu yine erkeğidir.Erkek (erkeğim diyenler) genellikle,kadınlara sarkıntılık ettiklerinde,ya da yanlış davranışlarda bulunduklarında, kendi ailelerini hiç akıllarına getirmezler.Güzel kadından her insan hoşlanır.Ama bunu menfaat dercesinde kullanmaya başladıklarında ; acaba biri benim karıma ya da kızıma böyle davransa ben ne yaparım?
Aldatma konusuna gelince; bizde hala iletişim bozukluğu vardır.Kadınlar, bir erkek kendilerine kibar yani insan gibi davrandıklarında hemen akıllarına sapıklık gelmesin.erkeler de bir bayan kendilerine nazik davrandığında hemen,verecek diye yorumlamasın.Sevmek zordur belki, ama saygı hiç te zor değildir.Zaten sevginin olmadığı yerde cinsel duyguların hayvani duygulardan hiç bir farkı yoktur.Kim hayvan olmak ister?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları