Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 19-02-09, 22:59   #1

>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı

>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Exclamation Aşkın Gücü

İşte karşınızda : AŞKIN GÜCÜ

Aşık olmak seyretmektir 8211; başka bir insanın ruhunun şaşırtıcı harikalarına gözlerini fal taşı gibi açıp bakmak. Sevilen birisinin varlığında bizleri dönüşüme uğratan enerjiden daha güzel ve güçlü bir sihir yoktur. Bu sihir midir yoksa ilahi bir güç mü? Ben ilahi olması gerektiğini düşünüyorum. Türümüzün hayatta kalması başka nasıl bu kadar mükemmel bir biçimde sağlanabilirdi ki?

Aşkın çok sayıdaki boyutunu bir düşünün. Biyolojik düzeyde, türümüzün hayatta kalması aşka bağlıdır. Bu tek, güçlü enerji, beslenme ve korunmadan üremeye kadar her temel ihtiyacın kalbindedir. Biyologlar, aşkın sadece bizi insan olarak tanımlayan şey değil, aynı zamanda hem bireysel gelişimimizin hem de toplu evrimimizin aracısı olduğunu öne sürerler. Düşünün; başka bir insan çevresini kendimizinkine katmak için kendimizi açtığımızda hücresel yapılarımız ve sinir yollarımız kelimenin tam anlamıyla aşkın aracılığıyla değişir. Büyüleyici!

Toplumsal düzeyde, başkalarını seven ve kendilerini onlara duygusal olarak bağlı hisseden insanlar, aslında daha uzun yaşarlar ve çaresizliğe ya da hastalıklara karşı yalnız ya da ayrı olanlardan daha güçlüdürler. Aşk bir şekilde bağışıklık sistemlerimizi kuvvetlendirir.

Vücutlarımızın iyileşmesine yardımcı olur ve bizi hastalıklara karşı aşılar.

Bireysel düzeyde, aşk benliğimizin ötesine geçme konusunda bize ilham verebilir. Mucizevi bir şekilde aşk, duygusal yaraları iyileştirme ve bizi korkularımızın ve sınırlamalarımızın ötesine taşıma potansiyeline sahiptir. Bizi harikaların gözünden bakacak ya da başka bir ruhun gözlerinden görecek şekilde açar.

Ruhsal düzeyde, aşk, geçici ve maddi dünyamızı aşmamızı sağlar. Bu sanki, ömrümüzün son dakikalarında hayatın anlamının açıkça anlaşılması gibidir: sevmek ve seviliyor hissetmek her şeyi harekete geçiren ve bizi ilahi olana bağlayan enerjidir.

Tanımlanmaya karşı gelen, fakat onsuz yapamadığımız anlaşılması güç bu fenomen nedir? Bu noktada Budist rahip Thich Nhat Hanhın beni cezbeden öğretisini vermek istiyorum:
Sevmek, dinlemek demektir. Kendimizi dinleme kapasitemiz, diğerlerini dinleme kapsitemizin temelidir. Bu gerçekten dinleme kapasitesi- başka bir insanı tamamen algılama ve tecrübe etme- sadece sevme eyleminden gelir. Seyredilecek güç budur. Ve bu, seyretmeyi kendimizi kabul etmeyi öğrenmekle başlar.

Çiftlerle olan deneyimlerimden bunun gerçek olduğunu biliyorum. Ne kadar çok dinlersem, şu temel ihtiyacın ifade edildiğini o kadar çok duyuyorum: Beni tanı. Beni anla. Farklılıklarıma saygı duy ve zayıflıklarımı anla. Beni olduğum gibi sev, olmamı istediğin gibi değil. Eğer sende bunları hissedebilirsem, sana verebileceğim her şeyi verebilmek için kendimi güvende ve özgür hissedebilirim.

Beni seyret 8211; bu her şeyden önce başlıca ihtiyaçtır ve aşkın en yüksek dışavurumudur. Birisini özgürce, sınırlara bağlı olmaksızın sevmek, onun gerçek doğasını ve içindeki iyiliği görmenizi sağlar. Bu gerçekleştiğinde 8211; yani çiftler birbirlerini oldukları gibi kabul etme riskini göze aldıklarında 8211; asıl güzellik başlar. Kendilerini oldukları gibi muhafaza etme savaşı ortadan kalkar. Anlayışlılık bulaşıcı hale gelir ve nazik olmak haklı olmanın yerini alır. Affetme isteksizce yapılan bir fedakarlık eyleminden çok ilişki için bir ödül haline gelir. Sevildiğini ve tanındığını hissetmek, en yüksek potansiyelimizi açığa çıkarır.

Aşk birçok evrenden geçer ve asla mükemmel bir tanımı yapılamaz. Ya da şöyle söyleyeyim, aşk ancak mükemmeli aramayı bırakıp insani kusurlarımızdaki güzelliğimizi kabullenmemizle mükemmel olur. Reklamlarda asla söylemedikleri harika sır budur: mutluluk mükemmel insan olmaktan veya onu yaratmaktan gelmez. Sevdiğiniz insanla beraberken, onun içinde olan mükemmellikten gelir. Herhangi iki insan ruhunu bir araya getirenin ne olduğunu asla anlayamayabiliriz, fakat şunun gerçek olduğunu biliyoruz: aşık olduklarında iki insan arasında sihirli bir şey olur. Öylesine güçlü ve kalıcı bir güç kalkanı oluşturur ki, hayatın en büyük mücadeleleri ve trajedileri- hatta savaşlar 8211; sadece aşkın enerjisinden ve umudundan güç alınarak aşılabilir. Keşke size bunun nasıl olduğunu söyleyebilseydim. Tek bildiğim aşkın birden ortaya çıkıverdiği ve tasarlanmadığı, ve ortaya çıktığı zaman birisine karşı hissedilen aşkın ömrün size sunduğu her türlü güçlüğe karşı ayakta kalmak için gerekli olan gücü vücuda getirebileceğidir.

Fakat aşkı bulmak, doğru insanı bulmaktan çok, doğru insan olmakla ilgilidir: aşkın kendisi uğruna aşık olunduğunda var olan o güvenle ve huzurla kontrol etme ya da sahip olma şeklindeki yanlış yönlendirilmiş ihtiyacın yerine geçebilecek birisi olmasıyla ilgilidir. Gıpta edilen neden çok, çok güzel olan kimi seyretmeye razı olmakla ilgilidir. Ve sonra da, mucizevi bir şekilde, teslim olma kapasitesini keşfetmekle ilgilidir. Gitmesine izin vermek, girmesine izin vermemizi sağlar. Başka birini gerçekten sevmenin uçsuz bucaksız umuduna teslim olduğumuzda, hayatlarımız anlamı ve yönü keşfetmeyi başarır. Kendimizi büyüme(başka birisi tarafından değiştirilme) ve gerçek iç barış (insani kusurlarımızı kabul etme) şeklindeki çifte ihtimale açarız. Ve teslim olmayla, kendimizi ancak güven dolu bir kendini bırakma hissinin başarılmasının sonucu olarak ortaya çıkan bir tüt tutkuya açarız.

Bir zamanlar profesyonel bir kemancıydım. Birçok farklı keman çaldım ve her biri de değişik tepkiler veriyordu. Sonunda keşfettim ki, bir enstrümanın en güzel sesini çıkarmanın anahtarı, onu neye tepki verdiğini ve neye vermediğini anlayabilecek kadar iyi tanımak ve doğasını bilmektir: yani hangi tellerin gerilmesi gerektiği, hangilerinin zorlamaya dayanamadığı: yayı ne kadar hızlı veya sert çekmek gerektiği; bir fısıltının nasıl çıkarılacağı ya da tutkunun zincirlerinin nasıl boşaltılacağı gibi. Bir kemanın tepki verme biçiminin diğerinkine benzemesi diye bir şart yoktur. Her bir kemanın kendi kişiliği vardır ve tüm irade gücünüz ve ustalığınız onu başka türlüsünü yapmaya ikna edemeyecektir. İşin sırrının enstrümanınızın sınırlarının karşısında değil, onunla birlikte çalışmak ve müziği çıkmaya zorlamamak olduğunu keşfettim. Anacak bu şekilde en muazzam şarkısını size sunacaktır.

İnsanlar da aynı şekilde tepki verirler. Güzelliklerinin açığa çıkarılması gerekir, zorla sökülmesi değil; ve aşığınızın nasıl tepki verdiğini bilmenin tek yolu onun gerçek doğasını dikkatle dinlemek ve seyretmektir. Aşk bizim tam olarak bunu yapmamızı 8211; sevdiğimizin içindekileri görmek ve gördüklerimizi yargılamaktansa, bağrımıza basmak-sağlayan aracıdır. Aşk başka bir insanın ruhunun güzelliğine tanık olmamız için kendi gözlerimizden ötesini görmemizi, kendi deneyimlerimizden ötesini bilmemizi ve bedenlerimizle zihinlerimizin engellerini kaldırmamızı sağlar. Sadece seven gözlerle gerçekten görebilirsiniz eşinizin ihtiyaç duyduğu ve tepki verdiği şeyi ve böylelikle size karşılık olarak onlara aşmaları gereken engeller yaratma olasılığınızı azaltırsınız.

Aşkı kolaylaştırarak onları sizi sevmeye davet edin. Savunma hatlarından dışarı çıkın; onları o kadar iyi tanıyın ki, sizin varlığınızdaki korkunun, öfkenin ve gururun nasıl ortadan kaldırılacağını anlayın. Kendinizi bırakarak cömertçe sevin ve sonra da aşkın gücünü seyredin.

Janice R. Levine
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-09, 23:04   #2

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: Aşkın Gücü

Beni tanı. Beni anla. Farklılıklarıma saygı duy ve zayıflıklarımı anla. Beni olduğum gibi sev, olmamı istediğin gibi değil. Eğer sende bunları hissedebilirsem, sana verebileceğim her şeyi verebilmek için kendimi güvende ve özgür hissedebilirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-09, 23:14   #3

Değil mi hocam
Ahan da ben de buraya takıldıydım....
Hem zati insan sevince sevdiğinde nasıl zayıflık görür ki?
Onun her şeyini ince ince sever.......
Ama her şeyini.....
Yani insan sevmek için neden aramaz sadece sever.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-09, 23:20   #4

Mihav Çevrimdışı

Seni Sevmek;

Yıldızlara uzanmak gibidir,
Ya da Haziran'da kar beklemektir,
Ümitsiz, nedensiz, çaresiz..
Seni sevmek kat'idir,
Bilincimdeki akıl, yüreğimdeki iman gibi,
Sorgusuz, sualsiz, şüphesiz..
Bir güz akşamı,
Yollarında savruluşum,
Renklerin ilk değişimi,
Dökümün erişimi,
Bedenin titreşimi gibi kendince..
Seni sevmek işkence,
İşkencen hayattır,
Gönüllü tutulmasıdır,
Çıplak bir elin, ateşte
Yargısız, kaygısız, Sorgusuz..
Seni sevmek;
Kancık bir silahtan fırlatılan
Delikanlı mermilere,
Göğüs germek gibidir,
Ansız, cansız, pervasız..
Seni sevmek;
Serbest vezinde bir şiir gibidir,
Benzerliğe ve benzerlerine
Tutsak olmadan,
Kuralsız, eşsiz, uyaksız..
Seni sevmek;
Zincirleme köleliğin ilk halkası,
Kolay taşısın diye yükünü,
Esareti kabullenmektir,
Süresiz, dirençsiz,darbesiz..
Seni sevmek;
Taksim'de bir kadının,
Ömrünü bağladığı çıkarsız hülyası,
Kadıköy'de bir vapurun insan deryası,
Eminönü'nde belki, bir balıkçı takası,
Yeditepeli bir kentin Karşıyaka'sı,
Yolsuz, yordamsız, hizasız..
Seni sevmek;
Duvara dönük,
Gölgeyle donuk, hep gözaltında
Sanık yaşamaktır, kırık zamana,
Aynalı camlardan servis durağına,
Suretinle uzanıp sır yollarına,
Bedensiz, kefensiz, sensiz..
Seni sevmek;

Her neyse,
Ama sensizlik öldürüyor,
Sessiz, sessiz, sessiz...

" Nimetullah Sucu "
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-09, 23:22   #5

Mihav Çevrimdışı

İşte böyle bir şey olsa gerek gibi.. Cümle kuramadıgımı farkettim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-09, 01:02   #6

Offf ya hocam şiire bayıldım....
Ha böyle bir tuhaf oldum da......
Sızım sızım sızladı içim.....

Baştan sona ben gibi şiir....
Ülen felek....ülen felek....
Katılıyorum yöneticim....
Ağzım dilim bağlandı....
Cümlelerim düştü hükümsüzdür....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-09, 23:55   #7

Şööyle bir daha okudum da.....
Sahiden harika anlatılmış....

Millet kendine dağ teep araya dursun, peahh
Birini keşfetmek lazım arkdaşım, birine tırmanmak değil..

Bak ben değil yazı öyle söylüyor.....
Şimdi sor kendine; sevmeye mi adam arıyorsun, seni sevecek adam mı?
Bulduğuna inandığında durdun mu, yoksa doyumsuz, tatminsiz ve saplantılı bir şekilde hala aramaya devam mı ediyorsun?
Hmmm hangisi, kapasiten ne kadar, ahkam kesecek ne kadar gücün var
De haydin hep beraber düşünek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-09, 20:43   #8

beyaz_peri üyesinin avatarı

beyaz_peri Çevrimdışı

bazen sevmeye layık bulduğun adam seni sevmesede aşk güzel...
e layık olanı her zaman yakalamak kolay mı..aşk sen hissedince önem kazanıyor,aslında her daim karşımızdakini eşsiz ve değerli kılan,temel ihjtiyaç listesine koyan bizim aşkımız!yani yüreğimizin ta kendisi!
o zaman bir zalim,o zaman bir hain,o zaman bir vefasız dahi aşka yakışıyor!çünkü sen seviyorsun be kardeşim...
sabır,suskunluk değil işitilmeyen feryattır!
sevgide özgürlük,saygıda mecburiyet vardır!
sevmek belki bir şeydir,ama sevildiğini bilmek çok şeydir!
seni seviyorum...
diyebiliyorsan ,karşındaki koşulsuz değerlidir ne yazık ki...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-09, 20:53   #9

beyaz_peri üyesinin avatarı

beyaz_peri Çevrimdışı

yazını okurken işte ferikim tam burda içimden geçti leyla ile mecnun...
o sana söylediğim şey:kral leylayı görünce yüzünü buruşturup mecnun bunca şeyi senin için mi yaptı,naptın ona böyle,yani senin nereni beğendi gibi bir iğneleme yaptığında,
leyla:beni birde onun gözüyle görün,demesi işte aşk...
leylayı birde mecnun gözüyle görün...
aşk kusursuzdur evet,kusurlu olanı kusursuz yapan aşkla bakan gözlerdir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-09, 02:46   #10

keti üyesinin avatarı

keti Çevrimdışı

aşk eski bir yalan,ademle havvadan kalan!....
varmı başka izah tarzı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-09, 04:53   #11

Ülen ben bu Aşk illetinden nasıl kurtulacağım?
Yok mu bir yolunu bilen?
Sevabına söylesin, oynatacağım yoksa...

Aşkın gücü...
Aşk'ın gücü....
Aşk'ımın gücü....
Ben Aşk'ım....
Ben güçlü müyüm?
Ih ıh...
Değilim....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları