Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kuş Forumları > Kuş Sağlığı & Eğitimi

Cevap Yaz
Eski 21-10-11, 01:27   #16

bihter furby üyesinin avatarı

Balıkesir
bihter furby Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Muhabbet Kuşunu konuşturmak için neler yapılmalıdır?

konuşturucu yemler var ama o yeterli değil tabiki hergün ilgilenmen lazım sohbet etmen lazım onunla.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-12, 20:26   #17

cevap veren Çevrimdışı

ben çapkın arkadaşımızın sorusunu cevap verebilirim;
arada sırada onunla konuş ama illaki konuşması lazım değil.
bazen hani çubuklara tutunuyorlar ya o çubuklardan onu al bi tanesini,sonra o raya çıkar sen kafesinden çıka ani bir haraket yapmadan ona yaklaş mesela omuzuma çıkıyo benim
o çubuğa konduktan sonra ayağına parmağını koy ve kaldırmaya çalış.öyle yapa yapa sana güve ni artar bende öyle yapıyorum )))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-12, 20:27   #18

cevap veren Çevrimdışı

:ben çapkın arkadaşımızın sorusunu cevap verebilirim;
bazen hani çubuklara tutunuyorlar ya o çubuklardan onu al bi tanesini,sonra o raya çıkar sen kafesinden çıka ani bir haraket yapmadan ona yaklaş mesela omuzuma çıkıyo benim
o çubuğa konduktan sonra ayağına parmağını koy ve kaldırmaya çalış.öyle yapa yapa sana güve ni artar bende öyle yapıyorum )))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-12, 20:31   #19

cevap veren Çevrimdışı

ben çapkın arkadaşımızın sorusunu cevap verebilirim;
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-12, 20:31   #20

cevap veren Çevrimdışı

:ben çapkın arkadaşımızın sorusunu cevap verebilirim;
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-12, 04:43   #21

Kuscuusta Çevrimdışı

Konuşturucu Yem Kesinlikle Önermem,Gereksiz para tuzagı şeyler, İçinde yakıcı yemler oldugu için Muhabbet Kuşları o acı ile daha cok öter..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-12, 09:06   #22
fzk

fzk Çevrimdışı

bnmde muhabbet kusumun adı pasa 15 günlükken aldık yem yemeyi elimizde öğrendi ufak bi kaza gecirdi ve ayagı sakatlandı suan iyi durumda ancak o sakatlıktan sonra elimizden yem yemege alıstı suyu insanlar gibi cesmeden içiyor kafesinde durmak istemiyor aynalı salıncagı farketmediği zamanlar haricinde ... kus bize cok alıstı hiç bi şekilde korkmuyor kacmıyor yeri sevmiyoı yere koydugumuz zaman hemen elimiz gözetliyor yükseklerde olmak istiyor ucamıyor henüz ama aynada kendisi ile oynuyor elimizi aldıgımızda kendini kasıttırmayı cok seviyor tuylerinin cıkmasından kaynakladıgını düşünüyoruz bu davranısın... ilgilenmediğimiz gün yok neredeyse sabah aksam bizimle onun kafesi bizim evimiz oldu... onu genelde sabah vakitlerinde günes dogmaya yakın konusuyoruz
... konusmasınıda sabırsızlıkla bekliyoruz ... bu bıcırın konusması ıcın baska ne yapabiliriz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-12, 09:09   #23
fzk

fzk Çevrimdışı

Kuscuusta tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Konuşturucu Yem Kesinlikle Önermem,Gereksiz para tuzagı şeyler, İçinde yakıcı yemler oldugu için Muhabbet Kuşları o acı ile daha cok öter..
kuscuusta
kesimlikle size katılıyorum baska bir arkada denedi bi işe yaramadı ınanmayın ....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-09-12, 17:20   #24

27fenerli Çevrimdışı

yumak tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
erkekse daha kolay olur.onunla sık sık konuş.onunla konuşamadığın zaman televizyonlu bir odaya koy.televizyon sesini duyar.benim tavsiyem bu.ve bir sorum var.niye konuştumaya çalışıon kuşu.bırak konuşmasın.ötsün.benimkiler sabah 5'de kalkıp ötmeye başlıyor
iki dil ögrenmesi kötümü bu zamanda
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-09-12, 17:22   #25

27fenerli Çevrimdışı

bende yeni bir çift aldım baya bi çaba gösteriyoruz inşallah karşılıgını alırız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-13, 13:22   #26

predetorix Çevrimdışı

Öncelikle tüm muhabbet kuşu severler saygı ve selamlarımı sunuyorum.. muhabbet kuşu sevgisi sıradan bir sevgiden öte bir tutkudur aşktır alışkanlıktır tüyüne kakasına ortalığı dağıtıp sağı solu kemirmesine sevgiyle Şefkatle ve sabırla katlanmaktır...muhabbet kuşu almadan dikkat etmeniz gereken kurallar ve aldıktan sonra uymanız gereken kurallar olmak üzere ikiye ayrılır...herşeyden önce ailenizin bu konudaki tutumunu göz önünde bulundurmanız gerekir onlarda da en az sizde olduğu kadar hayvan sevgisinin ama özellikle muhabet kuşu sevgisinin olması bu kuşu besleme konusunda size rahatlık sağlayacaktır.Annenizin babanızın veya kardeşlerinizin eşinizin kuşun yaramazlıkları ve kakası yüzünden sizi sürekli azarlaması ikaz etmesi kuşunuzu kötülemesi sizin de kuşa karşı takındığınız tavrı değişikliğe uğratacaktır...gözünüzde kararmasına varacak derecede psikolojik baskıların bazen hasıl olması kaçınılmazdır bunu unutmayın..gerçi ben azar işittikçe daha çok bağlanıyor kuşumu daha çok seviyordum..aile bireylerinden biri bak burayı da pisletmiş piş şey dedikçe kuşumun boynunu büküp gözlerime gözlerini dikip senden başka kimsem yok kimse beni sevmiyor dediği duyar gibi oluyor ona daha çok sarılıp öpüyordum kuşun kakasıymış ne var yani kuşun kakasında kokmuyor bile sizin o bebek bezine rağmen kokan çocuklarınızın kakasından kötü mü :=) ???? neyse gel gelelim kuş alma muhabbetine eğitmek amacıyla alacaksanız kuşun küçük olmasına dikkat ediniz en az 45 günlük en fazla 2 aylık aksi takdirde alıştırmak zahmetli bir iş olacak arkadaş ortamına iyice alışan kuşu insan sürüsüne katıp insanlara alıştırmak hiç de kolay olmasa gerek...kuşunuzu aldınız kafesine koydunuz sesiz bir kenara koyup bir iki gün boyunca elleşmeyin yanına yaklaşıp onunla iletişime geçin ama kafesini açıp onu odaya sakın salmayın yabancısı olduğu mekanı tam olarak koordine edemez sağa sola çarpa çarpa yere düşer bir yerini incitir daha başlamadan biter muhabbet kuşunuzla olan ilk mehabetiniz...tabi benim kadar sabırsızsanız ilk gün alır okşar seversiniz yapcak bişey yok...ama dikkatli olun bir iki kaçışında onu alıp yavaşça kafesine yerleştirin ilk eğitim odaya deil kafese adaptasyonunu sağlamaktır.bu eğitimin ilk aşamasıdır daha sonra kafesine parmağınızı sokarak yavaşça göğüs kafesine doğru tutun ve kuşun parmağınıza gelmesini sağlamaya çalışın ...bunu zamanla başaracaksınız bundan eminim bunu bir kaç gün tekrar ederseniz kuş bu hareketi onu kafesten çıkarmak ve daha özgür kılmak için yaptığınızı anlayacak her kafese elinizi soktuğunuzda dışarı çıkacağını bilecek ve ona göre şartlanacaktır ..hatta sizi gördüğünüzde kafesinde çırpınıp duracak kafesin kapısını açmanızı ve onu dışarı çıkarmanızı sizden isteyecektir...muhabet kuşu ismi iki kelimeden oluştuğunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın ...muhabbet ve kuş bu şu demektir bu hayvan hernekadar insanlara kolay adepte olsa konuşmayı oynamayı öğrense bile o bir kuştur ve dışardaki o muhteşşem görüntüyü cıvıltıyı fırsat buldu mu size ve o küçücük kafese tercih edecektir bu bir altın kuraldır ve bunu aklınızdan asala çıkarmayınız yok beni kuşum bana çok alıştı beni çok seviyor benle oynuyor bana bayılıyor bıraksam bile kaçmaz laflarına sakın kanmayın ben bu yüzden çok kuş kaçırdım...muhabbet kuşu için evin içi ve dışı diye bir kavram yoktur onun için her taraf evin içidir sizin anladığınız dilde kaçma eylemi kuş için geçerli değildir ... kuş dışarının dışarı olduğunu ve aslında onun için yaşamaya pek de musait olmayan bir ortam olduğunu bile bile hiç kaçar mı ?? doğanın o parıltılı görüntüsü sizin ona verdiklerinizi tabiki vermeyecektir tabiki o asla bunun farkında değildir...o size ne kadar bağlı olsa bile annesine olan bağlılığından öteye gidemez ama annesinden de zamanı gelince ayrılır uçar gider kendi başının çaresine bakar çünkü bu doğasında var olan bir iç güdü mekanizmasının bir gereğidir...hele iyice alıştığnız bir kuş ise kaçması sizi o kadar etkileyecek ki daha sonra aldığınız kuşlara olan saygınlığınızı da zedeleyecek sizde nankörlük hissi uyandıracaktır bunca sevgiye ve ilgiye rağmen onun kaçışına birtürlü anlam veremeyecek için için kahr olacaksınız sevgilisi tarafından terk edilmiş gibi ben nerde hata yaptım diye içiniz içinizi yiyecek ...bir kuşun kaçması her zaman sizin hatalı olduğunuz anlamına gelmez bunu kabullenin artık o fırsatını bulunca kaçar daha doğrusu dışarı taşar daha fazla geniş bir mekanda uçmak ister diğer kuşlarla yakınlık kurmak ister özellikle yanlız ise dışardaki kuşların sesleri onu hep dışarı çağıracaktır...ama siz ona o fırsatı vermeyin o kuşların cıvıltısını sevgi dolu sözcükleriniz ve ilginizle kapatmaya çalışın...ona hergün aynı kelimeyi tekrar edip durun kelimeyi değiştirmeyin ve aynı tonla tekrar edip durun o kelimeyi iki üç ay içinde ezberleyip tekrar edecektir onu tekrar etmeye başladıktan sonra daha uzun bir kelime daha sonra cümle ve zamanla şarkıları da öğretirsiniz ..verdiğinizi zahmetin karşılığını aldıkça sevinecek daha çok şey öğretmek isteyeceksiniz...erkek veya dişi her kuşun kendine has karekteri var bazı kuşlar oynamaya eğlenmeye öğrenmeye ve alışmaya pek meyilli değildir tabi bunu ilk gün anlayamazsınız kuşu aldıktan ancak bir iki hafta sonra bunu anlayabilirsiniz yeni alınan bir kuşun ilk iki üç gün yem yememesi sakin durması veya çıkmak için çırpınıp durması eski alışkanlıklarına olan özleminden kaynaklanmaktadır bu kuşun karekterini ele vermez ama üç hafta kadar süre zarfı geçmesine rağmen kuşta ilgiye karşı bir tepki yoksa kuş problemli olabilir hasta olabilir sıkıntılı olabilir onu değiştirmekte veya tedavi etmekte fayda vardır ....kuşların değişik değişik hastalıkları vardır göz nezlesi grip mantar ishal falan filan bu liste uzar gider..erkek kuşlar kelime öğrenmeye daha çok yatkındır tercih olarak erkek yavru tercih edin ..aslında anlatacak çok şey var ama şimdilik bu kadarı aklıma geliyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-13, 01:47   #27

aylabilse Çevrimdışı

merhaba arkadaşlar kuşumun adı yoldaş sürekli elimin üstüne çıkıyor , elimde yem yiyor,omzuma çıkarken de hep öpüyor ama bir türlü konuşturamadım bazen tuhaf sesler çıkarıyor özellikle de ben bir kelimeyi üst üste tekrarlayınca.konuşması için ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-14, 23:28   #28

kaynaklar Çevrimdışı

benim 2 adet eş muhabbet kuşlarım var ve bana bunlar eş oldukları için konuşmaz dediler bu doğrumu lutfen cevaplayın kuşlar eş olunca konuşmuyolarmı ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-14, 13:07   #29

pamuk155 Çevrimdışı

benim de bir kuşum var 4 aylık babacık demeyi öğretiyorum dediğim zaman ağzını oynatıyor herzaman ne zaman konuşur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-15, 15:27   #30

pamuklimon Çevrimdışı

Benim 2 adetmuhabbet um var ama birini sonradan aldik isimleri pamuk limon limonu sonradabn aldik hala bana alisamadiben hala alistiramadim yaa lutfenn acil yardim
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları