Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler


Cevap Yaz
Eski 21-03-11, 20:18   #1
 
Nurol53 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Yaş: 19
Mesajlar: 19
Nurol53 Çevrimdışı
Varsayılan Köpek Türleri

AFGAN TAZISI
Çok eski çağlardan beri varlığını sürdüren bir cinstir. Eski Mısır papiruslarında ve Afganistan mağaralarında resmedilmişlerdir. Sina yarımadasının yerlisidir.
Zarif, ince bir yapısı vardır. Güçlü bir çene, dar ve uzun bir başı vardır. İnatçı ve cesurdur. Tüyler uzun, ipeksi genelde siyah, beyaz ve kahverengidir. Yükseklik erkeklerde 68-73 cm. ağırlık 26-34 kg. dır. Dişiler biraz daha azdır. Tüylerinin sık sık fırçalanması ve büyük alanlarda rahatça koşması gerekir.AKBAŞ
Batı Türkiye'nin beyaz çoban köpeği Akbaş, uzun süredir Küçük Asya'nın yerli ve yabancı gezginleri tarafından izlenmiştir. Bu gezginlerin hiç biri köpekler üzerine uzmanlaşmış olmamalarına rağmen hatıralarında bu şahane köpekten bahsetmeden edememişlerdir. 1903-1906 yıllarında İstanbul'un Büyük Britanya Ateşesi Yüzbaşı A.F. Townshend'in hatıraları tipiktir. Batı Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde Akbaş'a rastlamış ve şöyle demişti; "Dağ köylerinde bulunan bu tür son derece Collie'lere benzemektedir. Yabancılara karşı saldırgan olup kervanlara hücum ederek süvarileri atlarından aşağı çekmeye bile kalkışırlar" Beyaz..Akbash (Akbaş) köpeğinin hangi doğal bileşimler veya hangi yetiştirme yöntemleriyle bu derece yaygınlaşmış olduğunu hiç bir zaman bilemeyeceğiz. Rengi beyazdır ve hiçbir zaman benekli, hareli, başka bir renkle karışık olmaz. Bununla beraber beyaz renk, huy, duyarlılık ve renkten oluşan üçlü standardın bir parçasıdır. Bu üçlünün her parçası safkan Akbaşın önemli vasıflarıdır. Strang (1982) Mariland'da gözlemini yaptığı Akbaş hakkında şöyle yazıyordu: "Belki de bu Akbaş türü sürüleri korumak ve aynı zamanda kurt ve diğer saldırganları ortadan kaldırmak için geliştirilen çift maksatlı bir köpek olabilir. Arka bacakları bir Antilobu kıskandıracak kadar güçlü. Eminim ki bu köpekler sadece sürüleri korumakla kalmayıp, avının peşinden dörtnala giden atlara da eşlik etmiştir. Büyük bir olasılıkla Amerika'ya gelmiş ilk koruyucu ve kurt avcısıdır" Sahibine çok sadık, çocuklarla arası çok iyi olan Akbaş akıllı ve eğitime yatkın bir türdür. Renk Sadece beyazdır. Yüksekliği 70-80 cm. ağırlığı 50-60 kg.ı bulur.

AKİTA
Japonların aslan ve ayı avında kullandıkları ve bir dönem de samurayların savaşta yardımcı olmaları için beraberlerinde götürdükleri milli köpekleridir. Kangallar gibi başlarına buyruk dev ve atletik bir cinstir. Yükseklikleri 65-75 cm. ağırlıkları 50-60 kg.ı bulur.

ALASKAN MALAMUT
Malamute,Alaska'nın Pasifik kıyısında bulunan Malamute Eskimolarının kızak köpeğidir. Kutup kurtlarından türetilmiştir. Kanada yoluyla Avrupa'ya yayıldıktan sonra, cins köpekler arasına girmişlerdir. Bunlar da diğer kızak köpekleri gibi çok ağır yükler çekerler.
Sağlam gövdeli ve ağırdır. Kulaklar kısa ve diktir. Renkleri Kurt renklerinde, siyah ve beyazdır. Kısa ve kalın tüylüdür. Omuz yüksekliği erkeklerde 55-66 cm., dişilerde 50-58 cm.dir. Ağırlık erkeklerde 38 kg. dişilerde 34 kg.dır. Duygulu, sadık ve zeki kızak köpekleridir.

BASSET HOUND
Bloodhound'dan türetilmiştir. Kısa bacaklı ve çeviktir. Başındaki deri gevşek ve katlıdır. Vücuduna oranla kafası büyüktür. Uzun sarkık kulaklar, siyah gözler ve hafif kıvrık kuyruğu, kısa ve sert tüyleri vardır. Ortalama yükseklikleri 35 cm. ağırlıkları 18-23 kg.ı bulur.
Sakin, duygulu ama biraz inatçıdır. Çocuklarla arası çok iyidir. Gelişmiş koku alma duygusu onu iyi bir av köpeği yapabilir.

BOXER
Birinci Dünya Savaşı'nda Alman ordusunca kullanılmış, 1925'te yararlı bir köpek olarak tanınmıştır. En eski türlerden birinin küçük kırması olan Boxer'ın, çirkin yüz ifadesine bakıp kötülüğe bağlamamak gerekir. Kulak ve kuyruğu kısadır. Bedeni bol kaslı, burnu güçlü, kısa ve hafifçe yukarı kıvrıktır. Zeki, neşeli, dost canlısı, hareketli, atak bir köpektir. Biraz isyankar ve uyumsuzdur. Çok iyi eğitilmesi gereken Boxer kendini kanıtlamış bir ev ve bekçi köpeğidir. Düz, kısa ve parlak tüylüdür. Sarı veya karışık renklidir. Yüksekliği erkeklerde 57-64 cm.,dişilerde 53-60 cm.dir. Ağırlıkları 25-30 kg.

BORDER COLLİE
Vikingler tarafından İskoçya'ya getirilen ve geyik çobanı olarak kullanılan köpekler ve bunların Valee çoban köpekleriyle çiftleşmeleriyle bugünkü standardını yakalamıştır.
Zeki, sağlam, duyarlı ve kolay eğitilebilen güçlü ve çevik bir çoban köpeğidir. Yükseklik erkeklerde 50-56 cm. dişilerde 48-53 cm. ağırlık erkeklerde 18-23 kg. dişilerde 16-18 kg.dır. Renkleri siyah, beyaz ve kahverengi tonlarındadır.

BULLDOG
Fenikeli denizciler tarafından İngiltere'ye getirilmiş daha sonra İngiltere'nin milli sembolü olmuştur. 13-18. yüzyıllar arasında boğalara karşı dövüşlerinden dolayı bu adla ünlenmişlerdir. Bu acımasız eğlenceler 1835'te parlemento kararıyla yasaklanmış, zamanla kendiliğinden kaybolmuştur. Eskiden çok aranan bu tür bu nedenle unutulmuş 1875'lerde ilk standartları oluşturulmuştur. Bugün Bulldoglar, özellikle sakin, cesur ve çok az havlayan, duyarlı bir köpek durumundadır. Çocuklarla çok iyi arkadaşlık kurarlar, sabırlı candan bir köpektir. Bunun yanısıra yabancılar karşısında inatçı ve acımasızdır. Düzenli hareket olanağı sağlanır ve egzersiz yaptırılırsa apartman yaşamına da uyum sağlar. Fazla sıcaktan hoşlanmaz. Pek çok ülkede hayranları bulunmaktadır.
Renkleri beyaz, dalgalı kızıl, sarı veya düz sarı lekelidir. Alındaki deri kırışıktır. Ortalama yüksekliği 30-40 cm. ağırlık 23-25 kg. İri bir kafası vardır. Bacakları, tüyleri ve kuruğu kısadır. Sosyalleşmeyle iyi huylu bir aristokrat olmuştur.

BULL MASTIFF
Mastiffler ile Buldogların çiftleştirilmesiyle 1924'te elde edilmiştir.
Yapısı güçlü ve iri ama hantal olmayan bir köpektir. Erkekler 63,5-68.5 cm. yüksekliğinde ve 50-58 kg, ağırlığında; dişiler 61-66 cm. yüksekliğinde ve 45-54 kg. ağırlığındadır, Büyük, dörtköşe ve kırışıklarla kaplı bir başı; açık ve geniş burun delikleri, güçlü ve düzgün dişleri vardır. Gözleri koyu eladır, aralarında bir kırışıklık vardır, Kulaklar V biçminde, geriye doğru düşüktür. Kuyruk düz ya da kıvrıktır. Bacakların ortasına kadar uzanır. Tüyleri açık kahverengi, kızıl ve kaplan renklerınin bütün tonlarını taşır. Kısa ve serttir. Neşeli, korkusuz ve aile ortamına uyumludurlar. Dengeli, itaatkar ve duyguludur. Ancak bu köpek enerjik bir efendinin emrinde olmalıdır. Avcı ve muhafız olarak çok değerlidir, ordu ve polis faliyetlerinde yardımcı olur. Güney Afrika Elmas Derneği tarafından, bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Günümüzde esas olarak en ürkütücü bekçi köpeği ve muhafız olarak kullanılır. Şişmanlamaması için iyi bir beslenme rejimi uygulanmalı ve sık sık yürüyüşe çıkartılmalıdır..

BULL TERRİER
Bulldog ve teriyer birlikteliğinden doğmuştur. 1800'lü yıllarda James Hinks tarafından arena dövüşleri için üretilmiş inatçı köpeklerdir.
Herzaman ilgi beklerler. Sosyalleştirmeyle günümüzde iyi huylu, itaatkar bekçi köpekleri olmuşlardır. Öne doğru uzun ve oval bir başı vardır. Yapısı güçlü ve çok kaslıdır. Saf beyaz renkde ya da lekeli olur. Tüyleri kısa ve serttir. Yüksekliği 55 cm. ağırlığı 28 kg.ı bulur.

CHOW CHOW
Çin kökenli,bol tüylü,başı aslan başına benzeyen ve gövdesine oranla iri olan bir refakat köpeğidir. Çin'de geliştirilmesine önem verilmemiştir. İngilizler ilgilenmişlerdir.
Sadık, içe dönük ve sabırlıdır. Geçmişte kızak köpeği olarak kullanılmışlardır. Orta boylu, bol uzun ve sık tüylüdür. Kulaklar küçük ve diktir. Burun kısa ve basıktır. Gözler de yüze oranla küçüktür. Dil, damak, dudak ve dişetleri mordur. Özgürlüğüne düşkün ve cesaretiyle ünlüdür. Sadece sahibine bağlıdır. Ailenin diğer fertlerinden uzak durur. Bekçi köpeği olabilir. Renkleri siyah, kızıl, mavi ve kremdir. Daima tek renkli olurlar. Bol tüylü sırta doğru eğik kuyruğu vardır. Yüksekliği 48-51 cm. ağırlık 24-27 kg.dır.

COLLIE
İskoçya'nın yüksek ovalarından gelmektedir. Zaman içindeki yetiştirilmesinde zarif bir cins durumuna gelmiştir. Küçük yaşlarda eğitilmesi çok kolaydır. İskoçya ve İngiltere'nin batısında çoban köpeği olarak kullanılırken, Avrupa ülkelerinde refakat ve bekçi köpeği olarak yararlanılır.
Sağlam ve çeviktir. Aktiftir. Yumuşak ve sık tüylü, başı ince, suratı uzun, kulakları ince ve sivri kuyrukludur. Güzel, gösterişli, zeki ve anlayışlıdır. Renk: Siyah-sarı ve beyaz karışımı. Yüksekliği erkeklerde 61-66 cm. dişilerde 56-61 cm. Erkeklerin ağırlığı 27-34 kg. dişilerinki ise 23-29 kg.dır.

DALMAÇYALI
Orta çağda av köpeği olarak kullanılmışlardı. Günümüzde evlerimizde arkadaş ya da bekçi köpeği olarak kullanılırlar.
Beyaz üzerine siyah ya da koyu kırmızı lekeleriyle renkleri çok çekicidir. Gözleri siyah ya da kahverengi olur ve parlaktır. Duyarlı ve sakindir. Çocukları çok sever.

DOGO ARGENTİNO
1920 lerde Arjantinli Antonio ve Agustin Nores Martines kardeşler tarafından, yaban domuzu avı için yaratılmışlardır. Cordoba, Pointer, Boxer, Danua, Bullterrier, Bulldog, İrlanda Kurt Tazısı, Dogue de Bordeux, Pirene Dağ Köpeği, İspanyol Mastiff köpeklerinin karışımıdır. İyi bir avcı ve bekçi köpekleridir. Atletiktir. Yumuşak ve kısa tüyleri, uzun ve aşağı sarkık kuyruğu vardır. Rengi beyazdır. Yükseklik erkeklerde minimum 63 cm. dişilerde minimum 59 cm.dir.

FRANSIZ BULLDOG
Cesur, hareketli, zeki ve duygulu olan bu küçük köpekler iyi bir fare avcısı ve bekçi köpekleridir. Gözleri siyah ve yuvarlaktır. Yumuşak, kısa ve parlak tüyleri vardır.
GERMAN SHEPHERD
German Shepherd (Alman Kurt Köpeği), dünyada en çok ilgi gören ve en çok beslenen bir cinstir. Bunun başlıca nedenleri, eğitiminin kolaylığı, zeki ve uysal oluşudur. Çok uzak ataları arasında kurtların da bulunması nedeniyle A.Kurt Köpeği denen bu köpekler, koyun sürülerinde, çoban köpeği olarak uzun yıllar hizmet etmiştir. Özellikle Alman ordusunun çeşitli bölümlerinde yararlanıldı. İkinci Dünya Savaşı sonrası askerler tarafından Amerika ve İngiltere'ye götürülerek buradan tüm dünyaya yayıldı. Bugünse özellikle suç vakalarında ne kadar önemli bir görev yerine getirebildiği kanıtlanmış durumdadır. Sık, kısa ve sert tüylüdür. Siyah, siyah-sarı hareli, gri rengi vardır. Yüksekliği erkeklerde 60-65 cm., dişilerde 55-60 cm.dir. Ağırlık 30-35 kg.ı bulur.

GOLDEN RETRİEVER
İlk kayıtlarından 1800'lerde İngiltere'de avcılıkta kullanıldığını anlıyoruz. Tweed Water Spaniel, New Foudland, İrish Setter'den türemişlerdir.
Güçlü, gelişmiş koku alma duyuları vardır. Altın sarısı ve krem tonlarında rengi, parlak ve dalgalı tüyleriyle dikkatleri çekerler. Hareketli, uysal, çevik ve çok iyi yüzücüdürler. Geniş göğsü ve uzun kuyruğu ve düşük kulakları vardır. Yükseklik erkeklerde 57-61 cm. dişilerde 54-57 cm. olur. Erkekler 30-34 kg. dişiler 25-30 kg.ı bulur. Aile hayatına uyumludurlar ve çocukları çok severler.

GREAT DANE (DANUA)
İ.Ö. 36 yılına ait bir Grek parasının üzerinde, günümüzde yaşayan Great Dane'ye çok benzeyen bir köpek resmi yer alır. Eğer bu köpeğin Grek kökenli olduğunu düşünüyorsanız, ona neden "köpeklerin Apollosu" dendiğini anlamanız kolaylaşır. Ne var ki, bu cins hakkında çok daha kesin ve çürütülemeyecek ve yüzyıllar sonra yaşanan bir dönemden gelen bir bilgiye sahip bulunuyoruz. İ.S. 407 yılında Almanya'nın Gaul bölgesi, İtalya'nın bir kısmı ve İspanya, beraberlerinde Mastiff benzeri güçlü köpeklerini de getiren Asyatik bir kavim -Alanlar- tarafından istila edildi. Özellikle Almanya'da, ayıların ve yaban domuzlarının üstesinden gelebilen bu muhteşem hayvanların hayranlık uyandırdığı bu ülkede, bir cinsleştirme süreci başlatıldı. Bu köpekler İrlanda Tazılarıyla çiftleştirildiler. Bu çiftleşmelerden günümüzde Great Dane olarak bilinen o güzel, büyük, ince ve çevik köpekler dünyaya geldi. İngilizce Dane denilmesine rağmen bu köpeklerin Danimarka ile hiç ilişkisi olmamıştır.
Great Dane, asaleti dayanıklılıkla, gücü zerafetle birleştiren dev bir köpektir. Asgari yükseklik erkeklerde 76 cm., dişilerde 72 cm. kadardır. Daha büyük gövdeli köpekler daha makbuldür. Ağırlıkları 60 kg. kadardır. Alın kısmı basık, uzun ve ensiz bir başı vardır. Burun kanalı geniştir. Boynu uzun ve kaslıdır. Ön bacakları dümdüzdür. Butları kaslı, kısa ve siyah çatımaklı ayakları yuvarlaktır. Kuyruğu orta uzunluktadır ve bacaklarının ortasına kadar uzanır. Gözleri yuvarlak, genellikle siyah, canlı ve zeki ifadelidir. Kulaklar uzun, sivri ve dik olur. İyi gelişmiş beyaz dişleri makas çeneyi boydan boya çevrelemelidir. Hepsi, kısa, kalın, parlak ve sık tüylüdür. Tüylerin rengi değişiktir. Parlak siyah olanlar siyah gözlü, mavi olanlar ise açık renk gözlü olabilir. Great Dane yapısı gereği fazla değişkenlik göstermeyen bir köpektir, ancak koşullar gerektirdiğinde saldırganlaşabilir.Temel özellik olarak, yumuşak huylu, duygulu ve sabırlıdır. Uzun tarihi boyunca Great Dane, savaş köpeği, av köpeği, küçük araba çeken köpek, bekçi köpeği ve muhafız köpek olarak kullanılmıştır. Günümüzde hala bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır, ancak güzelliği ve iyi huyluluğu nedeniyle dekoratif bir arkadaş olarak da değerilidir.

Yumuşak huyludur.

[Ziyaretçiler üye olmadan, üyelerimiz ise konuya mesaj yazmadan linkleri görüntüleyemezler.Hemen ÜYE OL!]
GREYHOUND
Hız için yaratılmışlardır. Saatte 65 km. hıza ulaşabilirler. M.S.900 lerde Arap Salugisinden üretildiği sanılmaktadır. Odönemlerde ayı ve geyik avlarında yaygın olarak kullanılırlardı.
Uzun ve sivri kafası ve kısa tüyleri vardır. Her renk olabilir. Küçüm kulakları geriye katlanır. Av güdüsü çok gelişmiştir. Zeki, cesur, iyi huylu ve inatçı yapısı vardır. Sakin ve ev için uygundur. Soğuk havaları sevmez. Uzun yürüyüşler yaptırılmalı ve düzenli koşturulmalıdır. Yükseklik erkeklerde 71-76 cm. dişilerde 68-71 cm. ağırlık erkeklerde 29-32 kg. dişilerde 27-29 kg. kadardır.

İNGİLİZ COCKER SPANİEL
Neşeli çok dayanıklı bir o kadar da duygusaldır. Bu sebeple iyi eğitilmelidir. İyi huylu ve itaatkardır. Çocuklarla arası çok iyidir. Av bulmak doğasında vardır. İpeksi tüyleri ve kuyruğu vardır. Kahverengi gözleri ve çeşitli renkleriyle çok neşelidir. Suyu çok sever. Avcılık duyusu çok gelişmiştir. Kulakları uzun ve sarkıktır. Yüksekliği erkeklerde 39-41 cm. dişilerde 38-39 cm.i ağırlıkları 13-14 kiloyu bulur.

JACK RUSSEL
İngiliz din adamı Jack Russel tarafından 18.yy.da geliştirilmiştir. Amerikan Köpek Kulübü tarafından kabül görmediğinden belli bir standardı yoktur. Cesur, neşeli ve itaatkardır. Bütün teriyerler gibi küçük hayvanları avlamak için kullanılırlar. Yükseklikleri 22 cm. ağırlıkları ise 10 kg. kadardır.

KANGAL
İri, heybetli ve kaslıdır. Cesur, zeki, hızlı ve çeviktir. Kurt boğabilirler. Soğuğa dayanıklı iyi bir bekçi ve çoban köpekleridir. Savunmacıdır. Kısa, sert ve sık tüylüdür. Orta boy üçgen sarkık kulakları, büyük bir siyah burnu vardır. Göz kenarları ve kulakları daima siyahtır. Her zaman tek renktir. Önde ve arkada bir veya birden fazla tırnak bulunabilir. Ağırlık erkeklerde 50-65 kg. dişilerde 41-59 kg.ı bulur. Yükseklik erkeklerde 75-80 cm. dişilerde 70-75 cm. olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ayrılık Korkusu >Ferik ve Bulut< Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 1 30-04-15 15:44
Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru: beyzosh Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 06-01-15 00:24
İtaat Eğitimi Kutay Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 13 09-08-12 14:27
Kimler Köpek Eğitebilir?.. İpuçları Burada.. Mihav Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 25 07-09-10 18:19
Köpek Klüpleri Neden Gerekli? >Ferik ve Bulut< Köpekler 0 17-12-08 04:09Saat 17:18.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203