Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Paylaşım - Sohbet

Cevap Yaz
Eski 03-05-15, 07:38   #46

rody Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: En Acı Lezzet Nutella !

Direkt konuyu bilim-din çatışmasına döndürmüştünüz, ben de karşı çıktım. İlla da insanda Allah korkusu olması tabii ki şart değil merhametli olması için. Satanistlerin bile ''kendinden zayıfa zarar vermeyeceksin'' diye kuralı vardır. Siz hemen ''yaradana en bağlı olanların en çok katliam yapanlardan'' olduğu gibi bir ifadeyle pek çok kişiye haksız yere saldırdınız resmen. Şu an başımızın belası terör grupları ya da yobaz-bağnaz dini kullanan kanla beslenen canavarların dini yok! Dini, inancı kullanıyorlar sadece. Bu arada semavi dinler de insanların minicik olduğu ve önemsiz olduğunu vurgular. Hayvanlara zulmedin demez. Bilimi nasıl kötü emellerine alet edenler varsa, dini de alet edenler var. Din salt kötüdür demek olmaz. Her dinden örnek verdim; çünkü her dinin,felsefenin güzel bir yanı olduğuna inanırım. Bilimsel deneylerde neden denek olarak ekseriyetle hayvanlar kullanıyor cevap vermediniz. Çünkü insana hizmet diye düşünülüyor. Kadının 2. geldiği falan da yok semavi dinlerde. Bu tarz kadın ayrımcılığı bazı yobaz din adamlarınca dinin bilerek yanlış yorumlanması, hikayeler uydurması üzerine oldu ve etkisi hala devam ediyor. Hala modern toplumda batılı bir aktris bile aktörden az para alıyor. Erkeğin kadını ezmesi gücünü kötüye kullanmasından. Kadınlar yeni yeni uyanmaya başladılar. Çoğu dini metinin artık daha doğru tercümeleri yapılıyor. Erkek egemen anlayış yıkılıyor.
Bu arada semavi dinler tavukları-inekleri fabrikalara hapsedin, sütünü-yumurtasını sömürün, ırzlarına geçin, bol bol para kazanın DEMİYOR! Bunlar hep kapitalizmin, tüketim çılgınlığının eseri. Hatta bu tarz ürünleri kullanmak, hayvan haklarının ihlal edildiği ürünleri kullanmak semavi dinlerce yasaklanmış olabilir. Yaratıcının zoruna bile gidebilir. Ama bu dile getirilmez, çünkü para her zaman insanlara tatlı geliyor ve dini tekrar kendilerince yorumluyorlar. Cahiller de kanıyor. Onların da işine geliyor demek ki.
Din adına işlenen katliamları dinin doğasına veriyorsunuz ama nedense bilim için yapılmakta olan katliamları onlar bilim insanlarının kendi seçtikleri yol diyorsunuz. Çivi-çekiç örneği veriyorsunuz. Nutella dan ya da bir üyenin o lafından hemen semavi din saldırısına geçiyorsunuz. Bu arada biri ateistlere laf söylesin, onların da hakkını sonuna kadar savunurum. Her türlü önyargıya, saçmasapan genellemelere karşıyım. İnsan zorbalığının nedeni ne dindir ne dinsizlik. Sadece kişisel hırslardır. Doymak bilmeyen arzulardır. Kimi ''hepimiz yıldız tozuyuz'' der merhametin ta kendisi olur yüksek empatisiyle ; kimi de ''yaradılanı severiz yaradandan ötürü der'' o da başka türlü örnek olur . Sonuçta aynı istikamete varıyor hepsi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-15, 18:02   #47

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

sanon bu benim fikrimdir ne sizi ilgilendirir ne de başkasını. hayatımı nerede nasıl yaşayacağıma da bir zahmet karışmayın. ben yaşamımı gerektiği gibi bana doğru gelen şekilde yaşıyorum sizin dahiyane fikirlerinize ihtiyacım yok. ben bilimi istediğim şekilde eleştiririm zoruna giden okumaz. ben bilimi kullanıyorum ama ne şekilde kullanıyorum.? ben bu konuyu okuduğumdan beri nutella yemiyorum onun yerine bal, reçel ve pekmez tüketiyorum. hayvanlar üzerinde deneyyapan kozmetik markalarını kullanmıyorum üzerinde unilever yazan şeyleri kullanmıyorum. şampuanımı değiştirdim. ve sürekli araştırma içerisindeydim öğrendiklerimi arkadaşlarımla paylaşıyorum aileme söylüyorum komşularıma anlatıyorum. yani illa orta çağda yaşamaya gerek yok. bırakın bu çağı isterseniz dünyaya layık görmeyin ama ben bu şekilde olan bilimden nefret ediyorum ve hiçbir şekilde kabul etmiyorum. ben bu ülkedenin başındakinide sevmiyorum ona bakarsanız. ee napiyim şimdi onu sevmiyorum diye bu ülkede okumayayım mı.? farkındaysanız ben böyle bir konu üzerine demişim o lafı o fotoğraflardan sonra demişim. demek ki ben bilimi değil böyle bir bilimi sevmiyorum. siz her müslümanım diyenin müslüman olduğuna Allah'a inandığına inanıyorsunuz sanırım. onlar müslüman değil. onlar müslümanlığı kötü göstermek için oynayan kuklalar. gerçi hepsi öyle değil bazıları da bi yerlere gelebilmek için dini kullanıyor. rody gerekeni söylemiş bence. forumda birçok kişi var kiminle ne istiyorsanız tartışın ama rica ediyorum benden uzak durun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-15, 19:26   #48

sanon Şu anda çevrimiçi

Gizem-Pasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sanon bu benim fikrimdir ne sizi ilgilendirir ne de başkasını. hayatımı nerede nasıl yaşayacağıma da bir zahmet karışmayın. ben yaşamımı gerektiği gibi bana doğru gelen şekilde yaşıyorum sizin dahiyane fikirlerinize ihtiyacım yok. ben bilimi istediğim şekilde eleştiririm zoruna giden okumaz. ben bilimi kullanıyorum ama ne şekilde kullanıyorum.? ben bu konuyu okuduğumdan beri nutella yemiyorum onun yerine bal, reçel ve pekmez tüketiyorum. hayvanlar üzerinde deneyyapan kozmetik markalarını kullanmıyorum üzerinde unilever yazan şeyleri kullanmıyorum. şampuanımı değiştirdim. ve sürekli araştırma içerisindeydim öğrendiklerimi arkadaşlarımla paylaşıyorum aileme söylüyorum komşularıma anlatıyorum. yani illa orta çağda yaşamaya gerek yok. bırakın bu çağı isterseniz dünyaya layık görmeyin ama ben bu şekilde olan bilimden nefret ediyorum ve hiçbir şekilde kabul etmiyorum. ben bu ülkedenin başındakinide sevmiyorum ona bakarsanız. ee napiyim şimdi onu sevmiyorum diye bu ülkede okumayayım mı.? farkındaysanız ben böyle bir konu üzerine demişim o lafı o fotoğraflardan sonra demişim. demek ki ben bilimi değil böyle bir bilimi sevmiyorum. siz her müslümanım diyenin müslüman olduğuna Allah'a inandığına inanıyorsunuz sanırım. onlar müslüman değil. onlar müslümanlığı kötü göstermek için oynayan kuklalar. gerçi hepsi öyle değil bazıları da bi yerlere gelebilmek için dini kullanıyor. rody gerekeni söylemiş bence. forumda birçok kişi var kiminle ne istiyorsanız tartışın ama rica ediyorum benden uzak durun.
Forum kamusal bir alandır; buraya bir şey yazdığınızda konu dahilinde yazdıklarınız her türlü eleştirilebilir, üzerine yeni şeyler söylenebilir, üretilebilir. Buraya bir şey yazdığınızda bunları kabul etmişsiniz demektir. Hangi mesaj üzerine ne yorum yapacağıma ("KİMİN mesajı üzerine..." demedim dikkatinizi çektiyse), doğal olarak, sadece ben karar veririm.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-15, 19:31   #49

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

eleştirmenin farklı çeşitleri var ama. tekrar söylüyorum benden uzak durun. ya da direkt benim yazımı alıntı yapmayın. çünkü bu sitenin sorunlu insanlarıyla yeterince uğraştığım. ve sadece işinize gelen tarafa yorum yapmayın.lütfen benimle değil konuyla ilgili düşüncelerinizi yazın. sizinle bir daha muhatap olmayı düşünmüyorum. iyi günler

Bu konu en son " 03-05-15 " tarihinde saat 19:35 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-15, 20:19   #50

sanon Şu anda çevrimiçi

rody tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Direkt konuyu bilim-din çatışmasına döndürmüştünüz, ben de karşı çıktım. İlla da insanda Allah korkusu olması tabii ki şart değil merhametli olması için. Satanistlerin bile ''kendinden zayıfa zarar vermeyeceksin'' diye kuralı vardır. Siz hemen ''yaradana en bağlı olanların en çok katliam yapanlardan'' olduğu gibi bir ifadeyle pek çok kişiye haksız yere saldırdınız resmen. Şu an başımızın belası terör grupları ya da yobaz-bağnaz dini kullanan kanla beslenen canavarların dini yok! Dini, inancı kullanıyorlar sadece. Bu arada semavi dinler de insanların minicik olduğu ve önemsiz olduğunu vurgular. Hayvanlara zulmedin demez. Bilimi nasıl kötü emellerine alet edenler varsa, dini de alet edenler var. Din salt kötüdür demek olmaz. Her dinden örnek verdim; çünkü her dinin,felsefenin güzel bir yanı olduğuna inanırım. Bilimsel deneylerde neden denek olarak ekseriyetle hayvanlar kullanıyor cevap vermediniz. Çünkü insana hizmet diye düşünülüyor. Kadının 2. geldiği falan da yok semavi dinlerde. Bu tarz kadın ayrımcılığı bazı yobaz din adamlarınca dinin bilerek yanlış yorumlanması, hikayeler uydurması üzerine oldu ve etkisi hala devam ediyor. Hala modern toplumda batılı bir aktris bile aktörden az para alıyor. Erkeğin kadını ezmesi gücünü kötüye kullanmasından. Kadınlar yeni yeni uyanmaya başladılar. Çoğu dini metinin artık daha doğru tercümeleri yapılıyor. Erkek egemen anlayış yıkılıyor.
Bu arada semavi dinler tavukları-inekleri fabrikalara hapsedin, sütünü-yumurtasını sömürün, ırzlarına geçin, bol bol para kazanın DEMİYOR! Bunlar hep kapitalizmin, tüketim çılgınlığının eseri. Hatta bu tarz ürünleri kullanmak, hayvan haklarının ihlal edildiği ürünleri kullanmak semavi dinlerce yasaklanmış olabilir. Yaratıcının zoruna bile gidebilir. Ama bu dile getirilmez, çünkü para her zaman insanlara tatlı geliyor ve dini tekrar kendilerince yorumluyorlar. Cahiller de kanıyor. Onların da işine geliyor demek ki.
Din adına işlenen katliamları dinin doğasına veriyorsunuz ama nedense bilim için yapılmakta olan katliamları onlar bilim insanlarının kendi seçtikleri yol diyorsunuz. Çivi-çekiç örneği veriyorsunuz. Nutella dan ya da bir üyenin o lafından hemen semavi din saldırısına geçiyorsunuz. Bu arada biri ateistlere laf söylesin, onların da hakkını sonuna kadar savunurum. Her türlü önyargıya, saçmasapan genellemelere karşıyım. İnsan zorbalığının nedeni ne dindir ne dinsizlik. Sadece kişisel hırslardır. Doymak bilmeyen arzulardır. Kimi ''hepimiz yıldız tozuyuz'' der merhametin ta kendisi olur yüksek empatisiyle ; kimi de ''yaradılanı severiz yaradandan ötürü der'' o da başka türlü örnek olur . Sonuçta aynı istikamete varıyor hepsi.
Dediklerimi o kadar çarpıtmışsınız ki buradan sağlıklı bir tartışma çıkabileceğini sanmıyorum. O yüzden sadece çarpıttıklarınızı yazacağım ve tartışmayacağım...

- "Din-bilim çatışması"yla ilgili hiçbir şey söylemedim. Uydurmuşsunuz bunu.

- "Siz hemen ''yaradana en bağlı olanların en çok katliam yapanlardan'' olduğu gibi bir ifadeyle pek çok kişiye haksız yere saldırdınız resmen."

"Bu arada insanlık tarihinin, yaratıcıya en adanmışça inanan insanların katliamlarıyla dolu olduğunu ve bunların hala devam ettiğini hatırlamakta fayda var..." dedim. Kurduğum cümleyi çarpıtıp bir de üzerine "resmen kişisel saldırı" uydurduğunuzun farkında olun. Bu dediğim şey benim kişisel yorumum bile değil; insanlık tarihinin gerçekleridir. (Dünya'nın yuvarlak olduğunu, güneşin doğudan doğduğunu da söyleyebilirdim aynı şekilde...)

- "Din salt kötüdür demek olmaz." ???
Kimse demedi zaten. Uydurmuşsunuz gene...

- "Bilimsel deneylerde neden denek olarak ekseriyetle hayvanlar kullanıyor cevap vermediniz."
Verdim aslında ama anlamak için değil cevap vermek için okuduysanız belki ondan anlamamış olabilirsiniz.

- "Din adına işlenen katliamları dinin doğasına veriyorsunuz ama nedense bilim için yapılmakta olan katliamları onlar bilim insanlarının kendi seçtikleri yol diyorsunuz."
"Dinin doğası"na dair hiçbir şey söylemedim. Din adına, dini saiklerle radikal inançlılar tarafından tarih boyunca (ve şimdi de) çok fazla katliam yapıldığını söyledim.
"Bilim için katliam"a gelecek olursak...
"Bilim için" katliam yapılmıyor. İnsan için yapılıyor. Bilimsel yöntemin tanımında, insanı diğer tüm canlıların önünde yüceltmek ve birincilleştirmek ve(ya) "hayvanlara eziyetin gerekliliği" diye bir şey yok. İnsan kendini başka kültürel şartlanmışlıklardan dolayı üstün tür olarak görüp diğer canlılara istediğini yapmayı kendine hak görüyor. Bunu belli alanlarda bilimsel araştırmalar yaparken de yapıyor, çeşitli ürünlerini fabrikada üretirken de yapıyor, hayvanat bahçesinde de yapıyor, evinde hayvan bakarken bile yapıyor... Konu bilimle ilgili, bilime özel değil; insanın kendisiyle ve kültürüyle ilgili... Anlaşılmış olması lazım.

- "Nutella dan ya da bir üyenin o lafından hemen semavi din saldırısına geçiyorsunuz. Bu arada biri ateistlere laf söylesin, onların da hakkını sonuna kadar savunurum."
Olgusal, tarihsel bir gerçekliğin ifadesini semavi din saldırısı olarak almak çarpıtmadır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-15, 20:36   #51

sanon Şu anda çevrimiçi

Gizem-Pasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sanon bu benim fikrimdir ne sizi ilgilendirir ne de başkasını. hayatımı nerede nasıl yaşayacağıma da bir zahmet karışmayın.
- Fikirler birinin ağzından bi kere çıktıktan sonra herkesi ilgilendirebilir. Bunu istemiyorsanız hiç ağzınızdan çıkarmamanız tek etkili çözüm olur.
- Sizin nerede yaşayacağınız beni TABİ Kİ ilgilendirmez. Yazdıklarımın, bir düşünceyi daha iyi ifade etmek için metaforik olduğunu fark etseydiniz belki ne demek istediğimi de anlardınız.

(Profilinizde öyle yazmamasına rağmen ilköğretim öğrencisiyseniz tüm bu söylediklerimi geri alıyorum ve eğitim hayatınızda başarılar diliyorum.)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-15, 20:47   #52

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

benim ne olduğumu herkes gayet iyi biliyor kavga edecek başkasını bul. ben söyleceğimi söyledim daha uğraşamam.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları