Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler


Cevap Yaz
Eski 22-12-08, 19:09   #1
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.301
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Lightbulb Köpek şampuanlarının içerikleri

Köpeklerin kullanımına özel olarak üretilmiş şampuanlarda; onların tüy ve deri sağlığını geliştirip, düzenlemeye yönelik maddeler vardır. Deri ve tüy sağlığı bire bir genel sağlık durumu ile ilişkilidir.

Yazılarımdan beni yeterince tanımışınızdır, tüm amacım; yaşamı değerli kılan kedi ve köpek dostlarımızın yaşam kalitelerini yükseltmek, birlikte yaşamayı daha kolay kılan bilgileri paylaşmaktır.

Aşağıda vereceğim tabloda piyasada bulunan köpeklere özel şampuanların etiket bilgilerini daha kolay anlaşılmasını sağlayan bilgileri göreceksiniz. Eğer köpeğinizi sürekli götürdüğünüz Vet Klinikte şampuan bulunuyorsa sorun yok, doğru ürünü alırsınız. Yok, eğer bir pet shop tan ya da marketten alacaksanız okumanızda yarar görüyorum.

INSECTICIDALS / Dış Parazitlere karşı şampuanlar: Uyuz etkenlerinin bazılarına, pire ve kenelere karşı tedavi edici, koruyucu etkilidirler.

İçerik ve açıklamaları:
Pyrethrin


Pyrethroids, such as permethrin: Kedilerde kullanılmaz.

Carbaryl: Pyrethrine aşırı duyarlı ise Carbaryl içeren kullanılır.

ANTISEBORRHEIC / Yağlanmaya karşı: Deride yağların pul pul tabakalaşmasına karşı koruyucu ve tedavi edici, bazı durumlarda aşırı yağlanmayı engelleyicidirler.

İçerik ve açıklamaları:
Seborrhea oleosa için / yaş yağlanma:
Deride aşırı yağlanma ve tabakalaşma ile karakterize bir durum

Sülfür / Kükürt: Deride pullanmayı ve kabuklanmayı azaltır, önler; varsa tedavi eder. Kaşıntıyı azaltır. Eşit miktarda salisilik asitle birlikte kullanılırsa daha etkili olur. Mantar ve bakterilere karşı etkilidir.

Salicylic acid: Deride pullanmayı ve kabuklanmayı azaltır, önler; varsa tedavi eder.Kaşıntıyı azaltır. Eşit miktarda kükürtle birlikte kullanılırsa daha etkili olur.

Refined Tar / Rafine edilmiş Katran: Deride yağların pul pul tabakalaşmasına karşı en etkili maddedir. Kaşıntıyı azaltır, yağ gidericidir. Ancak irkiltici olabilir. Kedilerde kullanılmaz.

Selenium sulfide: Deride pullanmayı ve kabuklanmayı azaltır, önler; varsa tedavi eder.Kaşıntıyı azaltır. Mantar ve bakteriyel deri enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Ancak erkek köpeklerde testislerin üzerindeki deri torbada, anusün iç yüzünde olumsuz etkisi vardır. Bu yüzden yağlı deride oluşabilecek mayaların neden olduğu hastalıklarda kullanımı sınırlıdır; 10 dakika beklenip sonra yıkanarak uzaklaştırılmalıdır. Kedilerde kullanılmaz.

Benzoyl peroxide: Yağ tabakalarını ve kabukları uzaklaştırır. Ancak derinin doğal neminin kaybolmasına yol açabilir. Mükemmel yağ gidericidir ve kıl folliküllerindeki yağın dışarıya çıkarılmasını sağlar. Bakterilere karşı etkilidir.

Seborrhea sicca / kuru yağlanma için: Kuru yağ tabakaları şeklinde görülür.

Sulfur / Kükürt: Deride pullanmayı ve kabuklanmayı azaltır, önler; varsa tedavi eder. Kaşıntıyı azaltır. Eşit miktarda salisilik asitle birlikte kullanılırsa daha etkili olur. Mantar ve bakterilere karşı etkilidir.

Salicylic acid: Deride pullanmayı ve kabuklanmayı azaltır, önler; varsa tedavi eder.Kaşıntıyı azaltır. Eşit miktarda kükürtle birlikte kullanılırsa daha etkili olur.

ANTI PRURITIC / Kaşıntıya karşı: Atopi ve diğer alerjik nedenlere bağlı kaşıntılarda ferahlık verir. Rahatlamayı sağlar.

İçerik ve açıklamaları:
Colloidal Oatmeal / Koloidal* Yulaf Ezmesi:
Derideki yangılanmayı / iltihaplanmayı azaltır.

*Kolloid: Sıvı içinde asılı tanecikli yapı

Hydrocortisone: Ağızdan alınan kortikostereoidlerle karşılaştırıldığında çok daha az yan etkisi vardır.

Pramoxine hydrochloride: Uygulandığı bölgede geçici olarak ağrı, kaşıntı duyarlığının kaybolmasını sağlar.

Diphenhydramine: Antihistaminik etki göstererek etkilenen bölgedeki yangı / iltihaplanmayı azaltır.

Aloe vera: Aloe Vera nın anavatanı Afrika olup; çöl zambağı, ölümsüzlük bitkisi ve ilaç bitkisi isimleriyle de bilinmektedir. Amerika ve Japonya da ise kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Tarihi kayıtlardan, M.Ö 1500 yıllarında bile Eski Mısırda yanık (Aloe veranın taze yaprakları kırıldığında veya kesildiğinde akan sıvı doğrudan yanıklara tatbik edildiğinde hem kabarcık oluşumu hem de yanık ağrısı giderilmektedir), enfeksiyon ve parazit tedavisinde kullanıldığı, ayrıca ünlü Mısır kraliçesi Kleopatranın cildini taze tutmak için aloe vera ile masaj yaptırdığını, Napolyon un eşi Josephinenin yine bu maddeyi ünlü süt banyosu terkibine eklediğini öğreniyoruz. Ayrıca Afrikalı avcılar onu ciltlerine sürerek terlemeyi ve vücut kokusunu gidermek için kullanmaktadırlar.

Menthol / Mentol: Bölgeyi serinleterek, ağrı duyumunu giderici etki gösterir.

Sülfür / Kükürt: Deride pullanmayı ve kabuklanmayı azaltır, önler; varsa tedavi eder. Kaşıntıyı azaltır. Eşit miktarda salisilik asitle birlikte kullanılırsa daha etkili olur. Mantar ve bakterilere karşı etkilidir.

Salicylic acid: Deride pullanmayı ve kabuklanmayı azaltır, önler; varsa tedavi eder. Kaşıntıyı azaltır. Eşit miktarda kükürtle birlikte kullanılırsa daha etkili olur.
Cool water rinses / Soğuk su ile ıslatmak: Kaşıntıya karşı kullanılan şampuanlar uygulanırken, yıkama suyunun soğuk olması kaşıntıyı azaltıcı etki yapar.


ANTIBACTERIALS / Bakterilere Karşı: Pyoderma, folliculitis, ve impetigo gibi derinin bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

İçerik ve açıklamaları:
Benzoyl Peroxide: Deride pullanmayı ve kabuklanmayı giderir. Ancak deriyi kurutabilir. Mükemmel yağ gidericidir ve kıl folliküllerindeki yağın dışarıya çıkarılmasını sağlar. Bakterilere karşı etkilidir.

Chlorhexidine: Yüksek konsantrasyon da (yoğunlukta) olursa deriyi irrite (tahriş) edebilir. Bazı köpek ve kedilerde (hassas olanlarda) deriyi kurutabilir.

Povidone Iodine: İyotlu bir bileşiktir. Bakterilere karşı kuvvetli etkiye sahiptir.
Triclosan: Bakterilere karşı zayıf etkilidir.

Ethyl Lactate: Yağ gidericidir ve kıl folliküllerindeki yağın dışarıya çıkarılmasını sağlar. Yağın ortamdan uzaklaştırılmasını sağlayarak bakterilerin üremesini engeller.

Sülfür / Kükürt: Deride pullanmayı ve kabuklanmayı azaltır, önler; varsa tedavi eder. Kaşıntıyı azaltır. Eşit miktarda salisilik asitle birlikte kullanılırsa daha etkili olur. Mantar ve bakterilere karşı etkilidir. Özellikle Stafilokok isimli bakteriye karşı etkilidir.

ANTIFUNGALS / Antimicotic Mantarlara karşı etkili: Maya ve Mantarların neden olduğu deri hastalıklarının tedavisinde / sağaltımında kullanılır.

İçerik ve açıklamaları:
Miconazole 2%: Ketoconazole a göre daha ucuz bir seçenektir.

Chlorhexidine 2- 4%: Mayaların etken olduğu deri enfeksiyonlarında etkilidir. Mantarlara karşı etkisi daha zayıftır. Çok hassas cilt yapısına sahip kedi ve köpeklerde tahriş edici, deriyi kurutucu etkisi olabilir.

Povidone Iodine: Etkilidir ancak tahrişe yol açabilir.

Ketoconazole 2%: Çok etkilidir.

Selenium sulfide 1%: Deride pullanmayı ve kabuklanmayı azaltır, önler; varsa tedavi eder. Kaşıntıyı azaltır. Mantar ve bakteriyel deri enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Ancak erkek köpeklerde testislerin üzerindeki deri torbada, anusün iç yüzünde olumsuz etkisi vardır. Bu yüzden yağlı deride oluşabilecek mayaların neden olduğu hastalıklarda kullanımı sınırlıdır; 10 dakika beklenir ve durulanarak uzaklaştırılmalıdır. Kedilerde kullanılmaz.


EMOLLIENTS / Deriyi Yumuşatıcılar: Derinin yağlanmasını sağlayarak yumuşatanlar.

İçerikleri:
- Corn Oil / Mısır Yağı, Cottonseed Oil / Pamuk Yağı, Coconut Oil / Kakao Yağı, Olive Oil / Zeytinyağ

- Sesame Oil / Susam Yağı, Safflower Oil / Ayçiçek Yağı, Lanolin / Yün Yağı

- Mineral Oil / Mineral Yağlar (Vazelin vb.), Parafin / Parafin, Peanut Oil / Yerfıstığı Yağı

EMULSIFIERS / Emülsifiye ediciler: Derinin yağlanmasını sağlayan maddelerin deri üzerinde daha çabuk dağılmasına yardımcı maddeler:

İçerikleri:
- Cetyl Alcohol, Laureth8211;5, Lecithin, PEG8211;4 dilaurate, Stearic acid, Stearyl alcohol

HUMECTANTS / Nemlendiriciler: Derinin tekrar doğal nemine kavuşmasını sağlar.

İçerikleri:
- Carboxylic Acid, Lactic Acid, Urea, Sodium Lactate,

-Propylene Glycol

-Glycerin

- Polyvinylpyrrolidone

SPECIAL FORMULATIONS /Özel formülasyonlar: Deri ve tüylere adeta yapışır, mikroskobik yapıda birkaç tane yararlı maddeyi içeren tanecikler halindedir. Siz göremezsiniz ancak tedavi edici etkileri 7 -10 gün devam eder.

---------------o--------------------o---------------

Bu yazıyı okuyan, içeril ve açıklamaları inceleyen meraklı köpek severler; sabrınıza teşekkür ederim. Bazı bilgiler vardır ki kimilerince fuzuli olarak addedilir. Yukarıdaki yazıyı yabancı bir siteden aldım. Bu site normal köpek dostlarına yönelik bir site, Veteriner Hekimler için değil. Dışarıda köpek dostları merak ettiğinde her türlü bilgiye ulaşabiliyorsa benim ülkemde de ulaşabilmeli diye düşünerek çevirisini yaptım.

Soran, sorgulayan ve araştıran bilinçli köpek sahipleri çoğaldıkça ülkemizdeki köpek sahipliği oranı artacak, daha önceki yazılarımdan da anlaşılacağı üzere tüme varmayı amaçlıyorum. Yazılarımı okuyan, arşivine kayıt eden dostlar; günü gelir gerekli olur bilgileri belleğinize almak zorunda değilsiniz. Ancak gereksinme duyduğunuzda elinizin altında bulunsun diye düşündüm.

Özetlersek; yukarıdaki şampuanların içindeki maddelerin bazıları tedavi şampuanlarında bazıları da normal şampuanlarda kullanılıyor. Piyasada; kısa tüylü / Short Hair, uzun tüylü / Long Hair köpekler için, tedavi / medicated şampuanlar, koyu renkli / açık renkli köpekler için, keçe çözer şampuan / retangled diye satılan bir sürü şampuan var. Siz köpeğinizin tüy yapısına uygun olanını; deneyimleriniz, gözlemleriniz ve Veteriner Hekiminizin önerisine göre seçersiniz.

Bu yazı ülkemizde ilk defa kaleme alındı, ne köpeklerle ilgili bir kitapta ne de şimdiye kadar yayınlanmış bir dergide yer almadı. Umarım bu extrem / uç bilgi yararlı olur.

Okuduğunuz için tekrar teşekkür ederim, en içten sevgilerimle
Onlarla, dostça, hoşca kalın.


Kaynak:
Veteriner Hekim M.Hakan Boyar
Global Gıda Ürün Müdürü İzmir.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ayrılık Korkusu >Ferik ve Bulut< Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 1 30-04-15 15:44
Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru: beyzosh Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 06-01-15 00:24
İtaat Eğitimi Kutay Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 13 09-08-12 14:27
Kimler Köpek Eğitebilir?.. İpuçları Burada.. Mihav Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 25 07-09-10 18:19
Köpek Klüpleri Neden Gerekli? >Ferik ve Bulut< Köpekler 0 17-12-08 04:09Saat 23:03.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203