Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler

Cevap Yaz
Eski 02-08-13, 02:14   #1

muratyagci üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
muratyagci Çevrimdışı
Varsayılan İngiliz Bulldog sahiplenmeye karar verdik...

Daha önce bir yorkshire terrier, bir akbaş ve bir husky besledim. Bahçeli bir evim yok, apartmanda oturuyorum. Yorkshire terrier 2 yaşında baldızımındı ve bana vermişti. Tamamen eitimli olarak gelmişti, sonra o evde iken bir akbaş sahiplendik. Akbaşı (kızım Hera) ne yaptıysam ne ettiysem bir türlü ısırmasını geçirtemedik. Çok zekiydi, belki inanmayacaksınız ama gazeteye tuvalet eğitimi sadece 2 günümü almıştı. İş yerimde bile gidip gazeteye yapıyor, sonra bir köşede yatıyordu. Bana karşı bir şey yapmıyordu; başlarda sert oynuyor dedik. Hatta veterinerimiz bile "sert oynuyor, alışacak" dedi ama oğluma ciddi zararlar vermeye başlayınca köyde çiftliği olan birine sahiplendirdim. (bir sabah oğlumun bacağını kanatacak şekilde ısırdı ve kanattı da, ayrıca oğlumu benim olmadığım her yerde ev içinde sıkıştırıp duruyordu. 5 yaşındaydı tabii o zamanlar oğlum) Ben gidip hiç görmedim üzülmemek için ama baldızım ve kayınçom gidip kontrol ediyorlar, zaten sahiplenen kişiyi onlar bulmuştu , çok iyi bakılıyormuş ve kocaman olmuş. O aralar işlerim çok yoğun olduğu için yorkshire terrier (oğlum Limon) ile pek ilgilenme şansım olmadı ve onu da bir aile sahiplendirdik. İnanın o kadar iyi bakılıyor ki bir film yıldızı bile bu kadar ilgi görmüyordur. O yüzden huzurluyum.
Ama içimizdeki köpek sevgisi dinmediği için her zaman çok sevdiğim ırk olan bir husky (oğlum Simba) sahiplendik. Otur kalk yat eğitimini kusursuz alan oğlum Simbaya tuvalet eğitimini vermekte başarılı olamadım ve bu sebeple eşimle oldukça karşı karşıya geldik Ama sorun etmedik, evde biraz büyüktü, fazla haereket alanı yoktu ama sokakta sık sık gezdirdiğim ve iş yerime de götürdüğüm için apartman hayatı pek sorun olmadı. Balkonda soğukta uyumaya bayılıyordu. Bu sefer asıl büyük şansızlığı oğlum Meriç de yaşadık. Oğlumda mevsim alerjisi çıktı. Bilenler bilir, yaz girişi ve yaz çıkışı bayağı bir şiddetli oluyor ve hemen hemen 20 yaşına kadar sürebiliyor, ama daha erkende bitebiliyor fakat tedavisi yok. Sadece ilaçlarla hafif atlatılması sağlanıyor. Oğlum o zamanlar 6 yaşlarında olduğu için doktoru "köpeğe karşı kesinlikle alerjisi olmadığını, ama oğlum henüz 6 yaşında olduğu için ilerki yıllarda mevsim alerjisini daha hafif attacağı için oğlumun fazla şiddetli bir alerji dönemi geçirmemesi için köpeği evden göndermemizin iyi olacağını ama mecbur olmadığımızı, onla da olur onsuz da ama şimdilik onsuz daha iyi olur" dediği için onu da sahiplendirmek zorunda kaldık ve müstakil bir evde yaşayan bir polise sahiplendirdik. Şu an çok iyi durumda. Tüm köpeklerimi çok sevmeme rağmen ve en kısa süreyi Simba ile geçirmeme rağmen onu vermek bana çok koymuştu. Günlerce ağladım hala gözlerim doluyor. Çünkü çok sevecendi ve ırkının üstün türlerinden biriydi.
Bu kısma kadar başınızı ağrıttım ama yaşadıklarımı paylaşmak istedim.
Şu an için doktorun da onayı ile artık köpek almakta hiçbir sıkıntı olmadığı anlaşıldı. Oğlumun alerjisi çok hafif geçiyor ve ilaç takviyesi ile neredeyse hemen hemen hiç yok gibi. ( aman! nazar değmesin ) Önce barınaktan sahiplenmeye karar verdik fakat tandığımız bir veteriner bunu oğlumun durumundan dolayı bize tavsiye etmedi. Oğlum Meriç de Heranın ısırmasından dolayı yaşadığı bir ürkeklikten dolayı yetişkin bir köpek değil yavru bir köpek ve cins ırk istiyor.Onu yavruluktan alıp kendi büyütmek istiyor. Limon'u(terrier) gidip geri alalım diyor ama ona bunun artık mümkün olmadığını anlattım.
PUG ve İNGİLİZ BULLDOG arasında gittik geldik. Bu ırkları maalesef barınaklarda bulma şansımız neredeyse sıfır. Biz de bir pet shoptan almaya karar verdik. Bayram ertesi bir tane alacağız. Yukarda anlattığım durumlardan dolayı lütfen para ile köpek aldığım için bizi kınamayın.
Ben artık Home Office çalıştığım için köpek hiç yalnız kalmayacak ve hemen hemen 24 saat benimle olacak. Bu sebeple İNGİLİZ BULLDOG sahipleneceğiz. İnşallah sahiplendikten sonra da yeni yavrumuzun resimleriini sizlerle sık sık paylaşıp tecrübelerinizden de faydalanmak için yardım isteyceğim. Şu anda görüştüğüm 1-2 pet shop var, fakat bayramda şehir dışında olacağım için bayram ertesi sahipleneceğim.
Biraz uzun oldu ama bu başlığı sadece daha önce yaşadığımız üzüntülerle şimdiki sevincimizi paylaşmak adına açtım. Hoş görün lütfen.
Görüşmek üzere....
not: ilk 3 köpeğimin hepsi ücretsiz sahiplenilmiş ve sahiplendirilmiştir. sadece husky'yi aldığım kişi çok aradığı için o yavruyu ben emeği için kendim hediye manasında bir ücret ödedim. Bilginize..

Bu konu en son " 02-08-13 " tarihinde saat 02:17 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-13, 04:10   #2

Sans Valeur üyesinin avatarı

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İngiliz Bulldog sahiplenmeye karar verdik...

öncelikle yazdığım cümlelerden kötü anlam çıkarmayın,çünkü o amaçla yazmıyorum.
barınaktaki köpeklerin hiç bir zararı yok, petshoptakiler daha mı sağlıklı? ayrıca bu alacağınız köpeğin kusursuz olacağını nerden biliyorsunuz? çocuğunuza cins köpeği değil, her köpeği sevmeyi öğretmelisiniz. herkes sizin gibi samimi konuşup petshoptan alsa halimiz daha beterdi. barınaktaki köpeklerin petshoptakilerden sağlıklı olduğunu kanıtlaması gerekiyor veterinerinizin. bence bulldog alıp üreticilere para kazandırmayın. en iyisi barınağa gidin ve çocuğunuzla bir köpek seçin iyi bir eğitimle ısırma gibi huyları olmaz. eski köpekleriniz hakkında bir yorum yapmak istemiyorum. umarım yeni köpeğinize onu veremeyecek kadar değer verirsiniz, onu çocuğunuz gibi seversiniz... ben evlat sevginize karışamam çünkü benim evladım yok, ama evlat kadar değer verdiğim bir kedim var. onun için her şeye katlandım-katlanırım.

" Ya incittiğin, kırdığın gönlü Allah seviyorsa? Nerden bileceksin, bilmiyorsun... Bilseydin ödün kopardı dokunmaktan. "
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-13, 04:31   #3

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

ayrıca bulldog'un sorunlarını saymaya başlarsak;
çöp öğütücü gibidirler her şeyi yerler, salyaları çok fazla akar (çocuğunuzun ya da sizin hoşunuza gideceğini sanmıyorum) , basık suratlı olduklarından yüzlerindeki her kısımdan ayrı ayrı sorun yaşayabilirler, obeziteye yatkındırlar ve tembeldirler, enerjik oldukları zaman sabrınızı zorlarlar, solunum yollarında problem olabilir, kalça çıkığı riski yüksektir, sağlık sorunlarından dolayı ömürleri kısa olabilir.........
bunun gibi daha çok hastalıkları var. hepsini bizzat araştırdım ve bulldog sahipleri yazmış bunları. bu özelliklerinide düşünün. umarım tercihiniz barınak olur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-13, 04:50   #4

Kocaeli (İzmit)
muratyagci Çevrimdışı

Yazdıklarım tamamen yanlış anlaşılmış. Oğlum köpekleri çok sever, belli bir cinse karşı sevgisi yok sadece, kedileri de sever, koyunları da sever, kaplumbağaları da sever. Bu arada 3 yaşlarında 3 tane de su kaplumbağamız var. Yani tüm hayvanları sever. Oğlum vejeteryan değil ama hayvanların kesilerek yapıldığı aklına geldiği için hiçbir şekilde et yemiyor. Doktorumuz büyüyünce bunu aşacağını söyledi bunu da belirtmek isterim.
Barınak konusuna gelince veteriner daha önceki süreçlerde de yanımızda olduğu için mikroptan dolayı değil büyük ırklar bulacağımızdan dolayı bize orayı önermedi. Evim büyük ırk için müsait olmadığından tekrar ayrılmak istemiyoruz yavrumuzdan.
Evlat olayına gelince o konuda emin olun yanlış düşünüyorsunuz. Ne olursa olsun, neyi ne kadar severseniz sevin ilk düşünülmesi gereken İNSAN SAĞLIĞIDIR. Hele ki bu bir de sizin evladınızsa. Ama düşüncenize saygı duyuyorum.
Bulldogları da elbet araştırdım. Tüm olabilecek sıkıntılardan haberim var. "Hadi bir köpek alalım" diye yola çıkmadım, uzun uzun araştırdım. Yaklaşık 2 aya kadardır da araştırıyorum ve size türkçe/ingilizce sitelerde ne kadar bilgi ve bulldog sahiplerini paylaştığı tecrübe varsa ezbere sayabilecek durumdayım. Birçok besleyenle de bizzat facebook vb... ağlar aracılığı ile bağlantı kurup şahsen bilgi de aldım. Yani başıma gelecekleri biliyorum.
Yazınızdan olumsuz gördüğüm şey(belki de ben yanlış anladım) barınaktan almayıp pet soptan sahiplenenleri sanki öcü gibi görüyorsunuz hissine kapıldım. Bu beni üzdü. İzmit Köseköy hayvan barınağına gittim. Ama ne yazık ki besleyebileceğim bir yavruya rastlamadım. Rastlamadım derken benim sağlayabileceğim şartlarda mutlu olabilecek bir ırk yok. keşke gönül ister ki hepsini kurtarabilsek ama şu da unutulmamalı pet shoptan da alacak olsam sonuçta artık doğmuş ve kalbi atan bir canlı sahiplenmiş olacak. Parayla alınma kısmını geçersek; pet shoptan sahiplenilmemesi istenen yavrunun günahı sırf orada sahiplenmeyi beklemek mi? Bu yüzden o sahipsiz kalsın barınaktan mı sahiplenilsin? Bir de olaya bu açıdan bakmak lazım. Devlet canlı hayvan satışına izin verdiği sürece bu üretim devam edecek. Amaç burada artık yaşayan bir canlıya sahiplenmekten öte bunların para için üretiminin engellenmiş olması lazım. Sonuçta benim amacım bir yavruyu sahiplenmek. Eğer benim için özel doğum yaptırılsa haklısınız, ama alacağım yavru da artık doğmuş, kalbi atıyor ve yaşıyor. Yaşayan her yavru benim için aynı değerdedir. Umarım düşüncemi doğru anlatabilmişimdir. Ama ilginize ve açıksözlü cevabınıza teşekkür ederim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-13, 04:35   #5

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

AÇIK VE NET. https://www.facebook.com/photo.php?f...11b9c&refid=13

başka bir şehirden kendinize uygun bir köpek bulup, petshopa ödeyeceğiniz paranın çok azını petnakil e ödeyebilirsiniz. mesela bursa'da hamitler barınağında yavru terrier var ve yuvalanmayı bekliyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-13, 13:27   #6

Kocaeli (İzmit)
muratyagci Çevrimdışı

Paylaştığınız resmin onaylanacak hiçbir yanı yok , tamamen rezillik. Ama siz hala anlatmak istediğimi anlamamışsınız yada ben anlatamadım. Bu sebeple gereksiz yere polemik oluşmaması için başka bir cevap yazmak istemiyorum bu konuya. İlginize teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-13, 14:39   #7

Pıtırsonic Çevrimdışı

yukarıdaki yazınızda "benim için özel doğum yaptırılsa haklısınız" demişsiniz. tam da üstüne bastığınız gibi o petshoptaki yavrular için annelerine, size özel doğum yaptırılıyor. siz oradan bir yavruyu alacaksınız, boş kalan kafes için yavru istenecek. talebi karşılamak için de yeni bebekler doğurulacak. onları korumanın yolu petshoplardan satın almak olsaydı bunca derneğin aklı çalışan üyeleri, bu yolu tercih ederlerdi. afişler hazırlayıp, eylemler düzenleyip hayvan ticaretinin zararlarını anlatmak için bunca çabayı sarf etmezlerdi değil mi? vicdanınızı rahatlatmak için uzun uzun yazmışsınız ama 3 köpeğinizi de yok yere sahiplendirmişsiniz. doktorunuzun besleyebileceğinizi söylemesine rağmen 1 köpeğinizi sahiplendirmişsiniz. bir diğerini eğitime yollamak yerine çiftliğe göndermeyi uygun görmüşsünüz. diğerinin bahanesi de işiniz.. sahiplendirme yapan biri olarak size asla kedi sahiplendirmezdim, açık ve net söyleyeyim. mühim olan insan sağlığı değil canlı sağlığıdır. türcülük yapmadan "canlı" gözüyle bakabilmek önemlidir. çocuğunuzun da cins sevdasını çok güzel pekiştiriyorsunuz, tebrikler.. barınaklar terrier dolu. izmit'te bulamıyorsanız buyurun istanbul'da bolca var. kolay ve en kanlı yolu seçip petshoptan alacaksanız da alın, eleştirmek dışında "yapmayın, etmeyin" diyemem ama vicdanınızı rahatlatma kısmında size destek olamayacağım..

ek olarak 4 kedim var. benim de bahar alerjim var ve mahvediyor beni, spreyler haplar ile atlatıyorum. aynı şekilde babamın da alerjisi var. 1'ini vermeyi bırakın düşünmeyi, teklif eden olsa o kişiyi hayatımdan silerim. benim ailem de bana değer veriyor ama bunun, kedilerimizi vermek için asla bir bahane olamayacağını da biliyorlar. aynı şekilde ne ev taşımayı, ne okulu, ne maddi durumu bahane ettik 7 yıldır. bu yüzden bu tür bahanelerin hiçbirini normal karşılamıyorum ve herhangi bir bahaneyle kedi/köpeğini terk edenleri de içten bir şekilde kınıyorum. tartışma amacıyla değil, bu konudaki fikrimi söylemek amacıyla yazdığımı da belirteyim.

Bu konu en son " 04-08-13 " tarihinde saat 14:41 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-13, 16:28   #8

Kocaeli (İzmit)
muratyagci Çevrimdışı

Anlaşılan öyle bir ayrımcılık oluşmuş ki barınaktan hayvan sahiplenenler gerçek hayvan severler diğerleri değil gibi... Bu sebeple anlaşılan ben burada ne desem boş. sevgili sans valeur'a o konuda polemik olmaması için cevap yazmayacağımı söylemiştim ama anlaşılan bu başlığa bundan sonra hiç cevap yazmamak. Çünkü anlattığınız mantıkla yaklaşıldığında cins hayvan besleyenlerin hepsinin asılması lazım. Hele ki "evladının sağlığını düşünmeyi" bile suç gören bir zihniyete zaten açıklama yapmanın gereği yok. Kendileri de ilerde evlat sahibi olunca ne demek istediğimi daha iyi anlarlar. Anlaşılan başlık açıp paylaşım yapmakla hata etmişim. Çünkü hayvanlar SADECE barınaklardan sahiplenilir, diğer sahiplenenler ve besleyenler kötüdür mantığı çok saçma. Evet, hayvan ticareti yapılması kötü ama buna önlem alması gereken devlet. pet shoptan almayalım, kafes boşalmasın, o kafesteki hayvan ne olacak???? "Sen bu kafeste öl, ben gidip barınaktan mı alacağım" diyelim. Ayrıca oldukça araştırdım ve şartlarım pug veya ingiliz bulldog bakmaya müsait; diğer hayvanlara istediği şartları sağlayamam ve ayrıca bu ırkı beslemek istiyorum. SUÇ MU? "Yok ben barınaktan alacağım" deyip o hayvana daha mı çok üzüntü verelim? Diğer 3 köpeğimi de o zamanki şartlara göre sahiplendirmem gerekiyordu ve şu anda nasıl şartlarda yaşadıklarını görünce ne kadar doğru karar verdiğimi bir kez daha görüyorum. Yani bir vicdan rahatlatma sıkıntım yok, bunu da belirtmek isterim.

"mühim olan insan sağlığı değil canlı sağlığıdır. türcülük yapmadan "canlı" gözüyle bakabilmek önemlidir." demişsiniz.

Canlı gözüyle bakıyoruz elbette ama insan sağlığı her şeyden öncedir.( hayvanlarla yapılan deneyleri elbette kınıyorum, bu lafımı sakın o manaya çekmeyin) İlerde baba/anne olduğunuzda bazı şeyleri daha iyi anlarsınız. Bekara kadın boşamak kolaydır. Ayrıca oğlumun hayvan sevmesi ile bir ırka olan ilgisini değişik manalara çekmek de yanlıştır. Bir ırka karşı ilgisi olmak anlaşılan size göre suç.Neyse!
Bu başlığa yazacağım son şey de şunu unutmayın ki SADECE BARINAKLARDAN SAHİPLENENLERİ HAYVAN SEVER OLARAK GÖRMEKLE veya BİR IRKA OLAN SEMPATİSİNDEN DOLAYI O TÜRÜ BESLEMEK İSTEYENLERİ YARGILAMAKLA HATA YAPIYORSUNUZ... Paylaşımımla hata yapmışım, direk " bir ingiliz bulldogum var" diye başlık açsam ve bu paylaşımlarımı yazmasam " onu sokağa sal, git barınaktan başka mı al" diyecektiniz?
Neyse vaktinizi aldım, bir daha rahatsızlık vermem... Saygılar... Düşüncelerini açıklayanlara teşekkürler..

Bu konu en son " 04-08-13 " tarihinde saat 16:31 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları