Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler


Cevap Yaz
Eski 27-03-14, 18:28   #1
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mar 2014
Mesajlar: 225
kontaleyna Çevrimdışı
Exclamation tüy tarama teknikleri ve doğru taraklar

Köpeklerde tüy bakımı, havalı tüylere sahip olmanın yolları

Köpeğimizin tüylerinin her zaman mükemmel gözükmesini isteriz. Ayrıcı güzel tüylere sahip olması sadece onun bakımlı bir köpek olduğunu göstermez, bu onun çok sağlıklı bir köpek olduğununda ipucudur.

Köpeklerinizin tüylerinin ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız. Onu doğru fırça ya da tarakla taramalı ve doğru gıdalarla beslemelisiniz. İsterseniz köpeğinize bir tarak almadan önce aşağıdaki yazımıza bir göz atın.Doğru Fırça Seçimi:

Köpeğinizin tüy bakımı için kullanacağınız aletler çok önemlidir. Eğer onun tüyüne uygun bir seçim yapmışsanız, onun tüy bakımı için daha az zaman


harcayarak daha parlak ve güzel tüylere sahip olmasını sağlarsınız. İlk önce köpeğinizin tüy bakımı için doğru fırça, tarak ve diğer tüy bakım malzemelerinin ne olduğunu bilmeniz gerekir.Ne sıklıkta köpeğinizi taramalısınız.

Köpeğinizi her gün tarayarak başlamak idealdir. Ne sıklıkta köpeğinizi fırçalayacağınız köpeğinizin tüylerinin uzunluğuna bağlıdır. Günde bir kez tüylerini tarayabilirsiniz. Ama bir çok kısa tüylü köpeklerin hafta da bir kez taranması yeterlidir. Eğer köpeğiniz kalın deriye sahip ise onu haftada iki ya da üç kez fırçalayın. Köpeğinizin tüylerinin daha çok döküldüğü ilkbahar ve sonbaharda tarama sıklığını artırabilirsiniz. Uzun tüylü köpekler ise, günlük olarak taranmasına dikkat etmelisiniz. Tüylerinin uzun olması keçe ve düğümlere neden olur bu sebeple diğer köpeklere oranla daha çok taranmaya ihtiyaç duyar. Eğer köpeğinizi günlük rutin olarak tararsanız, köpeğinizin tüylerinin temiz, sağlıklı ve parlak olmasını sağlarsınız ve onun güvenini kazanırsınız.Kısa tüylü- hassas ciltler için:

Yumuşak fırça seçmelisiniz. Sert bir fırça kullanmanız onun hassas cildine zarar verebilir ve cilt problemlerini şiddetlendirir. Özellikle hassas ciltli köpekleriniz için, kaliteli bir fırça seçmeniz de fayda vardır. Çünkü; az tüylü köpeklerde, fırça darbeleri cildine daha çok ve daha sert bir şekilde temas eder, kalitesiz bir fırça da onun cildini tahriş etmesi muhtemeldir. Ayrıca hassas cilde sahip köpeklerinizi tüy tarama işlemini kısa bir süre içerisinde ve yumuşak bir şekilde tamamlayın. Çok uzun süreli taramak onu sıkabileceği gibi, yanlış taramalar ve uzun süreli tarama onun canını yakabilir. Dolayısıyla köpeğiniz taranmak istemez. Bir çok köpek tarandıkları için mutlu olup, rahatlarken siz köpeğiniz için bu işi can sıkıcı bir durum haline getirmeyin.Köpeğiniz için kullanacağınız fırçalar

Kaygan Fırça

Bu tarz fırçalar ince kıllıdır ve fırçası düzdür. Bacakları çok rahat sağa ve sol tarafa doğru yatabilir, tararken 45 derece açı verebilirsiniz. Bu fırçalardan her ebat da ve kalınlıkta bulabilirsiniz.

Bu fırçalardan her ebat da ve kalınlıkta bulabilirsiniz.

Uzun tüylü köpekler; için özellikle bu fırçalar kullanılır. Dökülmüş tüyleri toplamanızı sağlar. Ayrıca kıvırcık saçlı köpekleriniz için de ideal bir fırçadır.

Kalın derili köpekler; için eğer bu fırçadan kullanacaksanız, kalın kıllı olanlar idealdir.

İğneli Fırça

Bu fırçalar genellikle oval ve metal kıllı olur. Sapı ve gövdesi esnek plastiktir.

Uzun Tüylü, Kıvırcık ya da Dalgalı Tüylere Sahip Köpekler; kesinlikle ilk tercihiniz bu fırça olmalıdır. Bu fırça karmakarışık olmuş tüyleri açmak için mükemmeldir. Bu fırçalarda köpeğinizin tüy uzunluğuna göre kısa, orta ve uzun olmak üzere 3 tanedir. Fırçanızın kıllarının parladığından ve paslı olmadığından emin olun. Metal olması nedeniyle ve eğer kaliteli bir fırça seçmezseniz çabuk paslanır. Bu da köpeğinizin derisini tahrişe neden olur.

Banyo Tarağı

Kısa tüylü & Uzun tüylü & Kıvırcık ya da Düz tüylü Köpekler; işte bu fırça her türlü tüy yapısına sahip köpekler için idealdir. Islak ve nemli tüylerin taranması için tasarlanmıştır. Banyo sırasında kullanmak için mükemmel bir seçimdir. Suya karşı dayanıklıdır ve mıknatıs gibi tüyleri çeker ve temizlemesi oldukça kolaydır.

Kıllı Fırça

Kısa tüylü Köpekler: İşte bu fırça sizin için dizay edilmiştir. Hergün kullanabilirsiniz. Ayrıca bu fırça toz ve pisliklerinde tüylerinin üzerinden alınmasını sağlar.

Uzun tüylü Köpekler; Sizinde ilk tarama işleminizden sonra, tüylerinizin parlaması ve son bir cila olarak bu tarağı kullanmalısınız.

Telli ve Kıllı Kombinasyonlu Fırça

Bu fırçalar her iki tarzı bir arada sunmasıyla tercih edilebilir. Özellikle farklı tüy yapısına sahip bir den çok köpek sahibiyseniz, ikisi bir arada bu fırçalar sizin için daha ekonomik olacaktır.

Bu fırçanın bir tarafı telli diğer tarafı ise kıllıdır. Kıllı kısmı kısa tüylü köpeğiniz için kullanırken diğer telli tarafını uzun tüylü köpeğiniz için kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu fırçanın sadece uzun tüylü köpeği olanlar tarafından tercih edilmektedir. Çünkü önce telli tarafıyla tüylerinin karmaşıklıktan kurtardıktan sonra kıllı tarafıyla tüylerinin parlamasını sağlar.

Kirpi Fırça

Uzun ve orta tüylü köpekler; bu fırça özellikle sizler içindir. Tüyleriniz arasındaki kopmuş ve cansız olanların çıkarılmasına yardımcı olur. Tüyleri kıvırcık ya da dalgalı olan köpeklerinde tüylerinin günlük taranmasında rahatlıkla kullanılabilir.

Tek Parmak Eldivenli Plastik Fırça

Kısa Tüylü Köpekler; Tüyleri kısa olduğu için fırça darbelerinden derisi daha çok etkilenir. Bu fırça ile köpeğinizin sırtına dairesel hareketlerle masaj yaparsınız. Ayrıca köpeğinizin tüyleri arasındaki dökülmüş ve cansız olanları rahatça toplayabilirsiniz. Islak ya da nemli tüylerin taranmasına kullanılmaktadır. Banyo zamanında bu eldiveni şampuanı köpürtmek ve köpeğinizi durulamak için de kullanabilirsiniz.Köpeğinizin Tüy Bakımı İçin Taraklar

Standart Metal Tarak

Bu tarağın bir tarafındaki dişler geniş boşluklu, diğer tarafı ise sık dişlidir. Küçük bölgelerde kullanışlıdır. Köpeğinizin tüylerinin çıkış yönüne doğru taramalısınız. Özellikle köpeğinizin tüyleri uzunsa önce geniş boşluklu kısmıyla başlamalısınız. Sonra aynı bölgeyi sık dişli tarafıyla tekrar tarayın. Bu tarak köpeğinizin tüyleri arasından sanki sıcak bir bıçağın üzerinden tereyağının kayması gibi kayar.

Keçelenen Tüyler İçin Tarak

Keçelenmiş tüylerin kolayca açılmasını ve keçenin tüylerin arasından kolayca çıkarılmasını sağlar. Keçe taraklarının dişleri oldukça keskindir ve keçelerin çıkarılması için özel tasarlanmıştır. Gerektiği zamanda bu tarağı kullanmalısınız. Çünkü dişleri çok keskindir ve sürekli olarak bu tarağı kullanmanız köpeğinizin cildini yaralar. Ayrıca bu tarağı kullanırken köpeğinizin tüylerinin dibinden tutun böylece tarağın dişlerinin köpeğinizin cildine temas etmesini ve acıtmasını engellemiş olursunuz. Rutin olarak bu tarağı kullanacaksanız değiştirilebilir bıçaklı olanı almanızı tavsiye ederiz. Böylece dişleri her köreldiğinde yeni bir tarak almak yerine, tarağını ağzını değiştirebilirsiniz.

Astarlı Tarak

Kalın derilere sahip köpekleriniz için bu tarağı tavsiye ederiz. Standart bir tarağa göre bu tarak cansız tüylerin daha çabuk ve kolayca çıkarılmasını sağlar. Keçe ve düğümlerin çözülmesinde, tüylerinin kolayca açılmasında kullanılır.

Dökülen Tüyleri Toplama Bıçağı

Tıpkı fırçalar gibi, yumuşak ve efektif olarak kopmuş, cansız tüylerin toplanmasını sağlar.

Hem kısa tüylü köpekler için hem de uzun tüylü köpekler için işe yarar.

Bu tarağın özelliği; köpeklerin tüylerinin çok döküldüğü zamanlarda etkili olmasıdır. Tüylerinin dökülme dönemi fazla olduğu zamanlarda kullanabilirsiniz.

Pire Tarağı

İnce aralıklarla dizayn edilmiş taraklardır. Bu özellikleriyle pire ve yumurtalarının köpeğinizin tüylerinden ve derisinden çıkarılmasını sağlar.

Pire tarağıyla köpeğinizin tüylerini tarayacağınız zaman yanınızda sabunlu su olan kâseyi yanınızda bulundurun. Her bir tarak darbesinden sonra tarağınızı kâsenin içinde çalkalayın böylece tarakla topladığınız pireleri suda temizlemiş ve tekrar tarayarak pirelerin toplanmasını sağlarsınız.(ALINTIDIR)

Bu konu en son " 28-03-14 " tarihinde saat 16:41 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-14, 18:46   #2
 
çakıl38 üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 902
çakıl38 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tüy tarama teknikleri ve doğru taraklar

güzel bir paylaşım ama alıntı yaptıysanız belirtin lütfen
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-14, 18:59   #3
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mar 2014
Mesajlar: 225
kontaleyna Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tüy tarama teknikleri ve doğru taraklar

teşekkürler daha 2 gün oldu belirtmem gerektiğini bilmiyordum bundan sonra belirtirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-14, 19:38   #4
 
çakıl38 üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 902
çakıl38 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tüy tarama teknikleri ve doğru taraklar

kontaleyna tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
teşekkürler daha 2 gün oldu belirtmem gerektiğini bilmiyordum bundan sonra belirtirim
düzenle seçeneğinden düzenleyebilirsiniz. aramıza hoşgeldiniz bu arada
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-14, 16:40   #5
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mar 2014
Mesajlar: 225
kontaleyna Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tüy tarama teknikleri ve doğru taraklar

hoşbulduk
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-14, 18:59   #6
 
Balıkesir
Üyelik Tarihi: Nis 2014
Mesajlar: 3
EcePapyon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tüy tarama teknikleri ve doğru taraklar

Merhabalar efendim bende yeniyim bu arada sitemiz çoooookkkk güzel
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-14, 20:18   #7
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mar 2014
Mesajlar: 225
kontaleyna Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tüy tarama teknikleri ve doğru taraklar

merhaba evet yaa siteye bayıldım
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Köpek Eğitimi Hakkında Bilgiler kopeksever.5 Köpekler 13 05-02-16 14:30
Kedilerin Sahiplenilmesi ve Kısırlaştırılması Doğru Mu? awel Kedi Makaleleri 23 02-05-14 20:27
Köpek Eğitimi Üzerine Doğru Bilinen Yanlışlar >Ferik ve Bulut< Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 3 09-09-12 14:15
İnsanlar da harflere benzer... alerjik_nane Paylaşım - Sohbet 14 10-02-09 00:42
Doğru insan olarak doğru insanı bulmak! 3 hav 1 miyav Güncel 3 23-11-08 03:30Saat 08:26.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203