Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler


Cevap Yaz
Eski 07-10-08, 17:45   #1
 
Beaut_35 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 17
Beaut_35 Çevrimdışı
Unhappy Onu Benden Almak Istiyorlar

Merhaba arkadaşlar.sinirlerim çok bozuk.sizinle bu olayı paylaşmak istedim çünkü beni anlayabilicek kişilerin sizler olduğunu düşünüyorum. Rottumu Ronnie mi benden almak istiyorlar.1 aydır war bu konu.Yönetici kısım hawlamadığı halde çok hawladığını rahatsız ettiğini iddia edior.Ama benim kısım rahatsız etmior.sadece ya cıktığında gerçekten 1 kere hawlıyor birde tuwaletini yaptığında onu haber wermek için 1 kere hawlıyor.zaten ewin içinde bizimle.hemen yanına gidiyoruz.gerçekten öyle uzun uzun weya sürekli durdukyere olan hawlaması hiç yok. we çewre apartmanlardada birçok köpek besleyen insanlar war.ewet o köpekler sürekli hawlıyor.hatta bitanesini meraketmeiştim açmı bırakıyorlar acaba die.başka köpeklerin seslerini bizimkinin üstüne yıkmaları nekadar doğru ? Asansöre yazı asmış yönetici,köpeğin sesini sen duymuyorsun,bir an önce icabına bak, die.aynı ewin içinde yaşadığım köpeğin sesini ben nasıl duymam.onun werdiği hiçbir rahatsızlık yokken nasıl bu haywanın günahına girip yuwasından etmek isterler.rahatsızlık werse ben tek tek özr dilerdim apartmandan.ama apartmanda başka herkes Ronnie yi sewiyor.hatta çok iyi yaptın aldın çok cana yakın bişey bu diyorlar.yönetici bu şekilde iftira atıp onu zorla ewden aldırtabilirmi ? İnsanlar çok taş kalpli.bende cewap olarak haywan hakları bildirgesini astım we şu yazıyı yazdım " Rahatsız etmeyen bir haywanın günahına girmeyin.Haywanları sewmiyor we onlara değer wermiyorsanız bari insanlık yapıp haklarına saygı gösterin.Unutmayın bir gün sizde muhtaç duruma düşebilirsiniz..." yazdım. biz birbirimize çok bağlıyız.ben kısımı kimseye wermem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-08, 17:55   #2
 
alerjik_nane üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 36
Mesajlar: 770
alerjik_nane Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

Yok böyle birşey. Hiçbirşey yapamazlar. Kimlik çıkartın eğer yoksa. Sitede bununla ilgili bir bilgi vardı. Ben araştırıp döneceğim size..

İçinizi rahat tutun..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-08, 18:03   #3
 
alerjik_nane üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 36
Mesajlar: 770
alerjik_nane Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

BlueL tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Apartmanda köpek beslenmesi ile ilgili malesef istenmeyen durumlar ortaya çıkıyor. Yönetim kararı değil de apartman yönetmeliğinde "evcil hayvan beslenememesi" ibaresi var mıydı?

Aşağıda emsal bir mahkeme kararı var. Fikriniz olsun diye yolluyorum. Ayrıca hayvan hakları yasa tasarısı iç işleri komisyonunda ve rapor verilmiş haberi geldi. Fakat dikkatinizi çekmek istediğim konu, uzun zamandır tartışılan yasa tasarısındaki eksik ve suistimale açık maddeler. Bu konu ile ilgili çalışmalar devam ediyor. İdeal bir yasa tasarısının TBMMden geçmesi apartman dairelerinde hayvan besleyen kişileri de rahatlatacaktır.

------------------------------
ÖRNEK MAHKEME

Mersin'de ikamet eden Veteriner Hekim Tandan Emek, 2001 senesinde köpeğinin havlaması yüzünden mahkemeye verildiği halde davayı kazanmıştır. Bu veteriner hekimle yapılan kişisel görüşme sonucu, evdeki hayvandan şikayetçi birisi tarafından mahkemeye verilme durumunda uygulanabilecek savunma metotları ile ilgili bilgiler aşağıdadır:

Adana 2. idare mahkemesi
Dosya no: 2001/761 E.

Kurgu: Şikayetçi apartman sakini köpeğinin çok havladığını bahane ederek köpek sahibini Cevre İl Müdürlüğü'ne şikayet eder. Köpek sahibine köpeği uzaklaştırması için uyarı gelir. Köpek uzaklaştırılmazsa para cezası gelir. Ancak eğer ses ölçümü yapılmamışsa bu cezanın hiçbir geçerliliği yoktur, sakın ÖDEMEYİN.

**Öncelikle apartman yönetim planı iyi okunmalı. "Apartman yönetim planı" apartmanın inşası bittikten sonra yapılan ilk toplantıda yapılır. Yani apartman kaç yıl önce inşa edildiyse, o ilk toplantıda "evcil hayvan beslenemez" diye bir karar yönetim planına konulmuş ve kat sahipleri tarafından imzalanmışsa yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Sonradan konulan kararların (şikayet öncesi-sonrası) hükmü yoktur.

**Ancak bu karar şikayetçi olunduktan sonra kondu ise şikayetin hiçbir geçerliliği yoktur, dava ilk celsede usul aykırılığı sebebiyle ret olunur. Bu durumda şikayetçi olanın yeniden dava açması gerekir (eğer yeniden para ödemeyi göze alıyorsa).


Aşağıda sıralananlar, apartman yönetim planında böyle yazılı bir madde olmaması halinde yapılacaklardır. Buradaki en önemli nokta, şikayet sahibinin şikayetinin tamamen SÜBJEKTİF olduğunun ispatına çalışmaktır:

(1) Temel itaat eğitimi aldığına dair rapor alınır (veterinerler verebilir belki). Köpeğin temel komutlara uyduğunu ve başına buyruk hareket etmediğini ispat etme amaçlı.

(2) Köpekten rahatsız olmayan apartman sakinlerinin beyanları alınır. Örnek:
Su apartmanın su no'lu dairesinde oturan Falanca Dedik'in köpeğinin bu apartmanda oturması bizi hiçbir şekilde rahatsız etmemektedir. Şikayetçi değiliz.
Toplu imza Muhtardan imza sahiplerinin o apartmanda oturduklarına dair onay.

(3) Mahkemede Savunma: Eğer o apartmanda köpekle beraber eskiden beri oturuluyor ve şikayet son zamanlarda yapılıyorsa, o zaman niye simdi şikayet ediyor? Şikayet sahibinin köpeği bir şekilde taciz ederek havlamasına sebep olduğu söylenebilir. Mesela o dairenin önünden geçerken kapıya vurma, veya üst kattan ayağını yere vurarak gurultu yapma yoluyla köpeğin havlamasını sağlama. Bunların elle tutulur bir kanıtla belgelenmesi gerekmiyor, "ben şahidim" demek bile savunma sayılıyor.

(4) Cevre İl Müdürlüğünden gurultu seviyesinin tespiti (fiyatı 20-25 milyon civarı). Yani kendi evindeki köpeğin çıkardığı sesin kamuyu rahatsız edip etmediğinin tespiti. Ses tespiti "desibel" olarak yapılıyor. Bumda birkaç önemli nokta var:


a) Ses tespiti mikrofonu köpeğin ağzına dayayarak yapılmaz. Şikayetçi olan kişinin evinden, yani başka bir daireden yapılır. Ayrıca tek bir kere köpeğin yüksek sesle "hav" demesi, ölçüm için yeterli değildir. Bu isin usulü, MÜHÜRLÜ bir teyp kullanılarak şikayetçi kişinin evinden en az bir gün boyunca sürekli ölçüm yapılmasıdır. Çünkü gurultu kirliliği, "SÜREKLİ ve belli bir düzeyin üzerinde olduğunun tespiti" demektir. Bu konuda ısrar etme
hakkına sahipsiniz.

b) Genel çevrenin ses düzeyini de muhakkak ölçtürüyorsunuz.Eğer genel çevrenin ses düzeyi köpeğinkine çok yakınsa köpeği savunma hakkınız doğuyor. Örneğin genel çevrenin sesi 70 desibel çıktı, köpeğinki 75 çıktıysa şu şekilde bir savunma yapılabilir: 'Arada çok az fark var, veya hiç yok, nasıl oluyor da köpeğin sesi bu genel ses düzeyi içinde rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor?' İsin asli, hemen hemen hiçbir köpek gün boyunca yüksek sesle havlamaz, dolayısıyla hayvanin sesi çoğunlukla cevre ses düzeyinin altında kalır. Rahatsız edici ses siniri, kanunlara göre 120 desibelden baslar, bu da yaklaşık 3-4 otomatik yer kazma aletinin ayni anda çıkardığı sese denk gelir ki hiçbir köpek bu sesi çıkaramaz. Yani kanunlar gereği, gurultu sebebiyle hiçbir köpek evden atılamaz.


c) Diğer bir savunma yöntemi: Eğer apartmanda başka havlayan köpek varsa haliyle köpekler haberleşmek için havlayacaklardır. Bundan doğal birsek yoktur, bu köpeğin içgüdüsel bir davranışıdır. Bu durumda neden benim köpeğim şikayet konusu oluyor da diğeri olmuyor? (Bu savunma tamamen şikayet sahibinin taraflı davrandığının ispatına yönelik kullanılabilir).

d) Köpeğin sesi ciddi boyutlardaysa, ama ses tespiti yapılmamışsa eğer, şikayet sahibinin elinde hiçbir delil yok demektir. O zaman savunmada "Neden ses tespiti yapılmadan şikayet ediyor? Gürültülü olduğu nereden belli?" denilebilir.

(5) Köpek sahibinin kusuru olmadığının ispati da gerekli. Yani köpek sahibi olarak ben köpeğimi balkona mi kıtlıyorum? Ya da aç mi bırakıyorum? Köpeğimin havlaması için herhangi bir neden yaratmadığımı ispat edersem eğer, bu durumda tek ihtimal (köpek temel itaat eğitimi de aldığına göre) bir başkasının köpeğin havlamasına sebep olduğudur. Mesela kapıya vurup taciz ederek (3), veya apartmanda başka köpek varsa (4c). Bu beyanı da veteriner hekim ya da yakın bir komşu rahatlıkla verebilir.


Tandan beyin ısrarla üzerinde durduğu üç nokta:

**Şikayet sahibinin SÜBJEKTİF olduğunun ispatına yönelik her turlu savunma ise yarar.
**Yasal belge olmadan (mahkeme emri) hiç kimsenin eve gelip hayvanin sesini ölçemez. Bunun için de sık ayet sahibinin dava açmış olması gerekir.
**Eğer bilimsel bir ses olcumu yapılmamışsa verilen para cezasının hiçbir anlamı yoktur, tamamen geçersizdir.

Simdi bir de veteriner hekimin (Tandan bey) başından gecen olayı tam olarak anlatalım:

Köpeği çok havladığı için şikayet edilmiş. Ses ölçümcüler gelmiş, hayvanin sesini ağzına mikrofonu dayayarak ölçmüşler (ki bu tamamen yasa dışı, mahkeme emri olmadan kimse evinize girme hakkına sahip değildir, bunu kesinlikle unutmayın!). Hayvan da havlamış tabii garip alete. Tandan Bey hiç sesini çıkarmamış. Ama tutanağa hayvanin sesinin ölçüldüğü mesafeyi (10-20 cm gibi) isletmiş!.. Ayrıca cevre ses düzeyini de oracıkta ölçtürerek tutanağa isletmiş. Daha sonra mahkemede gerektiği gibi olcum yapılmadığını
kolayca ispat edebilmiş.
Tekrar ölçmeye geldiklerinde ise şikayet sahibinin evine mühürlü teyp koydurup gün boyunca hayvanin sesini ölçtürmüş. Ayrıca yukarıdaki maddelerin de çoğunu yapmış. Ve sonuçta hayvanin gurultu kirliliği yaratmadığı ortaya çıkmış. Davayı kazanmış. Simdi havlayan, ama yeterince yüksek havlamayan, uslu köpeğini istediği gibi apartmanda besleyebilecek.. Apartmandaki herkes köpeği sevdiğinden ve "şikayetçi değilim" dilekçesi verdiğinden asla yönetim planında "köpek beslenemez" diye bir maddeyi imzalamayacaklar.
Mesaj bu şekilde.. Belki işinize yarar bu bilgiler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-08, 18:56   #4
 
*daisy* üyesinin avatarı
 
Kırıkkale
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 22
Mesajlar: 174
*daisy* Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

köpeğinizi belediyeye kayıt ettirin sanırım bu işe yarıyo bi arkadaşında başına böle bi olay geldi ama ona polisler falanda gelmişti belediyeye kayıt ettirdi sorun ortadan kalktı... umarım bu durum düzelir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-08, 20:13   #5
 
Beaut_35 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 17
Beaut_35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

çok teşekkür ederim.internette bugn bu konuyu araştırırken okumuştum birçok kişinin köpeğinin hawladığı iddia edilerek şikayet üzerine polisler tarafından alınmış oyüzden telaşa düştüm ama şuanda zafer benim gönderdiğiniz mahkeme kararını okudum. benim yazdığım yazı yönetici beyefendiye koymuş.geldi kapıya rahatsız oluyoruz dedi yine. tamam ozaman mahkemeye werin ses ölçümü yapsınlar dedim.sen bunları nerden biliyorsun dedi.örnek mahkeme kararı çıktısını wereilirim dedm.ne mahkemesi yaw ben rahatsız oluyorum demedimki 3 ay sonra napıcaksın durmaz hawlar zaptedemezsin dedm rottweiler ewdemi bakılır canım die kıwırdı lafı. bir süreliğine susturdum ama daha uğraşıcak... sizin gibi yardımsewer dostlarım olduğu sürece bunun üstesinden geleceğime inanıyorum kızım we ben size çok teşekkür ediyoruz

Bu konu en son " 07-10-08 " tarihinde saat 20:17 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-08, 20:31   #6
 
oslem_ üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 68
oslem_ Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

aynı dert bende de var once durduk yere rahatsız olduklarını soyluyolar yalan yanlıs sebeplerle bu ortaya cıkınca da ılerde yapar canım dıye kıvırıyorlar. darısı benım basıma artık bide ben kurtulsam =) gercı benım henuz korkulacak boyutta degıl. umarım o duruma da gelmez. sorununun cozuldugune cok sevındım. umarım tekrarlanmaz. minikle mutlu, huzurlu bı omur gecirirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-08, 20:36   #7
 
Beaut_35 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 17
Beaut_35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

çok teşekkür ederim. ama bu konuda bilinçli we kendinizden emin olarak gözükün bu tip insanlar bilgi edinen kişilerden korkuyorlar.umarım sizde en kısa zamanda kurtulursunuz. ki ben şimdilik kurtuldum biras daha büyüsün apartmanda tehlikeli köpek diyerek sorun çıkaracaklarına eminim :P buarada belediye kaydı için gerekli bir takım belgeler isteniyormu ? isteniyorsa bunlar nelerdir biliyormusunz ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-08, 22:06   #8
 
oslem_ üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 68
oslem_ Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

o konuyla ılgılı benım de bı fıkrım yok ben de merak edıyorum. arastırıyorum ben de yaptırmadım kayıt henuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-08, 22:10   #9
 
oslem_ üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 68
oslem_ Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

forumda bununla ılgılı bılgı var. ama sehıre ve semte gore bıle degısıyomus sanırım kımılerı ucret alıyomus kımılerı almıyomus. veterınerden alınan kımlık gereklıymıs karma ve kuduz asılarına bakılıyomus ıyı de benım kopegım daha ılk asısını oldu kuduzu kasımda olcak ?? anlamadımm ne yapcam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-08, 22:40   #10
 
Beaut_35 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 17
Beaut_35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

siz biras daha bekliceksiniz ozaman,sanırım bunun sonucunda resmi nüfus weriyorlar köpeğimize diymi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-08, 22:50   #11
 
oslem_ üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 68
oslem_ Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

forumda ızmır de nerde yapıldıgını falan yazmıslar ama ben ne yazık kı baglı oldugumuz beledıyeyle ılgılı henuz bılgı bulamadım. ve maıl de atılmıyo sıtelerınden. her kuduz asısından sonra yenılemek gerekıyormus bır de.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-08, 02:46   #12
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 42
schiMaRique Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

izmirin hangi semtinde oturuyorsunuz?
ben gölgeyi buca çıkışı otaban girişindeki belediye veterinerlik bla bla dairesinde kaydettirdim. aşısı yoksa bir kuduz aşısı yapıyorlardı sanırım. aşıları karnesinde kayıtlı ve o çağ için tamsa sadece bir kimlik çıkartıp kimlik numarası ve bunun yazılı olduğu metal bir kolye veriyorlar. bunun içinde bir sene önce 10 lira vermiştim diye hatırlıyorum. kolyeyi tasmasına iliştirmeniz için veriyorlar. olaki kaybolursa o numaradan kim adına kayıtlı olduğu kolaylıkla tespit edilip yuvasını bulabiliyorlar. bu işlemi yaptıysanız ve ev kendi evinizse korkmayın hiç, dozerlede gelseler alamazlar kızınızı sizden. havlıyo deseler ses ölçümü için gelip şikayetci daireye kamp kurup ses dinlerler. rahatsızlık derecesini aşıp aşmadığını bilimsel olarak tespit ederler. ama eviniz kiraysa ve anlayışsız bi ev sahibiniz varsa, olay ona aksettirilip başınızı birde onunla derde sokmaya çalışacaklardır. böyle bir durumda canınız biraz fazlaca sıkılacaktır... bulunduğunuz yeri yazarsanız gidebileceğiniz belediye veterinerini bulabilirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-08, 16:59   #13
 
buse üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 20
buse Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

ya hiç korkma senin elinden köpeği alamazlar sen buna karşı gelmedikçe sen vermek istemiyorsun onalr senin elinden köpeği almazlar diyelim şimdi aldı ama diğer tarafta bunun cezasını çok fazla öder sen hiç korkma ama o senin elinden köpek alamazz pislik adam ilk başta diğer köpekleri attırsın o zmn
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-08, 21:08   #14
 
Beaut_35 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 17
Beaut_35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

ben izmirde üçyolda oturuyorum.konak a bağlıyız pislik hemde ne pislik. kızımı ilk gördüğünde kendi ewine kıl kaçarmı die endişeleniodu resmen hasta yaaa.bidaha hawlıo derse cewap olarak "Sizin kadar hawlamıo" dicem hasta oldum ya şuan için kapattım çenesini ama bi 2-3 ay sora yeniden başlıcak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-08, 00:41   #15
 
Egzotikcayirdanasi üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 7
Egzotikcayirdanasi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Onu Benden Almak Istiyorlar

herkese merhaba... Kardeşim hiç korkma sen. Kimse kimsenin köpeğini yanından aldıramaz. Bunların hepsi toplumun cahilliğinden ve bahsettiğiniz apartman yöneticisi gibi ağıza alınmayacak küfürler edilesi kıl adam(!)lar yüzünden oluyor. (gerçi ne kadar adam denilebilir böyle bi sığıra) Bu tipler evlerinde muhabbet kuşu beslerler, akşama kadar cır cır öter. madem öyle odan rahatsız ol be mal adam! Benim evimde şuan Efe adında 1.5 yaşında bir Sultan papağanım var ve sabahtan akşama kadar, güneş gördüğü her dakika durmadan ıslık çalıyo, aşırı yüksek sesle ötüyo, veya ben evde yokken korhan korhan diye bağırıyo balkondan. Ve komşulardan hiçbiri gelip de Efe'den rahatsız olduk demiyolar. "Hatta yau ne güzel ıslık çalıyor bu hayvan" diyolar sırıtarak. Herneyse anlatmak istediğim toplumumuzdaki köpeklere karşı olan önyargı. Ben ailem istemediği için köpek alamıyorum ama 2 ay sonra doğum günümde arkadaşım hediye etti numarasıyla bir Labrador Retriever alıcam evime =)) Eminim ki Beaut arkadaşımın bahsettiği modelden bi beyamca veya hanımteyze köpeğimle uğraşmaya çalışacak. Tabiki ilk önce belediye kaydı, kimlik gibi yasal işlerini halledicem köpeğimin. Ha yine bi şekilde polislerle köpeğimi benden almaya gelirlerse, ki hemen karşımız karakol, yaparlar da... Boğazıma bıçak dayarım yine de oğlumu vermem kimseye. Böyle dedim diye psikopat falan sanmayın hemen =) gayet temiz bir sicilim vardır =)) Konu köpeğimse, veyahut değer verdiğim herhangi bir canlıysa iş değişir. köpeğimle uğraşan adamın kabusu olurum. Ona hayatı zindan ederim. Ki bir daha haddini aşıp da başka canlıların hayatlarıyla ilgili kararlar alamasın kendi başına. Arkadaşın da dediği gibi böyle tipler kendinden bilgili adamlardan korkarlar. Ama kendilerinden güçlü adamlardan ödleri kopar. Ve böyleleri bu dilden anlar!
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Köpeklere Fısıldayan Adam Fr1qu3n35 Köpekler 46 25-07-14 01:57
Köpek Almak Değil Bakmak Maharet İster :) >Ferik ve Bulut< Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 1 23-07-13 01:36
Köpeği Kucağa Almak.. Mihav Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 6 06-09-11 05:01
Civcivlerim Benden Kaçıyor beste su Kuşlar Genel 19 07-12-10 00:14Saat 06:06.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203