Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler


Cevap Yaz
Eski 31-10-08, 17:11   #1
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Köpeklerle İlgili Kitaplar :)

1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi Püf Noktaları ve İpuçları

En yaramaz köpeği bile birçok oyun bilen iyi huylu bir köpeğe dönüştürmenin yolları...

Köpek eğitimi kitabını baştan sona kadar ya da yalnızca bilgi edinmek istediğiniz konularla ilgili Ek Bilgi, önemli, Dikkat ve Sorular başlıklarını okuyabilirsiniz. Köpek eğitimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi püf noktaları ve ipuçlarıyla birlikte sunuyor.


Kitabın yazarı Gerilyn J. Bielakiewicz, Canine üniversitesi kurucularındandır. MA, Malden\'deki bir köpek eğitimi okulunda uzman olarak çalışmaktadır. Bielakiewicz, Pet Dog Trainers ve uluslararası Therapy Dogs derneklerinin üyesidir. Hayatının yarısını köpeklerle birlikte geçirdikten sonra köpeklerin insanlar için en büyük hediye olduğu sonucuna varmış. Kitap içerik olarak eğitim için püf noktaları (istenmeyen davranışı kontrol altına almak, tuvalet eğitimi, zille eğitim, tasma kayışı kullanmak, cinse özgü davranış problemlerini çözmek, cezalandırmaktan kaçınmak,..vs) ve eğlenceli oyunlarla (telefonu getir, beni öp, denizde av, dans et, uzaktan kumandayı bul,..vs) bezenmiş akışkan bir dile sahip.

Kitaptan örnekler

Neden "Beceri" öğretmeli? (Bölüm 1)
Hayvanlarının ailenin bir parçası olduğunu düşünen bütün köpek sahiplerinin vazgeçilmezi ona beceriler, oyunlar öğretmektir. Bir köpeği eğitmek tıpkı diğer ilişkiler gibidir; bir yandan kurallar ve sınırlar koymak (neler kabul edilebilir neler edilemez), diğer yandan köpeğinize ondan neler beklendiğini öğretmek ve son olarak da birlikte zaman geçirerek birbirinin varlığından zevk almayı öğrenmek. (sayfa 1)

Gösterişli Beceriler (Bölüm 8)
Herkesin içinde biraz gösteriş yapma, caka satma duygusu vardır ve köpekler de bu konuda insanlardan hiç de farklı değillerdir. Köpekler bizi güldürmeyi severler ve yaptıkları maskaralıklar ---cög---unlukla bizi eğlendirir, ayrıca gündelik yaşamın streslerinden de uzaklaşmamızı sağlar. Köpeğinizle çalışmak için zaman ayırmanız, onunla olan sevgi bağınızı güçlendirdiği gibi iletişim kurma becerilerinizi de artırır. Köpeğiniz becerileriyle fiyaka yapmaya bayılacaktır. (sayfa 91)

Arzu Edilen Davranışlar İçin Eğitim (Bölüm 11)
Davranış problemleri üzerinde çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, köpeğinizin ortadan kaldırmaya çalıştığınız davranışının yerine ne yapmasını istediğinizi önceden planlamaktır. Yanlış davranışı kalıcı bir biçimde yok etmek istiyorsanız, yerine doğru davranışı yerleştirmelisiniz, aksi takdirde hiçbir sahici de---gıs---iklik elde edilemez. (sayfa 133)

Tuvalet Problemi (Bölüm 14)
Tuvalet problemleri, sahiplerinin köpeklerini gözden çıkarıp hayvan barınağına terk etmelerinin en başta gelen nedenini oluşturmaktadır. Bir köpekle sahibi arasındaki bağı, halının üzerindeki bir gölcük ya da dışkı kümesinden daha kolay zedeleyecek başka bir şey yoktur. Köpekler do---güs---tan gelen bir tuvalet içgüdüsüne sahiplerdir; uyudukları yerle tuvaletlerini yaptıkları yeri ayrı tutarlar. O halde bu içgüdüyü kendi lehimize kullanarak tuvalet problemlerini çözme imkanımız vardır. (sayfa 175)

Uzağa Kaçma (Bölüm 16)
Seslenildiğinde geri gelmeyen köpekler, size geri dönmeyişlerinin bir karşılığı olduğunu düşünürler. Eğer yanınızdan kaçarlarsa ve yiyecek, oynayacak, içinde yuvarlanacak bir şeyler bulurlarsa kaçmanın önemli ödülleri olduğunu düşüneceklerdir. Bu durumda geri dönüp sizinle birlikte olma güdüleri pek güçlü olmayacaktır. (sayfa 203)

İnsanların üzerine Sıçrama (Bölüm 17)
Köpek sahiplerinin uğraşmak zorunda kaldıkları ortak problem olan köpeklerinin insan üzerine sıçramasıdır. Bazen bu sıçramalar öyle bir hale gelir ki sıçrama tutkununun sahibi bir süre evine ziyaretçi kabul edemez olur. Bazı türlerin doğasında sıçramaya yatkınlık olabilir ama yinede köpeğiniz hem evde hemde insanlar arasındayken daha kabul edilebilir bir şekilde davranmalıdır. (sayfa 215)

Künye
Kitabın özgün adı: Everthing Dog Training and Tricks Book
Yazarı: Gerilyn J. Bielakiewicz
çeviri: Fikret Topallı
Redaksiyon: Sarp Bengü
Yayına Hazırlık: Selen Y. Kölay, Zeynep Kopuzlu
Sayfa Düzeni: Irmak Reklam
Kapak Tasarım: Mehmet Yaman
Baskı: özkan Matbaacılık ve Gazetecilik Ltd.
Yayınevi: Arkadaş

Arka Kapak Yazısı
Köpeği olan herkesin bildiği gibi, bir köpeğin eğitimi için oldukça uzun bir süre ve emek gereklidir. Bir de köpeğinizin çeşitli oyunlar ve numaralar yapmasını istiyorsanız, daha çok çaba harcamanız gerekir. Her Yönüyle Köpek Eğitimi kitabında, Caninne ünversitesi kurucularından ve köpek eğitim uzmanı Gerilynn J.Bielakiewicz, köpeğinizin kazanabileceği tüm becerileri ona nasıl öğreteceğinizi açıklıyor. Her Yönüyle Köpek Eğitimi kitabı ile hem köpeğiniz hem de siz, öğrenirken eğleneceksiniz.*alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-08, 17:13   #2
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Exclamation Köpek Ansiklopedisi

Köpek Ansiklopedisi

Köpekler İskoçya'daki değirmenlerde çarkları çevirmişler, Galler'de yayık tereyağı imalatında çalışmış, Orta Avrupa'da ve Uzak Doğu'da çok çeşitli işler yapmışlardır. Köpek karşılık beklemeden dostluk ve sevgi sunarak iyi bir arkadaş olmuştur.


Köpek Ansiklopedisi, isminin hakkını verircesine 320'nin üstünde köpek ırkı üzerinde özet bilgiler, her ırka ait fotoğraf ve bilgilendirici sembollerle bu konuda iyi bir başvuru kitabı. Her köpek dört başlık altında sade ve açık bir şekilde tanımlanıyor. Bu bilgi başlıkları sırayla, "kökeni, tanımı, kişiliği, kullanımı" şeklinde.

Köpek Ansiklopedisi, gerek içindeki fotoğraflar gerek bir köpeğin özelliklerini hızlıca tanıyabilmek için yerleştirilmiş sembollerle iyi bir kaynak. Kitabın Türkiye baskısına, Türk köpek ırklarına özel bir bölüm eklenmemiş olması eleştirilecek bir yön. 320'nin üstündeki köpek ırkı temel özellikleriyle iyi bir şekilde tanımlanmış.

Kitabın baş bölümünde köpek ırkının kökeni ve şimdi bulunduğu konuma gelene kadar geçirdiği çeşitli aşamalar tarih sırası içinde anlatılıyor. Salonumuzdaki köpeğimizin başından neler geçtiğini öykü tadında okumak eğlenceli ve bilgilendirici bir deneyim.

Kitaptan örnekler
Issız ve uzak bölgelerde kullanılan tipik bir sürü çobandır. özellikle geceleri çok dikkatlidir. Karla kaplı bölgelerde, polis köpeği olarak çok başarılı biçimde kullanılmıştır. Köpek yetiştiricileri yakın zamanlarda bu türün kişiliğini biraz yumuşatmışlardır. Böylelikle Komondor insana eşilk eden köpek olarak da kullanılmaktadır. Kitapta köpek ırklarının tanıtımıyla beraber sayfa numarası yazmak yerine, o köpeğin numarasının yazılması tercih edilmiş, bu da indeksten köpeği bulmayı kolaylaştırıyor. Komondor (12)

Belçika Malinois, Belçika Veterinerlik Fakültesi ve Huyghebaert Kardeşler tarafından 1891'de geliştirildi. Yetiştirilirken, Belçika'da bilinen tüm çoban köpeklerinden farklı olmasına dikkat edildi. Malines çoban Köpeği olarak da bilinir. Belçikalı Malinois (4)

Tilki tazısına benzer. Greyhound, bulldog ve tilki terrierlerinin çiftleştirilmesiyle geliştirildi. Harrier (155)

Künye
Yazar: Gino Pugnetti
çeviren: Yavuz Alogan
448 sayfa, Arkadaş Yayınevi, 3. Basım, 2005

Arka Kapak Yazısı
Köpek Ansiklopedisi, köpekseverler, köpek sahipleri ve köpek sahibi olmaya hazırlananlar için değerli bir kılavuzdur.

Köpek Ansiklopedisi'nde 320'den fazla köpek türü tanıtılmakta ve her türe ilişkin ayrıntılı bilgiler renkli fotoğraflarla birlikte verilmektedir. Alacağınız köpek aile yaşantınızın vazgeçilmez bir parçası haline gelecek ve bu da bir sorumluluk gerektirecektir. Seçtiğiniz köpek evde mi barınmalı, bahçede mi; küçük çocuklarla bir arada yaşayabilir mi; ulaşabileceği boy ve kilo nedir; ısırma içgüdüsü güçlü mü; koruma hizmeti yapabilir mi; iz sürebilir mi; tüyleri bakım gerektirir mi; so---güg---a karşı dayanıklı mıdır? Tüm bu sorularınıza Köpek Ansiklopedisi'nde net yanıtlar bulabilirsiniz. Ayrıca, köpeklerle ilgili önemli bilgilere hızla ve kolay ulaşmak için, sayfa kenarında Dünya'daki önemli köpek kulüplerince kabul edilen grafiksel simgeler kullanılmıştır.

Köpek Ansiklopedisi, yararlı bilgiler ve tamamı renkli resimlerle dolu, parlak kuşe kağıda basılmış ansiklopedik bir eser olup, ister yalnızca genel olarak köpekleri tanımak isterse kendinize en çok uyan köpek türünü seçmek isteyin, köpeklerin dünyasıyla ilgili bulabileceğiniz en iyi kaynak, değerli bir başvuru kılavuzudur.


*alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-08, 17:20   #3
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Exclamation Köpekler Aşk Hakkında Asla Yalan Söylemez ;)

Köpekler Aşk Hakkında Asla Yalan Söylemez

"Tüm bilgiler, tüm sorular ve onların tüm yanıtları köpektedir." Franz Kafka

Duygular üzerine bir kitap, insanlar, köpekler ve onların beraberce geçirdikleri yaşam üzerine. Bazı kereler okuduklarınız duygulanmanıza ve gözlerinizin yaşarmasına neden olacak. Tabi taştan yaratılmamışsanız, açıksanız. Bir yandan da "Evet, işte benim köpeğim, işte tam böyle..." diyeceksiniz. Köpekler Aşk Hakkında Yalan Söylemez, duygular hakkında olduğu kadar savlarını bilime de dayandırıyor, birçok yerde ünlü bilim adamlarına ve yapılan araştırmalara atıflar var.

En baştan en sona kadar köpekler hakkında kaleme alınmış iyi kitaplardan biri. Kitabın sonunda Türk baskısına eklenmiş faydalı adresler bölümü de iyi olmuş. Buradan Ankara, İstanbul ve İzmir'deki bazı dernek ve veteriner fakülte iletişim bilgilerine ulaşmak mümkün. Olumsuz yan başka birçok evcil hayvan konulu kitaplardaki gibi, gerçek fotoğraflar yerine çizimlerin tercih edilmesi, bu kanlı canlı fotoğrafların yerini tutmuyor. Bu durumda kitabın baskı kalitesinin fotoğraf kullanmaya elverişsizliği, maliyet problemleri de etkili olabilir.

Kitaptan örnekler
Hastalanan insanlar, köpeklerinin bunu bildiğini, bakışlarıyla ve sahiplerinin yanı başında bekleyerek kaygılarını gösterdiklerini anlatırlar. Elizabeth Barrett Browning "To Flush, My Dog" adlı şiirinde bunu takdirle anar:

Ama senin için denecektir ki
Bu köpek gece gündüz, bıkmadan
Bir yatağın yanında bekledi
Nöbet tuttu perdeleri örtülü bir odada
Gün ışığının o kasveti dağıtmadığı
Hastanın, bezgin çevresini saran

Vazoya konmak için toplanmış
Güller ölüp gittiler o odada
Ne gün ışığı vardı ne bir esinti
Bu köpek ise sabırla bekledi
Biliyordu, ışık sönüp gidince
Daha iyi parlar sevginin ışığı
Sayfa 73.

Eminim, durmadan tekrarlanan şu tuhaf olayı tek yaşayan ben değilimdir. üç köpeğimle yolda yürüyorum. Ben ortadayım. Sima ve Rami önümde, Saşa arkamda. Saşa'ya bakmak için arkamamı dönüyorum. Orada değil. Saşa'ya sesleniyorum. Bir kez daha. Saşa yok! Endişelenmeye başlıyorum, çünkü ona seslendiğimde genelde yanıma gelir. şimdiye dek ne kadar uzaklaşmış olabilir? Zihnime korkunç düşünceler üşüşüyor. Birden bana büyük bir şaşkınlıkla bakan üç çift göz görüyorum. Gerçekten de oradalar. Sayfa 185.

Köpek gözü harekete de daha duyarlıdır. Köpeklerimin önce kıpırtısız durup sonra aniden benim göremediğim bir şeyin peşinden gittikleri olur. Böyle durumlarda kovaladıkları şey asla hayali değildir. Sincapları ve başka kemirgenleri çok uzak mesafeden seçebilirler. Gördükleri, bu hayvanların özgün hareketleridir. Doğrultu, hız ve yörüngeyi anlayabilirler. Sayfa 207.

Künye
Yazar: Jeffrey Moussaieff Masson
Desenler: Jared T. Williams
çeviren: Serpil çağlayan
256 sayfa, Kitap Yayınevi, 1. Basım, Temmuz 2003

Arka Kapak Yazısı
"Sizi sizden daha çok seven tek varlık vardır, o da köpek." Böyle demiş ünlü bir köpek sever. Gerçekten de köpeklerin özünde bir tek duygu yatar: Sevgi. Elbette bu sevgi karşılıklıdır. Bizim de yüreğimiz köpeğimizin sevgisiyle doludur. üstelik bu sıcacık, tüylü yaratıklar her an şaşırtır bizi. Her köpek dostu bir an için "köpeğimin dili olsa, konuşacak" diye düşünmüştür. Oysa, karmaşık yaratıklar olan köpeklerin duygu dünyaları hakkında fazla araştırma yoktur. İşte Köpekler Aşk Hakkında Asla Yalan Söylemez'in yazarı, psikanaliz uzmanı Jeffrey Masson "en iyi dostumuzun" zengin iç dünyasını inceleyerek bu açığı kapatıyor. Masson bizi köpeğin karmaşık duygularının derinliklerinde gezdirirken efsanelerden, edebiyattan, bilimsel araştırmalardan yararlanıyor.

Dünyadaki birçok köpek severin anlattığı öykülere ve gözlemlere de dayanıyor. Ama kuşkusuz kitabın yıldızları yazarın kendi üç köpeği. Onların hem sevimli hem de esrarengiz davranışları köpek dostlarımıza dair çeşit çeşit konunun kapısını açıyor. şükran, tutku, yalnızlık, hayal kırıklığı gibi duygulardan köpeklerin rüyalarında ne gördükleri, güçlü koku alma duyularının gerçeği algılamalarına nasıl yardım ettiğine kadar bin bir ilginç konuyu öğreniyoruz.

Masson'un kitabı, tıpkı köpeklerimiz gibi neşeli, esrarengiz ve ciddi yönleriyle bizi kendine bağlıyor. Yazarın diğer kitapları arasında Filler Neden Ağlar: Hayvanların Duygusal Hayatı ile Kedilerin Dokuz Duygusal Canı da var. Aynı zamanda Sanskritçe uzmanı olan ve Sigmund Freud Arşivleri'nin müdürlüğünü de yapmış olan Jeffrey Masson, karısı, çocuğu, iki kedisi ve üç köpeğiyle yaşıyor.


*alıntı

bu aşk da insanın her yerde karşısına çıkıyor şekerim, aaaaa
ben bu kitabı tuttummm ehuheehueheh
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-08, 17:23   #4
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Exclamation En Güzel Köpek Hikayeleri

En Güzel Köpek Hikayeleri

Saygılı köpekler, sadık köpekler, asi köpekler, hatta danseden köpekler...

Kitap, Eric Parker, O. Henry, James Herriot, Sir Hugh Walpole, Samuel A. Derieux, Jack London, Anatole France, Sir Arthur Bryant, Rudyard Kipling, P. G. Wodehouse, Joyce Stranger, James Douglas, Kenneth ve Anna Roberts, Jerome K. Jerome, Albert Payson Terhune, Cecil Aldin, W. H. Hudson, Alexander Woollcott, G. K. Chesterton, Colette, Jilly Cooper, Virginia Woolf'un öykülerinden veya romanlarının bir bölümünden yapılan alıntılardan oluşuyor.


Yatmadan önce her gün bir öykü okunsa, bu hesapla yirmi iki öyküden yirmi iki gün eder. çeviride bazı mantık hatalarının yapıldığını söylemeden geçemem, mesela aşağıda kitaptan örneklerde "Yolunda Gitmedi" adlı hikayeden yapılan alıntıda bu görülebilir. Hollywood önce övülüyor, fakat neden sonra yerilmiş gibi devam ediliyor. Yanlış anlaşılmak istemem, eleştirim kitabın içindeki hikayelere değil, derlemenin çeviri ve baskısı üzerine.
Kitaptan örnekler
Kimse konuşmuyordu, Thornton'un blöfü, tabi eğer blöfse görülmüştü. Yüzüne hücum eden kanı duyumsuyabiliyordu. Buck'ın beşyüz kiloyu hareket edip taşıyacağına kendisi de emin değildi. Tam yarım ton! Bu büyüklük onu dehşete düşürdü. Buck'ın gücüne güveniyordu ve onun böyle bir yükü taşıyabileceğini sık sık aklından geçirmişti, ama şimdiye dek bu olasılıkla yüz yüze gelmemişti hiç. Bir düzine adam, gözlerini ona dikmiş sessizce bekliyorlardı. üstelik ne onun, ne de Hans ve Pete'in bin doları yoktu. Sayfa 79. (Jack London, Bir Adamın Sevgisi Uğruna)

Hollywood köpekler için güzel bir yerdir. En azından Beverly Hills kesinlikle öyle. Hollywood, genel olarak kendine saygısı olan hiçbir köpeğin yaşamayacağı zararlı bir yer, ama Beverly Hills çok farklı: İç karartıcı çöldeki tek bir vahaya benziyor. Evlerin belirli aralıklarla sıralandığı bir dizi paralel yoldan oluşan şirin bir yer burası. Her evin önünde, çite gerek duyulmadan kaldırıma kadar uzanmış bir çim tarhı bulunur; her çimenlikte de bir köpek Yoldan geçerken her köpek çimenliğin ucuna dek gelir ve sizinle sohbet eder. Sayfa 141. (P.G. Wodehouse, Yolunda Gitmedi)

öncelikle melez köpek yarışmaları sadece yardım amacıyla düzenlenmelidir, ama başarılı bir yarışma için melez köpeklerin dışında bir şeyler de gerekir. Bunlardan ilki, güçlü bir espri anlayışına sahip bir sunucudur. Ring, çok büyük olmamalıdır, çünkü başarılı bir yarışma çok samimi bir olaydır ve sunucunun baştan sona dek seyircilerle yakın ilişkide olması gerekir. Sayfa 234. (Cecil Aldin, Haydi Bir Melez Köpek Yarışması Düzenleyelim)

Künye
Yazar: Derleme
çeviren: Taylan Bilgiç
304 sayfa, Arion Yayınevi, 2. Basım, Eylül 1997

Arka Kapak Yazısı
Saygılı köpekler, sadık köpekler, asi köpekler, hatta danseden köpekler...

Hepsini bu derlemede bulacaksınız. Labradorlardan Spanyellere, Bulldoglardan çoban köpeklerine dek yirmiden fazla çok özel köpek. Gerald Durrell'in dediği gibi, köpeksiz bir yaşam eksik bir yaşamdır.

Jack London, Colette, Virginia Woolf, Rudyard Kipling, Jilly Cooper ve bu derleme için özel bir hikaye yazan Joyce Stranger gibi sevilen yazarlara ait bu sevimli hikayelerde Montmorency, Trick Woo, Comet, Dandy ve diğerleriyle tanışacaksınız.


*alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-08, 17:25   #5
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Exclamation Köpek Psikolojisi

Köpek Psikolojisi

Köpeklerin insan psikolojisinden gayet iyi anladığını tüm hayvan sahipleri fark etmiştir. Peki ya hayvan sahipleri ve hatta meslekleri icabı hayvanlarla uğraşanlar, köpek psikolojisi hakkında ne biliyorlar?


Normal köpeğin davranış özellikleri, deprem ve köpek, gelişim psikolojisi, yaşlı köpeğin psikolojisi, cinsiyet ve davranış, annelik davranışları, beslenme davranışları, köpeklerde iletişim, sosyal davranışlar ve sürü düzeni, insan ve köpek arasında sosyal iletişim, davranış bozukluğuna yaklaşım konulu başlıklarda bilgiler bulabileceğiniz kitap samimi, sade ve akıcı bir dille yazılmış.

Profesör Dr. Tamer Dodurka, halen İstanbul üniversitesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. Hayvan psikolojisi konusunda çok sayıda kongreye konuşmacı olarak katıldığı gibi, bilimsel dergilerde yine bu konuyla ilgili birçok araştırma ve makaleleri yayınlanmaktadır.

Her kişi ve kurumun bu kitapta yazılanları okuyarak hayvanlar hakkındaki ön yargılı düşüncelerini de---gıs---tirmeleri gerek, böylece üstlenmeleri gereken görevleri kavrayabilirler. "Köpek Psikolojisi", köpeklere kendine has bir birey olarak bakmanızı sağlayacak, onların kendine has dünyalarının kapılarını aralamamıza yardım edecek. Kitabın baskı kalitesi daha yüksek olabilirdi. Kitaptaki neşeli çizimler az ama eğlenceliler, bölümlerin rahat okunmasını sağlıyor.

Kitaptan örnekler
Köpeğin müthiş algılama yeteneği her zaman insanların dikkatini çekmişse de, henüz bunları anlama konusunda fazla ilerleme sağlanamamıştır. Köpekte beş değil, sekiz duyu olduğunu savunanlar vardır, ancak bunların tamamı bilimsel ölçümlerle ortaya konulamadığı için, ben sadece beş duyudan ahsetmek istiyorum. Sayfa 54.

Yavru köpekler, ayrıca oyuncaklarla da oynamak ihtiyacı duyarlar, çünkü öğrenmeleri gereken her şeyi insanlardan ve diğer köpeklerden öğrenemezler. Tatmin olmamış öğrenme ihtiyacı, oyun için motif olmakta ve köpek harcayamadığı enerjisiyle yorulmak bilmeden neredeyse her şeyle oynamaktadır. iyi beslenemeyen ve sağlıklı olmayan köpeklerde bu enerji olmadığından, oyun daha az görülür. Sayfa 126.

Bilindiği gibi bütün hayvanların kendine özgü bir dili mevcuttur, ancak bu, insanlardaki gibi betimleyen bir dil olmayıp, mimiksel bir dildir. Bu dil, "beden dili" olarak da adlandırılmaktadır. Gerçekten deneyimli köpeklerde, özellikle sokak köpeklerinde zevkle izleyebileceğimiz bu hareketlerin hemen hemen tamamının bir anlamı vardır. Sayfa 186

Künye
Yazar: Profesör Dr. Tamer Dodurka
Kapak: ömer Erduran
Resimleyen: Uğur Durak
278 sayfa, Remzi Kitabevi, Genişletilmiş 4. Basım, şubat 2004

Arka Kapak Yazısı
Bitkilerde bile psikolojinin varlığı tartışılırken, siz hala, "Köpeğin psikolojisi olur mu?" diyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bu kitabı okuyun. En yakın dostumuz diye tanımladığımız köpekleri aslında ne kadar az tanıdığınızı fark edecek ve köpek dünyasının zenginliği karşısında hayrete düşeceksiniz.

Köpekleriyle mutlu bir beraberlik yaşamak isteyen tüm hayvanseverler için...


*alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-08, 17:28   #6
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Her Yönüyle Köpek Bakımı

Her Yönüyle Köpek Bakımı

Atıncı sınıf öğrencisi bir çocukken, Bentley ile düşlerim gerçek olmuştu. Sırdaşım, oyun arkadaşım ve gecenin geç saatlerinde konuşabileceğim bir dosttu o. Gece yarısı benimle gizlice alt kata inip bir şeyler atıştırmayı bile göze alabilecek tek sırdaşımdı.

Yukarıdaki satırlar Carlo Devito ve Amy Ammen\'in beraber yazdıkları "Her Yönüyle Köpek Bakımı"ndan. Yazarlardan Carlo Devito, sizin benim gibi bir köpek sahibi ve bizimle deneyimlerini paylaşıyor, Amy Ammen\'se birçok köpek yetiştirmiş profosyonel bir köpek eğitimcisi, kitabın içindeki ilgili bölümleri özel olarak yazmış.

Hem yeni hem tecrübeli köpek sahipleri tarafından gönül rahatlığıyla alınabilir, çok iyi bir kitap. Eksileri, fotoğraf yerine çizimler tercih edilmiş, bu ---cög---u zaman gerçek köpek fotoğrafları görmenin yerini tutmuyor, ayrıca keşke renkli olsaydı.

Kitaptan örnekler
Evde bir köpeğimiz olduğu için annemle babam kendilerini köpeksever sanıyordu, ama bir kez olsun onların gereksinimlerini anlamak ve öğrenmek için bir kitap alıp okumadılar. Bentley\'in huzursuzluklarının, gerektiği kadar koşup oynayamadığından kaynaklandığını hiçbir zaman anlamadılar. Sayfa 9.

Köpeklerin böyle eğitici kitaplara gereksinimi olmasaydı iyi olurdu belki, ama var. Sadece köpeğinizin yararına değil, kendiniz için de köpeğinizle daha güçlü bağlar kurabilmek adına çok şey öğrenmemiz gerekiyor aslında. Köpeği eğitmek bunların başında geliyor. Sayfa 9.

Köpekler sert oyunları severler ve kendi aralarında bu tür oyunlar esnasında birbirlerini pek incitmezler. Hırlayıp, havlayabilirler, birbirlerinin üstlerine çıkarlar, biri diğerinin kulağını çeker, o da onun bacağına yapışır. Bunların hepsi oyundur, biz de onları seyretmekten keyif alırız. Ancak durum çok ciddileşirse ya da evin içinde size rahatsızlık verecek bir hale gelirse, derhal oyunlarını durduracak otoriteye sahip olmanız gerekir. Bunu bağırarak yapmaya kalkışmayın. Tasmasını takarak "Yeter!" şeklinde komut verebilirsiniz. Sayfa 115.

Künye
Yazarlar: Carlo Devito, Amy Ammen
çeviren: Neşe Olcaytu
232 sayfa, Kitap Yayınevi, 1. Basım, Eylül 2004

Arka Kapak Yazısı
Köpeğiniz varsa, ya da bir köpek almak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalı ve evinizde bulundurmalısınız. Köpeklerin ataları, köpek cinslerinin özellikleri, ilk kez köpek sahibi olurken evde yapılacak hazırlıklar, köpeğinizin ihtiyaç duyacağı malzemeler, sağlıklı ve davranış bozuklukları olmayan bir köpek için dikkat etmeniz gereken şeyler, köpeğinizle otomobil yolculuğu, kamp kurma, yüzme ve ormanda yürüyüş, yaşlanan köpeğinize göstermeniz gereken özen, veteriner hekim seçimi, önleyici sağlık bakımı, acil durumlarda ilk müdahale, köpeğinizin zorunlu aşıları, hastalıkları, yemesi ve yememesi gereken şeyler.

Her Yönüyle Köpek Bakımı bir köpekle birlikte yaşamanın bütün yönlerine ışık tutuluyor. Evdeki eşyaların ya da çok sevdiğiniz ayakkabınızın canına okuyan köpeğinizi, bu alışkanlıklarından caydırmanın en iyi yolu nedir? Onun olur olmaz havlamasını, komşuları rahatsız etmesini, konukların üstüne atlamasını ya da bahçeyi kazmasını nasıl engelleyebilirsiniz?

Bu kitapta böyle pek çok sorunun cevabıyla birlikte, sevgili dostunuzla bir arada yaşamaya dair bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız. Hem sizin hem de köpeğinizin hayatı kolaylaşacak.

Her Yönüyle Köpek Bakımı köpek eğitimi konusunda mükemmel bir rehber. Dikkat edin, köpeğinizi gören arkadaşlarınız sizden kendi köpeklerini de eğitmenizi isteyebilir! O kadar eksiksiz bir kitap ki, köpeğiniz yazsaydı bu kadar olurdu!


*alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-08, 17:33   #7
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Cool Cvp: Köpeklerle İlgili Kitaplar :)

şimdilik bu kadar millet.....
bulunca yine yazacağım....
siz de ilginç şeylere rastlarsanız ya da bildikleriniz varsa yazın da haberimiz olsuun barim
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru: beyzosh Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 06-01-15 00:24
Çok acil yardım!.. Yavru köpeklerle ilgili!. Bu Okul Bitmez Köpek Beslenmesi 28 06-08-14 21:56
Hayvan Hastanelerinin Kuruluş, Açılış, çalışma Ve Denetlenme Usul Ve Esaslarına Dair Mihav Hayvan Hakları Genel Konular 0 09-12-08 03:58
Veteriner Hekim Muayenehane Ve Poliklinik Yönetmeliği Mihav Hayvan Hakları Genel Konular 2 09-12-08 03:22
Hayvan Gen Kaynaklarının Korunması Hakkında Yönetmelik >Ferik ve Bulut< Hayvan Hakları Genel Konular 0 29-10-08 21:21Saat 13:42.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203