Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kuş Forumları > Kuş Sağlığı & Eğitimi


Cevap Yaz
Eski 09-10-12, 11:48   #1
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 29
Mesajlar: 11
marsık Çevrimdışı
Varsayılan 1.5 aylık muhabbet kuşum konuşmuyor

Merhaba arkadaşlar,
1 erkek 1 dişi yavru aldım 1 ay önce. dişi 1 ay 15 gün erkekte 2 aylık fala şu anda. yanıma bile yaklaşmıyorlar. Elimi havaya kaldırdığımda odayı toplarken bile çırpınıyorlar. Minik olan arada bi ötüyor bağırıyor ama diğerinde aldığım günden beri en ufak bir ses yok. Uzaktan da izledim acaba ben olduğum için mi konuşmuyor dedim ama yine ötmedi. NEden acaba? KEndime nasıl alıştırabilirim 2 kuşu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-12, 12:11   #2
 
ilayda35 üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Mesajlar: 1.230
ilayda35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 1.5 aylık muhabbet kuşum konuşmuyor

2 kuşun birlikte konuşması çok zor..birbirlerinin seslerini duymamaları lazımdı..yani önce birini alıp konuşturmayı başardıktan sonra eş alsaydınız daha iyi olurdu..birde dişiler daha zor konuşur çok uğraşmanız ve vakit ayırmanız gerekir..ayrıca kafes dışında ne kadar vakit geçirirlerse o kadar çabuk olur size alışmaları...elinizden sabah saatlerinde yem yedirin..asla avucunuza almayın..çok korkar ve sizden ürkerler..kuş konuşturmak için sabırlı olmalı ve aynı kelimeleri çok sık tekrar etmeniz gerekir..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-12, 13:47   #3
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 29
Mesajlar: 11
marsık Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 1.5 aylık muhabbet kuşum konuşmuyor

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
2 kuşun birlikte konuşması çok zor..birbirlerinin seslerini duymamaları lazımdı..yani önce birini alıp konuşturmayı başardıktan sonra eş alsaydınız daha iyi olurdu..birde dişiler daha zor konuşur çok uğraşmanız ve vakit ayırmanız gerekir..ayrıca kafes dışında ne kadar vakit geçirirlerse o kadar çabuk olur size alışmaları...elinizden sabah saatlerinde yem yedirin..asla avucunuza almayın..çok korkar ve sizden ürkerler..kuş konuşturmak için sabırlı olmalı ve aynı kelimeleri çok sık tekrar etmeniz gerekir..
ilayda çok teşekkür ederim bilgilerin için. Bir şey daha öğrenmek istiyorum sizden ?
KAfeslerinden ayırsam şimdi ayrı odalara koysam yadırgar mı? Kötü mü olur?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-12, 14:07   #4
 
ilayda35 üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Mesajlar: 1.230
ilayda35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 1.5 aylık muhabbet kuşum konuşmuyor

Konuşma Eğitimi Seansları1. Muhabbet kuşunuzu aldığınızda 2-3 gün süre ile ortama alışması için izin verin. Bir kez alıştığında, konuşma eğitimine başlayabilirsiniz. En iyi zamanlar, sabah kahvaltı öncesi ve akşamüstleri, akşam yemeği sıralarıdır.2. Kafese yaklaşarak başlayın ve yakınında olmanızdan korkup heyecanlanmayacağı kadar bir süre yanında durun.


3. Bu aşama tamamladığında, söylemesini istediğiniz kelimeyi öğrenmesi için tekrarlamaya başlayın. En iyisi; asla bezginlik, kızgınlık ifadeleri taşımayan aynı alçak ve tatlı bir tonda (bağırmadan) tekrarlamaktır. Kısa bir sözcük grubu seçin ve birçok kez tekrarlayın. Bu süreci belli bir düzenle, kendi başına söylemeye başlayıncaya kadar, birkaç gün tekrarlayın. Bir veya iki sözcükle başlayıp onun öğrenebileceği daha uzun cümlelere geçin.


4. Bunu günde 15-20 dakika tekrarlayın ve önceden bilmelisiniz ki öğrendikten sonra "sus" deseniz de susmayacaktır. Sizin bu kadar sık tekrarlamadığınız kelimeleri de dağarcığına ekleyecektir. Çünkü artık onun için sesle iletişim kurmak "konuşmak"tır.


Muhabbet kuşları çocuk şarkılarını ve şarkı söyleyen insanları severler. Herhangi bir kaynaktan .mp3 formatında uygun müzikler edinebilir ve ona dinletebilirsiniz. Ancak, aynı sözcükleri kaydederek tekrar tekrar dinletme şeklindeki eğitim uygun değildir. Muhabbet kuşları kolayca sıkılabilir ve tekrarlayan sesler strese neden olabilir, bu nedenle çok dikkatli olunmalıdır. Muhabbet kuşlarının, onları eğiten insana yakın olmaya ihtiyaç duydukları ve çoğunlukla ses titreşimi, dudak ve dil hareketlerinden konuşma öğrendikleri deneyimlerle belirlenmiştir. Kullandığınız kelimeleri bazen uzatarak söylediğiniz takdirde her iki şekli ile de (canım, canııııııııım gibi) tekrarlayabilir, bu konuda da dikkatli olunmalıdır.
Muhabbet kuşu, genelde üç aylık oluncaya kadar konuşmaya çalışmayacaktır, dinleyecektir. Tabii bu ilginizin, birlikteliğiniz, alışkanlığının, tek olmasının, dışarıda özgürce dolaştığı sürenin uzunluğuna bağlı olarak da değişecektir. Örneğin benim kuşlarımın net kelimelerle konuşmaya başlamaları 2.5 ay civarında olmaktadır. İki veya üç ay esnasında kısa cümleler, mesela Aşkım, Cici kuş, Benim tatlı kuşum" gibi aşamalı olarak uzatılan kelimelerle başlanmalıdır. Birçok mükemmel konuşan kuş bile, öğretilenlerin hızı, şekli ve yoğunluğuna bağlı olarak konuşurken saçmalayabilir, şaşırabilir ve biz bu kelime ve cümleleri "Cicikuş benim tatlı aşkım kuşum tatlı cicikuş" şeklindeki kulağa hoş gelmeyen, dağınık kelimeler olarak duyarız. Uygun şekilde konuşma eğitimi verilen kuşlar ise öğrendikleri kelimelerin yerlerini uygun bir şekilde değiştirerek cümleler oluşturabilirler. Mesela benim Yumoşum çok güzel ve Kıymetli tatlı bir kuşum şeklinde cümleler öğrenen kuşum şimdi Benim Yumoşum çok kıymetli çok tatlı bir kuş da demektedir.


Eğitime devam etmeden önce önemli bir konu daha var. Evinizde başka muhabbet kuşlarınız varsa, eğitmeye çalıştığınız kuşun kafesinin (dışarıda dolaşıyorsa erişim alanının), diğer kuşların görüş ve ses açısından kesinlikle uzağında bulunduğundan emin olmalısınız. Bu, insan lisanını konuşmayı öğrenmeye çalışan ve aynı anda birbirlerini duyabilen kuşlar için çok önemlidir. İçgüdüleri nedeniyle uzaklaşma ve odaklanamama sorunu yaşanacaktır.


Site forumumuzda Mubiş eğitiminde bayan faktörü başlıklı mesajımda da belirttiğim gibi eğiticinin bayan olması daha kısa sürede, daha içtenlikle ve daha fazla kelime ve cümle öğrenmesini sağlayacaktır. Aynı ortamdaki erkek eğitmenlere nazaran bayanların öğretmeye çalıştıklarına daha yatkındırlar. Yumoş, şu anda pek çok kelime ve cümle kurmakta ve insanannesi ile gerçekten de karşılıklı uzun uzun sohbet etmektedir.


Evet ! Kuşunuzu dinleyin ve onu mutlaka onaylayın:


Kuşunuz konuştuğunda dinleyin ve ona güzel şeyler söyleyerek cesaretlendirin. Bir muhabbet kuşunun, çoğunlukla, çok hafif, alçak bir sesi vardır ama konuştuğu zaman değer biçilemez. Konuştuğunda çok dikkatli dinleyin, kendisini anladığınızı bilmesine izin verin. Onu anlamasanız bile, güzel konuştuğunu söyleyin ona ve ailenizin diğer üyeleriyle ne demeye çalıştığını tartışın. Onlar, haklarında konuşulmasını ve ilgi odağı olmayı severler, hele söylediklerinin sizlerce anlaşıldığını bilmesi onlar için büyük mutluluktur. Başka bir eğitim tekniği, iki insanın kafese yakın bir konumda birbirleriyle kesin ve net kelimeleri vurgulayıp konuşmalarıdır. Muhabbet kuşunuzun, neleri kaptığını söylenenleri anlamak için ne kadar kararlı ve meraklı olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. Söylediklerini anlamadığınızda doğru şekilde karşılık vermeniz için o da tekrarlayabilir, sizin söylediklerinizi değiştirerek gerçekten anladığınız ve dinlediğiniz konusunda sizi tartacaktır. Tabii bazen söylediklerini anlayamamak da olası bir durum. Sevdiği oyuncaklarla kuşunuzla birlikte oynayın, bu, dostluğunuzu daha da pekiştirecektir.


Konuşma konusunda istekli olduklarının belirtilerinden bazıları şunlardır:


* Konuşmaya başladığınızda size yaklaşarak hareket etmeden dinlerler, (beden dilinden korku ve tedirginlik nedeniyle olmadığını belirleyecek kadar tanımalısınız) dikkat kesilirler, ilgilerini başka nesnelere odaklamazlar.

* Elinize alışkın iseler parmağınızda hareketsiz durarak gözlerini ağzınıza dikerler, dudak ve dil hareketlerinizi takip ederler.

* Bazen gözlerini kapatarak da konuşmanızı dinleyebilirler.

* Henüz söylemeye başlamamış olsa da bildiği bir kelimeyi veya cümleyi tekrarlıyorsanız ya da susmuş iseniz dudağınıza hafif gaga veya ayak dokunuşu ile konuşmanızı veya başka kelimeye geçmenizi isteyebilirler.


İpuçları:
* Erkek muhabbet kuşları, dişilerden daha konuşkandır, bundan dolayı, bir erkek kuşa konuşmayı öğretme yönünden daha çok şansa sahip olacaksınız.

* Çok zaman ve aşırı sabır ister. Kimi zaman başaramayacağını düşünülebilirsiniz ama eğitimi sürdürün, sonunda konuşabilir.

* Büyük bir yüzde ile tekrarladıkları kelimelerdeki ses tonları , öğrendikleri kişinin ya da kaynağın ses tonuna yakın hatta aynı olacaktır. Bu nedenle ilk günlerde ne söylediğini anlayabilmenin bir diğer yolu da öğrenme kaynaklarını da dikkate almaktır. Kapı zili, çan sesi, kedi veya başka hayvan sesleri hatta elektrikli süpürge vb. seslerini de taklit edebilirler.

* Muhabbet kuşları, D, T ve B gibi sert sesleri taklit etmekte daha başarılıdır. C, Ç,Ş de yatkın oldukları harflerdendir.

* Öncelikle tek kelimeyi öğretmeye çalışın, sonra cümlelere geçebilirsiniz.

* Her canlının farklı özelliklere ve yetenekler sahip olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Bir kuş için 2-3 kelime söylemek onun için çok büyük bir başarı sayılabilir, zorlamayın veya aşırı beklenti içine girmeyin.

* Çok küçükken konuşturulma eğitimine alınan kuşlar; yukarıda açıklamaya çalıştığım nedenlerden ötürü doğal ötme seslerini çok nadiren çıkaracaklar, iletişimi insan sesleri ile konuşma olarak kabulleneceklerinden çoğu zamanlarını konuşarak geçireceklerdir.

* Konuşma çabalarını, yalnızca sakin zamanlarında ya da siz onunla konuşurken değil, kestirdiklerinde hatta başlarını kanatlarının arasına sokarak derin uykularında bıcırdamalarından, garip gelebilecek seslerden de anlayabilirsiniz.

* Gaga hareketleri ile konuşmalarını beklemeyin, seslerini alt gagaları altında yer alan yarıktan çıkarırlar, karından konuştukları izlenimi edinilir.


Uyarı: Asla herhangi bir neden için muhabbet kuşunuzu avuçlamayın. Sizden nefret edecektir.
Ve ihtiyacınız olanlar:


* Çok zaman ve sabır

* Beden dilini anlama

* Tabii ki doğru yerden alınmış doğru bir mubiş

Muhabbet kuşları, çok sayıda sözcük ve sözcük grupları öğrenebilir. Erkek ve dişi muhabbet kuşlarının ses tonları arasında fark olduğunu da bilmeliyiz. Erkekler çok farklı sesler çıkarabilmektedir, dişiler ise yüksek tonda cıvıltı şeklinde sese sahiptirler. Bu nedenle erkek muhabbet kuşları çok iyi konuşabilmektedirler. Bazı papağan türlerinin dişileri konuşmazlar ama çoğu türlerde, erkekler ve dişiler eşit olarak güzel konuşabilmektedirler. Bir kuş konuşmayı öğrenmeye başladığında çoğunlukla, mırıldanarak dilin tonlamalarını taklit eder. Kuşunuzun konuşmaya çalıştığını düşünüyorsanız bu girişimlerini övmelisiniz. Erkek muhabbet kuşu, çok sayıda yüksek ve/veya daha alçak sesler çıkardığında konuşmayı deniyor olabilir ve bu şekilde konuşmayı öğrenecektir. İlk başlarda neler olduğunu anlamak zordur, muhabbet kuşları çoğunlukla sakin oldukları ve dinlendikleri sürelerde lisan öğrenmektedirler.


Muhabbet kuşları, garip sesler çıkararak bıcırdadıklarında, kendi kendine söyleniyor hissi verdiklerinde öğrendikleri sesler ve sözcüklerle çalışma yaptıkları anlamı taşır.


Çoğunlukla üzerinde fikir birliğine varılan konu; konuşma isteklerinin, bizim, onlara öğretmeye çalıştığımız sözcükleri tekrarlamak değil, bizim ne dediğimizi anlama çalışmaları ve karşı tepki göstermeleri olduğudur.


Onun şu anda konuşuyor olması da mümkündür ama siz anlayamıyor olabilirsiniz. Birçok muhabbet kuşunun, insan kulakları için algılaması zor olan çok tiz ve hızlı bir sesi vardır. Yakından dikkatlice dinleyin (veya dinlemesi için tanıdığınız bir çocuktan yardım isteyin). Muhabbet kuşları sosyal kuşlardır ve papağanların, insan konuşmasını taklit etme isteklerinin nedeni, doğal ortamlarında diğer sürü üyelerinden grup dilini öğrenmelerindendir. Evlerimizde yaşayan bir papağan türü için ise sürünün anlamı, insanlar ve diğer evcil hayvanlardır yani bizlerin ve/veya diğer evcillerin çıkardığı sesler onlar için öğrenmek zorunda oldukları dil niteliği taşımaktadır. Yuvadan yeni yeme düşmüş, yem kırmayı öğrenmiş yavruların daha kolay öğrenmelerinin nedeni de artık ortamlarını paylaşan ve konuşanların yalnızca insanlar olmasındandır. Çok küçük olmaları ve başka kuş seslerini duymuyor olmaları , bizleri sürü üyesi olarak görmelerini sağlar. Artık bunu bildiğimize göre de şu sorunun da yanıtını öğrenmiş oluyoruz Kuşum hiç ötmüyor, sesi çıkmadan oturuyor Neden ötsün ki? Kiminle iletişim kuracak?. Ay olarak daha büyük kuşlar, önceden bulundukları ortamlarda başka kuşlardan doğal sesleri ve dolayısıyla iletişimi öğrendiklerinden, konuşma olarak nitelendirdiğimiz iletişim biçimine uyum sağlamaları uzun zaman almakta hatta çok daha büyük kuşlarda imkansız hale gelmektedir. Aynı uyum zorlukları, çok uzun süre yalnızca insanlarla yaşayan kuşların başka kuşlarla karşılaşmalarında, eşleştirilme girişimlerinde de ortaya çıkmaktadır.


Sonuç olarak; çok küçükken diğer kuşlardan ayrılarak eğitilmeye başlanan kuşlar, pek çok şeyi bizden öğrenirler ve bunlardan biri de konuşmadır.


Konuşturma Teknikleri


Kuşunuza konuşmayı öğretmenin en etkili yolu tabii ki onunla konuşmaktır. Onunla, sözcükleri yeni öğrenmeye başlayan bir çocukmuş gibi sabırla ancak bıktırmadan konuşun. Belirli olgu, davranış ve nesneleri adlandırın. Sürekli olarak; yanına geldiğinizde "Merhaba" , uzaklaşırken "Hoşça kal", yem/yeşillik/meyve vb. uzattığınızda "Teşekkür ederim" şeklinde. Evdeki diğer insanların ve herhangi bir diğer evcil hayvanın isimlerini de kullanabilirsiniz.


Ayrıca kuşunuzun davranışları ile söylemeye çalıştıklarına da karşılık vermelisiniz. Muhabbet kuşunuz, kafesten çıkmak istediğinde, acıkmışsa bu davranışı hakkında da konuşabilirsiniz. Örneğin dışarı çıkmak istediğinde gel , çıkar beni gibi kelimeleri tekrarlayabilirsiniz. Davranışlarını anladığınızı belli etmelisiniz. Gerçekten de henüz konuşmayan veya konuşmayacak olan bir kuş da bu sözlerinizle ne yapmak istediğinizi anlayacak ve ona göre tepki gösterecektir. Tabii ki kuşunuzun tepkilerini ve beden dilini çok iyi anlamanız şarttır. Konuşmayı öğretmek için davranışlarını gözlemlemek ilişkinizin gelişmesinde yapılması gereken ilk davranıştır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-12, 14:09   #5
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 29
Mesajlar: 11
marsık Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 1.5 aylık muhabbet kuşum konuşmuyor

sağolun İlayda
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-12, 14:10   #6
 
ilayda35 üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Mesajlar: 1.230
ilayda35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 1.5 aylık muhabbet kuşum konuşmuyor

umarım alıntıladığım bilgiler işinize yarar..kısa bir zaman olduysa ayırabilirsiniz ama uzun zamandır birliktelerse yadırgayabilirler..marul,ekmek içi,bisküvi kemirmeyi çok severler..maydonoz vermeyin boğazlarına takılıyor kaybedersiniz..kafeslerinde mutlaka gaga taşı olsun..yumurta sarısını yemliklerine ekleyebilirsiniz..kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-12, 14:18   #7
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 29
Mesajlar: 11
marsık Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 1.5 aylık muhabbet kuşum konuşmuyor

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
umarım alıntıladığım bilgiler işinize yarar..kısa bir zaman olduysa ayırabilirsiniz ama uzun zamandır birliktelerse yadırgayabilirler..marul,ekmek içi,bisküvi kemirmeyi çok severler..maydonoz vermeyin boğazlarına takılıyor kaybedersiniz..kafeslerinde mutlaka gaga taşı olsun..yumurta sarısını yemliklerine ekleyebilirsiniz..kolay gelsin
Alalı 1 ay oldu henüz. KEndilerinide 1 aylıktan hesaplarsak 2 aydır birlikteler sanırım
Ayıracağım başka çarem kalmadı Sizi haberdar ederim gelişmelerden. Tekrar teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-12, 22:48   #8
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 29
Mesajlar: 11
marsık Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 1.5 aylık muhabbet kuşum konuşmuyor

kuşları ayırdım biri annemde annemin diğer 2 kuşuyla diğeri bende bakalım ne olacak
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Muhabbet kuşlarının bakımı için 10 ipucu ASRIN Kuş Türleri 4 28-10-14 02:53
Muhabbet Kuşu Bakımı >Ferik ve Bulut< Kuş Türleri 13 20-08-14 20:51
Muhabbet Kuşu yaşı nasıl ögrenilir. Kuscuusta Kuşlar Genel 2 09-11-13 22:48
muhabbet kuşları hakkında en ince detaylar melna Kuş Bakımı 0 31-08-12 15:00
Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgiler yumak Kuş Sağlığı & Eğitimi 0 04-02-11 15:59Saat 16:08.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203