Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler

Cevap Yaz
Eski 15-08-12, 14:16   #31

İçel (Mersin)
zelal_su Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeğimin cinsini bilmiyorum!

Kan, idrar vs. vs.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-12, 14:18   #32

By Alex üyesinin avatarı

İzmir
By Alex Çevrimdışı

Hatırlamıyorum öyle bi sormuştuk çok üstünde durmadık.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-12, 19:49   #33

kopeksever.5 üyesinin avatarı

kopeksever.5 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

By Alex tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aslında kısırlaştırmayı hiç düşünmüyorum çünkü bu yaşına kadar hiç böyle bir şey yaşamadık artık 4 yaşına geleceği için böyle veterinerimizde yapı olarak bir daha böyle bir şey isteyeceğini düşünmüyor. Yavrular için zaten ben kesinlikle sokağa veya barınağa bıraktırmam. Oğlumuza talip olan dişi papillon cinsi melez olmadığı için en fazla 4 yavru diyorlar diyelim ki fazla oldu bize sorun olmaz yavrulara şimdiden talip olan çiftliklerde var... Kısırlaştırmayı veterinerimize sorduk daha sonrasındaki bölümle yüreğim dayanmaz açıkcası kilo alacak bikaç günlüğünede olsa acı çekecek ve siz onun bir daha yavruları olamayacağını bileceksiniz fazla duygusal düşünüyorum sanırım ama bize çiftleşmemesinin verdiği tek zorluk güçlü yapısı olduğu için saldırganlaşması.. Ve ben hayatı boyunca kısırlaştırılmasına karşıyım...
Köpeğimi-kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım?

Yanıt: Kısırlaştırma operasyonunun ilk östrus(kızgınlık) görüldükten sonra yapılması önerilmektedir.Köpeklerde kızgınlıktan önce ameliyat en kolaydır ve olası ameliyatla ilgili komplikasyonları azaltır.Ancak obesite, idrar tutamama ve vulvanın atrofisinden korunma sağlamaz.

Hangi durumlarda kısırlaştırma ameliyatı yapılmalıdır?

Yanıt: Doğacak yavruların bakımının ve sahiplenmesinin bir problem olduğu durumlarda,kızgınlık döneminde ve öncesinde istenmeyen vajinal akıntı,sık işeme, hırçınlık, masturbasyon, başıboş hayvanlarla ilişkiler,insanların üzerine çıkma,rahatsız etme ve gebe kalma gibi.

Kısırlaştırma hayvandaki hangi olası hastalıkları azaltabilir?

Yanıt:Genital enfeksiyonları örnegin,akut metritis,pyometra gibi..,çeşitli genital organ ve meme tümörlerini,erkeklerde prostat hipertrofisi gibi..

Kısırlaştırılmış kedi köpek kilo alır mı ?

Yanıt :Kilo alma kısırlaştırmayla direk ilgili değildir.Hayvanın yediğini kontrol ederek kilo alma önlenebilir.

Kısırlaştırma yapmadan kızgınlık önlenebilir mi?

Yanıt :Hormon kullanılarak önlenebilir.Ancak,yan etkileri vardır ve geçici bir çözümdür.Yan etkileri olarak pyometra, kistik ovaryum gibi genital hastalıklar görülebilir.Hormon
uygulamasına kızgınlık başlamadan önce başlanmalıdır.

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma yapılabilir mi?

Yanıt :Zorunluluk olmadıkça yapılmamalıdır.Yapıldığı durumlarda kanama fazla olacaktır ve hormonal düzen bozulacaktır.

Kedi veya köpekteki kesik, kesik kokulu idrarının nedeni?

Yanıt:Erkekler bölgesini işaretlemek için yaparlar.Çok keskin kokulu, attırma tarzında idrarı sağa sola bulaştırırlar.Başka erkek hayvanların bölgelerine gelmesini engellemek amacıyla yaparlar.Bu da hayvan sahiplerini çileden çıkarır.Koyu sarı ve kesif kokulu idrar her zaman çiftleşmeyle ilgili olmayabilir.İdrar yolları enfeksiyonlarını da akla getirir.Şüpheli bir durumda veterinerinizle görüşünüz.

Kısırlaştırma ameliyatından sonra kedi-köpeğimde davranış değişikliği olur mu?

Yanıt :Olumlu anlamda değişiklik olur. Dişi kedi köpekte kızgınlık öncesi kanama ortadan kalkar.Çiftleşme isteği olmadığından rahatsız edici sesler çıkarmaz.Erkek köpekleri
kendine çekmez. Özellikle erkek hayvanlarda idrarla işaretleme ve seksüel hareketler yapmaz.Saldırganlığı genellikle ortadan kalkar, sakinleşir. Aşırı derecede miskinlik, hareketsizlik çoğunlukla görülmez.

Kısırlaşan erkek köpek koruyuculuk,bekçilik özelliğini kaybeder mi?

Yanıt :Bekçilik,koruyuculuk niteliği değişmez.

Kısırlaştırma ameliyatı riskli midir?

Yanıt :Ameliyat olduğundan risk daima söz konusudur.Genel anestezi altında yapılması,dişilerde laparatomi yapılarak kısırlaşması risk faktörüdür.Veteriner hekimlerin rutin olarak gerçekleştirdikleri operasyonlardan olduğundan rahat olunabilir. Erkek hayvanların ameliyatı dişiye göre daha az risk taşır ve kolaydır.

Üremeyi önlemek için kısırlaştırmadan daha İNSALCIL yöntemler var mıdır?

Yanıt :Kısırlaşmamış bir köpek 6 senede 67.000 adet köpeğin doğumuna sebep olmaktadır.Doğacak yavruların başına gelecek korkunç durumlar düşünüldüğünde kısırlaştırma en insaflı uygulama olduğu ortadadır.

Dişi kedi veya köpek annelik duygusunu tatmalı mıdır?

Yanıt;Genellikle hayvan sahipleri dişi hayvanının bir kez de olsa annelik duygusunu tatmasını isterler.Bu düşüncenin en önemli nedeni enpati kurmalarıdır.Kedi ve köpekte insanlarda olduğu gibi anne,baba,aile kavramı yoktur.Yavruları cinsel olgunluğa ulaştıklarında ilişkiye girmelerine birçok hayvan sahibi tanık olmuştur.Ayrıca,yavruları büyüdükten sonra onları tanımazlar.

İ.SERDAR SAYAR
VETERİNER HEKİM-ADANA
Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

KEDİ VE KÖPEK KISIRLAŞTIRILMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER ile İlgili Kavramlar : kısırlaştırma, acil kısırlaştırma, kedi kısırlaştırma, köpek kısırlaştırma, erkek kedi, erkek kedi kısırlaştırma, erkek köpek, erkek köpek kısırlaştırma, kısırlaştırma ameliyatı, kısırlaştırma operasyonu, ameliyat, operasyon, overio-hysterectomıe, iğdiş etme, kastrasyon, kastre etme, cinsiyetsizleştirme, östrus
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"KEDİ VE KÖPEK KISIRLAŞTIRILMASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (TavsiyeEdiyorum.com Uzman Tavsiye Portalı) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Galiba kisirlastirma hakkinda bilginiz yok kopeklerde veya kedilerde annelik babalik duygusu yoktur eger kopegi buyuse bile onu tanimaz belki de ciftlesebilir ciftlestirince hastaliklardan olum riski var gene de sizin fikriniz ben kisirlastirmicam bu riski ölüm riskini goze aliyorum derseniz o sizin fikriniz .bence once kucuk bile olsa bir arastirma yapsaydiniz keske...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-12, 19:51   #34

kopeksever.5 Çevrimdışı

zelal_su tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kesinlikle border collielik yok bu köpekte. Terrier kırması olduğu kesin ama. Ayrıca çiftleştirerek nelere yol açtığınızın farkında mısınız ?! Köpeğiniz çiftleştiği zaman en az 7 yavru dünyaya gelecek. Sokaklarda,barınaklarda acı çeken, ölen bir sürü yavru varken neden onlara yenileri eklensin ki ? Şimdi diyeceksiniz ki ;"İyide ben onları sahiplendireceğim veya satacağım (her neyse, sonuçta birilerine vereceksiniz). Yani sokağa veya barınağa gitmeyecekler. Evde olacaklar." Peki nereden biliyorsunuz verdiğiniz kişilerin o yavruların sorumluluğunu alabileceğini ? Bakımları zor gelince, yavrular büyüyünce, alan kişilerin hevesi geçince ya köpeği size geri verecekler yada sokağa veya barınağa atacaklar. Köpeği size geri verdiklerinde siz ne yapacaksınız ? Bunların haricinde ; köpeğinizin çiftleşmesi durumunda çiftleştiği köpekten hastalık kapabilir... Kısırlaştırmayıp çiftleştirirseniz köpeğinizin yaşam kalitesini düşürüp, ömrünü kısaltacaksınız. Yine bunların dışında köpeğinizi kısırlaştımamanız halinde bu tür saldırganlıklar artarak devam edecektir. Ve bu kötü sonuçlara yol açacak. Ayrıca hayvanların insanlar gibi aile bağları yoktur. Yavrularına 3 ay boyunca bakarlar. Bunun sebebi ise hormonlardır. Hatta bazı hayvanlarda hormonların etkisi doğumun hemen sonrasında kaybolur ve yavrulara bakmayı reddedebilir. Bu durumda yavrulara süt anne bulunması gerkecek vs. vs.
Aynen katiliyorum ama bosverin anlamayan anlamiyor iste...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-12, 21:37   #35

İçel (Mersin)
zelal_su Çevrimdışı

kopeksever.5 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aynen katiliyorum ama bosverin anlamayan anlamiyor iste...
Ben zaten boşuna dil döküyorum. Doğru düzgün anlatmaya çalışıyorum ama sonrada ben suçlu oluyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-12, 21:45   #36

kopeksever.5 Çevrimdışı

Sonucuna o katlanir ben mi katlacangim boyle dusunen insanlarin hepsi pisman oluyor ama kimse ders almiyor acikcasi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-12, 21:47   #37

İçel (Mersin)
zelal_su Çevrimdışı

kopeksever.5 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sonucuna o katlanir ben mi katlacangim boyle dusunen insanlarin hepsi pisman oluyor ama kimse ders almiyor acikcasi...
Kesinlikle katılıyorum. Doğruları görmek istemiyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-12, 16:26   #38

By Alex üyesinin avatarı

İzmir
By Alex Çevrimdışı

Öncelikle bu köpek benim köpeğim EVLADIM onu kısırlaştırmıyıcam çünkü yeterince acı çekmiş bir canlı. Onu kısırlaştırmayacağım çünkü DUYGUSAL ve İNSAN olarak düşünüyorum. Bu durumda yavrusunu tanımadığını vs. biliyorum. Full eğitimli showline bir alman kurdu bile kızgınlık döneminde erkek köpekleri PARÇALAR bu konuda bana ''benim köpeğim yapmaz.'' diyecek birini tanımıyorum YOKTA! Zelal ''anlamayan anlamıyor'' veya ''doğruları görmek istemiyorlar'' derken dediklerine DİKKAT ET DİKKAT EDİN! Senin konuştuğun kişi arkadaşın veya yakının değil! Kendi başımıza işte yapmıyoruz İstanbul'da bir çiftlik sahibi, köpek eğitmeni, veteriner ve kendi veterinerimizle bu kanıya vardık! Oğlum doğru eşi doğru dönemde bulduğu zaman eşleşecek ve doğal olarak yavruları olacak. Onu KISIRLAŞTIRMAM söz konusu bile olamaz ve ÖLÜM riskinin hangi durumlarda olduğunu bence ilk baş siz araştırın! Belli ilaçlamalar ve kontrol dahilinde böyle bir şey söz konusu olamaz... Bunu bilmiyorsanız İNSANLARIN KARARLARINI ELEŞTİRMEK yerine ARAŞTIRIN! Ve en önemlisi SEVİYENİZE dikkat edin!

Bu konu en son " 07-09-12 " tarihinde saat 16:45 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-12, 17:40   #39

kopeksever.5 Çevrimdışı

Siz hala isi duyguya vuruyorsunuz hala sacma sapan konusuyorsunuz yok neymis evladim bilmem neyim bunu onun iyiligi icin yapiyorsunuz kusura bakmayin ama hayvan kisirlastirmayinca obur hayvanlardan bir suru hastalik kapiyor hastaik kapip olmesini mi istiyorsunuz siz hayvancagizin asil siz arastirma yapmadan konusmayin litfen ne bir veterinere sormussunuz ne de bir arastirma yapmissiniz yararlini saydik siZe o kadar duyan mi var insanlar kisirlastirmadik baska hayvandan hastalik kapti oldu diye ne kadar uzuluyor sma yok siz kisirlastirmayin efendim siz hayvaniniz hasta olsun istiyorsaniz buyrun kisirlastirmayin!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-12, 17:41   #40

kopeksever.5 Çevrimdışı

Ustelik bi size kizginlik doneminde kisirlastirin demiyoruz paylastigim bilgiyi okumamisizi bile galiba...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-12, 17:42   #41

kopeksever.5 Çevrimdışı

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma yapılabilir mi?

Yanıt :Zorunluluk olmadıkça yapılmamalıdır.Yapıldığı durumlarda kanama fazla olacaktır ve hormonal düzen bozulacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-12, 17:43   #42

kopeksever.5 Çevrimdışı

Üremeyi önlemek için kısırlaştırmadan daha İNSALCIL yöntemler var mıdır?

Yanıt :Kısırlaşmamış bir köpek 6 senede 67.000 adet köpeğin doğumuna sebep olmaktadır.Doğacak yavruların başına gelecek korkunç durumlar düşünüldüğünde kısırlaştırma en insaflı uygulama olduğu ortadadır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-12, 17:44   #43

kopeksever.5 Çevrimdışı

Kısırlaştırma ameliyatından sonra kedi-köpeğimde davranış değişikliği olur mu?

Yanıt :Olumlu anlamda değişiklik olur. Dişi kedi köpekte kızgınlık öncesi kanama ortadan kalkar.Çiftleşme isteği olmadığından rahatsız edici sesler çıkarmaz.Erkek köpekleri
kendine çekmez. Özellikle erkek hayvanlarda idrarla işaretleme ve seksüel hareketler yapmaz.Saldırganlığı genellikle ortadan kalkar, sakinleşir. Aşırı derecede miskinlik, hareketsizlik çoğunlukla görülmez.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-12, 17:01   #44

By Alex üyesinin avatarı

İzmir
By Alex Çevrimdışı

Sen onlara HAYVAN dedikçe ne hayvan tecavüzleri biter ne de şiddet sen kimsin Allah aşkına? Sen benim neyimsin? Köpeğimin neyisin? Hangi hakla veterinerimize çiflik sahibine laf atıyorsun? Senden şikayetçi olsam başına gelecekleri biliyor musun sen?!!! ALEX'İ KISIRLAŞTIRMAYACAĞIM! İSTERSE 80.000 YAVRUSU OLSUN HEPSİNİN GELECEĞİ GÜVENCELİ... ALEX'TE ÖYLE... ŞİMDİ KES SESİNİ! İNSANLARIN BAKIŞ AÇILARINI ELEŞTİRMEK 14 YAŞINDAKİ BİRİNE DÜŞMEZ!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-12, 17:13   #45

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

By Alex tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sen onlara HAYVAN dedikçe ne hayvan tecavüzleri biter ne de şiddet sen kimsin Allah aşkına? Sen benim neyimsin? Köpeğimin neyisin? Hangi hakla veterinerimize çiflik sahibine laf atıyorsun? Senden şikayetçi olsam başına gelecekleri biliyor musun sen?!!! ALEX'İ KISIRLAŞTIRMAYACAĞIM! İSTERSE 80.000 YAVRUSU OLSUN HEPSİNİN GELECEĞİ GÜVENCELİ... ALEX'TE ÖYLE... ŞİMDİ KES SESİNİ! İNSANLARIN BAKIŞ AÇILARINI ELEŞTİRMEK 14 YAŞINDAKİ BİRİNE DÜŞMEZ!
pardonda evcil hayvan forumunda görüş belirtmek için yaş sınırı mı var? şikayetçi olsam başına gelecekleri biliyor musun tarzında korkutmak amaçlı cümlelere gerek var mı? yazılan mesajları okudum hiçbirinde hakaret yok..14 yaşında ama hayvanlar hakkında sizden çok daha fazla bilince sahip ve konuşma uslubunu sizin gibi bozmuyor..kısırlaştırmanın yararları onca yerde anlatılırken ''banane kısırlaştırmıcam işte'' tavrınız asıl çocukca olan..size kimse zorla kısırlaştırın demiyor..sadece yararları anlatılmış,bilgi verilmiş..hayvanseverim,çiftlik sahibi tanıdıklarım var demekle hayvansever olunmuyor..gerçek hayvansever evcilinin sağlığınada, geleceğinide düşünür..tanıdıkla olsaydı bu işler bunca can yuvasız kalmazdı.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları