Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kuş Forumları > Kuş Türleri


Cevap Yaz
Eski 01-02-12, 13:39   #1
 
Üyelik Tarihi: Ara 2011
Yaş: 27
Mesajlar: 70
Kuscuusta Çevrimdışı
Varsayılan Zebra İspinozu Mutasyonları

ZEBRA İSPİNOZU MUTASYONLARI Zebra ispinozları yurtdışında mutasyon üretimi ve şovlara katılım amacıyla da barındırılan oldukça popüler kafes kuşlarıdır. Zebra ispinozunun en fazla bilinen ve doğada bulunan formu normal gri renkte kuşlardır.
Normal gri zebralarEn fazla rastlanan gri renkte kuşları açık kahveler,beyazlar ve alacalı kuşlar izler. Mutasyonları incelemeden önce birkaç bilgi edinmekte yarar var. Mutasyonlar kuşlardaki mevcut renklerin ki bunlar zebra ispinozunda beyaz,siyah,kahverengi ve turuncudur saklanıp baskılandırılmasıyla oluşur. Normal formdan farklı olarak kuşların göğüs barları,yanak yamaları,zebra deseni çizgileri,sırt ve karınları farklı renklerde oluşur. Mutasyonların genetik geçişi şu şekildedir.
Dominant: Dominant geni,kromozomların sadece birinde bulunsa bile kuş o görünümü kazanır. Hatta heterozigoz (split gen=gen biçimi birbirinden farklı olan) ve homozigoz (saf gen) kuşlarda bile görünüm kazanabilmektedir. Kuş özel biçimde dominant gen taşıyorsa,bu gen o rengi gösterecektir. Kuşun özel bir rengi yoksa,o kuş dominant gen taşımayacaktır.
Resesif (Çekinik): Bu görünümün oluşması için gen bütün kromozomlarda taşınmalıdır. Eğer sadece bir kromozomda taşınıyorsa,o mutasyon görünümü alınmaz. Resesif geni eşeysel olmayan kromozomda taşınır. Resesif gen görünümü taşıyan bir yavruda,ebeveynlerden ikisi de bu geni taşıyor demektir. Ayrıca iki ebeveyn de split (normal taşıyıcı olduğu halde görünüm almayan) olursa yavru yine o mutasyon rengini alır.
Eşey geçişli: Bu gen sadece eşey hücreleri aracılığıyla yavrulara geçer. Bu genin taşıyıcıları dişilerdir. Dişiler eğer ki eşey geçişli renk geni taşıyıcısı iseler,eşey geçişli kromozomun üzerinde bulunduğu sadece bir eşey genine sahipler ise bu görünümü alırlar. Fakat erkeklerde görünüm için,eşey geçişli gen bütün eşey kromozomlarında bulunmalıdır. Erkekler eşey geçişli genlerde split olabilirler fakat dişiler olamazlar. Kuşlarda eşey kromozomlarının durumu insanlarındakinin tam tersidir.
Mutasyonlar yurtdışında kısaltmalarla gösterilir. Bu kısaltmalar
G = Grey gri
F = Fawn kahverengi
BB = Black Breasted siyah göğüs
BC = Black Cheek siyah yanak
BF = Black Face siyah yüz
CFW = Chestnut Flanked White kahverengi yanlı beyaz
CFW-F = Chestnut Flanked White; Fawn Series
LB = Lightback açıksırt
DS = Dominant Silver baskın gümüş
DC = Dominant Cream baskın krem
FC or GC = Fawn Cheek or Gray Cheek kahve yada gri yanak
FF = Florida Fancy (adını floridalı yetiştiricisinden almış)
OB = Orange Breasted turuncu göğüs
PNG = Penguin penguen
P = Pied alacalı
RS = Recessive Silver çekinik gümüş
W = White beyaz
YB = Yellow Bill sarı gaga
CR = Crested tepeli
şeklindedir. Şimdi mutasyonları tanıyalım.
Açık kahverengi mutasyon (Fawn)Bu görünüme vahşi doğada rastlanabilir.Vücut açık kahverengi renk alıştır ve normal görünümdeki siyah çizgiler koyu kahve hal alır. Bu görünüm eşey geçişli genlerle yönetilir.

Kahverengi Böğürlü beyaz (Chestnut flanked white=CFW)Normal bir görünüme sahip olan bu kuşun tek farkı beyaz yada fildişi renklerde olmasıdır. Soldaki kuş normal cfw mutasyondur. Görüldüğü gibi diğer işaretler sulanmış (rengi solmuş ) biçimde belirir. Bu görünümü diğer adı işaretli beyazdır. Bu görünümde dişiler düz beyaz olup hafif gözyaşı izine ve kuyruk çizgilerine sahiptirler.
Eşey geçişli mutasyon

Açık renk sırtlı (lightback)
Bu mutasyona sahip bir kuşta sırt görünümü açık gri yada gümüş renk hal alır. Aynı şeklide yanak yamaları ve noktalı tüylerin rengi yine soluk renktedir. LB dişiler gümüş renklerde olurlar ve karınları beyazdır.
Eşey geçişli mutasyon.Normal gri ile eşleşmelerinde Erkek LB normal gri ile eşleşmesinde yavrular erkek olanlar normal gri dişi olanlar LB olarak doğucaklardır.Dişi LB erkek gri ile eşleşmesinde ise yavrular erkek LB dişi Normal olarak doğucaklardır.
Siyah yanaklı (black cheek)Siyah yanaklı zebrada kahverengi rengin yerini siyah renk almıştır,böylece yanak yamaları ve böğür tüyleri siyah görünüm almıştır. Dişilerde de yanak yaması vardır.
Oldukça popüler mutasyonlar arasındadır.
Çekinik gene sahip bir mutasyondur. Bazı kuşlar büyük ve lekeli gözyaşı izleriyle gen taşıyıcısı olabilirler
Genelde mutasyonlar arasında en çok tercih edilen mutasyondur.
.

Siyah göğüslü (black breasted)Siyah göğüslü mutasyonlarda bir çok değişiklik vardır. Göğüs barı simsiyah ve büyüktür,çizgili görünüm neredeyse kaybolmuştur. Yanak yamaları oldukça büyüktür ve başın arkasına kadar uzanabilir. Gözyaşı izi yoktur. Noktalı tüylerde ve kuyruk çizgilerinde bozulmalar ve karışıklıklar vardır. Bu mutasyon çekinik genlerle yönetilir
Florida fancy (Isabel) Bu mutasyonda kuşun bütün siyah renkli tüyleri gizlenmiştir. Görünümler tek veya çift faktörlü olabilir. Tek faktörde göğüs çizgileri hafifçe belirgindir. Kahverengi noktalı tüylerde değişiklik olmaz. Bu mutasyon siyah yanak mutasyonun tam tersidir ve çekinik karaktere sahiptir. 1970 lerin başında Floridalı bir yetiştirici tarafından keşfedilmiştir. Avustralyalı ve Avrupalılar isabel derler.Turuncu göğüslü (orange breasted) Bu mutasyonda siyah tüy renkleri turuncuya döner. Göğüs barı,kuyruk çizgileri ve gözyaşı izi turuncudur. Yavruların gözyaşı izleri turuncudur buradan OB oldukları anlaşılır. Çekinik mutasyondur.
Penguen (Penguin)Penguen mutasyon vücudun bir bölümündeki gri ve siyah tüylenmenin gizlendiği mutasyondur. Karın beyaz olduğu için penguene benzerlikten dolayı bu ad verilmiştir. Göğüs barları ve gözyaşı izi yoktur.Alacalı (pied)
Alacalı mutasyonda kuşun vücudunda yer yer beyazlıklar vardır. Bu beyazlıklar ona parçalı bir görünüm verir. Split kuşlar vücutlarında ki ufak beyaz bölümlerle ayırt edilir. Çekinik bir mutasyondur. Erkek ve dişi ayrımı göğüs çizgilerinden rahatlıkla anlaşılabilir.Düz gri ve Fawn kuşların CFW yani beyaz kuşlarla eş yapılmasındanda pied yavrular alınabilir.
Eumo Bütün zebraların içinde en fazla siyah rengi bulunduran mutasyondur. Mutasyondan dolayı kuşun kanat uçlarında düzensizlikler vardır. Ayrıca ipeksi bir görünüme sahiptir.Nadir bir mutasyon olan eumo çekinik yapıdadır.Türkiyede bulmak oldukça zordur.
AgateAgate mutasyon lightback mutasyona benzer ancak farkı yanda resmedilmiştir. Çekinik bir mutasyondur


Çekinik Gümüş (Recessive Silver )Çekinik gümüş mutasyon gir rengi gümüş olarak dışa vurur. Fakat yanak yamaları ve böğür tüyleri normal biçimde oluşmuştur.
Çekinik oluşur çekinik olduğundan dolayı Çekinik gümüş erkeği çekinik gümüş olmayan bir dişi ile eş yaptığınızda çekinik yavru alma şansınız azdır.

Siyah yüz (Black face)siyah yüzlü mutasyonda gözyaşı izinin gözle buluştuğu bölge ve göğüs barında karna uzana bölge komple siyahtır. Karın siyahlığı alanı değişebilir. Böğür tüylerinin bazen beyaz noktaları kaybolur. Dominant mutasyondur. Dişiler siyah gözyaşı bölgesinden ayırt edilebilir.
Black face zebralar ikiye ayrılır single factor ve double factordür.Single factorde göğüs çizgisi tam yarıda kesilir.Double factorde ise göğüs çizgisi karın altına kadar gelir.

Gri yanak (Gray cheek)
Bu mutasyon cfw ler ile karıştırabilir. Yanak yamaları grimsi kahve rengindedir. Dişilerde de yanaklar hafif şeklide belirgindir. Bazen yanak açık kahve rengi olabilir. Dominanttır.
Türkiyede bulmak oldukça zordur.


Baskın gümüş (Dominant silver)Baskın gümüşün bütün işaretleri çok fazla sulandırılmış haldedir. Kuşun karakteristik tüyleri uçuk renklerde seçilir,yanaklar ve böğür tamamen beyaz veya krem olabilir. Dominant mutasyondur.Göğüs çizgisi diğer dominant zebralara göre siliktir.

Tepeli (crested) Bu kuşlarda kanaryalarda görülen tepelikler vardır. Bazı tepelikler düzgün bazıları ise düzensiz oluşabilir. Dominant mutasyondur.
Tepelilerde kanaryalarda ve güvercinlerde olduğu gibi düzgün ve tepe ve düzensiz olan bozuk tepeler görülebilir.Tepeli kuşların normal kuşlarla eşleşmesinde %50 tepeli yavru alma şansınız bulunmaktadır.

Beyaz (white)Dişiler ve erkeler komple beyazdır,hiçbir işaret seçilmez. Erkelerin gagası kırmızıdır ve çekinik bir mutasyondur. Erkeklerde dişiye göre gaga rengi koyu kırmızıdır.Bu tür kuşlarda dişi ve erkeği en iyi yanlarında ki normal zebraların gaga renklerinden anlayabilirsiniz.Türkiyede dişi erkek ayrımı en zor yapılan mutasyondur genelde erkek kuşları göğüs çizgisi olmadığı için yeni başlayan hobicilere erkek diyerek satabilirler.
Sarı Gaga (yellow beak )
Gagalar ve bacaklar sarıdır. Dişiler ve erkekler arasında turuncu tonlarına kadar değişebilir. Çekinik bir mutasyondur.Sarı gagalı bir kuşu normal bir zebra ile eş yaptığınızda sarı gaga alma ihtimaliniz zayıftır.
Yavruların özellikle dişi yavruların gaga renkleri ilk sarıdan kırmızıya döndüğünden dolayı bazı yavru kuşlarla karıştırılabilirler.
DİĞER NADİR BULUNAN MUTASYONLAR
Kırçıllı (grizzle) Vücudun çeşitli yerlerinde noktacıklar bulunur.
George


Sadece Avustralya***da bulunur.
Sulanmış Mavi

Sadece Avustralya***da
Sırtında eyer alacalı
.
Kıvırcık (frizzle)
Bu mutasyon tüy sorunlarına neden olmaktadır ve gaga uzaması görülebilir.
PhaeoYukarıda saydığımız mutasyonlar sınıflandırılmış olanlardır. Ancak mutasyonların kendi aralarında da kombinasyonları vardır.CFW siyah yanak gibi. Aşağıda;

Üreticiler mutasyonları resimleyerek kendi aralarında hangi kombinasyon olduklarını saptamaya çalışırlar. Bunların yanında bazen çok nadir kombinasyonlar veya seneler içinde yapılan planlı eşleşmelerle oldukça ilginç görünümler ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde pek değer verilmeyen kolay kuş olarak görülen zebra ispinozları yurt dışında profesyonel hobiciler tarafından oldukça rağbet görmektedir.
Bazı mutasyonlar aile içi kontrollü eşleşmelerle ve senelerin sonucunda oluşur ki bu kolay değildir ve profesyonellerin işisdir.

Yanda görülen kuş isabel turuncu göğüs siyah göğüs siyah yüz açık kahve olarak adlandırılmıştır. Bu tür mutasyonlar pahalı fiyatlardan satılmaktadırlar. Aynı tür phaeo olarakta adlandırılır.Türkiyede bulunması oldukça güçtür.

Zebra ispinozu bakımı mutasyon üretimi ile oldukça zevkli ve her yeni doğan yavru ile heyecan verici olan bir hobidir
Alıntı: http://www.
Zebra İspinozu Mutasyonları - Sultan Papağanları - Sultan Papağanı Forum
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sultan papağanı Mutasyonları Kuscuusta Kuş Türleri 0 20-12-11 17:31Saat 04:01.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203