Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Paylaşım - Sohbet

Cevap Yaz
Eski 19-09-13, 05:42   #1
Yönetici

ASRIN üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Barınak Görevlisinin Mektubu! (Lütfen sonuna kadar okuyun!)

Bu toplumun bu uykudan uyanması için çok şiddetli bir kalk borusu gerekli"

Ben bir barınak yöneticisiyim. Sizlere bir barınağın arka planında olan bitenleri anlatmak istiyorum. Umarım bu sesi duyarsınız...

Öncelikle, siz üreticiler ve satıcılar hepiniz bir tek gün olsun bir barınakta çalışmalısınız. Belki o gözlerdeki kederli, acı dolu, hüzünlü ifadeyi görürseniz, tanımadığınız ve hiç tanımayacağınız insanlar için köpek üretmekten ve satmaktan vazgeçersiniz.

Az önce sattığınız şu küçük şirin köpek yavrusu var ya Büyüyüp de artık küçük şirin köpek yavrusu olmadığında büyük olasılıkla benim barınağıma düşecek yolu Peki, bir barınağa bırakılan bir köpeğin % 90 olasılıkla o barınaktan yürüyerek çıkmadığını biliyor musunuz? İster safkan olsun, ister olmasın İster sahibi tarafından terk edilmiş olsun, ister başıboş olsun.. Barınağıma gelen köpeklerin en az yarısı safkan köpekler

En çok duyduğum bahane; Taşınıyoruz ve köpeğimizi (ya da kedimizi) yeni evimize götürmemiz mümkün değil. Öyle mi gerçekten? Ya da Büyüdüğünde bu kadar iri olacağını bilmiyorduk, kocaman oldu. Bir Alman Çoban Köpeğinin ne kadar olmasını bekliyordunuz ki? Ona fazla zaman ayıramıyoruz Öyle mi? Ben günde 10-12 saat çalışıyorum ve 6 köpeğime de zaman ayırabiliyorum, isteyince mümkün bu Bahçeyi birbirine katıyor. Onu evinize alıp ailenizin bir parçası yapmayı denediniz mi hiç? Köpeklerini bana bırakırken hep söyledikleri de; Biz ona yeni bir yuva bulmakla uğraşamıyoruz, ama eminiz ki barınakta birileri onu sahiplenecektir, çünkü o çok iyi bir köpek

Hayır Büyük olasılıkla köpeğiniz barınaktayken yeni bir yuva bulamayacak.

Bir barınakta yaşamanın ne kadar zor ve gerilimli olduğunu bilir misiniz?

Anlatayım size isterseniz...

Siz köpeğinizi barınağa bıraktıktan sonra yuva bulmak için en fazla 72 saat zamanı vardır. Eğer barınakta yeterince boş yer varsa ya da köpeğiniz sağlıklı kalmayı başarırsa bu süre belki birkaç gün daha uzayabilir. Eğer üşütür ve nezle olursa oracıkta ölüverir.

Köpeğiniz, havlayan ve ağlayan 25 diğer hayvanla birlikte daracık bir bölmeye tıkıştırılacaktır. Son derece depresif olacak ve kendisini terkeden aileyi düşünerek durmadan ağlayacaktır.

Eğer köpeğiniz şanslıysa, o gün barınağa köpekleri gezdirmek için yeteri kadar gönüllü insan gelir. Eğer yeteri kadar gönüllü gelmezse, köpeğiniz hiç kimsenin ilgisini ve dikkatini çekecek şansı bulamaz, kimse onun için bir şey yapamaz. Kapısının altından uzatılan bir kap yiyeceği ya da kocaman bir vakumlu hortumla atıklarının temizlenmesini saymazsak tabii

Eğer köpeğiniz iri ve sert ırklardansa (Pitbull, Rottweiller, Mastiff vb), neredeyse barınaktan içeri girdiği anda ölmüştür zaten Bu cins köpekler asla yeni bir yuva bulamazlar.. Ne kadar şirin, akıllı ya da iyi huylu olurlarsa olsunlar, farketmez.

Eğer barınak doluysa ve köpeğiniz ilk 72 saatte yuvalandırılamadıysa, yeni geleceklere yer açmak için köpeğiniz imha edilir. Eğer barınakta yeteri kadar boş yer varsa ve köpeğiniz talep gören ırklardan birindense, imha süresi birkaç gün daha ertelenir.

Çoğu köpek birkaç gün içinde yaşadığı bölmeyi aşırı koruyucu tavır geliştirir ve takındığı saldırgan tutum nedeniyle imha edilir. En masum, uysal ve sakin köpekler bile bu tavrı geliştirirler.

Köpeğinizin bu engelleri aştığını varsaysak bile, kulübesinden dışarı çıkmadığı için birkaç günde öksürmeye başlayacak ya da üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanacaktır. Barınakların her köpek için tedavi sağlayacak bir bütçeleri yoktur, bu nedenle hastalanan köpeğinizin imha edilmesi kaçınılmazdır.

Size köpeğinizin barınakta nasıl uyutulacağını da anlatmamı ister misiniz?

Önce, köpeğiniz kafesinden tasmayla alınacak. Sevinerek kuyruğunu sallamaya başlayacak, çünkü gezmeye götürüldüğünü sanacak. O odanın kapısına geldiğinde içeri girmek istemeyecek ve deliye dönecek.

Ölümün kokusu mu var, bilmiyorum. Orada yitip giden ruhları mı hissediyorlar, bilmiyorum. Ama orada benim anlayamadığım bir şey var, ve istisnasız her köpek o kapıdan içeri girmemek için inanılmaz bir direnç gösterir.

Köpeğiniz önce bağlanacak. Ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak, 1 ya da 2 veteriner teknisyeni tarafından sıkıca tutulacak. Sonra ötenazi teknisyeni ya da veteriner işleme başlayacak. Ön ayakta bir toplardamar bulacak ve öldürücü dozda bir pembe sıvıyı damara enjekte edecek.

Umarım köpeğiniz bağlı olduğu için panikleyip aniden bacağını çekmez. Ani hareketlerde bacağı delip geçen iğneler gördüm ben Fışkıran kandan kıpkırmızıya boyanan duvarlar gördüm. Kulakları sağır edecek çaresiz çığlıklar duydum. Hepsi hemen oracıkta tatlı bir uykuya dalmaz, bazen bir süre kasılırlar ve solukları kesilir, nefes almaya çalışırlar ve kendi üzerlerine dışkılarlar.

Herşey sona erdiğinde, köpeğinizin cesedi, barınağın arkasında çöp gibi toplanmayı bekleyen diğer köpeklerin cesetleri üzerine istiflenir, tıpkı yakacak odunlar gibi.
Sonra ne olur dersiniz? Yakılır mı? Çöpe mi atılır? Başka evcil hayvanlar için mamaya mi dönüştürülür?

Bilemezsiniz, hatta hayal bile edemezsiniz. Zaten bilmek de istemezsiniz.
Nasılsa o sadece bir hayvandı. Hem istediğiniz zaman yenisini alabilirsiniz, öyle değil mi?
Umarım bunları okurken gözleriniz yuvalarından fırlıyordur ve umarım benim her gün tanık olduklarımı gözünüzde canlandırıyorsunuzdur.

İşimden nefret ediyorum. İşimin ve barınakların hala var olmak zorunda oluşundan nefret ediyorum. Sizler değişmedikçe barınakların var olmaya devam edecekleri gerçeğinden nefret ediyorum. Etkilediğiniz hayatların, sadece barınağa atıp gittiğiniz zavallı bir köpeğin hayatından ibaret olmadığını bilmiyor oluşunuzdan nefret ediyorum.

Her yıl sadece Amerika Birleşik Devletlerinde barınaklarda 11 milyon hayvan ölüyor ve bunu sadece siz durdurabilirsiniz. Her bir canı kurtarabilmek için elimden gelenin fazlasını yapıyorum, ancak barınaklar tıka basa dolu, ve her gün yeni hayvanlar gelmeye devam ediyor.

Söyleyeceğim şeye LÜTFEN kulak verin:

BARINAKLARDAKİ KÖPEKLER ÖLÜYORKEN KÖPEK SATIN ALMAYIN.

KÖPEĞİNİZE EŞ ARAMAYIN, KÖPEĞİNİZİ ÇİFTLEŞTİRMEYİN.

BİR KEZ OLSUN ANNELİĞİ / BABALIĞI YAŞASIN DEMEYİN. KÖPEKLERDE ANNELİK / BABALIK DUYGUSU İNSANLARDAKİ GİBİ DEĞİLDİR, AİLE KAVRAMI YOKTUR. DİŞİ KÖPEKLER, BÜYÜDÜĞÜ ZAMAN YAVRULARINI TANIMAZLAR BİLE ERKEKLER İSE HİÇ BİR ZAMAN YAVRUSUNU BİLMEZ.
KISIRLAŞTIRILMAMIŞ HER BİR KÖPEK, 6 YILDA 67.000 KÖPEĞİN DOĞUMUNA NEDEN OLUR, BUNU UNUTMAYIN.

KAÇINILMAZ SONLARI BARINAKLARDA ÖLMEK OLAN YAVRULARIN DOĞMALARINA İZİN VERMEYİN.
DOĞACAK YAVRULARIN HEPSİNİ DE SAHİPLENECEK GÜVENİLİR İNSANLAR BULDUM DİYORSANIZ TEKRAR DÜŞÜNÜN. 6 AY SONRA GİDİP BAKTIĞINIZDA ARTIK O GÜVENİLİR KİŞİLERDE OLMADIKLARINI GÖRECEKSİNİZ, BUNDAN EMİN OLUN

İsterseniz benden nefret edin. Ama gerçeği değiştiremezsiniz ve gerçek her zaman acıdır.
Belki bunu okuyanlar içinde köpeğini çiftleştirmek isteyen, köpeğini barınağa vermeyi düşünen, ya da köpek satın almaya niyetli bir tek kişinin olsun fikrini değiştirebilirim.
Belki bunu okuyan bir kişi bir barınağa gider, bir yazı okudum ve bir köpeği kurtarmaya geldim der.

Alıntıdır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 12:24   #2

djdejawu üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
djdejawu Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barınak Görevlisinin Mektubu! (Lütfen sonuna kadar okuyun!)

Şu Animal Planet' te yayınlanan Animal Cops Houston gibi bir uygulama keşke Türkiye'de olsa.İmrenerek izliyorum çoğu gece...

Bu konu en son " 19-09-13 " tarihinde saat 12:27 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-14, 21:43   #3

Yozgat
sütlükahve Çevrimdışı

(( keşke herkes bilinçli olabilse, barınaktaki köpekleri gönüllü olarak gezdirebildiğimizi bilmiyordum bunu öğrendiğim iyi oldu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-14, 21:59   #4

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

inanmıyorum ya çok kötü bir şey gözlerim dolu dolu okudum insanlarımızın bazı düşüncelerinden kurtulması lazım. bunu nasıl yapacağız bilmiyorum ama bu gerekli. evde köpek beslenmez yok günah yok bilmem ne böyle olması daha mı iyi.? hayvanların can çekişmesi günah değil de evde alıp bakmak mı günah.? Uyutulmaları falan çok kötü gerçekten. bunu isterseniz herkesin başında günlerce okuyun videolar izletin istediğinizi yapın milletin kafası aynı gidiyor çoğu veteriner işini doğru düzgün yapmıyor para alacak mı tamam iş bitmiştir. aileler hele çocuğuna oyuncak diye alıyor hayvanı işi bitti çocuğu daha yüzüne bakmıyor ya bırak gitsin zaten apartmandayız zor oluyor... Bir avuç hayvan severiz gerçekten insanlar çok bencil. insan bebeklerini emziren kediyi atar mı ya bizim binadan attılar ne kavgalar ettim ama yok attılar hayvanlar perişan oldu öldüler zaten. su koyarsın çöp atar sigara söndürür. seversin ay dokunma pis ay dokunma karar kedi yok uğursuz. ne kadar geri kafalı varsa hepsi bizde. Allah bu hayvancıklara acısın. Teşekkürler çok faydalı bir paylaşım olmuş.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-14, 22:15   #5

BOXING üyesinin avatarı

Kayseri
BOXING Çevrimdışı

Gizem-Pasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
inanmıyorum ya çok kötü bir şey gözlerim dolu dolu okudum insanlarımızın bazı düşüncelerinden kurtulması lazım. bunu nasıl yapacağız bilmiyorum ama bu gerekli. evde köpek beslenmez yok günah yok bilmem ne böyle olması daha mı iyi.? hayvanların can çekişmesi günah değil de evde alıp bakmak mı günah.? Uyutulmaları falan çok kötü gerçekten. bunu isterseniz herkesin başında günlerce okuyun videolar izletin istediğinizi yapın milletin kafası aynı gidiyor çoğu veteriner işini doğru düzgün yapmıyor para alacak mı tamam iş bitmiştir. aileler hele çocuğuna oyuncak diye alıyor hayvanı işi bitti çocuğu daha yüzüne bakmıyor ya bırak gitsin zaten apartmandayız zor oluyor... Bir avuç hayvan severiz gerçekten insanlar çok bencil. insan bebeklerini emziren kediyi atar mı ya bizim binadan attılar ne kavgalar ettim ama yok attılar hayvanlar perişan oldu öldüler zaten. su koyarsın çöp atar sigara söndürür. seversin ay dokunma pis ay dokunma karar kedi yok uğursuz. ne kadar geri kafalı varsa hepsi bizde. Allah bu hayvancıklara acısın. Teşekkürler çok faydalı bir paylaşım olmuş.
Harfiyen katılıyorum.Ve de sadece barınakta değil veterinerlede terkediyorlar artık.Gözümle şahit oldum.1 gün tatile gidicem geri alırım dedi.Ben ve kedimin 1 hafta sonra gitmemiz gerekti gittiğimde sordum terkedildiğini söyledi.Çok üzücü durum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-14, 22:36   #6

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

içleri nasıl el veriyor anlamıyorum hayvanlara tecavüz edenler farklı amaçlarda kullananlar alıp duvara fırlatanlar kesenler ezenler arabanın arkasında koşturanlar... o kadar geri zekalı varlıklarla soluyoruz ki şu havayı insanlıktan tiksindim artık. insan ne ister ya konuşamayan bir canlıdan. hayvanların aklı yok diyenlere de inanmıyorum insanlardan daha akıllı ve merhametli oldukları kesin. Allah ıslah etsin bu iğrenç yaratıkları.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-06-14, 00:48   #7

EdwardCullen üyesinin avatarı

Muğla
EdwardCullen Çevrimdışı

Gerçekten korkunç bir şey arkadaşlarıma anlattım inanamadılar
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları