Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Serbest Kürsü > Paylaşım - Sohbet

Cevap Yaz
Eski 18-02-09, 04:04   #1

>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı

>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Ahlaki Sohbetler: "Yoksa Aşk Bir Suç Mu?"

Ahlaki Sohbetler: "Yoksa Aşk Bir Suç Mu?"

Evli bir çift akşam oturmuş, sakin sakin sohbet ediyor. Gençlikleri artık tükenmeye başlamış; gün boyu hiç fırtına esmemiş olsa da, akşamları birlikte otururken kendilerim bir limana sığınmış gibi hisseden bu insanların saf ve mutlu bir hali var, zira hayat onlar için Öyle genişlemiş ki, anı artık geçen anla değil, tüm varoluşla ölçüyorlar. Ve her bir ruh kendi içinde genişledikçe, birbirlerine daha da yaklaşıp, her biri bir diğerini daha fazla kapsadı.

Eril ve dişil yaşam prensibinin derin ikiliği kalmıştı aralarında sadece -bu ikilik, ateşlediği mutluluk kadar, düşüncelerde bir karşıtlık ondan beslendiğinde, bunu aşarak anlaşmanın olanaksızlığı kadar derîn ve mistikti. Belki de, kadının dişiliğinin artık yalnızca ruhunun rengi olmaya başladığı yaşlarda -ki erkeğin erkekliği daha uzun dayanarak varlığına hâlâ kökünden egemendir- kadınla erkeğin yaşam yönlerindeki karşıtlık iyice ortaya çıkar. Uzun yıllar sakin -belki de fazla sakin- bir mutluluk içinde yaşamış olan ve huzurları, kadının başka bir erkeğe duyduğu sevgi nedeniyle tehlikeye giren daha genç bir evli çiftten söz ediyorlar.

Erkek. Zaten dört dörtlük bir mutluluk değildi. Ya da daha ziyade, ben hep bu ilişkinin mutluluğun sadece formu olduğu ve belki bambaşka bir içeriğin bu formu doldurabileceği izlenimine kapılmıştım. İki mutlu insan gibi davranıyorlardı - ama dışarıya karşı yapmacık değildiler, içten davranıyorlardı; ruhlarında, gerçekliklerinin bir parçası, ama sadece küçük bir parçası olan sevginin edası vardı.

Kadın. Bu en fazla, erkek için doğru olabilir. Kadınlarda böyle parça halinde duygulara hiç rastlamadım. Tabii aşkımız daha güçlü veya daha zayıf olabilir ama bizim ya mutlak bir aşkla ya da hiç sevmememiz anlamında, bir filozofun Özümüzü tanımlamakta kullandığı "ya hep, ya hiç" anlamında geçerli değildir bu. Biz sizden farklı olarak daha çok veya daha azı biliriz sadece, duygularımızı parçalamayı, varlığımızın bir bölgesiyle sevmeyi değil. Hayır, ben onun kocasını tüm gücüyle olmasa da bütün ruhuyla sevdiğine inanıyorum. Herhalde ikinci aşkında yepyeni bir gönül deneyimi yaşamamıştır. Yoksa buna erkenden karşı koyabilirdi.

Erkek. Sanki aşk bir suçmuş gibi konuşuyorsun. Sırf bir duygusundan ötürü birini suçlamayı hiç anlayamamışımdır. Duygularımız yağmur gibi, güneş gibi ortaya çıkar. Davranışlarımızı belirlemeliler mi, belirlememeliler mi - bundan biz sorumluyuz, ama duygularımızdan asla!

Kadın. İtiraf etmeliyim ki, ben kendimi duygularımdan da sorumlu hissediyorum. Geceleyin bir hırsız gibi, biz geldiğini duyamadan üzerimize çullanan duygular vardır belki. Ama biz modern insanların kulağı bunun için fazla hassas. Hatırlıyor musun, bizim oğlan bîr kere şeker aşırdığında Özür olarak, şeker kutusuna dokununca dayanamadığını söylemişti? Sen bunu "psikolojik" açıdan yorumlamaya ve affetmeye eğilimliydin; oysa bana göre kabahat alma anında değildi, o anda dayanamazdı zaten, kabahat daha Öncesindeydi, kutuyla aralarındaki mesafe tehlikeli bir biçimde azaldığında. Sanırım, duygularla da böyle; usulca başlar, tutkunun fırtınalarına kadar ilerler; bunu daha baştan engelleyebileceğimiz için son aşamasından da sorumluyuz.

Adam buna diyecek bir şey bulamadı. Başka bir kadına arzuyla bakan bile, karısına ihanet etmiş sayılır - hep karşı çıktığı bu uğursuz söz şimdi yepyeni bir ışık altında görünüyordu. Arzuyla eylem arasında bir uçurum değil, bir köprü olduğunu ve eğer eylem suç ise, hissetmenin de suç olması gerektiğini birdenbire anladı. Çünkü eylem orada başlar ve orada engellenmesi gerekir.

Adam ayağa kalktı ve karısının oturduğu koltuğa yaklaştı ve bakışlarını ona doğru indirdi, ama sanki bakışlarım ona kaldırmış gibi bir İfade vardı yüzünde, öyle utanmıştı ki. Zira hayal gücünün, hep bir fantezi olarak kalacaklarından emin olduğu için engellemediği tüm o uçarı çağrılarının, kapıyı bulamadıkları için dışarı çıkamamış olan ama hep fırsat kollayan günahlar olduğunu hissetti birden. Karısıyla olan ilişkisinin derinliğine ve güzelliğine hiçbir zaman nüfuz edememişlerdi elbette. Yine de, etrafında kanat çırpan bu uyanlardan ancak yolda yürüyen birinin yolun üzerine düşen gölgelerden sorumlu tutulabileceği kadar sorumlu sanırken kendini, şimdi karısının ruhunun Önünde diz çöküp işlenmemiş günahlar için tövbe ediyordu içinden; ancak bunları itiraf ederse tamamen rahatlayacağını, ama kesinlikle itiraf edemeyeceğini, hatta bunun İşlenmiş günahları itiraftan bile daha zor olduğunu hissediyordu

George Simmel

Kimbilir.....

Bu konu en son " 18-02-09 " tarihinde saat 04:07 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 04:38   #2

BlueL üyesinin avatarı

İzmir
BlueL Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Ahlaki Sohbetler: "Yoksa Aşk Bir Suç Mu?"

Aşk değil suç ve suçlu olan ,onu hissettiğimizde hangi durumda olduğumuzu unutup içine giriveren bizler suçluyuz ........
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 05:25   #3

raix üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
raix Çevrimdışı

"Arzuyla eylem arasında bir uçurum değil, bir köprü olduğunu ve eğer eylem suç ise, hissetmenin de suç olması gerektiğini birdenbire anladı. Çünkü eylem orada başlar ve orada engellenmesi gerekir. "

arzu ve hislerin etkisiyle duyguarımızı fırtınaya teslim ederiz... sonuç aşk.Başlamasını engellemek elimizdeyken bunu yapmassak,sonucuna katlanmak zorundayız..
yani suçluyuz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:16   #4

beyaz_peri üyesinin avatarı

beyaz_peri Çevrimdışı

aşk,bile bile tutsaklıktır...ama aldatıyorsan aşk değildir,ama terketmeden seviyorsan birini bu da aşk değildir elbette...
ama şansın varken,hakkınken seviyorda teslim ediyorsan kendini aşk işte,suçsada hazırım raix tak kelepçeleri!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:22   #5

raix üyesinin avatarı

raix Çevrimdışı

birine ait olmadan,teslim ediyorsan kendini eline anca gül yakışır..
aksi halde benimde idamım yaklaşmıştır..
Hakkı,haklı kılmakda elimizde tabi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:25   #6

beyaz_peri Çevrimdışı

tabi hakkıyken sevmeyi kendine hak görecek erdemine sahip insan da çok azdır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:29   #7

meneldur üyesinin avatarı

meneldur Çevrimdışı

neden kimse düşünmeden sadece sevmeye çalışmıyor. bir kere deneseniz ne çıkar düşünmeyin ne olacağını koşulsuz kuralsız bir kere sevin eğer sevilebilecekseniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:32   #8

beyaz_peri Çevrimdışı

meneldur tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
neden kimse düşünmeden sadece sevmeye çalışmıyor. bir kere deneseniz ne çıkar düşünmeyin ne olacağını koşulsuz kuralsız bir kere sevin eğer sevilebilecekseniz.
mert sen anarşik misin kuzum
bi sus allahını seversen,zaten ne yaptığını düşünmeden davranan insanlar yüzünden dünya ne halde,birde düşünmezlerse bunuda nolur hali artık...
düşünmeden yaşayan dünyada canlı türü yok be,hayvanlar bile içgüdüsel düşünüyor en azından,e sende nadir bulunan zekanı kullan,yoksa ne o çok sevdiğin özgürlüğün ne de gerçek sevginin anlamı kalır!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:35   #9

meneldur Çevrimdışı

bu kadar düşündükten sonra neyi sevgi bunun. düşündükçe sorun çıkıyor. boşverin beni es geçin siz tartışın bol bol
özgürlük diye birşey yok anarşizm diye birşeyin olmaması gibi ikisindede insan belli şeylere bağımlı yaşıyor zaten
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:35   #10

raix üyesinin avatarı

raix Çevrimdışı

beyaz_peri tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
tabi hakkıyken sevmeyi kendine hak görecek erdemine sahip insan da çok azdır...

işte budur düşünmeyen insan.

zaten düşünce bir yerde durdurulur gerçekten sevgi varsa,mantık al aşağı edilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:37   #11

raix üyesinin avatarı

raix Çevrimdışı

bu kadar düşündükten sonra neyi sevgi bunun. düşündükçe sorun çıkıyor. boşverin beni es geçin siz tartışın bol bol
özgürlük diye birşey yok anarşizm diye birşeyin olmaması gibi ikisindede insan belli şeylere bağımlı yaşıyor zaten
dimi ya azizim düşünüyorum o halde samimiyetsizim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:42   #12

meneldur Çevrimdışı

raix tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
dimi ya azizim düşünüyorum o halde samimiyetsizim
ne lakası var raix yav. biraz olsun saf olsun pembe olsun babında söylenmiş bi cümle. tabiki düşünülecek üzerinde kafa yorulacak ama düşündükçe şüphe doğar. şüphe denen şey insanın aklına girdimiydi her zaman sorun çıkarır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:45   #13

beyaz_peri Çevrimdışı

düşünmeden yaşa sen mert,ingilizlerden beter olur sonun ama tercih meselesi tabi...düşünerek yaşamak,hayata olan insanlara olan saygı ve insanca bir davranıştır..
e sen o çok sevdiğin özgürlüğü hiç düşünmeden bağımsız yaşa bi bakalım,o zaman nerde diğerlerinin özgürlüğü!senin özgürlüğünün bittiği yerde başkasının ki başlar..sen evrende yalnız değilsin,olsa amenna..
aşkıda yaşa hiç düşünmeden,ya o arkanda bırakacağın enkaz ne olacak!
ya daha sert konuşacağım ama olmayacak,kızdırdın beni sen mert
sadece kendinizi ve işinize nasıl geliyorsa öyle yaşamayı düşünemezsiniz,düşünsenizde önünüze geçerler zaten
içim rahat
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 18:47   #14

raix üyesinin avatarı

raix Çevrimdışı

ne lakası var raix yav. biraz olsun saf olsun pembe olsun babında söylenmiş bi cümle. tabiki düşünülecek üzerinde kafa yorulacak ama düşündükçe şüphe doğar. şüphe denen şey insanın aklına girdimiydi her zaman sorun çıkarır.
yav sen yeşil kafalı smileye bakma
düşündükçe ayrıntılar gözümüze batar ve kör oluruz.. bunu baz al gülücüklüyü başver
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-09, 20:01   #15

meneldur Çevrimdışı

beyaz_peri tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
düşünmeden yaşa sen mert,ingilizlerden beter olur sonun ama tercih meselesi tabi...düşünerek yaşamak,hayata olan insanlara olan saygı ve insanca bir davranıştır..
e sen o çok sevdiğin özgürlüğü hiç düşünmeden bağımsız yaşa bi bakalım,o zaman nerde diğerlerinin özgürlüğü!senin özgürlüğünün bittiği yerde başkasının ki başlar..sen evrende yalnız değilsin,olsa amenna..
aşkıda yaşa hiç düşünmeden,ya o arkanda bırakacağın enkaz ne olacak!
ya daha sert konuşacağım ama olmayacak,kızdırdın beni sen mert
sadece kendinizi ve işinize nasıl geliyorsa öyle yaşamayı düşünemezsiniz,düşünsenizde önünüze geçerler zaten
içim rahat
ben düşünmeden yaşayın demedimki duygucum. ben düşünmeden sevin dedim. sen beni yanlış anladın. nasıl böle anladın ben anlamadım ama herneyse. muhakkak bi şekilde o kapıyada gelir nasılsa muhabbet
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 00:13.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198