Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler


Cevap Yaz
Eski 17-12-08, 04:09   #1
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Köpek Klüpleri Neden Gerekli?

KÖPEK KLÜPLERİ NEDEN GEREKLİ?

Köpek konusunda ileri ülkelere baktığımızda köpek kulüplerinin kuruluş tarihlerinin çok eskilere dayandığını görürüz. Örneğin Amerikan Kennel Club 1884, United Kennel Club 1898 , FCI (Federation cynologique international) 1911 gibi.

Bir çok ülkenin bir resmi köpek kulübü ve buna bağlı ırk kulüpleri vardır. Bazı ülkelerdeki resmi köpek kulüpleri Federation Cynologique Internationale (FCI) üyedirler. FCIa uluslararası ulusal köpek klüplerinin federasyonu diyebiliriz.

Resmi köpek kulüpleri olan ülkelerde, bu kulüplerin yukarıda örneğini verdiğimiz kuruluşlarının çok eski senelere dayanması ve bugüne kadar var olmalarının köpeklere, sahiplerine ve ülkelerine bazı faydaları vardır.

Her resmi köpek kulübünün tanıdığı köpek ırkları vardır. Bu kulüpler tarafından köpeklerin ırk özellikleri belirlenir, bu kulübe üye olan diğer ırk kulüpleri ve üreticiler bu belirlenen standartlarda köpek ırklarını kulüplerine kayıt eder, üreticilerde bu standartlarda köpek üretirler.

Bu sayede köpeklerin ırk özelliği korunmuş, secere kayıtları tutulmuş olur. Bu sayede ülkenin köpek ırkları standartları belirlenir, eski jenerasyonlardan bugüne kadar olan gelişmeler belirlenmiş, damızlık köpek kayıtları çıkmış olur.

Bu köpek kulüpleri tarafından düzenlenecek olan köpek showları ve bazı testler ya da müsabakalar [working trials (çoban köpekleri, narkotik, arama kurtarma vs.), field trials (av köpekleri) agility shows (aktivite, yetenek), obedience trials (itaat)] gibi sonucunda köpekler yarıştırılarak en iyi köpekler seçilip derecelendirilir ve ödüllendirilir.

Bu müsabakalar, neticesinde ülkenin en iyi köpekleri seçildiğinden, her üretici bu yarışmalarda kendi ürettiği köpeğin derece almasını isteyeceğinden, üreticiler için iyi köpek üretmeye ve eğitimciler içinde iyi köpek eğitmeye büyük bir teşvik olur. Ülkedeki üreticilerin iyi köpek üretmesi, köpek sahiplerinin de derecelere girmek için iyi köpeklere sahip olma istekleri köpek ırkının saflığının korunmasında da rol oynar.

Resmi köpek kulüplerinin diğer bir görevi de kendi ulusal hakemlerini yetiştirmeleri ve eğitmeleridir. Bu hakemler daha sonra uluslararası müsabakalara gidip görev alarak ülkelerinin bu alanda da adını duyururlar. Ayrıca kendi ülkelerinde derece almış köpeklerde uluslararası müsabakalarda yarıştırılarak bu yönden de gerekli tanıtımı yapılır.

Türkiye gibi kendine has bir köpek ırkı (kangal) bulunan bir ülkenin köpek kulübünün olmaması çok büyük bir eksikliktir. Bir ülke kendi köpeğinin tanıtımını ve ırk özelliklerinin korunmasını kendi köpek kulübü ile yapmalıdır. Fakat bizim ülkemizde bu yapılmamış kangal köpeğimiz yabancılar tarafından dünyaya tanıtılmak da ve onlar tarafından istenildiği gibide yönlendirilmektedir.

Bazı kennel clubler tarafından Anadolu çoban köpeği, bazıları tarafından Kangal çoban köpeği, gibi isimler alırken bizim bir köpek kulübümüzün bulunmaması, FCIa üye olamamamız nedeniyle hiç bir söz söylemeye hakkımız olmuyor yada kimse sesini çıkarmıyor.

Bizim köpeklerimiz hakkında internet ortamında yabancılar tarafından hazırlanmış pek çok detaylı site bulabilirsiniz, fakat kendi ülkemizde kendi köpeklerimiz için yapılmış detaylı bir site ararsanız bulamazsınız. Tarım İşletmeleri Gn.Md.nün sitesinde http://www.tigem.gov.tr/TigemIdx.htmise bulduğunuz bilgi detaylı olmamakla beraber bu site köpeklerimiz ile ilgili İngilizce bilgi almak içinde yabancıların hazırladığı * sitesini referans olarak göstermekle sanki köpeklerimizi yabancılara teslim ettiğimizi teyit etmektedir.

Bugün Türkiyede çeşitli ırklarda köpekler görmekteyiz özelliklede büyük şehirlerimizde. Bu köpeklerin nerden geldikleri, secereleri belli olmamakta, köpek sahipleri yetersiz ve halk arasından edindikleri kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle bu köpeklerine bakmaktalar.

Türkiyede köpek ırklarının korunması, köpek sahiplerinin bilinçlenmesi, üreticilerin denetlenmesi, gereksiz köpek ithalinin durdurulması için acilen FCIa kayıtlı ve Türkiyenin yapısına uygun (belki de devlet denetiminde federasyon gibi) bir köpek kulübünün kurulması gerektiğine inanıyorum. Bu bence sadece avcıların, fanatik köpek severlerin, hayvan severlerin meselesi değil bizim milli bir sorunumuzdur.

Kendi köpek ırkına sahip olan bizlerin hala bir köpek kulübümüzün olmaması, diğer ülkelerle kıyasladığımızda neredeyse bir asrı çoktan geçmiş bir geç kalmışlığımız herhalde bizim sadece yüz karamızdır.

Kangal köpeğimiz şöyle yada böyle dünyada adımızı duyurmaya devam etmekte. Milletimize yüzyıllar boyu hizmet etmiş bu değerli ve asil köpeğe hiç olmazsa borcumuzu bir nebze ödeyebilmek için resmi ve Kangal köpeğimize ait kulübün kurulması için acaba ne zaman birlik olabileceğiz ve harekete geçeceğiz?

Aşağıda, Hürriyet gazetesinden alınmış Ayşe Özek Karasu'nun 02.09.2001'de yayınlanmış yazısını bulacaksınız.. Köpek klübümüzün zamanında kurulamamış olmasının neye mal olduğunu daha iyi anlayacaksınız.


KANGAL DİYE BİR KÖPEK IRKI YOK MU?


Her ne kadar bu tartışmalar Türkiyeye yeteri kadar yansımasa da, yurtdışında Kangalların kökeniyle ilgili ateşli tartışmalar yapılıyor. Hürriyet gazetesinden Ayşe Özek Karasunun 2 Eylül 2001de yayınlanan haberine göre, kimi yabancı köpek kulüpleri Kangal diye özel bir ırk olmadığını savunuyor. İşte, Ayşe Özek Karasunun haberinin tam metni.


KANGAL KOMPLOSU


Bizim Türkiye'de Kangal diye bildiğimiz Kangal da, Amerika ve İngiltere'de Kangal diye bilip pek gurur duyduğumuz köpekler aslında Kangal görünümlü Anadolu Çoban Köpeğimiş.

Bir takım köpek kulüpleri Kangal diye özel bir ırk olmadığını ileri sürüyormuş. Kangalları, Anadolu'dan getirilen farklı renk ve tüy yapısına sahip çoban köpekleriyle çiftleştirip ırkı bozuyor, sonra da Türklerin para kazanmak amacıyla Kangal diye bir ırk uydurduğunu, aslında Sıvas'taki köylülerin önüne gelen her köpeğe, hatta traktöre bile Kangal dediğini iddia ediyormuş.

Nasıl? Biraz karışık değil mi?

Konu kesinlikle bizle ilgili ama, bizim haberimiz yok. Tartışma Türkiye'nin gıyabında sürüyor. Türkiye'de ulusal bir köpek kulübü bulunmadığı için, tamamen Amerika ve İngiltere'deki Kangal taraftarı ve karşıtı kulüpleri arasında, genetikçilerin de karıştığı bir kavgadır gidiyor.

Bizim yurt dışındaki başarılarıyla pek övündüğümüz ama, ondan ötesine karışmadığımız Kangalların uluslararası sahadaki serüveni 1980'lerde başlıyor. Ancak bugün yaşanan kargaşayı anlatmak için biraz daha gerilere gitmek gerekiyor.

ABD'nin Türkiye'deki eski askeri ataşesi Robert Ballard 1968 yılında Türkiye'den uzun tüylü alacalı bir erkek çoban köpeğini, hemen iki yıl sonra da açık kahverengi bir dişiyi Amerika'ya götürüyor. Bu çiftin 1970'de doğan ilk yavruları, ilişkilerin sıkı tutulacağı kişilere satılıyor. Bu grup daha sonra Amerikan Anadolu Çoban Köpeği Kulübü'nü kuruyor.

Standart Sulandırılıyor.

Amerikalı başka bir köpek yetiştiricisi olan David Nelson ise 70'lerin sonlarındaki araştırması sırasında, bağımsız bir ırk olarak kabul edilebilecek, Sıvas ve yöresinin Kangal'ını keşfediyor. İlk Kangallar 1980'lerin başında ABD'ye ulaşıyor ve 1989'da Amerikan Kangal Köpeği Kulübü

kuruluyor. Kangallar sürü bekçiliğinde büyük başarı kazanıyor, ancak karşısına beklenmedik bir engel çıkıyor: Anadolu Çoban Köpeği Kulübü.

Şimdi İngiltere cephesine geçelim. Kangallar bu ülkede Karabaş adıyla tanınıyor. Arkeolog Dr. Charmain Steel 1965'de Konya'nın bir köyünden satın aldığı Gazi ile Sabahat adlı iki Karabaş'ı ülkesine götürüyor ve Karabaşlar İngiliz Köpek Kulübü (Kennel Club) tarafından ayrı bir ırk olarak tanınıyor. 1968 yılında ise isimleri konuluyor: Anadolu Karabaş Köpeği. Irkın

standartları da şu şekilde belirleniyor: Kısa tüylü, mastif tipinde ve sarı-kahverengi üzerine siyah maske. Ancak ileriki yıllarda Anadolu'dan getirilen bir takım çoban köpekleri, bu standartlara uymadıkları halde Karabaşlarla çiftleştiriliyor ve yavrular Karabaş adı altında kaydediliyor. Böylece İngiliz Köpek Kulübü elde edilen farklı renkteki yavrular nedeniyle beyaz hariç ibaresiyle üç yeni rengi daha standartlara ekliyor.

1983 yılında Büyük Britanya Anadolu Çoban Köpeği Kulübü kuruluyor. Kangal tipini korumayı amaçlayan Anadolu Karabaş Kulübü ile bu yeni kulüp arasında çok sert tartışmaların yaşandığı toplantılardan sonra İngiliz Köpek Kulübü kendilerine sunulan karşı genetik bilgiler ışığında bu köpeklerin her renk olabileceğini kabul ediyor. Yani Kangal, artık Kangal olmaktan çıkıyor ve geriye bir tek o güzelim maskesi kalıyor. 1985 yılında Kangal'ın tanımı bugünkü şeklini alıyor: Her renk olabilir, ancak siyah maske tercih edilir.

Çobancıların iddiası:

İşte o günden bu yana İngiltere ve Amerika'da çok ciddi tartışmalar yaşanıyor. Çünkü Amerika'da Anadolu Çoban Köpeği Kulübü, İngiltere'de ise Britanya Çoban Köpeği Kulübü, Anadolu'dan getirilen köpekler arasında hiçbir renk ve tüy yapısı gözetmeksizin hepsini tek bir köpek olarak tanımlıyor ve Kangal'ın özel bir ırk olarak varlığını kabul etmiyor. Amerikan Kangal ve İngiliz Karabaş Kulüpleri ise tam tersini savunuyor.

Çoban köpeği kulüpleri Kangal köpeklerinin, David Nelson'un icadı olduğunu, Türklere de onun tarafından empoze edildiğini, Türkiye'nin ise nadir bir köpek ırkı reklamıyla kendisine yeni bir pazar açmak istediğini iddia ediyor.

Peki, çoban köpeği kulüpleri Kangal'ın varlığını neden kabul etmek istemiyor ve melezleme yoluyla ırkı bozuyor? Amerika ve İngiltere'de safkan kabul edilen ırklar, özellikler bozulmasın diye çok sıkı bir denetim altında üretiliyor. Ancak aile içinde üretim nedeniyle 100 yıl gibi kısa bir süre içinde genetik hastalıklar ortaya çıkıyor. Şimdi aynı şey Kangalların başına gelmesin diye geniş bir sınıflandırma sayesinde gen havuzunu canlı tutmaya çalışıyorlar.

Yani üretim ve kazanç yerinde, ancak ortaya çıkan ırk safkan olmadığı için çalışma kapasitesi düşüyor, fiziksel özellikleri bozuluyor. İşin kötüsü Kangal görünümlü bu Anadolu Çoban Köpeklerini biz hálá Kangal zannetmeye devam ediyoruz.

Örneğin Cats and Dogs filminde oynayan Toros adlı Kangal aslında Kangal görünümlü bir Anadolu Çoban Köpeği'ymiş...

Bazı genetikçilere göre Kangal yok

Artık yayınlanmayan Petlife dergisinin yazarı İlker Ünlü Kangal ırkının tüm dünyada gerçekten Kangal olarak tanınması için büyük çaba gösteriyor. Bu konuda bir internet sitesi olduğu gibi, iki yıldır Sıvas'a gidip yabancı üreticilerle birlikte köy köy dolaşıp fotoğraflar çekiyor, köylülerle konuşuyor.

Çünkü köylerimizdeki köpek alışverişi de yurt dışındaki Kangal ırkının bozulmasında rol oynuyor. Kangal melezleri, hatta Kangal'la ilgisi olmayan köpekler yüksek paralar karşılığında turistlere satılıyor.

Kangal diye bir ırk olmadığını savunanlar Türkiye'den götürdükleri Kangal'ları kendi köpekleri içinde eritiyorlar. ABD'de sadece 250 Kangal, buna karşılık binlerce Anadolu Çoban Köpeği var. Oysa bir çok ülke birer kültür varlığı sayılan, kendi köpek ırklarını korumak için önlemler alıyor. Örneğin Almanya Kurt köpeği ve Rottweiler'lerin, İngiltere ise sayısız Terrier türünün yurt dışını çıkışını yasaklıyor.

Almanya'daki Kangal'ları bekleyen tehlike ise itlaf edilmek. Bazı sorumsuz Türklerin elinde saldırgan birer dövüş köpeğine dönüşen bu Kangal'lardan 2000 tanesi ölümü bekliyor.

Uluslararası üne sahip genetikçi ve Alman Çoban Köpeği üreticisi Dr.Malcolm B.Willis, sarı-kahverengi kürk rengi ve siyah maskenin pek çok çiftleşmede görüldüğünü, bu nedenle Kangal'ın bir ırk değil, kozmetik bir seçim olduğunu, bu köpeklerin ırk özelliği taşımaya yetecek kadar genetik mirasa sahip olmadığını öne sürüyor.

Türkiye'ye 11 kez gelen Natalka Czartoryska adlı araştırmacıya göre Anadolu insanı köpeğin sadece sürüyü kurtlara karşı korumasıyla ilgileniyor, renk ve tüy özelliğini gözönünde bulundurmuyor. Batı'daki gibi safkan köpek statüsünde üretilmiyor. Bu nedenle de ırk ayrımı bulunduğunu düşünmek gerçekçi değil.

Avustralya ve Yeni Zelanda Kangal kulüpleri Kangal'ı Anadolu Çoban Köpeği denilen köpekten ayırmayı başardılar. Bunlar Kangal'ı Kangal olarak kabul eden nadir ülkelerden ikisi.

*alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ayrılık Korkusu >Ferik ve Bulut< Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 1 30-04-15 15:44
Köpeklerimizin eğitimiyle ilgili sorunlar... KARŞIYAKALI Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 37 10-01-15 12:27
Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru: beyzosh Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 06-01-15 00:24
İtaat Eğitimi Kutay Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 13 09-08-12 14:27
Kimler Köpek Eğitebilir?.. İpuçları Burada.. Mihav Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 25 07-09-10 18:19Saat 17:28.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203