Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Paylaşım - Sohbet


Cevap Yaz
Eski 13-01-11, 10:53   #1
Yönetici
 
Kutay üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mayıs 2008
Mesajlar: 27
Kutay Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2
Varsayılan Evcil Hayvanınızla Seyahat

Nasıl Yolculuk Edilmeli?

KÖPEĞİNİZ İLE BİRLİKTE TATİLE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSANIZ GÜVENLİ VE RAHAT BİR TATİL YAPABİLMENİZ İÇİN BAZI DETAYLARA DİKKAT ETMELİ VE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMALISINIZ.

Kedi ve köpek sahibi olanlar için vermesi en zor kararlardan biri tatile veya uzun süren bir yolculuğa gitmektir. Onu almadan gitmek ayrı bir üzüntü, yanınızda götürmek ise ayrı bir dert. Bu nedenle tatile gitmeden önce plan ve program dahilinde hareket etmek gereklidir

Seyahati planlamak
Yolculuğa başlamadan önce seyahatin iyi planlanması gerekmektedir. Yapılacak olan yolculuğun tipi ve bunun hayvanlar üzerindeki etkisi dikkatli şekilde düşünülmelidir. Hayvanın büyüklüğü, cinsi ve seyahatin uzunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Planlanan seyahat boyunca hayvanın refahının korunabileceği konusunda şüphe varsa ya seyahat iptal edilmeli ya da başka bir seyahat planı yapmalıdır. Pet hayvanları planlanan seyahat için uygun ve sağlıklı olmalıdır. Seyahate başlamadan önce veteriner hekimine mutlaka danışmandır.

Eğer hayvan; -Hasta veya yaralı ise,
-Yeni doğmuş ve göbek bağı henüz iyileşmemişse, -Annesi ile birlikte seyahat edemiyorsa ve kendi kendine beslenemiyorsa, -Seyahatten önceki 48 saat içinde doğum yapmışsa, ileri gebeyse veya seyahat sırasında doğum yapma ihtimali varsa seyahat için uygun değildir.
Seyahatten önce
Yolculuktan yaklaşık 2 saat önce sadece hafif yiyecekler verilmeli ve suyu yanından eksik edilmemelidir. Mide rahatsızlığının olmaması seyahatin daha iyi geçmesini sağlayacaktır. Öncelikle seyahate başla¬madan önce hayvanın tuvalet ihtiyacı¬nı gidermek gerekmektedir. Bir sonraki adım ise seyahat edeceği taşıyıcı aracı ona tanıtmak olmalıdır. Eğer sevdiği bir oyun¬cağı varsa çevreye uyumunu kolaylaştır¬mak için taşıyıcıya onu da koymak yararlı olacaktır. Hayvanın taşınacağı sistem ebadına kesinlikle uygun olmalıdır. Yolculuk sırasında oturması, kalkması, uzanması ve doğal pozisyonları için uygun olmalı ve içinde rahatça dönebilmelidir. Çok sıcak olmamalı ve yeterli hava sirkülâsyonunu sağlayacak delikleri bulunmalıdır. Taşıyıcı içerisine yeterli emme gücü olan yataklık malzemeler konulmalıdır. Uzun seyahat¬lerde bu altlıklar yenisi ile değiştirilmelidir. Hayvan üzerindeki etkilerini önceden tahmin etmek zor olduğundan uçak ile seyahat edilecekse sedatif ilaç kullanımı tavsiye edilmemektedir. İlaç kullanımını gerektiren durumlarda hayvan sahibine veteriner hekimi tarafından tavsiyede bu¬lunulmalı ve kullanılan ilacın hangi grup olduğunu, dozunu, uygulama tarihini ve zamanını içeren bir belge seyahat sırasında hayvan sahibinin yanma verilmelidir.

Seyahat sırasında
Hayvanın seyahat ettiği araç, taşıyıcı veya konteynırın içinde güvenli ve ka¬pılarının kilitli olduğundan emin olmak gerekir. Asıl önemli olan ise hayvanın bulunduğu yerdeki hava sirkülâsyonunun yeterli olması ve yanında her daim içilebilir suyunun olmasıdır. Her ne koşulda olursa olsun 12 saatten fazla susuz 24 saatten fazla aç bırakılmamalıdır. Araç içerisinde yüksek ısı ve direkt güneş ışığı¬na maruz bırakılmamalıdır. Birkaç daki¬kalığına bile olsa ısının 25°C'nin üzerine çıkması hayvanı huzursuz eder. Çok sıcak havalarda direk güneş ışığına maruz kalan araç içindeki sıcaklık dışarıdakinin yakla¬şık 2 katma çıkar. Bu durum hayvanlarda güneş çarpmasına, huzursuzluğa ve strese neden olabilmektedir.
Araç ile seyahat
Bazı Avrupa ülkelerinde yasalar hay¬vanların araçlar içerisinde serbest olarak seyahat etmesine izin vermez. Belirli standartları olan taşıyıcıların içerisinde seya¬hat etmeleri gerekmektedir. Kediler ve çok küçük köpekler her zaman bir taşıyıcı içinde seyahat ederler.
Bu taşıyıcılar; -Hızlı gidildiğinde, fren yapıldığında veya virajlardan dönerken yer değiştirmemen, -Taşınması kolay olmalı,
8212;Soğuk olmamalı ve direkt güneş ışığına maruz kalabileceği bir yerde bırakılmamalı.
8212;Eğer araç içerisinde serbest olarak seyahat ediliyorsa kaçmasına engel olmak için camlar yeter seviyede açıldıktan sonra kilitlenmelidir, -Açık kasalı araçlar ile seyahat ediliyorsa güvenli olması açısından hayvan uygun şekilde sabitlenmeli ve zemin kaygan olmamalıdır,
8212;Araç hareket esnasında olsun ya da olmasın yeterli hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. 8212;Araç tünel veya benzeri kapalı alanlardan geçerken hava sirkülasyonu için camlar ne az ne çok, yeter seviyede açılmalıdır.
Feribot ile seyahat
Feribotta araçsız olarak seyahat ediyorsanız hayvanı bir taşıyıcıya yerleştirmeli ve seyahat boyunca da burada tutmalısınız. Araç ile birlikte seyahat ediliyorsa;
-Feribotun kalktığı alana erken gelerek hayvanın rahat edebilmesi için aracın uygun bir yere yerleştirilmesi talep edilmelidir.
8212;Havanın daha serin olması açısından mümkünse geceleri seyahat tercih edilmelidir,

8212;Seyahat edilen feribottaki sorumlu memura araçta bir hayvanın olduğunu belirtmek ve prosedürlerini öğrenmek gereklidir. -Araçtan ayrılmadan önce hava sirkülasyonunun yeterli olduğundan emin olunmalıdır. -Hayvanın rahat ve suyunun yeterli olduğundan emin olunmalıdır.
-Direkt olarak güneş ışığına ve nemli sıcak havaya maruz bırakmamalıdır.
Feribotun denizdeki seyri sırasında normal koşullarda ve kısa süreli yolculuklarda aracınızı ziyaret etmeyiniz. Eğer ziyaret gerekli ise yetkili memurdan kurallar konusunda bilgi ve izin alınız. Uzun yolculuklarda (2 saat veya daha fazla) uygun zamanlarda düzenli olarak araç içerisindeki hayvan ziyaret edebilir, eğer uygunsa su ve gıda takviyesi yapılmalı, egzersiz yaptırılmalı ve tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Çok uzun süren yolculuklarda (24 saat veya daha fazla) araç içerisindeki hayvan, taşıyıcısı ile birlikte feribotta özel olarak ayrılmış bir alana taşınabilir. Ancak bu hizmet her firmada olmayabilir. Böyle durumlarda seyahat boyunca hayvanın refahı ve ziyareti konusunda evcil hayvan sahibine bilgi verilmelidir.

Uçak ile seyahat
Diğer seyahat tiplerinden farklı olarak uçak ile yapılan seyahatler bazı farklılıklar içerir. Yüksekliğin hayvanlar üzerinde¬ki etkisi, daha sıkı kuralları ve tedbirleri vardır. Uçmak için yer ayırtıldığında hava yolu şirketine bir hayvan ile birlikte yolculuk edileceği mutlaka bildirilmeli ve uçuş kuralları hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.
Uçuş kuralları ile ilgili olarak Uluslar-arası Hava Transport Grubu (IATA)'nun "Uçak ile Canlı Hayvan Transport" prosedürleri öğrenilmelidir. Bu prosedürler kedi ve köpeklerin taşıyıcıları ile ilgili olarak bazı detaylar içermektedir.

Taşıyıcının;
-Dizaynı, -Hava sirkülasyonu, -Ebatları,
-Su ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması gibi.
IATA; 8 haftadan küçük kedi ve köpek yavruları ile emzikli dişi hayvanların uçuşuna izin vermez. Hava yolu şirketi uçuşa başlamadan önce hayvanın içinde bulunduğu taşıyıcının pet için uygun olup olmağının kontrol eder ve IATA prosedürü ile karşılaştırır. Çoğu zaman hayvanlar uçağın bagaj bölümünde seyahat ederler ve uçuş sırasında ziyaret edilemezler.

Prosedür ile ilgili bilgi almak için www. iata.org/whatwedo/live_animals/pet/ htm adresini ziyaret edebilirsiniz. Avrupa Birliğine üye ülkelere giriş yapacak olan pet hayvanlarına yapılan uygulama ile ilgili olarak; seyahatten en az 3 ay önce evcil hayvandan alman kan örneğinin Avrupa Birliği tarafından yetki verilen akredite bir laboratuara gönderilmesi, kuduz antikorlarının titrasyonuna bakılıp yeterli antikor seviyesinin tespit edilmiş olması gerekmektedir. Yetkili laboratuardan verilecek bu belge, diğer belgelerle birlikte petin seyahati boyunca yanında bulundurulacaktır. Kan alımından en az 30 gün önce pet hayvanının kuduz aşısının yapılmış olması gerekmektedir.

Bunun dışında;
- Hayvanın İSO 11784 ve 11785 standartlarına uy¬gun bir mikroçip taşıyor olması gerekmektedir.
- II Tarım Müdürlükleri Veteriner Hekimi tarafın¬dan imzalanmış, pet hayvanının giriş yapacağı ülkenin dilinde ve ingilizce olarak hazırlanmış standart sağlık sertifikası olmalıdır.
- İrlanda, isveç ve ingiltere bu yeni kuralların dışında kalmakta olup bu ülkelere giren tüm petlere karantina uygulamasına devam etmektedir. Diğer Avrupa Birliği ülkeleri için yukarıda belirtilen uygulama geçerlidir.

İthalat ve ihracat işlemleri Gümrük Veterinerliği sorumluluğunda yürütülmekte ve istenen belgeler aşağıda sıralanmaktadır;
İthalatta Kontrol belgesine tabi işlemlerde, kontrol belgesi için;

> Dilekçe (il Müdürlüğüne),
> Kontrol Belgesi (3 suret),
> Proforma Veteriner Sağlık Sertifikası (3 suret),
> Fatura (1 asıl, 2 suret),
> Orijin Sertifikası (3 suret-sağlık sertifikasında varsa istenmez),
> Aşılama-Parazit Tedavi Belgesi (köpek-kedi ithalat-suret),
> Test Sonuç Belgesi (kedi-köpek-at ithalatı-3 suret),
> Eşgal Belgesi (3 suret), Taahütname (Noter onaylı 1 suret),
> ¡1 Çevre ve Orman Müdürlüğünden Görüş Yazısı,
> Kontrol Belgesi imzalamaya Yetkili Firma Yetki¬lisinin imza Sirküsü,
> Yukarıdaki belgelerin yabancı dille düzenle¬nenlerin noter veya yeminli tercümandan Türkçe tercümeleri (3 suret).
İhracat işlemleri;
> ihracat Yapan Firma Dilekçesi,
> Fatura, Analiz Sertifikası,
> ihracat Sağlık Beyannamesi,
> Ticaret Sicil Gazetesi Örneği,
> Gümrük beyannamesi.


- KAYNAK PETİNFO
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-11, 21:55   #2
Yönetici
 
ASRIN üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2009
Mesajlar: 678
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evcil Hayvanınızla Seyahat


Teşekkür ederiz sayın yöneticim... Pet sahipleri için önemli bilgiler bunlar...


  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Evcil hayvan sahibi olmak ! merveminnoss Güncel 1 05-02-12 20:00
Kedi ve Köpekle Seyahat ASRIN Paylaşım - Sohbet 0 30-03-11 20:33
Evcil hayvanınızla yurt dışına çıkmak için neler yapılmalı? Kutay Paylaşım - Sohbet 0 13-01-11 10:50
Zihinsel Engelli Bireylerdeki Hiperaktif Davranışların Azaltılmasında Evcil Hayvanlar >Ferik ve Bulut< Güncel 2 19-11-08 03:43
Evcil Hayvan Sahibi Olmak merveminnoss Paylaşım - Sohbet 2 13-10-08 10:44Saat 13:25.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83