Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kuş Forumları > Kuş Bakımı

Cevap Yaz
Eski 07-03-09, 17:59   #1

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Wink Cennet Papağanı hakkında herşey

Erkek - Dişi Farkı
Erkek ve dişi farkı Abyssinian Lovebird dışında görünüşte ayırt edilemeyecek gibidir. Cinsiyetin kesin olarak belirlenmesi DNA testiyle belli olmaktadır. Ancak dişilerin kuyrukları yelpaze gibi açık şekilde, erkeklerinki ise daha düzgün ve uca doğru sivrilir şekildedir. Ayrıca dişi kuşlar tünekte veya ağaç dalında tünemiş durumdayken ayaklarını erkek cennet papağanından daha ayrık tutar.

Bakım
Oldukça meraklı, sosyal ve gürültücü, uçucu kuşlardır. Günün her saatinde seslerini duymak mümkündür ancak özellikle sabah saatlerinde bu sesler daha da fazladır.

Çok aktif papağanlardır, her daim hareketlidirler. Kafeslerinden çıkarıldıklarında dikkatle takip edilmeleri gerekir çünkü kemirmeyi ve çiğnemeyi severler. Mobilyaları, duvarları, elektrik kablolarını kemirebilirler. Dikkatli olmak gerekir.

Zaman zaman agresif tavırlar sergileyebilirler. Bunun nedeninin çok küçük papağan türleri olmalarına rağmen doğal yaşam alanlarında diğer kuşlarla ve daha büyük papağan cinsleriyle yaptıkları yer veya yiyecek kavgalarını evde de size karşı sürdürüyor olabileceğini savunan bir tez öne sürülmüştür. Bu yiyecek ve yer kavgalarını kazanan tarafın da çoğu zaman cennet papağanları olduğu bilgisini ek olarak vermek isteriz.

Uçucu bir tür oldukları için kafes boyutları kanatlarını açtıkları zaman rahatça hareket edebileceği büyüklükte ve içinde küçük uçuşlar yapmasına olanak verecek derinlikte, köşeli formlarda olmalıdır. Günlük olarak mutlaka birkaç saat kafes dışında olması ve uçarak kanat egzersizleri yapması gerekir. Kanat ayarı bu tür için gerekli değildir, uçamamak cennet papağanının depresyona girmesine sebebiyet verecektir. Cennet papağanınıza kanat ayarı yaptırmayınız. Tüneklerinin ağaç dallarından (Narenciye ağaçları, Dişbudak Ağacı, Manolya, Karaağaç, Okaliptüs, Avustralya Çamı, Dut ağacı) ve farklı kalınlıklarda olması gaga ve tırnaklarını törpüleyip sabit uzunlukta kalması için faydalıdır. (Gagaları oldukça güçlüdür ve tırmanma, yer değiştirme, tohumları kırma gibi hayati işlemlerde gagayı kullandığı için gaga bakımını yapabilmesi hayati önemdedir.)

Doğalarında oldukça geniş gruplar halinde yaşadıkları için genellikle eş olarak beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Cennetler çift olduklarında onları evcilleştirmek çok zor birşeydir, çünkü çiftler kendi aralarında anlaşarak hareket ettikleri için size ne kadar ilgilenirseniz ilginin alışmaları çok güçtür, çünkü eş olmuşlardır ve onlar için amaç bir şeyler öğrenmek değil çiftleşmek ve üremektir. Tek olarak alınacaksa mutlaka yakından ilgi ve sevgi gösterilmelidir.

Evcilleştirilmeleri oldukça güçtür, güvenleri zor kazanılır. Ancak tek başına beslenecekse sabır ilk şarttır. Ayrıca erişkin bir cennetin evcilleştirilmesi neredeyse imkansızdır denilebilir. Evcilleştirmek için 50-70 günlük yavrular idealdir. Bunun için iki erişkin cenneti çiftleştirip alınan yavruların evcilleştirilmesi en akla yatkın yoldur. Bir cennetin güvenini kazanana kadar onun izin verdiği bir uzaklıkta kalarak onunla konuşmalı, sevdiği bir yiyeceği (mesela yeşilbiber) ikram etmeli, sıkılmasını önlemek adına ses çıkaran ve renkli oyuncaklarla ilgisini çekmeyi denemelisiniz.

Konuşma özellikleri yok denecek kadar azdır. Konuşsa bile birkaç kelimeden fazla bir şey beklememek gerekir.

Ayrıca diğer tüm türlerde olduğu gibi her gün suyunu, yemlerini ve gerekirse kafesin altını değiştirmek, haftada bir tünekleri, yemlikleri, kafesindeki aksesuar ve oyuncakları ılık sabunlu suyla yıkamak sağlıklı bir cennet papağanı için gereklidir.

Cennet papağanları banyo yapmaktan çok hoşlanırlar. Kafeslerinde özellikle yaz aylarında sürekli bir banyoluk bulunması yararlı olacaktır. Eğer cennet papağanınızı siz su püskürterek yıkayacaksanız dikkat edilmesi gereken nokta burnunun ve kulaklarının ıslanmasını ve kuşun ıslakken uyumasını önlemektir.

Beslenme
Doğalarında aynı muhabbet kuşları gibi, çiçek ve bitki tohumları, ayçiceği tohumu (bildiğimiz tuzsuz çekirdek) yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ile beslenmektedirler. Hazır yem olarak muhabbet kuşu için hazırlanmış paket yemler cennet papağanınız için de uygundur ama sadece hazır yem beslenme için yeterli değildir. Her gün mutlaka taze meyve ve sebze verilerek vitamini bu şekilde almaları sağlanmalıdır. Meyvelerin tümü kabul edilir olmakla birlikte, yüksek su içerikleri nedeniyle isale sebebiyet vermemek için küçük miktarlarda sunulmalıdırlar.

Ayrıca meyve çekirdekleri toksik etki yapacağı için mutlaka ayıklanmalıdır. Günlük olarak verilebilecek karışım nijer, akdarı, keten tohumu, yulaf, mevsimine göre elma, muz, portakal, kayısı, şeftali, üzüm şeklinde olabilir. Sebzelerden yeşil ve kırmızı biber, brokoli, karahindiba, bezelye, kereviz, mısır, taze fasulye verilebilir. Erişkin bir cennet papağanına ek olarak fındık, fıstık (kabuksuz olarak), ceviz, pişmiş tavuk, yağsız ve tuzsuz peynir, yağsız yoğurt, pişmiş yumurta, pirinç, düşük şekerli düşük sodyumlu tahıl gevrekleri ve bunun gibi besinler verilebilir. Daha önce muhabbet kuşu konusunda değindiğimiz gibi toksik etkisi ile ölüme sebebiyet verebilen avokado, çikolata, elma çekirdeği asla verilmemelidir. Yağ ve tuz oranı yüksek besinlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Ek olarak kafeslerinde mineral takviyesi sağlayıcı gaga taşı (mürekkep balığı kemiği) bulundurmak gereklidir.

Çiftleşme ve Üreme
Evde üretim için oldukça uygun papağanlardır.

Yavru almak istenildiğinde unutulmaması gereken en önemli husus aynı türleri birbiriyle çiftleştirmektir. Farklı türlerde cennet papağanlarının çiftleşmesinden %90 oranında ya sonuç alınamamakta, ya doğar doğmaz ölen yavrular elde edilmekte ya da sakat yavrular alınmaktadır. Bu hususa özellikle dikkat edilmesi gereklidir.

Erişkin cennet papağanları üreme dönemlerinde her zamankinden daha gürültücü ve sinirli olabilirler. Agresif tavırlar sergileyebilirler.

Üreme dönemlerinde aynı kafes içinde tek çift kuş olması daha uygundur. Yuvalık için uygun boyutlar 20x20x20 cm şeklindedir. Yuvayı cennetler kendileri hazırlayacaktır, siz talaş, kum, gazete kâğıdı vs. gibi maddelerle yuva hazırlamaya kalkışmayınız. Yuvayı hazırlayabilmeleri için kafeste boyasız kâğıt parçaları, kâğıt havlu, dallar, yuva ipi, saman, kuru ot ve banyoluk bulunmalıdır. (Banyoluk cennetlerin kâğıt parçalarını ıslatabilmesi için gereklidir. Ayrıca bu dönemde cennetlerin daha çok banyo yapmaya ihtiyaçları vardır). Çiftleşmeye hazır olan çift 4-5 gün içerisinde yuvalarını bu malzemeleri kullanarak hazırlar. Kafes dışında bulunmaya alışık kuşlar olsalar bile bu dönemde kafesin dışına çıkarılmamaları ve kafesin bulundukları odanın en sakin yerine taşınması cennetlerin rahat etmesi açısından uygun olacaktır.

Çiftleşme olduktan sonra dişi cennet 10 gün içinde hepsi birer gün arayla olmak üzere 4-8 yumurta yapar. Kuluçka 22 ila 30 gün kadar sürer. 5-6 günlük yumurta alınıp ışığa tutulduğunda döllenip döllenmediği anlaşılacak durumdadır (kuluçka süresince yumurtalara dokunmak çok doğru değildir ancak döllenip döllenmediğinden şüphe duyuluyors,a bir kaşık yardımıyla yumurta alınıp, kısa süre içinde incelenip tekrar yerine bırakılırsa bir sorun yaşama olasılığı en aza indirilmiş olur). Kuluçka döneminden sonra yavrular yumurta sırasına göre birer gün arayla çıkmaya başlarlar.

Tüysüz olarak yumurtadan çıkan yavrular, anne ve babasının ağızlarında onlar için hazırladığı sindirilmiş yiyeceklerle beslenirler. Bu nedenle kuluçka döneminde ve anne ile baba yavruları beslerken yumurta maması verilmesi faydalı olacaktır. Bu dönemde kafeste yukarıda değinilen taze meyve ve sebzeler günlük yemleri ile birlikte hazır bulundurulmalıdır. Yavrular doğduktan yaklaşık 1,5 ay sonrasına kadar yuvalıkta kalacaklardır. Bu süre içinde yuvalığı temizleme ihtiyacı duyulacaktır. Bunu yaparken yavrulara kesinlikle elle temas edilmemeli, bir kaşık yardımıyla yuvadan çıkarılmalı ve temizlik mümkün olduğunca çabuk halledilip tekrar yerlerine konulmalıdır. Yavruların ellenmemesinin nedeni ebeveynlerin bundan hoşlanmaması ve ellenmiş bir yavruyu yuvadan atabilme olasılıklarının olmasıdır.

Yavrular yuvadan 38-45 gün sonra çıkmaya başlarlar. Yuvadan çıktıklarında tamamen anne babadan bağımsız değildirler. Tamamen bağımsız hareket edebilmeye yuvalıktan çıktıktan yaklaşık 2 hafta sonra başlarlar.

Yavruların beslenmesinde ek olarak meyveli ve sebzeli konserve bebek mamalarını da kullanabilirsiniz. En azından bir yaşına gelene kadar çekirdek verilmemesi uygun olacaktır (çekirdek yavrularda çok daha hassas olan kursağı delerek ölümlere neden olabilir).

Bir cennet papağanının yavru olduğu tüylerinin matlığından ve gagasının siyahlığından anlaşılabilir (yavru cennet papağanlarının gagası erişkinlerininkinin renginde değil, koyu kahve-siyah arasıdır ve büyüdükçe renk açılır). Yavru cennetler çok çabuk büyür kilo alırlar ve de çok kısa bir sürede yetişkin boyutlarına ulaşırlar. Burada dikkat edilecek husus göğüs kısmının düzgün ve şeklini tam olarak tamamlamış olmasıdır. Omurga kemiği, göğsün merkezinde bulunmalı ama bir çıkıntı veya sertlik oluşturmamalıdır, ayak parmakları belirgin, şekilli ve kuvvetli, nefes alışı yavaş ve düzgün olmalıdır. Aksi bir durum kuşun sağlıksız veya hasta olduğunun göstergesidir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-09-09, 02:39   #2

mahoni-55 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Cennet Papağanı hakkında herşey

benim bir cift cennet papagani var disi iki tane yumurtladi ama ikiside fos cikti bidaha da yumurtlamadi neyapmami onerirsiniz tesekkurler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-10, 22:31   #3

chaud Çevrimdışı

Benim cennet papağanım da 2 tane yumurtladı. Yalnız eşi yok. Erkek olarak muhabbet kuşu var. Yeni bir cins mi yaratıyorum boş boş mu doğuruyor bilmiyorum )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-05-10, 12:57   #4

İstanbul (Avrupa Yakası)
Tuncay Altan Çevrimdışı

Merhaba chaud . Benim sorunumda tam tersi ,bir erkek cennet papağanım var(şeker) çok iyi anlaşıyouz.
Onu çok seviyorum ancak benden uzaklaşır korkusuyla bir eş almıyorum.
İkimizede hayırlı çözümler.selamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-11, 16:30   #5

deniz2810 Çevrimdışı

Çift cennet papağanım var 2 aya yakın bir süredir benleler lütfen yardımcı olun bana bi türlü alıştıramadım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-11, 16:25   #6

grkem Çevrimdışı

benim dişi cennet papağınım 12-13 yaşında ve başının üstüde beyaz tüy gibi hafif ele batan şeyler çıkıyor nedendir acaba yaşlı olduğundanmıdır acaba yardım edersiniz sevinirim....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-05-11, 01:48   #7
epo

İzmir
epo Çevrimdışı
Smile Cvp: Cennet Papağanı hakkında herşey

Merhaba; benim iki cennetim var. Kuş bakımından iyi anlayan Bir kişiden öğrenmiştim,cennetlerin yumurtlamasını sağlamak için bir tarif vermişti.bir yumurtayı tam haşlayıp,sarısını soğumaya bırakın,soğuyunca ufalayın,içine irmik serpin. yumurtanın ıslaklığı kayboluncaya kadar irmik ilave edin. bu mamayı yemine ilave edebileceğiniz gibi tek olarak da verebilirsiniz,haftada 1 veya 2 defa.ben uyguladım ve şu an 4 günlük bir yavrumuz var. biraz yemek tarifi gibi oldu ama işe yarıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-11, 11:36   #8

ekkeklik Çevrimdışı

merhaba ben iki ay oldu alalı ama hala bize alışamadı bizden kaçıyor ama yalnız kalınca çok neşeli ne yapalam birde ben bunu tek aldım cinsini bilmiyorum gerçi adınını cafer koydum ama
cinsini nasıl anlarım eş almak istiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 23:33   #9
epo

İzmir
epo Çevrimdışı
Smile Cvp: Cennet Papağanı hakkında herşey

merhaba ekkeklik;
cennet papağanlarının cinsiyetini saptamak bir hayli zor oluyor. ama ben cennetlerimin erkek dişiliklerini ayakta duruşlarından anladım, erkek olanı tünekte dururken ayaklarını daha birleşik tutuyor. dişi olanı ise tünekte ayaklarını daha ayrık tutuyor ve gövdesi sanki tüneğe deyecek kadar yakın duruyor. umarım işinize yarar. Ayrıca cennetinizi henüz iki ay önce edinmişsiniz ( hayırlı olsun) sahiplerine alışmaları zaman alıyor, ürkekler çünkü. benimkiler nerdeyse 7-8 ay sonra ürkekliklerini üzerlerinden attılar. nacizane tavsiyem cinsiyetinden emin olduktan sonra aynı renkte bir tane daha edinin, lovebird grubu bir kuşa eş yakışıyor bir de bebişleri olunca daha bir mutlu oluyor insan.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-11, 23:01   #11

behlülsu üyesinin avatarı

Eskişehir
behlülsu Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

şu hayvanlara ölüp bitiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-11, 03:10   #12

chaud Çevrimdışı

Arkadaşlar 19 Mart 2010 da bir heyecanla,bir mutlulukla cennet papağanımın yumurtladığını yazmışım. O günkü heyecanım , beklentilerim ile şu anki ben ben değilim . Papağan papağan değil , Emily Rose sanki. 100 ün üzerinde yumurtladı, fakat bekleyemedi kırdı , yedi , parçaladı ... Kafesini ellemek imkansız , çığlıklar atıp fena ısırıyor. Hatta bir gün mubişim Carlos'un (kendisi aynı zamanda sevgilisi olur) ayağını ısırdı ve o şekilde sürükledi!! Bardağın içinde banyo yapıyor, onda da heryeri mahvediyor , ıslatıyor kafası kadar bok bırakıyor. Ha hanfendi asla kendi kafesine boklamaz. Yazın İzmir'e gitti 3 aylığına , nasıl kafamı dinlemiştim ama bu sefer de Atakent Sitesi vatandaşlarını mahvetti.

Siz siz olun renklerine , şebelek bakışına , boyutuna aldanıp cennet papağanı almayın. Çünkü cennet papağanı şeytanın ta kendisi...

Not : Bu yazdıklarımın 1 kelimesinde bile abartı bulunmamaktadır !

Bu konu en son " 01-11-11 " tarihinde saat 03:13 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-11, 03:17   #13

chaud Çevrimdışı

Size hatta ne kadar nefret dolu olduğunu anlatmayayım resimleri anlatsın :

bu ikinci resimde hergün yumurtladığından çok hastalanmıştı. Buna rağmen çöpşiş i bize kılıç gibi sallamaktan geri kalmadı

Bu konu en son " 01-11-11 " tarihinde saat 03:19 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-11-11, 16:04   #14

mervejungmin Çevrimdışı

cennet papağanların ortalama ömürleri kaç yıl
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-11-11, 22:39   #15

behlülsu üyesinin avatarı

Eskişehir
behlülsu Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

aldım ama öldü maalesef.yenisini alacağım.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.mihav.com/forum/kus-bakimi/cennet-papagani-hakkinda-hersey-12985/
Gönderen For Type Tarih
cennet papagan - Google'da Ara This thread Refback 08-11-10 19:10
Cennet Papağanı This thread Refback 31-08-10 17:00
sultan papağanı bakımı - Google'da Ara This thread Refback 14-08-10 16:09
cennet papağanı - Google'da Ara This thread Refback 10-08-10 22:16
Cennet Papağanı This thread Refback 31-03-10 19:35