Markamama.com


Cevap Yaz
Eski 27-09-08, 22:57   #1
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Thumbs up Yalova

Hakkında Bilgiler: Yörede yerleşimin Neolitik Çağda (M.Ö.8.000-5.500) başladığı tahmin edilmektedir. Yalova'nın kuruluşu ile ilgili kesin bilgiler olmamakla beraber, M.Ö. 7. yüzyılda Trakya'dan Küçük Asya'ya geçerek Marmara Denizi'nin doğusunda bir krallık kuran Bithynialılar (Bitinyalılar) tarafından bir yerleşim yeri olarak kurulduğu tahmin edilmektedir. M.Ö. 74'te Roma İmparatorluğu yönetimine giren yöre, M.S. 395 yılında Roma ikiye ayrılınca Doğu Roma yani Bizans İmparatorluğu sınırları içinde kalmıştır. Bugünkü Yalova Kaplıcaları'nın tarih içinde önemli bir yeri bulunmaktadır. M.Ö. 1200 yıllarında bir yer sarsıntısı ile meydana geldiği tahmin edilen Termal ilçesindeki Kurşunlu Hamamı'nın dış duvarlarında kuvvet tanrısı Herakles (Herkül), sağlık tanrısı Asklepios, sıcak su ve sağlık perileri olan Nemfler'in kabartmaları görülmektedir. Termal'in Bizans döneminde imparatorların dinlenme ve tedavi yeri olarak büyük üne sahip olduğu bilinmektedir. Bizans döneminden sonra Selçuklular'ın yönetimine giren bölge, Haçlı Seferleri sırasında yakılıp yıkılmıştır.
Yalova, Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde Kara Yalovaç, Katip Çelebi'de ise Yalakabad ve Yalıova adlarını almaktadır. O dönemlerde Yalova isminin verildiği de görülmektedir. Bu isimler 19. yüzyılda, yörede kırk gün kalıp tetkiklerde bulunan ünlü tarihçi Hammer tarafından da doğrulanmaktadır.Friglerden Bizanslılara kadar çeşitli milletlerin yaşamış olduğu Yalova bölgesi, 1326 yılında Osmanlı Devleti Komutanı Gazi Abdurrahman tarafından fethedilmiş ve ebedi Türk yurdu haline gelmiştirYalova, 1867 yılında Bursa Merkez Sancağı'na bağlı bir kaza iken, 1901'de bağımsız İzmit Sancağı'na bağlanmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan askeri birliklerince işgal edilen Yalova, verdiği büyük mücadele ile 19 Temmuz 1921 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur. Kurtuluş Savaşı sonrasında 19 Ağustos 1929 tarihinde ilk defa Yalova'ya gelen Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, Termal'in yeniden inşaasını sağlamıştır. Atatürk, 22 Ocak 1938 tarihinde açılan Termal Oteli'nin ilk konuğu olmuş ve 9 gün süreyle Yalova'da kalmıştır. 1929 yılında yapılan Millet Çiftliği'nin yapılışı sırasında, ikinci kata gelindiğinde, batıda bulunan ağacın kesileceğini gören Atatürk, yapının temelini biraz doğuya alarak binayı kaydırmış ve ağacın kesilmesini engellemiştir. Bu nedenle köşk, Yürüyen Köşk olarak anılmaktadır. Atatürk'ün, Kurtuluşa öncü ve Benim Kentim olarak bahsettiği Yalova, adeta yazlık başkent haline gelmiş ve yine Atatürk'ün isteği üzerine 1930 yılında İstanbul'un ilçeleri arasına katılmış.1995 yılında ise İstanbul ilinden ayrılarak il yapılmıştır. Bursanın Gemlik ilçesine bağlı Armutlu Beldesi ile Kocaelinin Karamürsel ilçesine bağlı Altınova Beldesi ilçe yapılmak suretiyle il sınırları içerisine alınmıştır.
Eklenmiş Resimler
Yalova-tarihijpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-08, 22:59   #2
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Thumbs up Cvp: Yalova

Teşvikiye beldesine yaklaşık 10 km. mesafede olup yolu tamamen asfalttır. Yalova Orman İşletme Müdürlüğü, Çınarcık Orman İşletme Şefliği sınırlarında yer alan Çınarcık İlçesi, Teşvikiye beldesi, Erikli yaylasında yer almaktadır. Yalova istikametinden gelecek kullanıcılar, Çınarcık, Teşvikiye güzergâhını takip ederek, Armutlu, Gemlik; Bursa istikametinden gelecek olan kullanıcılar yolu asfaltlanmış olan Hayriye, Selimiye köyleri ve Delmece yaylası istikametinden kent ormanına ulaşabilirler.

Kent ormanından 2,5 Km mesafede 530 metre rakımda bulunan büyük dipsiz göl çevrelerinde bulunan zengin orman florası ve yaban hayatı yönünden yedi göller bölgesindeki güzellikleri aratmayacak niteliktedir.
Eklenmiş Resimler
Yalova-dipsiz_gljpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-08, 23:01   #3
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Thumbs up Cvp: Yalova

Yalovanın en çok tanınan yaylaları, Kocadere ve Teşvikiye beldelerinin güneyinde yer alan Erikli ve Delmece yaylalarıdır. Delmece Yaylası Çınarcık İlçesine bağlı Teşvikiye Beldesinden çıkılan ve sahilden 17 km içeride, tamamı asfalt yol olan ve çok geniş düzlük bir alanı kaplayan, eşsiz doğal güzelliklere sahiptir.

Bu büyük alanda çam, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçlarından oluşan çeşitli ağaç türlerinin, yakın çevresinde şelalelerin ve dipsiz göl olarak bilinen derin bir krater gölünün bulunduğu doğa harikasının yanı sıra şifalı su diye bilinen birde içme su kaynağı vardır.


Ayrıca Teşvikiye beldesinde bulunan Delmece Yaylası doğal yürüyüş parkurları ile farklı doğal güzellikleri yaşayarak ulaşabileceğiniz seçenekler sunması bakımından çok ilgi çekicidir. Delmece Yaylası alanı 400 dönüm olup, üzerinde 60 hane ahşap ve 20 hane kargır bina bulunmaktadır. Yaylanın bulunduğu alanın tamamı 2/B orman arazisi kapsamındadır.


Bu doğal güzelliklerin tanıtımı amacıyla 2004 yılında TÜRSAB yönetim kurulu üyeleri ile ulusal ve yerel basın yayın kuruluşlarıyla tanıtım amaçlı İnfo gezisi düzenlenmiştir. Ayrıca ilki 2005 yılı temmuz ayında ikincisi ise 248211;25 Haziran 2006 tarihlerinde olmak üzere 2 gün süreli ve yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla 2.Delmece Yayla Şenlikleri düzenlenmiştir.

Bölgeye olan ilgi her geçen gün artmakta olup, özellikle doğaseverler ve büyük şehirlerin stres ve gürültüsünden kaçmak isteyenler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.
Eklenmiş Resimler
Yalova-delmecejpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-08, 23:03   #4
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Thumbs up Cvp: Yalova

Kent Ormanı içinden geçilerek ulaşılabilinen ERİKLİ ÇİFTE ŞELALELERİ ve çevresi , doğanın eşsiz güzelliklerini bünyesinde barındırmakta ve ziyaretçilere sunmaktadır. 2 km patika yürüyüş yolunu kullanılarak, asma köprü ve seyir teraslarından geçilerek ulaşılan şelaleler, kamp kurmak ve trakking yapmak için harika bir mekandır
Eklenmiş Resimler
Yalova-erikli_ifte_elalejpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-08, 23:05   #5
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Thumbs up Cvp: Yalova

Esenköy Beldesi, Çınarcık İlçesine bağlı batısında Armutlu ilçesi sınırında bulunan Çalıderesi, doğusunda Şenköy sınırında bulunan Engere mevkii, kuzeyinde Marmara Denizi ve güneyinde Samanlı Dağları ile çevrilidir. Çınarcık İlçesine uzaklığı 15 km olan Esenköy ün Yalova İline uzaklığı 32 kmdir. 10 kmlik bir sahil şeridine sahip olan Esenköy Marmaranın en güzel tatil Beldelerinden biridir.Eski adı "Katırlı" olan belde yüzyıl başında Yalova bölgesinin en kalabalık, en zengin Rum köylerinden biriydi. Çalışkan köylüler, deniz kıyısından başlayıp, yürüyerek 1,5 saatte ulaşılan sarp dağ tepelerine kadar her yeri zeytinlik yapmış, aralarını kestane, ceviz ve meyve ağaçlarıyla zenginleştirmişti. 1970lerin başında balık ihracatı ve pansiyon turizmiyle hareketlenen köy ekonomisi, 1980lerde tamamen turizme yöneldi. Bunun yanı sıra beldenin en önemli gelir kaynakları balıkçılık,dağcılık, pansiyonculuk ve zeytincilik olarak sayılabilir. Az miktarda da olsa hayvancılık ve sebze üretimi de vardır.Beldenin iklimi yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır. Belde genelde poyraz ve lodos rüzgarlarının etkisindedir.Bitki örtüsü, zeytin ağaçları ve yeşilin her rengini taşıyan gür ormanlıktır.Çalderesi, 920 metre yüksekliğindeki Taz Dağından doğar ve kısa bir süre sonra (7-8 km) denize dökülür. Bu yüzden Doğukaradeniz derelerine benzer şekilde yüksek debili ve bol şelaleli bir fiziksel yapıya sahiptir. Parkur hemen başlangıçta, adeta derenin karakteristik yapısını tarif eden bir şelale ile başlar. Ama bu ilk şelale ile başlayan ilk kaya tırmanışı, yürüyüşçülerin adrenalinini bir miktar arttırır. Dere içinde, ağaçların gölgelediği bu serin ve zevkli parkurun büyüsüne kapılıp, dikkatinizi bastığınız yerden de fazla ayırmayın. Mümkünse parkurun sonuna kadar yürüyün ve büyük şelaleye tırmanıp, havuzunda suya girmenin zevkini tadın. Yürüyüş bu şekliyle gidiş dönüş yaklaşık beş-altı saat sürer. Karlık parkuru tamamen ormanlarla kaplı olup bitiş noktasında kış aylarında masmavi bir göl yaz aylarında ise yemyeşil bir yayla olarak sizi karşılar
Eklenmiş Resimler
Yalova-esenky_elalesijpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-08, 23:06   #6
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Thumbs up Cvp: Yalova

Bilgiler: Çınarcık İlçesi, Esenköy Beldesinin merkezinden 8 km mesafede olup doğal yürüyüş parkurlarıyla ve motorlu araçlarla olmak üzere ulaşılabilir konumdadır. Denizden 700 mt yükseklikte olan yayla etrafında her türlü orman ağaçları, içme suları ve endemik bitkiler bulunmaktadır.

Kış aylarında sularla kaplı olmasından dolayı göl görünümünde olan yayla yazın gelmesiyle birlikte yemyeşil bitki örtüsüyle kaplanır.
Eklenmiş Resimler
Yalova-karlk_yaylasjpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-08, 23:19   #7
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Thumbs up Cvp: Yalova

Termal Kaplıcaları'nın TarihçesiYalova Termal Kaplıcaları, 4000 sene önce bir takım doğa olayları sonucu oluşmuştur. 2000 seneden beride insanların şifa aradıkları yer haline gelmiştir.Tarihte Pitiya olarak bilinen bölgede kurulu Yalova Termal Kaplıcaları, Yalova il merkezinden 12 km. uzaklıkta, Yalova Termal ilçesi içerisinde iki dağ arasında, bir arada ender görülen harika bir bitki örtüsü ile kaplı bir vadidir. 3600 dönüm orman arazisine sahiptir. Yalova Termal Kaplıcalarının ilk hamamları yaklaşık 1600 sene önce Bizans İmparatoru Constantinus (312-337) tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra çeşitli Bizans İmparatorları tarafından birçok tesis yaptırılmıştır. Osmanlı Yalovayı fethettiğinde, başkent Bursa olması ve orada da kaplıca olması nedeniyle Termale gereken önem verilmemiştir. Osmanlı zamanında ise Sultan Abdülmecid (1831-1861) tarafından imar edilmiştir. Sultan Abdülmecidin annesi Bezm-i Alem Valide Sultanın burada romatizmalarına şifa bulması buranın ünlenmesine sebep olmuştur. Bu yüzden Sultan Abdülmecid buraya yeni banyolar ve köşkler yaptırmıştır. Termalin şu anda kullanılan yollarını açmıştır. Daha sonrada Sultan II. Abdülhamid ( 1876 - 1908 ) zamanında yeniden ünlenmiştir. Suyun ilk tahlilleri yaptırılmıştır. Buraya yeni hamamlar, köşkler ve gazinolar yapılmış, tarihi eserler restore edilmiştir. Burası dünyanın en gözde sağlık ve eğlence merkezi haline gelmiştir. İşletilmesi için yabancı sermayedarlara verilerek işletilmiştir. Ancak önce Balkan Savaşı (1912-1913), I. Dünya Savaşı (1918-1922) ve Kurtuluş Savaşı (1919-1923) zamanlarında yabancı sermayedarlar ve ortaklar kaçmıştır. Kaderine terk edilen kaplıcalar unutulmuştur.Yalova Termal Kaplıcalarının kaderi, 19 Ağustos 1929 da ulu önder M. Kemal Atatürkün gelmesiyle değişmiştir. Termale hayran kalan Atatürk, buranın dünyaca ünlü bir sağlık merkezi ve su şehri olması için büyük çaba sarf etmiştir. Türkiyenin bir çok yerinden meşhur ustaları getirerek buranın yeniden imar ve ihyasını sağladı. Bugün Yalova Termal Kaplıcalarının dünyaca üne sahip olması Atatürkün sayesindedir. Yalova Termal Kaplıcaları, 1. dereceden doğal, arkeolojik ve tarihi sit alanıdır. İstanbula deniz yoluyla 1 saat, Bursa ve İzmite karayoluyla 1 saat uzaklıktadır. Yalova merkeze uzaklığı 12 km. dir. Yalova feribot iskelesinden devamlı minibüs ve belediye otobüs seferleri vardır.
Eklenmiş Resimler
Yalova-resim0146lxjpg  Yalova-yalova-termaljpg  Yalova-yalova_termaljpg  

Bu konu en son " 27-09-08 " tarihinde saat 23:27 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-08, 23:33   #8
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.000
3 hav 1 miyav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Thumbs up Cvp: Yalova

Atatürk'ün Yalova'ya ilk kez gelişinin 78. yılı anıldı

Yalova Belediyesi tarafından yürütülen Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi, Atatürk'ün Yalova'ya ilk kez gelişinin 78. yılında Yürüyen Köşk'te buluştu. Anma programına katılan Yalovalı gençler ve Gençlik Meclisi üyeleri, söyleşiye büyük ilgi gösterdi.
Anma programında, ilk kez 19 Ağustos 1929 yılında Yalova'ya gelen ve ülkemiz adına önemli kararları Yalova'da alan Mustafa Kemal'in kentimize katkıları genç nesille paylaşıldı. Program çerçevesinde, Can Dündar tarafından hazırlanan "Yürüyen Köşk" Belgeseli izlendi. Belgeselin ardından, Araştırmacı Yazar Nuri Taner ile Atatürk'ün Yalova'ya geliş amacı ve bir kenti nasıl var ettiği konuları üzerinde sohbet gerçekleştirildi.

Yalova'nın değerleri ve tarihi dokularının genç gruba aktarıldığı toplantıda Nuri Taner, Yalova'da eski dönemlerde bir sivrisinek yatağı olduğunu ve bu yüzden sıtma hastalığının çok yaygın olduğunu belirtti. Taner, Atatürk'ün yaptığı düzenlemelerle sıtma ile mücadelede Yalova'nın örnek uygulama olarak gösterildiğini ifade etti.
İlk kâğıt üretiminin Yalova'da yapıldığını anlatan ve Yalakabad ismi verilen kâğıdın özelliklerini belirten Taner, Yalova'da Yürüyen Köşk kadar bu kâğıdın da kimlik olduğunu ve öne çıkartılması gerektiğini vurguladı.

Atatürk ün Yalova'ya gelişinin 78. yılı nedeniyle böyle bir anma programı düzenlediklerini belirten Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu bu özel günü unutmadıklarını vurgulayarak şunları söyledi: "Ülkemiz adına önemli kararların büyük kısmını Yalova'da alan Atatürk'ün kentimize katkıları unutulamaz. Atatürk'ün Yalova'yı sahiplenme duygusuyla gelişimine yönelik aldığı kararların gençlerimizin tümü tarafından benimsenmesi amacındayız. Biz de Atatürk'ün kentimize kattığı her değerin kıymetini biliyor, yıllardır bakımsız durumda kalan bu değerleri revize ederek sahiplenmeye devam ediyoruz."
Eklenmiş Resimler
Yalova-2801jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

« - | Turkey/bodrum »
Konu AraçlarıSaat 21:06.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203