Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Paylaşım - Sohbet


Cevap Yaz
Eski 10-09-13, 20:48   #1
Yönetici
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Nis 2010
Mesajlar: 89
GÜNEŞ Çevrimdışı
Varsayılan Bana Cinsini Söyle, Sana Risklerini Söyleyeyim


Her iki golden retreiver’dan biri maalesef kanserden ölüyor. Labradorlarda obezite, Alman kurtları ve rottweilerlarda kalça displazisi ve artrit sıkça rastlanan sağlık sorunlarından. Konuya dair istatistik Türkiye’de yok. Kuzey Amerika ve Avrupa araştırmalarına dayanarak belli hastalıklara eğilimli ırklardan bahsedebiliyoruz.
Bu yazımın konusu hastalık ve ölümler, ve bunların köpek ırklarına göre dağılımı. Peşinen bu tablo için üzgün olduğumu belirtmek isterim. Bir önceki yazımda, köpek ırklarını insanlarla eşleştirmeye çalışmış, ve size en uygununu bulmanıza yardımcı olmak istemiştim. Ancak cins bir köpek sahibi olarak, bilmeniz gereken risklerden de bahsetmek gerekecek.
Amerika’da 20 yıl süresinde (1984-2004) 82 değişik ırkta 75 bin köpeğin verileri değerlendirerek yapılan bir araştırmaya göre, iri ırklar, kas ve iskeletle ilgili hastalıklardan (musculoskeletal) veya mide ve bağırsak hastalıklarından (gastroentestinal) veya en çok da kanserden ölüyorlar. Daha küçük ırklarda ise diyabet ve cushing gibi metabolik hastalıklardan ölme oranı yüksek. Aynı araştırmaya göre, chihuahua ve malta teriyeri gibi toy ırklarda kardiyovasküler hastalıklardan ölüm oranı yüzde 20. Kanser, golden retrieverlarda yüzde 50, bouvier des Flandres köpeklerinde yüzde 47, boxerlarda yüzde 44 ölüm sebebi.
Bu tür bilgiler ırk köpek sahiplerinin, olası sağlık risklerine karşı köpeklerini daha yakın takipte olmalarına yardımcı olabilir. Her ne kadar uzmanlar arasında değişik görüşler olsa da karma ırkların daha sağlıklı yaşadığını söyleyebiliriz.
Irklarına göre köpeklerin değişik sağlık sorunlarına ilişkin hazırlanmış bir sunuyu WebMD’nin sitesinde buldum. Buradan kısa kısa aktarmak isterim:

Golden retriever: Deri alerjileri goldenların zayıf noktası. Sürekli kaşınma ve aşırı yalama durumu daha da kötü yapabiliyor. Yulaf özlü şampuanla bir banyo iyi gelebilir. Ayrıca diyetine omega-3 takviyesi yapabilirsiniz.

Sibirya kurdu (Haski): Özellikle deriyi etkileyen çeşitli bağışlıklık sistemi bozuklukları yaşıyorlar. Bu bozuklukların bir kısmı gözde glakom ve katarakta sebep olabiliyor. Tedavide bağışıklık sistemini bastırmaya yönelik kortikosteroidler kullanılıyor.

Buldog: Tüm basık burunlu köpekler (pug, pekinese gibi) için olduğu gibi, buldoglar da nefes almada sorunlar yaşıyorlar. Horlamalarının sebebi de bu. Aşırı yorgunluk veya aşırı sıcakta bu sorun ölümcül olabiliyor.

Pug: Onların sorunu basık surtları ve çıkık gözleri. Gözler her hangi bir çarpma, dövüşte özellikle risk altında oluyor. Maalesef, gözün yuvasından çıkması da görülebiliyor.
Alman kurdu (Alman çoban köpeği): pek çok iri ırk gibi, Alman kurtları da kalça displazisi (femür başının pelvik yuvaya rahatça oturmaması) riski ile karşı karşıyalar. Kalça displazisi olmayan anne-babadan sağlıklı bir yavru elde etme şansı daha fazla, ancak garanti değil. Çevresel faktörler de en az genler kadar önemli.

Labrador retreiver: Fazla kilolar ve hatta obezite labradorların en büyük derdi. Eğer labradorunuz sürekli yemek için dileniyorsa, ona taze havuç, yeşil fasülye veya elma vermeyi deneyin.

Beagle: Epilepsi diğer pek çok köpek ırkından daha fazla beaglelarda görülüyor. ilk kriz genelde 6 ay ile 3 yaş arasında görülebiliyor.

Shih Tzu: Tüm toy ırklarında diz kapağı çıkması yaygın bir sorun. Bazen kendi kendine yerine otursa da, müdahe gerektiği durumlar olabiliyor.

Boxer: Lenfoma (lenf bezi kanseri) ve mast hücre tümörü (bir tür cilt kanseri) başta olmak üzere bazı kanser türlerine karşı yüksek risk altındalar.

Dachshund: Uzun gövdelerinden dolayı sırt ve omurga sorunları yaşıyorlar. Kiloyu kontrol altında tutmak önlem olabilir.

Yorkshire Teriyeri: Portosistemik Şant (PSS) adı verilen kalıtsal gastroentestinal sistem hastalığı Yorkshire’larda yaygın görülüyor. Normalde karaciğerin görevi toksinleri temizlemek ve sindirimle elde edilen proteinleri kana taşımakken, PSS’de toksinler kandan temizlenmiyor ve dolaşımda kalıyor. Cerrahi müdahale gerekebiliyor.

Doberman Pinscher: Dilate kardiyomiyopati adı verilen bir tür kalp yetmezliği dobermanlarda sık görülüyor.

Ispanyol Cocker: Sarkık kulaklı tüm ırklar gibi kulak enfeksiyonlarına karşı eğilimliler. Kulak içini temiz tutmak, arada kulakları arkaya kıvırarak havalandırmak, kulak içlerindeki tüyleri kesmek enfeksiyonları önleyici olabilir.

Kaniş: Glakom ve benzeri göz sorunları kanişlerin başlıca derdi. Glakom ilaçla tedavi olabiliyor, ancak ileri vakalarda operasyon ve hatta gözün alınması gerekebilir.

Rottweiller: Diğer tüm iri ırklar gibi eklem sorunlarıyla karşı karşıyalar. Bunlar arasında kalça ve dirsek displazisi, artirit ve osteokondiritis dissekans (eklem kıkırdağı yangısı) en başta geleni.

Chihuahua: Diğer toy ırklarda olduğu gibi nefes borusunda daralma chihuahualar için de önemli bir sorun.

Pomeranian: Alopecia X olarakta bilinen bir hastalık tüy dökülmelerine sebep oluyor. Alopecia cinsiyet hormonları ile ilgili olduğundan kısırlaştırma bazen çözüm olabilir. Melatonin katkısı da yardımcı olabilir.

Alman kısa tüylü pointer: Aortik stenosis (aort kapaklarında darlık) bu ırkın en sık rastlanan hastalığı. Zamanla bu sorun düzensiz kalp ritmine sebep oluyor. Ağır vakalarda, köpek güçten düşüyor ve kolay yoruluyor.

Danua: Gastrik dilatasyon (midenin gazla gerginliği), volvulus (mide rotasyonu) danualarda ölümcül olabilen bir risk.

Maltez teriyer (maltese): Titrek beyaz köpek sendromu maltezlerde görülen sık rahatsızlıklardan. Özellikle küçük ırk beyaz köpeklerde rastlanan bu hastalığın tedavisinde kortikosteroidler kullanılıyor.

Cavalier King Charles Spanyeli (kavalyer): Yaşlı küçük ırk köpeklerde rastlanan mitral kapak yetmezliği (kalp hastalığı) kavalyerlerde daha erken yaşlarda görülebiliyor.

Dilerim bunlar sadece istatistik olarak kalır, ve köpeğiniz sizinle uzun yıllar sağlıkla yaşar.
Zeynep Bilgi
kopeklerveinsanlari.com
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-13, 00:02   #2
 
BOXING üyesinin avatarı
 
Kayseri
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 165
BOXING Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bana Cinsini Söyle, Sana Risklerini Söyleyeyim

Melez köpekler daha dayanıklı oluyorlar saf ırklara göre.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-13, 01:30   #3
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2012
Mesajlar: 80
duman_efe_toprak Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bana Cinsini Söyle, Sana Risklerini Söyleyeyim

melezlenmeyle genetik deişikliliğe uğrayan hayvanlar. bu tip sorunlar yaşar.aslında cins adı altındaki hayvanlarda melezlemeyle ortaya çıkmış hayvanlardır.genelide sorunludur.bu cins adı altındaki kediler içinde aynı asıl olan bizim melez dediğimiz kedi ve köpekler safdır.ama belli bir cins adı altında deildir.örnek bütün cins adı altındaki kedilerde bir sorun kesin vardır. yani belirgin bir rahatsızlığı doğal sokakta yaşıyan bir kedide belirgin şu hastalığı vardır diyemeyiz sağdece beyaz ve beyaz çifleşmesinden hepsi deil ama sağır. Ankara kedileri oluyor.yalnız bu sağdece Ankara kedileri için geçerli deil iki beyaz başka bir kedidende sağır. yavru oluyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-13, 01:50   #4
 
Sans Valeur üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2012
Mesajlar: 355
Sans Valeur Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bana Cinsini Söyle, Sana Risklerini Söyleyeyim

aslında safkan ırk yoktur. hepsi melezlenmiştir fakat birbirleriyle aynı oldukları için safkan ismini veriyorlar, çok yanlış. ankara kedisinin beyaz rengine safkan diyenler çok fazla. birde kısa tüylü beyaz bir kediye ankara kedisi diyorlar. van kedisi adını taktıkları kedi siyah bir yavru doğurunca beyaz olanları safkan, siyah olanı melez sayıyorlar ve çok komik. yine ankara kedisine dönersek;ankara kedisi her desendedir ve uzun tüylü kedilerin atası sayılmasına rağmen safkan değildir. kısa tüylü anadolu kedisiyle ankara kedisinin eşleşmesi sonucu doğan yavru yine ankara kedisi sayılır çünkü uzun tüylülük baskındır.
köpeklerde ise safkan denilebilecek hiç bir ırk yoktur, asıl safkan olanı gerçek bir kurt olacaktır. evcilleştirilip genleriyle oynanmış hiç bir ırk safkan değildir. mutasyona uğratılmış sphnyx ve iranlar melez bile değildir çünkü insanların zevklerine göre tasarlanmışlardır.
en mantıklısı, barınaktan ya da sokaktan gerçek bir hayvan sahiplenmektir. sürekli aynı genlerle devam eden bir ırkın yazıdaki gibi belirli sağlık sorunları olur. kedi olarak sokaktaki anadolu kısatüylüsü en doğalıdır. fakat sokaktan bir hayvan alırken bile hangi ırkın melezi olduğunu bilinemez. tekir desenli bir kedi için safkan denilmiyorsa iran kedisi için demek çok saçma olur.
kısacası her kedi-köpek melezdir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-13, 21:52   #5
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2012
Mesajlar: 80
duman_efe_toprak Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bana Cinsini Söyle, Sana Risklerini Söyleyeyim

üsteki yazıya katıldığım gibi sokakta yaşayan her kedi doğal dır. ama sokakta yaşıyan bir kediyi evde büyütüp sonrada bir biritis siyam iranla yani bu cins adı altındaki kedilerle çifleştirince yavrusu melez oluyor. kedi kedidir ama saydığım bu yada diğer cins adı altındaki kediler.bir kaç belkide daha fazla kedi türlerinle meydana gelmiş kediler. hepsinin genel atası bizim coğrafyamızdaki kedilerin kanlarından gelme
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-13, 22:29   #6
 
Sans Valeur üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2012
Mesajlar: 355
Sans Valeur Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bana Cinsini Söyle, Sana Risklerini Söyleyeyim

doğal kediler adaptasyonla uzun ve kısa tüylü olmuşlardır. iran sphynx gibi kedilere ise mutasyon geçirmiş denilebilir, zaten doğal kediyle karşılaştırıldığında fark anlaşılıyor. kendi çevremden adaptasyon ve mutasyona örnek verecek olursam: benim kedim bir ankara kedisi ve mevsimsel tüy dökümü oluyor. yazlık tüyleri kışlık tüylerinin neredeyse yarısı gibi gözüküyor. arkadaşımın ise bir iran kedisi var. mevsimsel tüy dökümü yok. her sezonda tüyleri aynı uzunlukta ve dökülmesi azalıp çoğalmıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gizli yönleri ile enbüyük Türk Atatürk meneldur Paylaşım - Sohbet 6 24-07-14 08:33
Bir Pittbull’un Ağzından… Yakumusho Köpekler 14 15-09-13 14:06Saat 08:43.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203